Ciscenje sistema ubrizgavanja goriva na Ladi 11x

Moderators: dejo, elektronicar, choksi

Beagle

Ciscenje sistema ubrizgavanja goriva na Ladi 11x

Post by Beagle » Sun Jul 19, 2009 10:45 pm

Cest problem na novim Ladama je zapusavanje sistema ubrizgavanja goriva. Pogotovo su pogodjeni oni koji (kao ja :D) imaju ugradjen plinski uredjaj u svom autu - tada se sistem ubrizgavanja goriva ne koristi u dovoljnoj meri i lako se zapusi. Prvi simptomi loseg rada su: neravnomeran rad hladnig motora, los odziv gasa, trzaji i potresi, ponekad se pali i check engine lampica. Vrlo iritirajuci problemi, koji se mogu resiti za nekih sat vremena.

Od alata su vam potrebni kljucevi 8, 10 i 13 i jedan krstasti srafciger. Ovo sam ja radio na svom autu (u potpisu). Princip bi trebalo da bude isti za razlicte modifikacije motora, jedino budite pazljivi sa modelima koji imaju plasticnu usisnu granu - da je ne polomite :)

Kada skinete plasticni poklopac motora, ukaze vam se ova zvercica:
Image

Krstastim srafcigerom odvrnite metalnu selnu koja spaja gumenu cev usisa i filter i skinite je (dovoljno je skinuti donji kraj). Usisna glava je stegnuta sa dve matice. Odvrnite ih.

Image

Posle toga skinite modul paljenja. Njega drze tri srafa, poskidajte kablove sa svecica i gotovo :). Kablovi su obelezeni brojevima, pa kad budete vracali modul paljenja na svoje mesto pazite na njihov redosled (prvi cilindar je sa leve strane).

Image
Zatim, skinite osigurac i zaokrenite sajlu gasa, trebalo bi da izadje bez vecih problema. Sajlu takodje na mestu drzi i jedna matica.

Image

Usisna grana se sastoji iz dva dela, koja su spojena sa cetiri gumena creva. Otpustite gornje cetiri selne. Lagano odignite gornji deo usisne grane i "zavrnite" je uvis ka haubi. Zatim popustite i cetiri donje selne i skinite gumena creva. Sada je moguce videti rail sistema ubrizgavanja goriva.

Image

Ispod gumenog creva usisa se nalaze dve cevi. To su dovod i povratni vod benzina. 13-icom ih rasrafite. Odsrafite i drzac koji drzi metalne cevi na svom mestu.

Image

Rail je fiksiran sa dva srafa, odvrnite ih. Na pocetku raila se nalazi kabal koji povezuje rail sa kompjuterom motora. Raskopcajte ga. Rail je sada sloodan! Pomerajte lagano rail napred nazad i izvucite ga. Dizne nisu fiksirane i lako se izvlace (nazalost, nemam te slike - nisam se setio da slikam u trenutku rada, ali nije neka nauka ) :)

Kada izvadite rail mozete da vidite dizne (i prljavstinu koja se natalozila na njima). Ne dirajte vrh dizni! Na vrhu se nalaze cetiri malecke rupe kroz koje prolazi gorivo - zacepite ih i u grdnom ste problemu. Umesto toga, sipate u neki sud famina (sredstvo za odmascivanje, ima ga po prodavnicama) i umocite dizne vertikalno u njega. Ostavite ih da se kisele desetak minuta. Posle toga obrisite prljavstinu sa strane. Moze da posluzi i fajtalica sredstva za pranje prozora (napunjena famin-om, naravno).

Sad spakujte sve kako je bilo i to je to. Uzivajte u normalnom radu motora :)
Last edited by Beagle on Mon Jul 20, 2009 9:51 am, edited 1 time in total.
Lada 111 1.5GTE 16v + BRC Sequent

Beagle

Post by Beagle » Sun Jul 19, 2009 10:53 pm

Jedna mala caka: Desava se (retko, ali moze da se desi) da nove Lade presisaju gorivo i ne mogu da upale. Resenje je vrlo jednostavno. Sa leve strane raila se nalazi crni plasticni cep (ne morate da skidate nista, vidi se odmah po otvaranju haube), a ispod njega se nalazi klasican autoventil.Pritisnite iglicu i ispustite visak goriva i startujte auto.
Lada 111 1.5GTE 16v + BRC Sequent

Nikola_bgd

Post by Nikola_bgd » Mon Jul 20, 2009 6:31 pm

Hmmm lepo objasnjeno samo jos kad bi se usudio da cacnem :).. videcemo...

bacushka
Automobil: 21113

Post by bacushka » Sat Jul 03, 2010 12:58 pm

evo ja se usudio da to uradim i qrac.
kada da skinem onu cef koja ide nad diznama u jednom strafu puko mi inbus petica i jedan deo ostao u glavi strafa.
Kako da sad to izvadim ili kako da otstrafim straf???
nekog muci gvozge a nekog gake
http://www2.fluoridealert.org/Alert/Canada/Ontario/Fluoride-sharing-the-same-legacy-as-asbestos
najbolje dane u zivotu sam proveo nocu

milanovic986
Automobil: Lada 112 1.5 Li '04

Post by milanovic986 » Sat Jul 03, 2010 11:19 pm

ja sam za ovo dao 20 evra da bi mi dizne ocistili u ultrazvucnoj kadi.

A da li neki aditiv pomaze u ovom slucaju?

altinjanin
Automobil: lada 112 16v

Post by altinjanin » Sat Jul 03, 2010 11:46 pm

Ja od prvog dana sipam u rezervoar tj.na svaki 4-5 pun,sipam aditiv koji se zove INJECTOR CLEANER,mala ljubicasta flasica sa zelenom etiketom,ima na OMV pumpi,oko 550 dinara je,mada ima sigurno i po radnjama auto-opreme,i zaista mogu reci da se dosta oseti po gasu,mislim dosta je ''laksi'' i zivahniji.
...a trojke su Djuro sta?-Osnovne jedinice diverzantskih grupa..

milanovic986

Post by milanovic986 » Sat Jul 03, 2010 11:50 pm

E, da. A ako vozim na plin, onda koriscenje tog aditiva nema svrhe. Tacno?

altinjanin

Post by altinjanin » Sun Jul 04, 2010 12:10 am

Da,ali ne bi bilo lose svremena na vreme prebaciti,i voziti malo na benzin,cisto da prodje kroz sistem.

milanovic986

Post by milanovic986 » Sun Jul 04, 2010 12:31 am

Ja palim Ladu na benzin i na 2500 obrtaja sam prebaci na plin. Pocecu i da praktikujem da vozim i na benzin bar par km skaog dana.

Nikola_bgd

Post by Nikola_bgd » Sun Jul 04, 2010 1:17 am

Bolje jednom nedeljno ceo dan nego to po malo.

altinjanin

Post by altinjanin » Sun Jul 04, 2010 11:20 am

Ona mora da pali na benzim i kad predje 2500 prebaci na plin,ili kad dostigne 40-50 stepeni motor sam prebaci,moj ti je savet jednom u 10-ak dana prebaci i malo produvaj po auto-putu,ili neki pravac,slobodno ga cepaj po gasu da lepo benzin prodje kroz sistem,jer u suprotnom moze svasta da se desi,od zapusenih dizni,do crkavanja pumpe,itd..

bacushka

Post by bacushka » Sun Oct 17, 2010 4:06 pm

znaci posto sa faminom nije mi uspelo cistenje dizni ponovo sam ih izvadio i odneo na ultrazvuk, kad sam ih montirao, na benzin a stime i na plin motor je radio ko svajcarac.
Ali kasnije sam primetio da mi od negde vuce vazduh i na kraju ustanovio da vuce od dizne na njenom donjem delu t.e pusta ona gumica gde dizna ulazi u motor.
E sad: jel mogu tu staviti neki silikon da to zapusim, i koji bi bio najbolje uptrebiti, ili moram mrenjati gumice.
http://www2.fluoridealert.org/Alert/Canada/Ontario/Fluoride-sharing-the-same-legacy-as-asbestos

jeronimo
Automobil: vaz21214-20

Post by jeronimo » Sun Oct 17, 2010 4:12 pm

menjaj gumice, ako ti silikon uleti u izduv ode lambda sonda (50 evra)...
" :) Prva,druga,kuplung,treća ruski ti je menjač sila :) "

nemanya
Automobil: NIVA 4x4

Post by nemanya » Sun Oct 17, 2010 6:47 pm

Jednom kada skineš gumicu ili dihtung koji je duže vremena obavljao svoju funkciju obavezna je zamena novim delom i čišćenje mesta gde gumica naleže.

bacushka

Post by bacushka » Fri Oct 22, 2010 8:11 pm

ne mogu da nadzem gumice za dizne u MK i GR. Jel ima po Srbiji negde da se kupi???

Post Reply