Kupovina

Moderators: dejo, bgzoka

Tole
Automobil: Lada

Kupovina

Post by Tole » Fri Jan 29, 2016 7:50 pm

Kao sto naslov kaze rec bi bila o kupovini ovog vozila. Ako sam dobro razumeo ostale postove kod nas je nemoguce kupiti novu Vestu. Znaci jedino uvoz. Kada bi na primer neko odlucio da kupi Ladu Vestu recimo u rusiji i pokusao da je uveze i registruje sa kojim bi se sve problemima susreo. I dali bi garancija izdata u rusiji vazila i kod nasih ovlascenih servisa (ako ih uopste kod nas ima). Pri tome uopste ne razmisljam o finansiskoj strani nego cisto papiroloski. Pa ako neko nesto zna neka napise sta je sve potrbno.

Dare
Automobil: Niva 1.7 4×4

Re: Kupovina

Post by Dare » Fri Jan 29, 2016 9:38 pm

Sve ovo i mene jako zanima.
Samo najviše me plaše naši propisi i birokratija. Deluje mi da je manji problem otići recimo u St Petersburg i doterati auto, nego opraviti sve papire i homologacije ovde.

Tole

Post by Tole » Fri Jan 29, 2016 10:45 pm

Koliko god da iscitavam clankove po netu nemogu da skontam koje su to carinske dazbine

Dare
Automobil: Niva 1.7 4×4

Post by Dare » Fri Jan 29, 2016 10:48 pm

Ja sam ukapirao da se plaća 12,5% carine i 20% pdv-a. Međutim, pošto ta vozila nikad nisu uvožena u Srbiju, ko zna šta sve od dodatnih papira treba. Homologacija recimo, šta god to značilo.

Tole

Post by Tole » Fri Jan 29, 2016 10:56 pm

Pa s ozirom da imam potvrdu od ministarstva rada i socijalne politike da zbog invaliditeta od 70 posto sam oslobodjen carinskih dazbina zanima me sta to tacno znaci (samo carina ili i PDV)?

bruyoni
Automobil: Lada 112 1.5 16v

Post by bruyoni » Sat Jan 30, 2016 11:03 pm

Ne bih da kvarim zabavu ali, šta kada je doterate i pokvari vam se... nešto? Ni za Grantu nema delova onda samo zamislite kakvo je stanje za Vestu.

Boki78

Post by Boki78 » Sat Jan 30, 2016 11:58 pm

Cimnes rusa pa se pomolis da hoce da saradjuje sa tobom, uostalom uzmes drugi auto pa skoknes do Segedina :mrgreen:

bruyoni
Automobil: Lada 112 1.5 16v

Post by bruyoni » Sun Jan 31, 2016 12:44 am

Sarađujem sa Rusom i nije mi Segedin daleko da se provozam. Ali da recimo čekam neku banalnost od dela 15 dana, jok vala.

Tole

Post by Tole » Sun Jan 31, 2016 1:54 am

Znaci jednostavno zbog lose distributivne mreze delova ne isplati se? Steta.

choksi
Automobil: 111

Post by choksi » Sun Jan 31, 2016 3:37 am

Ma kupis u bosni,ili kupi neko tamo isto na ratnog invalida,proda ga tebi i posto izlazi iz zemlje ne zezaju za pdv...

skora

Post by skora » Sun Jan 31, 2016 8:35 am

Da kazem i ja neku ..... ;)

Ja nebih komentarisao dali je pametna ili ne kupovina Veste ,vec bih samo dao komentar oko uvoza.

PRVO

NOV kupljen auto u Rusiji ,ima problem doterivanja za Srbiju jer nema tablice .U razvijenom svetu je to reseno sa takozvanim COL (privremenim/izvoznim) tablicama ,dok kod Rusa to nije slucaj .Pojedine zemlje EU takodje ne zele da imaju taj vid birokratije (poput Italije) ,te tako vozila iz tih/takvih zemalja idu na prikolicu ILI na regularne redovne tablice doticne zemlje .

Dakle Srbin novu Vestu kad istera iz salona ,moze da place pored nje ....treba mu Rus,Madjar,Bosanac ili gde se vec kupuje

DRUGO

Uvoz NOVOG automobila ima totalno dugi carinsko-birokratsi postupak u odnosu na POLOVAN,.....a kad automobil postaje polovan??? Pa onog momenta kada udje u pandurski sistem neke zemlje (u pomenutom slucaju Rusije).
Dakle na tablice ........da nebi za pocetak bilo prevodjenje svakog papira kod sudskog tumaca za Ruski jezik.....cisto informacije radi,jedna A4 strana u BG kosta 3000din(prekljuce sam platio pa znam 100%)

TRECE

Nasa savezna uprava za carinjenje ,za svako carinjenje vozila ,koristi katalog zemlje iz koje se vozilo uvozi .U praksi to znaci da npr uvozite vozilo CH,carinik izvadi Swajcarski katolog.Uvozite iz Italije ,on uzme Italijanski ....i gle cuda kataloska vrednost Italijana 50% jeftinaja od Svajcarca .
Ovo pisem zato sto provereno znam da Ruski katalog na nasoj carini NE POSTOJI .
Sta se radi u tim slucajevima ......pa u praksi carinik izadje na MOBILE DE i pogleda cene ,pa ako ste mu simpaticni prodjete dobro ,a ako niste ,naravno lose ...kao da uvozite iz Swajcarske .U prevodu kako mu se cefne.Neko ce postaviti pitanje CEMU SLUZI RACUN ako svako radi sta hoce na carini .....a ja cu na to odgovoriti>
- Koji racun ??? Onaj na 5000e iz St.P.......pa taj ne vazi jer auto ima tablice - polovan je ,star 1 dan .....a ako idete na tu varijantu kao novog ,onda je problematika drugacija ,gde u matematici dodjemo na isto samo sa dosta vise kidanja zivaca u varijanti NOV.

CETVRTO

Ovo je sad najinteresantnije ......Kao sto se nekada uvozio Logan s pocetka ,i kao sto su tadasnji bilaterarni odnosi sa Rumunijom isti kao sto su sada sa Rusijom,sve je to davnih dana apsolvirano .....tako da ukoliko se neko zaleti za uvoz Veste ili koje god ......mogu da mu sapnem na koju adresu da se javi (spedicija) ,i da kuci uz kaficu saceka novo mezimce .Mesto carinjenja je Subotica.

PETO

Garantni rok za novo vozilo kod nas u SRB nece da moze jer nemamo zvanicnog uvoznika koji ima adekvatnu skalameriju(servis i lager delova) da bi dobio sertifikat za prodaju ......do tad ....Bosna (ako imaju) mada ja uvek preferiram Madjare jer su najbolji u regionu

Odprilike to je to
Tole wrote:Koliko god da iscitavam clankove po netu nemogu da skontam koje su to carinske dazbine
Carinske dazbine su sve novcane nadoknade koje su potrebne da bi se doslo do carinske deklerecaje .Sa njom se proces carinjenja smatra zavrsenim .

Od momenta od kad se roba za carinjenje pojavi na granici ,krece da se puni fascikla sa ulaznim papirima,propratnim papirima ,papirima sa ocitavanja brojeva itd .Sve to na kraju rezultira jednom dekleracijom ......Dakle sve TO se placa ,i sve to se svrstava pod carinske dazbine.....iako je samo JEDNA uplatnica za samu carinu kao carinu .

Npr......pitas me kolko je izasla carina za neki auto ,i ja ti kazem npr 1000e.Tii kazes pa kako toliko ...deluje mnogu ......a ja ti odgovorim pa carina je kostala 620e ,spediter 300e,i sitni troskovi oko 80e........sve zajedno 1000e..........Kapiras ???
Dare wrote:Ja sam ukapirao da se plaća 12,5% carine i 20% pdv-a. Međutim, pošto ta vozila nikad nisu uvožena u Srbiju, ko zna šta sve od dodatnih papira treba. Homologacija recimo, šta god to značilo.
Nasa zemlja ima NEKI zakon oko uvoza automobila .......Automobil koji se uvozi ima neke standarde koji zadovoljavaju ili NEzadovoljavaju .....Papir koji kaze da ta se TO NESTO slaze za TIM NECIM (zakonom) ,je ustvari homologacija ,koja se izdaje u zavodu za standardizaciju .

travelman

Post by travelman » Sun Jan 31, 2016 10:07 am

Alal ti kure za odgovor ... :prvi ... zbog ovakvih komentara bi clanarina trebala da bude i 30e a ne samo 20 ...
Bravo Skoricu, blago nama sto te imamo u nasim redovima ... :prvi ...

Tole

Post by Tole » Sun Jan 31, 2016 2:47 pm

Jos par pitanja za Skoru:
1.) Zasto bi Srbin morao da place pored auta ako moze jednostavno da se posluzi zeleznickim saobracajem koji je jos uvek aktivan (time bi se izbeglo registrovanje vozila i sijaset papiroloskih problema) a slep sluzba od salona pa do zeleznickog terminala sigurno ne kosta sto dukata.
2.) Pretpostavljam da posto nece biti registrovan racun od 5000e iz St. P. bi trebao da bude vazeci?
3.) U primeru koji si naveo u objasnjavanju sta su carinske dazbine dali bi mogao tacnije da preciziras cega je invalid sa potvrdom iz ministarstva oslobodjen ili barem da me uputis na nekoga ko bi mi to mogao objasniti?

skora

Post by skora » Sun Jan 31, 2016 10:36 pm

1.) - Plakanje pored auta kad se istera iz salona sam naveo kao opciju (naravno figurativno),u varijanti kada bi se auto registrovao u Rusiji a ne kada bi isao na slep pa na voz.Za varijantu registracije je potrebno lice iz maticne zemlje u kojoj je vozilo kupljeno kako bi se na njega vozilo registrovalo .U varijanti slep pa voz,ta opcija odpada.....

2.) Jako diskutabilno .......zivotom garantujem da nece proci ......jer taj auto u Minhenu,Cirihu ,Rimu,Budimpesti kosta vise od 5000e te tako ce reci - racun cuvaj ,ajmo mi na katalog

3.) Invalid je oslobodjen placanja carine ....onih 12%......sve drugo nije carina ,nego prateci troskovi oko carinjenja .....

P.S. Dostavicu ti broj speditera u inbox cim dodjem kuci ......pa se cuj sa njim ,objasni mu zelje ,i on ce ti reci sta moze da uradi i koliko to kosta

Tole

Post by Tole » Sun Jan 31, 2016 10:46 pm

Iskreno receno nije mi o glasvu ali kada sam video da lada vesta u rusiji kosta otprilike 6200 evra osnovni model i neka ode 3000 evra na troskove uvoza i registracije pa za te pare nemozes da kupis kod nas ni punta koji je sa extra opremom ( a za te pare nemozes da dobijes extra opremu) daleko ispred tog standarda (baska stvar sto ces biti medju prvima koji su kupili vestu). Extra si prosao. :D :D :D

Post Reply