Remont letve volana- Samara

Moderators: dejo, elektronicar, choksi

choksi
Automobil: 111

Remont letve volana- Samara

Post by choksi » Thu Jun 16, 2011 10:43 pm

Danas sam završio remont letve volana - tj zamenu plastične čaure,manžetne i masti. Izvinjavam se što neke delove rada nisam slikao (početak) jer mi je fotograf (ćerka) bila zauzeta igranjem. :D

Skidanje letve sa auta ide malo teže jer je skučeno ali bez nerviranja ide brže. Skinu se dva velika šrafa koji drže spone,skinu se 4 matice koje je drže vezanu za karoseriju i otpusti se šraf koji je drži vezanu za osovinu volana (nalazi se u kabini na kraju osovine). Postupak skidanja ću slikati i naknadno okačiti za koji dan kad ovu budem stavljao.

Prvo se skine čep (metalni) koji drži odstojnik koji reguliše zategnutost letve - na kraju kad se sve sklopi postepeno se steže jer ako se pretegne bude teško za okretanje, a ako je labavo zvecka i postoji mogućnost da preskoči zub. Čep se skida nekim specijalnim osmougaonim imbusom ali sam ja koristio mali sekač i ide bez problema.

OVDE SE NALAZI TAJ ČEP, ISPOD NJEGA JE OPRUGA, ZATIM OSIGURAČ (običan lim u krugu),I NA KRAJU ODSTOJNIK.

Image

Image

OKRENETE JE NAOPAČKE I ČUKNETE I ODSTOJNIK ISPADNE.

Image

ZATIM SE SKIDA DEO KOJI SE KAČI NA OSOVINU.

Image

Skine se zaštitna guma, izvadi se zvezdasti osigurač - samo se izčupa odvijačem i dođe se do čepa koji bi opet trebao da se skida nekim specijalnim alatom ali tu je opet sekač.
Image

Image

Image

Skine se jedan plastični prsten i dođe do zeger osigurača.

Image

Image

Skinete ga, izvučete ceo sklop - ja sam stavio u stegu nazubljeni deo osovinice, a čekićem čuknuo kućište i sve se rasklopilo.

Image

Image

E onda sam pronašao čauru.

Image

Izvadi se na dole i istim putem se stavi nova (koja je "preskupa"). Ima dve gumice koje idu oko nje, međutim kad se montira gornji delovi gumice bi trebalo da se skinu da ne zapinju.

Image

Zatim se sve lepo obriše od stare masti i vrati na svoje mesto. Napravi se smesa masti i ulja u odnosu do 50-50% neznam tačno koliko sam napravio, ali sam razređivao uljem dok mi se nije učinilo da je kao ona stara i čak malo ređa. Stavio sam dosta masti sa obe strane, zategao manžetnu i vratio čepove i to je to.

BokeYGTi
Automobil: Lada 112 1.6 16v

Re: Remont letve volana- Samara

Post by BokeYGTi » Fri Jun 17, 2011 1:26 am

:cool bravo... to je to. svaka cast na smelosti, ja i cale smo to prosle godine dali majstoru da odradi, i to proverenom. nismo hteli da damo bilo kom... e sad, za ovu smesu ne znam, kod nas je majstor premezao letvu grafitnom mascu...

nadam se da ce one vibracije sad nestati... trebalo bi... :D
http://lada-klub.com/viewtopic.php?t=2091 ex Samara
http://lada-klub.com/viewtopic.php?f=15&t=5516 112 1.6 16V
moj problem lezi u neskladu mojih bruto navika s mojim neto prihodima.

Gago
Automobil: Samara 1.3s

Post by Gago » Wed Mar 09, 2016 11:39 pm

Coksi, jesi li letvu napunio da bude puna masti ili tipa 50-60-70% napunjenosti? I mozes li da mi gustinu masti/tecnosti uporedis sa necim da znam otprilike koliko da razredjujem grafitnu mast?

Sutra/ prekosutra sklapam letvu, pa jos to da se raspitam :)
Samo Samara Srbina Spasava

skora

Post by skora » Thu Mar 10, 2016 2:21 am

Gago wrote:Sutra/ prekosutra sklapam letvu, pa jos to da se raspitam :)
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

bruyoni
Automobil: Lada 112 1.5 16v

Post by bruyoni » Thu Mar 10, 2016 8:31 pm

Kakvo ulje. Samo mast. Nađi neku dobru za otvorene prenosnike ili klizne ležajeve, trebalo bi da ima u radnjama za poljopriverdnu mašineriju i svaki poloprivrednik koji drži do sebe bi trebao da je ima. U suštini može se iskoristiti i mast za homokinetičke zglobove ali one vuče na malo tečniju stranu. Što se količine tiče slobodno nafiluj pri montaži višak će da izađe u manžetne na krajevima.

Boki78

Post by Boki78 » Thu Mar 10, 2016 9:50 pm

Mislim da nema neke logike bez bojazni stavljati grafitnu mast u homokinetike, a razredjivati mast za letvu. Letva se bas bas sporo krece, i treba obratiti paznju da se koristi mast koje nece stetiti plastici, ostalo je ok ...

Dare
Automobil: Niva 1.7 4×4

Post by Dare » Thu Mar 10, 2016 10:03 pm

Ja sam skidao letvu na Yugu kad sam menjao ovaj mali ležaj na osovini prema upravljaču, a ujedno sam ubacio još polovinu plastične čaure tako da će teže prolupati. Kad sam sklapao, namazao sam tovatnom mašću koliko je moglo. Onda sam sklopio i stavio manžetnu na jedan kraj. Onda sam uspravio ceo sklop vertikalno tako da je kraj sa manžetnom dole. Zatim sam sipao neku količinu sae 90, ne znam koliko ali po nekoj proceni ni premalo, ni previše. U tom položaju sam montirao i drugu manžetnu i tako praktično zatvorio ceo sklop sa uljem i mašću unutra. Stavio na auto, odradio reglažu i to je to ;)

bruyoni

Post by bruyoni » Thu Mar 10, 2016 11:19 pm

Boki78 wrote:Mislim da nema neke logike bez bojazni stavljati grafitnu mast u homokinetike, a razredjivati mast za letvu. Letva se bas bas sporo krece, i treba obratiti paznju da se koristi mast koje nece stetiti plastici, ostalo je ok ...
Caka je u tome što je zglob rotirajući element pa mazivo praktično istiskuje u samog sebe tako da što jedna kugla izbaci druga pokupi itd. tako da veća tečnjivost nije toliko bitna (masti za zglobove obično imaju klasu tečnjivosti 2, što manje to gušće) a i namenjeno je da radi ugrejan. Letva je stalno u jednom položaju i zupčanik konstantno istiskuje mast van letve plus malo grejanja od izduva i eto situacije da se mast razlije i uz malo poroznu manžetnu oteče. Slična situacija je sa ostalim kliznim elementima pa zato masti za njih imaju tečnjivost 0 ili 00 (dve nule) a ide sve do 0000 za opterećene transportne sanke i prese

Ne kažem da mast za homokinetičke zglobove ili grafitna (tovatnu već ne bih stavljao jer je namenjena za veće brzine) ne može da radi posao ali mast namenjena toj svrsi će ga raditi bolje i duže.

dejca
Automobil: Nekad lada 2107.

Post by dejca » Thu Mar 10, 2016 11:30 pm

Sto kaze Dare i ja sam tako bio podmazivao zupcastu letvu na stojadina. Tovatnu mast malo razredim uljem i time namazem i tera to. Nema tu nekog trenja pa da bas mora neka specijalna.

Boki78

Post by Boki78 » Thu Mar 10, 2016 11:39 pm

bruyoni wrote:Ne kažem da mast za homokinetičke zglobove ili grafitna (tovatnu već ne bih stavljao jer je namenjena za veće brzine) ne može da radi posao ali mast namenjena toj svrsi će ga raditi bolje i duže.
Ako sam ja dobro skapirao, za letvu treba gusca mast nego za homokinetike, tj pristup sa razredjivanjem nije bas sretan?

bruyoni

Post by bruyoni » Fri Mar 11, 2016 12:00 am

Upravo tako.

Gago
Automobil: Samara 1.3s

Post by Gago » Fri Mar 11, 2016 1:31 pm

Sta se tacno postize otpustanjem/ zavijanjem ovog srafa sa oprugom i klipom?
Zvao sam majstora da pitam, ali on ne zna, rece da ima osmougaoni imbus 17, a ja msm da je ovo bas taj?
Ne znam koliko da zategnem sraf?

http://s691.photobucket.com/user/choksi ... 1.jpg.html
Samo Samara Srbina Spasava

bruyoni

Post by bruyoni » Fri Mar 11, 2016 3:25 pm

Klip i opruga pritiskaju letvu na zupčanik. Zateže se na 11 - 14 Nm

jeronimo
Automobil: vaz21214-20

Post by jeronimo » Fri Mar 11, 2016 5:23 pm

gago promeni majstora, sumnjam da on zna sta je auto... :mrgreen:
" :) Prva,druga,kuplung,treća ruski ti je menjač sila :) "

skora

Post by skora » Mon Mar 14, 2016 11:41 am

Aaaaa neeee .......Glava (tako zovemo Gagu) je naprasno postao majstor :mrgreen:

Post Reply