Elektrcni podizaci stakla-kako ih srediti

Moderators: dejo, elektronicar, choksi

Pane
Automobil: lada 110 8li

Re: Elektrcni podizaci stakla-kako ih srediti

Post by Pane »

Da obnovimo temu, doslo leto, trebaju raditi prozori. Kada su pocele vrucine pre dve nedelje, meni zariba i zadni prozor koji je radio, i to bas vozacki. Sta cu, mora se, otvorim tapacir i izmucim se dok kroz najvecu rupu na vratima izvucem ceo mehanizam. I za belaj, to je ona treca verzija mehanizma - izliveno u jednom komadu - dakle, prakticno je nemoguce intervenisati. Ali, za divno cudo, onako izvucen iz vrata, mehanizam proradi! E onda, uvatim se da sredim i sva ostala vrata. I to u naredna dva dana u popodnevima. Suvozacki mehanizam je nemoguce bilo srediti, buduci da je motoric toliko zardzao da je rotor bio sam ispao u vratima. Na zadnjim desnim vratima sajla unistena, kao i plasticni kotur, a motoric dobar - ali kako vec rekoh, izliveno sve u jednom komadu. Mehanizam u levim vratima mrtav. Odem u radnju za ruske delove i pitam kakva je situacija sa mehanizmima i motoricima ili sta preporucuju. Kaze prodavacica da je poslusam i da si kupim mehanicke - sa rucicom, em jeftinije, em se teze kvari. Kazem, pa davaj! (Mislio sam da nema toga ovde, a gledao sam po internetu kako to fino Rusi instaliraju na ladama). Kaze imamo samo za zadnje prozore. Posto? Dvadeset eurica plus jedno euro za plasticnu rucicu, dakle 42 eura oba, Kupim. Za manje od sat vremena instaliram oba mehanizma, buduci da su jednostavniji i lako se uguraju. Vise vremena mi je trebalo da tacno odredim gde treba napraviti rupice za rucice na tapacirima. Probusio sam strafcigerom i tankim nozem prosirio taman koliko treba da se ne vide. Sta da vam kazem? Lepota! A prozori klize kao po puteru. Koja je razlika? Kada su sa motoricima, pritiskas na dugme, dok se ne spusti ili ne podigne prozor. Kada imas sa rucicom, okrenes jednom ili dva puta, vec koliko zelis da spustis prozor. Takoreci isto truda je potrebno. Veoma sam sretan! E sada, jedno pitanje me muci. Mogu li onaj mehanizam na desnim prednjim vratima, koji mi je ostao blokiran, a kako vec rekoh, je od onog tipa - sve iscela napravljeno, pretvoriti u mehanickog? :)

Ajvanho
Automobil: Lada 111 1.5 16v

Post by Ajvanho »

Ja sam pre 7-8 godina popravio i podmazao motoriće podizača, a na zadnja leva vrata sam montirao mehanički podizač. Od tad me se više ni jedan nije pokvario, tako da mi je sad samo jedan podizač mehanički. A to za prepravku, trebalo je da ih uporediš dok si imao oba u rukama pre montiranja, da vidiš koliko se razlikuju. Ja mislim da nećeš moći da onaj sa motorićem preradiš u mehanički.
Kad ništa ne pomaže - pročitaj uputstvo.

Pane

Post by Pane »

Naravno da sam ih uporedio. Da potsetim, ugradio sam mehanicke na zadnjim prozorima, elektricni mi je ostao prednji levi koji je u funkciji, a na prednjim desnim vratima ustrafio sam metalnu plocicu sa dve rupice kako ne bi prozor mogao da se pomera. To znaci da sada imam mehanizam prednjeg desnog prozora sa pokvarenim motoricem sa kojim se mogu igrati. Mada, cini se da si u pravu da ce tesko moci nesto da se uradi i da se on pretvori u mehanicki. Ipak, mozda nesto pokusam. Da kroz plasticni kotur oko koga se mota sajla, a koji su dobro sacuvani, ubacim metalnu sipkicu ciji ce profil biti odgovarajuci rucici za podizanje/spustanje prozora. Mada, trebace precizna intervencija adekvatnog busenja tog kotura. Necu zuriti, (sa tri prozora Lajka ovog tipa je i vise nego dobro spremljena za leto), jer, mozda neko od clanova ima vec isprobani metod. Pricekam koji dan... :)

Ajvanho
Automobil: Lada 111 1.5 16v

Post by Ajvanho »

Samo mogu da ti kažem "SREĆNO". Ako uspeš sa prepravkom, javi da znamo i mi ostali šta da radimo.
Kad ništa ne pomaže - pročitaj uputstvo.

bruyoni
Automobil: Lada 112 1.5 16v

Post by bruyoni »

Samo ću da kažem da u autu bez klime električne prozore ne bih menjao ni za šta! Sve do preko 30 odškrineš malo suvozačev, malo jače zadnji desni i imaš tako lep kovitlac vazduha unutra, samo uperiš ventilaciju na noge i onda svo strujanje u kabini lepo povlači vazduh i dole da hladi jer kroz mali hladnjak uvek ide rashladna pa je tu lepo toplo. U zavisnosti od brzine dodatno otvoriš ili zatvoriš prozor da smanjiš buku. Isprobano na 120-140 na autoputu da više otvoren prozor stvara manje šištanja tj buke

Pane

Post by Pane »

Tako je. Ali, izgleda izgleda imao si sreće sa motorićima i sajlama, od Rusa si dobio kvalitetniju elektriku. Pretpostavljam znaš koja je muka kada ti zimi zaglavi na putarini prozor pa voziš otvorenim staklom, pa onda mrzneš otvarajući tapacir i tražiš kojekakvu daskicu da uglaviš prozor. To mi se dva puta desilo, a sada obratno, po vrućini da nemam nijedan prozor. Dosta mi je bilo i od motorića i od para davanja.

bruyoni
Automobil: Lada 112 1.5 16v

Post by bruyoni »

Srećom ne. Da li sam imao sreće ili sam samo bio svestan ruske "kontrole kvaliteta" gotovog proizvoda Jedino šta je prozorima urađeno je bilo osposobljavanje zadnjeg desnog jer je iz fabrike došao blokiran i štelovanje na dva šrafa na vođici kako se ne bi nabijali u klizače. Klizači, vođice i sajle uvek bili podmazani teflon sprejom ili mašću a kontakti naprskani i zaštićeni. Suvozačevom je nakon 7-8 godina pukla koturača pa je zamenjen prvo krš malom privredom a onda forvardovim stubnim sa lancem. Ni u jednom momentu mi ni na pamet nije padalo da ih prebacim na ručno šta god da bilo

Post Reply