moja Samara 1.5 diesel iz 1999 (2000) godine

Moderators: BokeYGTi, djape1977, finaldesign

Gago
Automobil: Samara 1.3s

Re: moja Samara 1.5 diesel iz 1999 (2000) godine

Post by Gago » Wed Sep 25, 2013 2:57 am

Samo Samara Srbina Spasava

dejca
Automobil: Nekad lada 2107.

Post by dejca » Wed Sep 25, 2013 7:54 am

Moj buraz ima alfu 156 i imao je neki razlog da nepisem sad da se prekaci preko prednjeg dela auta na drugu stranu. To je uradio i nista se nije desilo, ali nakon nedelju dana pukla mu je soferka, ne kao tvoja nego se pojavilla jedna linija. Znaci trebalo je soferki nedelju dana da odreaguje na pritisak koji je trpela prilikom njegovog prebacivanja preko auta. Nije on nju nesto mnogo pritisnuo ali eto bilo je dovoljno.

bruyoni
Automobil: Lada 112 1.5 16v

Post by bruyoni » Wed Sep 25, 2013 8:00 am

Kaljeno staklo u sebi ima uskladišteno mnogo unutrašnjih napona pa se svako oštećenje može pretvoriti u inicijalnu tačku i to pre ono na krajevima, tipa okrnjena ivica, nego neki udar na većoj površini. E sad zašto nakon tri dana? Pa takve pukotine se najčešće prostiru logaritamskom progresijom.

elektronicar
Automobil: 2108 + 21093 +2109

Post by elektronicar » Tue Oct 29, 2013 12:52 am

Danas sam se naigrao oko moje dieselke. Prvo zamena semeringa i pri tome izrada specijalnog alata da bih to mogao odraditi. Usput zamena zupcastog koji je presao 25 k km. Jedan neispravan grejac zamenjen. Na sve to dodam i kontrolu zazora ventila i zamenim skoro sve plocice. Naime skoro svaki ventil je bolje nalegao u svoj sic tako da su svi zazori bili manji za oko 0,1mm sto je izvan dozvoljenih tolerancija.
E sad bio bih veoma zahvalan ako neko ima plocicu za ventil debljine 4,43 mm (ili priblizno te mere) jer ja takvu nemam a jedino mi je jos ona ostala nezamenjena da bi svi zazori bili idealni. Inace plocice su istog precnika kao i za benzinske samare ili stare fordove.

Unapred zahvaljujem dobrovoljnom davaocu plocice, bicu mu duznik celoga zivota :D :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

elektronicar

Post by elektronicar » Mon Nov 04, 2013 12:16 am

Ako ste nekada pali u napast da osposobite sistem pranja sofersajbne u originalnom obliku sa onim motoricem (pumpicom) na koju dolazi debelo crevo i nalazi se pored hladnjaka ispod desnog fara i sa ona dva elektromagnetna ventila koji definisu dal ce prskati napred ili nazad onda znate kako je meni danas bilo :mrgreen:

jos na dieselci :!:

e pa stvarno je nedostupno :roll:

i sve to ne bi bio problem da mi nije zasmetao taj desni far i da nisam pozeleo da ga skinem a onda je nastupilo ono sto nikome ne zelim da se ponovi. Ae desavalo se da pucaju srafovi kojima je far ucvrscen, to smatram normalnim, ali meni se desilo da su srafovi poceli da se okrecu unutar plastike farova i nema sanse da se skine far ! A plastika mekana, savitljiva i nece da pukne (slicna mega locker korubama). Mucio sam se tako podobrano a matice ni stegnute ni labave (far bi landarao u svim smerovima), pa mi nije bilo ni da odustanem vec sam morao ceo far da razlomim da bih klestima stegnuo ta dva plitka srafa (i odvrnuo matice) koji su oblajznuli u plastici, a unutar plastike izgledaju kao standardna kruzna glava a umesto navoja cetvrtast presek. I tako jbg, ja da bih namestio prskalice razbijem ispravan far. :evil:

Srecom imam u rezervi jedan :twisted:

elektronicar

Post by elektronicar » Wed Jan 08, 2014 11:34 pm

malo da ponovo vozim dieselku cisto za promenu i doceka me iznenadjenje :roll:

pali kao metak iz prve svaki put :)
ali, ... opet postoji nekakvo ali ...
nece da ide :(
vozam je malo reko razradice se, sigurno je nesto zbog stajanja, al nikako da se razradi. Prva brzina kilava, pa sve redom posle nje kilave. Gledam izduvne gasove ... nema obelezja, niti sivo niti crno, al cak ni autoputem nece preko 80km/h
prvo sam pomislio sta sam mogao da pogresim u radovima
proverim zupcenje - sve OK
gledam da negde ne curi nafta - sve OK
nakon dva dana odustanem da kalkulisem gde moze biti problem i rekoh nema druge, morace pumpa na reglazu, mada opet mi bilo sumnjivo kad rukom dam gas direktno na pumpi u leru postize potrebno urlanje i broj obrtaja
i tako danas svratim do kolege bosiste da mi sugerira bar koliko novca treba da odvojim za ono sto ce mi on reci da smatra da je potrebno odraditi
gleda on tako, prvo posumnja na zapusen povrat ili neki ventil na pumpi sto regulise niski pritisak u pumpi pre povratnog voda, ali sve je bilo ispravno. Gleda on tako i turira rukom ispod haube direktno na pumpi, razmislja o tome kako motor pali na pola kljuca i izduvni gasovi OK, ... tek kaze ae daj stisni pedalu gasa iz kabine nogom do kraja ...
sad svi znate u cemu je bio problem :P
pri varenju i farbanju auto je bio kompletno demontiran do golog lima
pri sklapanju stavljao sam delove koji su bili u boljem stanju, pa sam izmedju ostalog tako prebacio i izolaciju sto dodje ispod tepiha sa moje 2108 koja je sad za delove
problem je bio banalniji nego sto se moze shvatiti, ali ponovo se pokazalo marfijevo naravoucenje da sve sto logika ukazuje a provereno je kao ispravno i jeste ispravno a pravi problem je tamo gde ni ne sumnjate jer je najprostije i najjednostavnije - izolacija iz benzinke je tacno na mestu ispod pedale gasa imala odozdo zalepljenu nekakvu plasticno-sundjerastu masu koja nije dozvoljavala da se pedala gasa stisne do kraja, tako da je kretanje pedale bilo jedva nekih 60%
resenje je bilo jednostavno, skalper u ruke i u dva tri poteza rasecem izolaciju ispod tepiha i izvadim tu plasticno sundjerastu kockicu i auto ide ko zmaj :)
drgo mi je sto je problem bio jednostavan jer sam se vec plasio reglaze pumpe koja nije jeftina, mada bi mi drugari sigurno odradili badava, al nekako bas ne volim kad je badava jer mi to stvara moralnu obavezu - vise volim kad ipak nesto platim pa se ne osecam duznim makar je po drugarskoj jeftinijoj ceni
i tako i ovoga puta ja pitam sta moja kuca duguje tvojoj - odgovor je bio naravno nista, al smo vec iskordinirali zajednicke sledece poduhvate gde cu imati priliku da radom i znanjem oduzim pa cak i da zaradim nesto :)

Gago
Automobil: Samara 1.3s

Post by Gago » Thu Jan 09, 2014 12:25 am

Je l' ta bos pumpa stvarno toliki bauk? Mislim sto se tice cene? Bas vidim da se dizelasi zale da ume da propisa od evro dizela, ko je vozio do sada stari dizel... Srecom pa nije nista ozbiljno bilo :)
Samo Samara Srbina Spasava

aleko-2141
Automobil: Moskvic Aleko

Post by aleko-2141 » Thu Jan 09, 2014 8:43 pm

Zapao ti ler gas pod papucicu ( cigla ) :D

elektronicar

Post by elektronicar » Fri Jan 10, 2014 10:47 pm

Gago wrote:Je l' ta bos pumpa stvarno toliki bauk? Mislim sto se tice cene? Bas vidim da se dizelasi zale da ume da propisa od evro dizela, ko je vozio do sada stari dizel... Srecom pa nije nista ozbiljno bilo :)
Kod benzinca imas cesce intervale odrzavanja ali su jeftiniji (svecice, ciscenja karburatora, ...), a kod diesela toga nema tako cesto ali zato kad naidje ume da zaboli. Naime ponekad treba skinuti pumpu i podesavati je na ispitnom stolu. Samo skidanje pumpe i vracanje u vozilo (nije pravilo ali generalno kao orjentir) kosta oko 100 eur, pa onda jos na tu cenu treba dodati i potrebne delove za zamenu unutar pumpe koji su stradali. Ponekad ta cena remonta pumpe novim rezervnim delovima moze da prevazidje trzisnu trenutnu vrednost vozila (jer nasa vozila su stara i nemaju neku trzisnu vrednost, a novi delovi imaju istu cenu kao i kada se vozilo kao novo prvi puta pojavilo na trzistu). U svakom slucaju ako se sagleda kroz duzi niz godina eksploatacije (npr. 20 godina) na odrzavanje diesela se ukupno potrosi vise nego na odrzavanje benzinca.

Sto se tice eurodiesela on je malo manje mastan od starog D2 goriva a sama bosch pumpa visokog pritiska se podmazuje gorivom, tako da moze doci do slabijeg podmazivanja i brzeg trosenja delova unutar pumpe. No postoje snalazljiva resenja kako vlasnici starih diesela prevazilaze te probleme dodajuci raznorazna sredstva u gorivo kako bi eurodieselu povecali svojstvo podmazivanja (npr. dodavanje starog motornog ulja u rezervoar goriva i mesajuci ga sa eurodieselom)

Sad na sve to treba dodati da se vlasnici starih diesel vozila snalaze za delove pa tako ponekad na nekim oglasima (limundo, kupindo) kupuju staru pumpu visokog pritiska (bosch, lucas, ... ) u neispitanom stanju za samo 20 eur pa rizikuju kakva je i u kakvom stanju i kako je podesena pa samim tim i kakva ce im biti potrosnja a i performanse vozila. U svakom slucaju veliki je posao da se zameni pumpa visokog pritiska a postoje i dodatni rizici da strada nesto drugo (npr dizne ako u njih dospeju metalni opiljci, ...) E sad opet kako ko sta voli, neko otera auto u servis i plati a neko pokusa da se snadje i da prodje jeftinije ali pri svemu tome mnogo vise rizikuje da baci pare na stare i neispravne delove i da se pri svemu tome mnogo naradi a i da mu je neizvestan podatak koliko i ti drugi polovni delovi mogu trajati do stradavanja pa da se ceo posao ponavlja. Napamet podesavanja pumpe visokog pritiska nema, pa se moze dogoditi da nemoze proci tehnicki pregled zbog izduvnih gasova pa da opet mora da se skida pumpa i da se nosi na reglazu ... da se vrtis u krug i pitanje koliko si prosao jeftinije a oduzme mnogo vremena. Mnogo je jednostavnije ostaviti auto u bosch servisu i doci po njega kad zavrse reglazu barem daju neku vrstu garancije pa si moralno miran neko vreme. A jes da kosta, al vidi sad i uporedi to da ako sam radis mozda izgubis ko zna koliko dana i da nemas zadovoljavajuci rezultat, tj. da nisi zadovoljan kako auto radi posle svega jer nemas ispitni stol da probas pumpu pre ugradnje i nemas ni parametre podesavanja ... a ima tu sigurno desetak mesta na kojima se moze nesto podesavati da bi na kraju pumpa radila kako treba. Sve ovo je prevazidjeno kod novijih diesela tipa common rail koji imaju puno elektronike pa se moze koristiti dijagnostika i tu je popravka uglavnom zamenom delova bez mehanickih podesavanja.

elektronicar

Post by elektronicar » Wed Feb 05, 2014 10:45 am

Danas pronadjem ovu fotografiju i ponovo razmisljam o logici proizvodjaca :?

Image

zasto su na ovoj remenici radilice koja inace sluzi za PK kais alternatora - napravili ovaj gumeni medjusloj ? Dal su kao izgovor pronasli da u slucaju blokade alternatora pukne na tom mestu da kao ne optereti motor ? Ili zato da kad guma propadne nateraju vas da kupujete nove delove po ko zna kojim trzisno dirigovanim cenama.
Ae bar da imam servo ili klima pa da ima smisla. Ovako ne vidim nikakav smisao osim isterivanja para iz dzepova vlasnika vozila.

bruyoni

Post by bruyoni » Wed Feb 05, 2014 2:21 pm

Pa zato što osim što služi kao remenica služi i kao sekundarni ublaživač harmonijskih vibracija. Znači stara se da ti se radilica ne raspadne.
SUS motori ne isporučuju snagu kontinualno već u impulsima, konkretno za četvorocilindarski motor na svakih 180 stepeni. Pa tako pri svakoj isporuci snage imaš neku elastičnu deformaciju radilice, uvijanje od 0,5-2 stepena. Stoga pri određenim obrtajiam može doći do pojave torzione rezonancije koja može dovesti do toga da radilica vrlo brzo pukne. Da zamajaca sa menjačke strane zajedno sa lamelom služi kao ublaživač tih impulsa ali je on zauzet, opterećen, prenosom snage na točkove. Pa se tako tim sekundarnim harmonikom dobrim delom bavi i ta stvar na slici :)

E sada kad uzmeš šta sve trpi ta guma plus temperaturu i relativnu izloženost elementima nekako i ne čudi to što se raspadne nakon nekih 20 godina.
A izgleda da ništa ne radi, zar ne?

PS: NPR porše je u ranim bokserima sa 6 cilindara ima problem kada bi ga laici spremali za trke pa su izbacivali tu remenicu koja je gurala ventilator i prebacivali ga na elektro sa ciljem da što manje snage raspu. Pošto su to uklonili imali su strava problem sa pucanjem radilica zbog preteranog uvijanja i to nakon jako malo pređenih kilometara, oko 20-30k. Tek nakon analiza su utvrdili da su radilice ulazile u zonu plastične deformacije i zbog toga su pucale.

Dare
Automobil: Niva 1.7 4×4

Post by Dare » Wed Feb 05, 2014 2:56 pm

Možda i zato da bi do gonjenih remenica stigla snaga sa što manje trzaja koje inače dizelaš pravi.

bruyoni

Post by bruyoni » Wed Feb 05, 2014 3:24 pm

Nema potrebe, sam kaiš je dovoljno elastičan za tu funkciju

elektronicar

Post by elektronicar » Thu Feb 06, 2014 12:34 am

bruyoni wrote:Pa zato što osim što služi kao remenica služi i kao sekundarni ublaživač harmonijskih vibracija. Znači stara se da ti se radilica ne raspadne.
SUS motori ne isporučuju snagu kontinualno već u impulsima, konkretno za četvorocilindarski motor na svakih 180 stepeni. Pa tako pri svakoj isporuci snage imaš neku elastičnu deformaciju radilice, uvijanje od 0,5-2 stepena. Stoga pri određenim obrtajiam može doći do pojave torzione rezonancije koja može dovesti do toga da radilica vrlo brzo pukne. Da zamajaca sa menjačke strane zajedno sa lamelom služi kao ublaživač tih impulsa ali je on zauzet, opterećen, prenosom snage na točkove. Pa se tako tim sekundarnim harmonikom dobrim delom bavi i ta stvar na slici :)

E sada kad uzmeš šta sve trpi ta guma plus temperaturu i relativnu izloženost elementima nekako i ne čudi to što se raspadne nakon nekih 20 godina.
A izgleda da ništa ne radi, zar ne?

PS: NPR porše je u ranim bokserima sa 6 cilindara ima problem kada bi ga laici spremali za trke pa su izbacivali tu remenicu koja je gurala ventilator i prebacivali ga na elektro sa ciljem da što manje snage raspu. Pošto su to uklonili imali su strava problem sa pucanjem radilica zbog preteranog uvijanja i to nakon jako malo pređenih kilometara, oko 20-30k. Tek nakon analiza su utvrdili da su radilice ulazile u zonu plastične deformacije i zbog toga su pucale.
sta sad to treba da znaci ? da ni radilice ne prave vise kvalitetno kao sto su nekada radili. Naprave bofl radilicu tako da imaju minimalne troskove, a onda da bi sprecili pucanje pribegavaju skupljim ostalim delovima i sklopovima.
Kako to na starijim dieselima nisu tako pucale radilice ? Kako to na starijim dieselima nisu trebali takve skuplje delove da bi imali normalniji vek eksploatacije ?
Ma ipak sam ja za staru gardu, znali su bar sta valja i nekada su se takmicili ko ce napraviti kvalitetnije, a ne ko ovi danas sto sve kalkulisu i naprave da se tacno na odredjenu kilometrazu pokvari pa da moras da kupis jos novije i jos losije odradjeno.
Ko sto onaj napisao da su nekada auti imali 8 osiguraca i sve je valjalo, a danas imaju vise kompjutera nego sto su nekada imali osiguraca i stalno se nesto kvari.
Da je nekada Mercedes tako pravio Minija ili 123-ku nikada ne bi stekao reputaciju koju danas ima, mada ni danasnji mercedesi nisu ni blizu kakvi su nekada bili po izdrzljivosti i kvalitetu.

To me sad podsetilo na onu pricu kad je Mercedesu pocela da opada prodaja na americkom trzistu i odluce oni da posalju eksperte u ameriku da utvrde zasto opada prodaja. Posle mesec dana eksperti se vratise a u fascikli je pisalo samo "zato sto je mnogo dobar"
E sad prvim citanjem odgovora svako bi se nasao zbunjen, al postoji i objasnjenje. Nov Mercedes ima veliku cenu i na neki nacin predstavlja statusni simbol. Prvo novi mercedes kupi neki bogatas koji ima mnogo para. Onda se nakon nekog vremena bogatas zasiti tog auta pa kupi opet neki skupi auto a taj mercedes prodaje, mada je mercedes i dalje savrsen i nema nedostataka. Tako mercedes s vremeno promeni nekoliko vlasnika a auto i dalje ide i ne kvari se. NAkon desetak godina cena mu je drasticno pala i sad ga vozi neki crnac u harlemu, a auto se i dalje ne kvari i i dalje savrseno radi kao i prvog dana. I onda sve to vidi bogatas kako mercedesa voze i crnci u harlemu i pomisli - zar je to statusni simbol voziti mercedesa ?
I tako fabrika odluci da vise ne pravi tako kvalitetne mercedese nego da odrzavanje mora da kosta toliko da to mogu podneti samo oni koji imaju mnogo novca, a da se auto ipak kvari kako sebi ne bi osporavali reputaciju da mercedes predstavlja statusni simbol. I tako danas imamo da ni taj brend vise nije kvalitetan, da mu je odrzavanje skupo, a da se kvari skoro jednako cesto kao i neki drugi brend vozila, ali sad su ostvarili da takav auto sa tako skupim popravkama vise ne moze da podnese sirotinja pa opet mercedes predstavlja neki vid statusnog simbola, jer cak ni redovno odrzavanje takvog auta ne moze podneti osoba sa prosecnim primanjima.

Eto kud to vodi. Generalno meni to ne pokazuje genijalnost konstruktora, nego bednu politiku proizvodjaca da ustedi u proizvodnji, mada koliko su ustedeli na radilicama uopste kad su morali da ispravljaju te nedostatke skupljim remenicama i ko zna cime sve jos.

bruyoni

Post by bruyoni » Thu Feb 06, 2014 12:52 am

Svaki auto to ima! OK model T nema.
Čak i taj famozni mercedes sa osam osigurača u narodu poznatiji kao ciganski san a šire kao W123, kataloški broj 190 Z 347 79. Čak ga i 115 ima! (#250 Z 347 79)
Razlog zbog čega je to na ladi potrošna roba pitaj VAZ.

Post Reply