ZokRS - Lada Samara 1300

Moderators: BokeYGTi, djape1977, finaldesign

ZokRS
Automobil: Lada Samara

Re: ZokRS - Lada Samara 1300

Post by ZokRS » Sat Jul 21, 2018 10:17 am

Zavrsena odiseja sa akumulatorom.. punjen je 2 dana, upalio jednom ljudski i poslije 2 sata nije mogao ni da zavergla..samo zuji nesto. Bice vracen predhodnom vlasniku koji ga je koristio samo za okretaljku u pecani.. hvala svima koji su se uopste I javili i komentarisali temu.. sve nas je manje, na zalost, I to se itekako osjeti na forumu.

aleko-2141
Automobil: Moskvic Aleko

Post by aleko-2141 » Sat Jul 21, 2018 4:36 pm

Mene bar ima svuda :-D

Dare
Automobil: Niva 1.7 4×4

Post by Dare » Sat Jul 21, 2018 4:58 pm

Taj akumulator je i crkao jer je korišćen kako ne treba

dejca
Automobil: Nekad lada 2107.

Post by dejca » Sat Jul 21, 2018 10:52 pm

ZokRS wrote:sve nas je manje, na zalost, I to se itekako osjeti na forumu.
Nazalos istina, to je tako kad politicari vode zemlju po eu zakonima :x a u toj istoj zemlji se prezivljava pomocu stapa i kanapa.

ZokRS

Post by ZokRS » Fri Sep 28, 2018 2:32 pm

Drugari, opet sam tu po par savjeta od pametnijih i iskusnijih od mene.. naime, krenuh da malo uljudim Samaru prije zime i izmedju ostalog dodjoh do zamjene antifriza tj. permanta u mom slucaju. Pogledah ovaj video na YT pa me zanima da li ima sta da se doda ovoj proceduri sa videa:

https://www.youtube.com/watch?v=BhDEppnBVPo

Vidim da skida ono crijevo kod karburatora ali nije precizno prikazano koje je crijevo u pitanju.. to je ono sto ide ispod karburatora, u stvari, na usisnu granu? I da li treba biti vruc, mlak ili hladan antifriz prilikom zamjene..

aleko-2141
Automobil: Moskvic Aleko

Post by aleko-2141 » Fri Sep 28, 2018 5:10 pm

Hladan auto da se ne bi izgoreo, skines neko najniže crevo da bi sve izašlo, pregledaj da li hladnjak ima neki čep, na bloku bi trenalo da ima do menjača jedan čep, kad budeš sipao antifriz bitno je da skines neko gornje crevo, ako imaš plin skines njegovo gornje crevo jer malo teze prodje kroz njega, slobodno duni u cantru da malo pomogneš :-D

dejca

Post by dejca » Fri Sep 28, 2018 10:04 pm

Ja bih prilikom ispusta skinu naj donje crevo na hladnjaku i odsrafio sraf od bloka. Kad sipas nov skini naj vislje crevo na karburatoru da procuri antifriz i izadje vazduh.

bortlonger
Automobil: lada

Post by bortlonger » Fri Sep 28, 2018 10:19 pm

kad sipas antifriz ne treba da odvrces nijedno gornje (najvislje ) crevo.... i netreba da duvas ni u sta...
sipaj kolko stane, upali auto da zagreje i otvori termostat i dolij koliko treba
VELIKE MISLI SENJOR TRAVIJA
kod ugradnje novih svecica,obavezno ih kalite,ostavite auto da radi minimium 15min, jer kad se uradi generalna motor prvi put startuje potrebno je da u prvih 30sec dostigne maksimalni obrtni momenat

ZokRS

Post by ZokRS » Sat Sep 29, 2018 1:41 pm

Meni se I cini da tu ne treba bog zna kakva procedura.. sjecam se kad je pokojni cale ispustao antfriz u jakim zimama, da ne bi slucajno pukao blok ili tako nesto, samo odvrnuo onaj mesingani saraf na bloku i i cep na donjem djelu hladnjaka a kad je vracao nazad samo je sipao u bocu bez odvrtanja bilo kakvih crijeva.. video sam na ovom videu da se skida i to crijevo na karburatoru pa me to zbunjuje. Racunam da vazduh ne bi trebao praviti problem jer ce, ako ga ostane u bloku ili crijevima, na kraju zavrsiti u gore u boci jer ce ga pumpa tjerati zajedno sa vodom.
Ne znam koliko ostane starog antifriza u sistemu ako se ne skida donje crijevo na hladnjaku? Ovaj gore na videu je uspio izvuci antifriza za onu plasticnu bocu za vodu od 5 litara.. znaci ostane oko 2,5 litara starog antifriza.

bruyoni
Automobil: Lada 112 1.5 16v

Post by bruyoni » Sat Sep 29, 2018 5:24 pm

Generalno ne treba ni jedno crevo da se skida jer je sistem samoodzracujuci, ali umanjuje veličinu vazdušnog džepa koji zna da se stvori ako se brzo grune antifirz u ekspanzionu posudu, ako se polako sipa nema problema.
Nema potreba da skidaš donje crevo na hladnjaku, imaš čep. Njega odvrneš i skoro sve istekne, ostane nešto malo u bloku. Ako menjaš tip antifriza (BS6580, G11, G12...) onda samo nekoliko puta napuniš sistem običnom vodom i ispustiš kako bi se što više razblažio taj zaostali deo da ne bi pravio problem

dejca

Post by dejca » Sun Sep 30, 2018 12:14 am

Da skine crevo donje sa hladnjaka je nekad lakse i bezbednije nego da odvrće šraf od hladnjaka. Nekada taj šraf hoće da zapekne i da se ceo odpunktuje ili razlemi od hladnjaka i :evil: zato otkačiš crevo iscuri i vratiš.
Drugo ako ti zaostane vazduh u termostatu tad hoće da podigne nekad i malo više temperaturu i zato je iz bezbednosti bolje da se taj vazduh ispusti.

bruyoni
Automobil: Lada 112 1.5 16v

Post by bruyoni » Sun Sep 30, 2018 8:28 am

Šraf i taj deo tela hladnjaka su plastični i još nisam čuo ni video da se nekome odlomio na odvrtanju tako da opasnosti nema, lome se kada sivonje ne primete da je oring na šrafu propao pa krenu da zavrću na silu

dejca

Post by dejca » Sun Sep 30, 2018 10:33 pm

Kod moje lade 2107 90 g. je bila mesingana matica a šraf bakrni i zve to zalemljeno i mene je bilo strah da to odvrćem i uvek sam ispustao na crevu. Za samaru ne znam ali ako je bezbedno može i na šrafu. Kod kocka lade si morao i ležati dole ako hoćeš na šraf da ispuštiš i zato je na crevu je bilo i lakše da se odradi posao.

bortlonger
Automobil: lada

Post by bortlonger » Sun Sep 30, 2018 10:46 pm

dejca wrote:Da skine crevo donje sa hladnjaka je nekad lakse i bezbednije nego da odvrće šraf od hladnjaka. Nekada taj šraf hoće da zapekne i da se ceo odpunktuje ili razlemi od hladnjaka i :evil: zato otkačiš crevo iscuri i vratiš.
Drugo ako ti zaostane vazduh u termostatu tad hoće da podigne nekad i malo više temperaturu i zato je iz bezbednosti bolje da se taj vazduh ispusti.
aj ne lupetaj...
VELIKE MISLI SENJOR TRAVIJA
kod ugradnje novih svecica,obavezno ih kalite,ostavite auto da radi minimium 15min, jer kad se uradi generalna motor prvi put startuje potrebno je da u prvih 30sec dostigne maksimalni obrtni momenat

ZokRS

Post by ZokRS » Sun Sep 30, 2018 11:15 pm

Nemoj te tako, molim vas.. hvala svakome ko hoce da mi pomogne savjetom i ne bih da se vrijedjamo ili podcjenjujemo jedni druge jer nisu sve Lade iste i ne moze svako znati kakav je koji dio i kakvo je tehnicko rijesenje na pojedinim sklopovima i djelovima.
Kod Samare je plasticni cep koji uvrnutu u plasticni dio hladanjaka tako da mislim da nece biti problema sa odvrtanjem.. I moze mu se bez problema prici bez nekog zavlacenja ili skidanje limova odzodo. Nisam jos mjenjao nista posto cekam da u'vatim vremena da odem naruciti i novu ekspanzionu bocu. Jesu li cepovi na tim novim bocama pouzdani? Ne znam da li da ostavim stari cep koji radi bez problema ili da ostavim taj novi koji dodje uz bocu posto nemam nesto povjerenja u te nove djelove.. nekako su mi ovi stari, provjereni drazi a I pouzdaniji. I kakav je uopste kvalitet tih novih boca.. ovde sam citao da su za ove novije lade jako lose te plasticne boce, losi spojevi i da je tanka plastika.

Post Reply