moja Samara 1.5 diesel iz 1999 (2000) godine

Moderators: BokeYGTi, djape1977, finaldesign

Post Reply
elektronicar
Automobil: 2108 + 21093 +2109

moja Samara 1.5 diesel iz 1999 (2000) godine

Post by elektronicar » Wed Sep 22, 2010 10:45 pm

vidim veliko interesovanje sta se nalazi ispod haube ove Samare :)
motor je proizvela PSA grupa, ugradjivan je navodno negde u Francuskoj a radove je izvodila neka mala francuska firma. Vozilo se regularno prodavalo na svim trzistima kao standardno Ladino vozilo. Menjac je potpuno isti s tim da mi je prethodni vlasnik napomenuo da ruenov potisni lezaj ('druk lager') ne odgovara jer kaci malo negde nego mora biti originalni ruski.
Idemo malo slike redom:

Image

Image
Doznao sam od drugara da se ovaj motor standardno ugradjivao u Citroen Ax i u Nissan Micra K11, mozda i u jos neka vozila ...

Image
mnogo je kritika na zavrsni izgled bocnog nosaca motora, postoje komentari da bi mnogi to lepse estetski odradili
Image
Image
Image
menjac je isti, evo iz nekoliko uglova:

Image

Image

Image
kroz nekoliko sledecih slika vidi se ploca adapter izmedju motora i menjaca:
iz ugla kilometar sajle;

Image
gledano sa prednje strane do elektropokretaca ('alansera') i hladnjaka;

Image

Image
boca za rashladnu tecnost smestena je neobicno ?

Image

polozaj pumpe visokog pritiska;
Image

Image
drugari iz Nissanovog servisa rekli su mi da su ovi motori imali problema sa regulatorom za povecanje broja obrtaja motora pri hladnom pokretanju, mehanicki je resen (sajlicom povlaci polugu pumpe) i evo kako izgleda:

Image

E OVO NE PODNOSIM ! Jeftino resenje koje moze kostati zivota ! Varenje jeftine kocione cevi, pa da mi je sad blizu onaj ko je ovo vario pa da mu nabijem tih 500 dinara ili koliko vec kosta ta kociona cev nova
:x

Image

Image

izgleda da su u maloj francuskoj firmi vadili originalne benzinske motore i stavljali ove diesel, nasao sam vakuum crevo ekonometra na instrument tabli kako visi neiskoristeno, na instrument tabli beskorisno stoji ekonometar, a i ovaj dijagnosticki konektor izgubio je smisao pa cu ga verovatno odstraniti pri reviziji instalacije

Image

za sad toliko za znatizeljne, detaljnije kad zavrsim sve popravke, farbanja i modifikacije

Pera

Post by Pera » Thu Sep 23, 2010 12:31 am

Interesantno,nego prvo mi pada na pamet tezina tog motora,verovatno je malo teze motati volan nego na obicnoj samari.
Takodje ne znam kako Ladin menjac trpi dizel motor,dosta jaci obrt.momenat ima,a verujem da lakse mogu da stradaju i hom.zglobovi,takodje jedna od losijih strana Samare.
Kakav je unutar kabine u voznji?
Mada njegova prvenstvena namera je verovatno mala potrosnja,kolko trosi?
Ne moze se on kvariti,koliko ga ja mogu popravljati.

elektronicar

Post by elektronicar » Thu Sep 23, 2010 1:33 am

ne znam za potrosnju tacno jer sam vozilo kupio u veoma losem stanju i neodrzavano (jadno i bedno, lakse bi mi bilo da nabrojim sta je sve bilo ispravno), ali prema recima prethodnog vlasnika koliko se secam rekao mi je 5,5/100 a koliko je to tacno provericu kad pocnem da vozim ovu samaru
masa praznog vozila je 1000 kg, u odnosu na moju benzin samaru gde je masa praznog vozila 940 kg, pa to je samo 60kg vise :)
ako uzmemo u obzir prosecnu nosivost za neko drugo vozilo 4 putnika + 50kg prtljaga ili ukupno 450kg onda ovo povecanje mase od 60kg i nije nesto strasno.
Gledam specifikacije u knjizi za benzinku i podaci se malo razlikuju od onih u saobracajnoj dozvoli: Puna masa automobila 1325 kg od cega je 425 kg korisna masa. Znaci prema knjizi masa prazne benzinke ispada 900 kg a u saobracajnoj stoji napisano 940 kg ?
u svakom slucaju to povecanje mase motora od 60 kg rasporedjeno osovinski i po tocku i nije neko opterecenje u odnosu na nosivost vozila pa me ne zabrinjava
Slutim da cesce stradava potisni lezaj u setu kvacila
Menjac navodno nije menjan svih ovih skoro 11 godina znaci da Ladin menjac odlicno trpi ovaj diesel motor :) (PS. ni to me ne brine imam dva menjaca u rezervi u tavanu 8) )
Sto se tice homokinetickih zglobova isto nemam jos iskustva, al moguce je.
Unutar kabine je bilo potpuno isto kao i kod obicne samare, pretpostavljam da su u Francuskoj samo vadili benzinske motore iz vec sklopljenih Samara i preradjivali na ove diesel, a posto su se prodavali pod Ladinim kisobranom znaci da unutrasnjost nisu nista dirali (menjam je sad ja, sedista sam stavio od Volvo S80 :D , a planiram i jos neke sitnice - cisto hobija radi malo da sredim po svome unutrasnjost kabine)
E sad sto se voznje tice diesel ko svaki klasican diesel trazi opustenog vozaca bez naglih preticanja pa to meni odgovara za smireniju voznju (jel bi to neko hteo da ide na trke traktora ? ). Kad smo isli do Lazarevca da uradim prenos vlasnistva sa prvog vlasnika na mene (znaci ja sam drugi vlasnik, osim ako se ne racuna sinovac od tog vlasnika da je vozao par godina na ovlastenje) i jos ponesto gradske voznje na putu do moje kuce - znaci veoma malo predjenih km da bih merodavno pisao, voznja nije pokazivala nista posebno u odnosu na benzinku osim sto je sve razdeseno pa se vozilom teze menjale brzine (pojavilo se istrosenje izmedju rucice menjaca i poluge sto ide prema menjacu), ... ma sve redom mora da se popravlja jedino sto mi je pri svemu tome odgovaralo sto je cena bila povoljna a sve potrebne delove sam imao u tavanu i sad sve to sklapam i popravlja kod mene u dvoristu pa cu je prvi put normalno provozam (od kad sam je kupio pre nekih mesec dana) tek za par dana kad 'sve' zavrsim
Inace prema saobracajnoj dozvoli za ovu dieselku (motor 1,5) snaga motora je 42, dok je kod karburatorske benzinke 48 (za motor 1,3) :cool

Nikola_bgd

Post by Nikola_bgd » Thu Sep 23, 2010 3:03 am

Bas cudno da se menjac nije raspao, koliko taj motor pravi NM ? ... kao i ceo auto mislim da nije to bas tek tako olako islo na dizel motor...jel moze neko poredjenje recimo u odnosu na G2 1.6 d sto se tice izolacije i vibracija unutra.

Pera

Post by Pera » Thu Sep 23, 2010 8:52 am

Verujem da je ovo ipak malo ugladjeniji i savremeniji motor od golfovog.
A mozda ne bi bilo lose poraditi malo na izolaciji,onda bi efekat bio potpun ;)

choksi
Automobil: 111

Post by choksi » Thu Sep 23, 2010 11:50 am

Samo za masu da kažem. Masa benzinke je 900kg, ali pri atestu dodaju još 40kg za plin i instalaciju.

darkmensale
Automobil: Lada 2107

Post by darkmensale » Thu Sep 23, 2010 11:37 pm

sedista sam stavio od Volvo S80
Jel mozes da slikas ta sedista i da postavis ovde da vidim kako izgledaju :)
Strma dzada pici moja lada!!!
[url=http://www.ladafanclub.com][img]http://h.imagehost.org/0649/lfc.gif[/img][/url]

elektronicar

Post by elektronicar » Fri Sep 24, 2010 12:54 am

naravno, strpljenja malo, jos uvek su veliki radovi na sredjivanju u toku a lakse bi mi bilo da nabrojim sta je sve na ovoj Samari bilo ispravno kad sam je kupio. Trenutni troskovi nabavke + prenosa + limar + farbarski pribor, potrosni materijal i boje + ... {ne racunajuci moj rad i gomilu ispravnih delova iz tavana kao i puknuto prednje staklo (sofersajbna)} prevazilaze 1000 eur, a koliko ce me kostati do kraja tesko je prognozirati

Samar-Guja
Automobil: Lada Samara 1.3S

Post by Samar-Guja » Fri Sep 24, 2010 7:12 am

Pera wrote:Verujem da je ovo ipak malo ugladjeniji i savremeniji motor od golfovog.
Mozda je samo mladji nego golfov ali golfov ne prevazidjeni ljudi teraju dok ne zakuje , posle urade generalku pa ga prodaju il ga opet tako koliko moze po gasu i koliko god moze da se ne ulaze u njega !!!
Ko nije jeo u krevetu ne zna kako mrve bodu !!! :)

Pera

Post by Pera » Fri Sep 24, 2010 9:29 am

A ko tvrdi da je ovo losiji motor od golfovog?
Znam kako radi Pezo 106 dizel,ne moze to da se poredi,golfov je traktor za njega.

djape1977

Post by djape1977 » Fri Sep 24, 2010 9:34 am

pre par godina je jedna samara 1,5d bila kod drugara u servisu. pukao joj je metalni deo nosaca motora. vlasnik rece da mu stalno taj deo puca i da je varen 3-4 puta jer nov ne moze da nadje nigde.
j***** auto bez kardana

elektronicar

Post by elektronicar » Fri Sep 24, 2010 11:55 am

to sa pucanjem nosaca motora sam cuo sa nekoliko strana, ali me zanima dal se to odnosi na prve diesel motore sto su ugradjivani u Samare koji nisu bili PSA grupe a isto su bili 1,5 ili na ove PSA motore ?
malo je Samara sa diesel motorima a mnogo rekla-kazala a nema pouzdanih informacija o kojem diesel motoru se govori kad se sire takve price, a u oba slucaja su 1,5d motori

Milan 2107
Automobil: 2107 e39 525D

Post by Milan 2107 » Fri Sep 24, 2010 12:51 pm

Samar-Guja wrote:
Pera wrote:Verujem da je ovo ipak malo ugladjeniji i savremeniji motor od golfovog.
Mozda je samo mladji nego golfov ali golfov ne prevazidjeni ljudi teraju dok ne zakuje , posle urade generalku pa ga prodaju il ga opet tako koliko moze po gasu i koliko god moze da se ne ulaze u njega !!!
kad spominješ VW Diesel piši velikim slovom :)
Zašo voziti nivu sa 1.7i koja troši 10L benzina kad možete voziti nivu sa 240D MB motorom koja troši 12L dizela

djape1977

Post by djape1977 » Fri Sep 24, 2010 10:43 pm

elektronicar wrote:to sa pucanjem nosaca motora sam cuo sa nekoliko strana, ali me zanima dal se to odnosi na prve diesel motore sto su ugradjivani u Samare koji nisu bili PSA grupe a isto su bili 1,5 ili na ove PSA motore ?
malo je Samara sa diesel motorima a mnogo rekla-kazala a nema pouzdanih informacija o kojem diesel motoru se govori kad se sire takve price, a u oba slucaja su 1,5d motori
nemam pojma koje je bilo godiste ni koji tacno motor ali definitivno 1,5d.
nosac je skroz nakaradnog oblika i izgleda kao da su ga pijani rusi smislili
j***** auto bez kardana

elektronicar

Post by elektronicar » Sat Oct 02, 2010 9:02 am

u potrazi za filterima doznao sam da je ovakav motor TUD5 ugradjivan u:
-Peugeot 106
-Citroen AX
-Citroen Saxo
-Nissan Micra K11
i evo kako izgledaju cene (malo zaokruzene cene) redovnog servisa na principu uradi sam:
Filter vazduha 800,00 din
Filter ulja 400,00 din
Filter goriva (nafte) 800,00 din
Kais alternatora (PK) 500,00 din
Kais zupcasti 2300,00 din
Spaner zupcastog kaisa 3100,00 din
i tu nije kraj jer trebace i motorno ulje, antifriz, ...
... zamena potisnog lezaja ('druk lagera'), homokinetickih zglobova, merenje kompresije, provere stanja ventila (trebace neko uputstvo i podaci o motoru), provera rada dizni i verovatno zamena ulozaka, grejaci ...
a auto jos nisam pravo ni provozao a cena investicije prelazi do sada 1150 eur bez mog rada i delova iz tavana :(
... ova avantura se nastavlja ...
Last edited by elektronicar on Wed Oct 13, 2010 3:17 am, edited 1 time in total.

Post Reply