Skidanje i remont glavnog kocionog cilindra

Moderators: dejo, elektronicar, choksi

Dare
Automobil: Niva 1.7 4×4

Post by Dare » Fri Jan 08, 2010 7:18 pm

Zoran666 wrote:valjda je hermeticki zatvoreno, kako je kupljeno nije dirano, stoji u garazi u kojoj se temperature krecu od 5 do 20 C stepeni (dobra neka garaza). primjetio sam da na duzoj nizbrdici, a takve imam dvije po kojoj se cesto krecem, kocnica pocne popustati, ja je pustim pa ponovo pritisnem i tako moram jednom-dvaput dok ne sidjem na ravan. nigdje ne curi ulje, onda je vjerovatno u glavnom cilindru problem.
tu je vec u pitanju ozbiljno curenje. Proveri sta se sedava sa nivoom u posudi. Kad nagazis kocnicu, u jednom trenutku moras imati osecaj kao da gazis beton. Znaci mora da drzi cvrsto. Ako je pedala elasticna onda imas vazduh, ako propada postepeno onda negde curi.

Tex

Post by Tex » Sat Jan 09, 2010 11:04 am

Dare wrote:
Zoran666 wrote:valjda je hermeticki zatvoreno, kako je kupljeno nije dirano, stoji u garazi u kojoj se temperature krecu od 5 do 20 C stepeni (dobra neka garaza). primjetio sam da na duzoj nizbrdici, a takve imam dvije po kojoj se cesto krecem, kocnica pocne popustati, ja je pustim pa ponovo pritisnem i tako moram jednom-dvaput dok ne sidjem na ravan. nigdje ne curi ulje, onda je vjerovatno u glavnom cilindru problem.
tu je vec u pitanju ozbiljno curenje. Proveri sta se sedava sa nivoom u posudi. Kad nagazis kocnicu, u jednom trenutku moras imati osecaj kao da gazis beton. Znaci mora da drzi cvrsto. Ako je pedala elasticna onda imas vazduh, ako propada postepeno onda negde curi.
Ako nigde ne curi i ne pada nivo tecnosti u rezervoaru onda su pohabane unutrasnje zaptivke, a spoljna nije...ima nutrasnje curenje. Sto kaze Djape, neka lepo kupi novi cilindar....

.

Dare

Post by Dare » Sat Jan 09, 2010 4:22 pm

ne znam kakvo je to unutrasnje curenje. Ako ulje prolazi pored gumice nivo mora da pada i ulje mora da kaplje negde napolju. Eventualno, ako nema serva, curece u kabinu. Ali definitivno nema sanse da se vrati u bocu i da drzi nivo gde jeste. Mozda se cini da nivo ne pada ali sigurno pada polako jer kocnica radi sa vrlo malom kolicinom ulja. Seti se koliko treba da drukas kada ispustas vazduh da bi ispraznio posudu....

Tex

Post by Tex » Sat Jan 09, 2010 5:48 pm

Kod svakog hidraulickog sistema postoji unutrasnje i spoljno curenje...da ne razglabam mnogo, kada ne pada nivo tecnosti u rezervoaru, a pada pritisak u sistemu onda je to SIGURNO unutrasnje curenje.

.

Dare

Post by Dare » Sat Jan 09, 2010 9:00 pm

ajde razglabaj namerno pa objasni. :mrgreen:
to sto ti kazes je moguce kod dvosmernog cilindra, npr.
Image
ali kod ladinih kocnica njega nema. Kod njega moze da dodje do prestrujavanja ulja iz komore koja je pod pritiskom u onu koja trenutno nije i da mu time smanjuje efikasnost, a da ulje ne iscuri napolje

Zoran666

Post by Zoran666 » Sat Jan 09, 2010 9:07 pm

na to je Tex i mislio, da ne kazem, gumice slabo dihtuju.
Idi gledaj u sunce ili tako nesto!
[img]http://www.dodaj.rs/f/2T/WQ/2yFAIAVQ/1/2jb1wdi.gif[/img]

Tex

Post by Tex » Sun Jan 10, 2010 3:15 am

Zoran666 wrote:na to je Tex i mislio, da ne kazem, gumice slabo dihtuju.

Hvala, upravo tako...osnove hidraulike i pneumatike.

.

Dare

Post by Dare » Sun Jan 10, 2010 2:52 pm

ajde objasnite da i ja ukapiram. Meni je jasno za hidraulik sa slike, ali mi nije jasno kako kod ladinog cilindra moze da se vrati ulje u posudu kada on nije zatvoren sa strane pedale. Dakle, ako ulje predje na zabranjenu stranu gumice, iscurece napolje

grujicb

Bravo!

Post by grujicb » Wed Feb 10, 2010 6:03 pm

Svaka cast. Vrlo detaljan i slikovit tutorijal.

Ako nije problem i ako neko zna gde mogu da kupim komplet ili pojedinacne gumice za remont glavnog kocionog cilindra za 110-ku bio bih mu zahvalan? Curi mi ulje izmedju posude za dolivanje i cilindra a mimo toga je OK. Pa je u stvari pitanje da li mi treba samo ta gumica koja se nalazi izmedju ili treba neshto drugo.

Hvala drugari. ;)

Post Reply