Altinjanin 112

Moderators: BokeYGTi, djape1977, finaldesign

aleko-2141
Automobil: Moskvic Aleko

Re: Altinjanin 112

Post by aleko-2141 » Sat Oct 08, 2016 10:04 pm

Lanac je zakon B-)

masan_motor

Post by masan_motor » Sun Oct 09, 2016 5:46 pm

Crni altinjanin šta uradi od onako lepog auta ccc... Pa šta je bre ovo? Kao da je nogama mazao? Jel ovo sajtna kad se otvore vrata ili gepek? Jel se ovo vidi?!? Ko da je metlom mazao a te zaštite su krte kada se mnogo nabaca.

Image

Ako je nekvalitetna kao bitumen ili slično, posle izvesnog vremena izgubi na elastičnosti i popuca. Nadam se da je barem zaštitio sajtne iznutra i podsajtne pre montaže, da ih je premazao temeljnom sivom dve ruke pa onda plastobit pa na kraju završne dve ruke nekog laka. Dosta toga si mogao i sam da uradiš, tako što ti on samo prefarba sajtne u temeljnu a ti dalje završiš.

Nadam se i da je pun var, da je co2 koristio itd. Manje rupice na vratima se obrade i iskalaišu brenerom pa oturpija, poravna gitom i traje sto godina.

Zanimljivo da naša lada samara nije imala tačkicu na sajtni posle 20 godina ali su zato ćoškovi krila, ispod šoferke, vrata sa donje strane i zadnji koševi bili truljavi. Pod bio ko nov. Ova lada 112 truljavi na sve strane pomalo, na podu sam našao rupe ko pesnica pored sajtni tako da kada dođe vreme ide u đubre ili se rade i podsajtne obavezno sa delom poda.

Drugar je skoro radio forda mondea, 100 evra je dao za zamenu jedne sajtne sa zaštitom i farbanjem. Tu u zemunu kod tebe.

Da te pitam, koje veličine su ti felne i gume na ladi? Sasvim pristojno izgledaju, ja planiram da uzmem neke 15" ali me brine kolika visina gume može da stane sa time da se lada koristi i kao terensko vozilo po vojvodini :) A opet i da se volan ne optereti previše za lepšu polovinu :)

Boki78

Post by Boki78 » Sun Oct 09, 2016 6:30 pm

masan_motor wrote:Crni altinjanin šta uradi od onako lepog auta ccc... Pa šta je bre ovo? Kao da je nogama mazao? Jel ovo sajtna kad se otvore vrata ili gepek? Jel se ovo vidi?!? Ko da je metlom mazao a te zaštite su krte kada se mnogo nabaca.
Keder ti kaze da su vrata kabine u pitanju. Kad vec pomenuh njega lose je spojen, tj. ovo je bas grescica ... Keder se krati tako da jedan deo ide kao malo preko drugog pa se onda napne pri montazi i legne jedan kraj na drugi kao saliven ... Ovako ima prostor za upadanje vode ...

Bitumenske mase nisu krute, one koje iole valjaju se nikada i ne stvrdnu, leti pri visim temperaturama ako predjes pre njih ostace ti trag, zimi su taman dovoljno elasticni da ne puknu. E sad sto je ovde body krsh najpopularniji je drugo ...

100e za zamenu sajtne je lepa cena, i mora da bude uradjeno tip top. toga u Zemunu i generalno BG-u tesko da imas. Ovde ima odlicnih limarskih radionica koje rade saniranje udaraca, ali gotovo ni jedna nece da tretira truljevinu, prosto truljevinu radi sirotinja a tu para nema.

altinjanin
Automobil: lada 112 16v

Post by altinjanin » Sun Oct 09, 2016 6:47 pm

Keder je tako i bio,i pre rada.Sto bih placao boju dodatno,kad mi ok ovo. mnogo me briga. 14 felne,gume 185/65/14
...a trojke su Djuro sta?-Osnovne jedinice diverzantskih grupa..

Boki78

Post by Boki78 » Sun Oct 09, 2016 7:11 pm

Svejedno poglavice, keder se tako ne spaja, ko god da ga je spajao zajebao je posao,bilo fabrika bilo neko drugi :) Inace kada se radi kakao valja postoji i umetak koji ide kroz kanal kedera na mestu spoja ...

masan_motor

Post by masan_motor » Sun Oct 09, 2016 7:52 pm

Sad je gotovo, mogao si crnim sprejom da preprskaš i na oko bi bilo neupadljivo. Ne kapiram što je i sa gornje strane namuljao sajtnu, može sunđerom da se uradi tako da izgleda kao plastifikacija. Uglavnom tu sajtna ne truli sa gornje strane, ona iznutra krene, nikad spolja.

Naša lada 112:
Image

Ovo mazanje je samo psihološki efekat za neupućene, potpisujem kako iznutra nije pipnuta.

masan_motor

Post by masan_motor » Sun Oct 09, 2016 7:54 pm

Boki78 wrote:Svejedno poglavice, keder se tako ne spaja, ko god da ga je spajao zajebao je posao,bilo fabrika bilo neko drugi :) Inace kada se radi kakao valja postoji i umetak koji ide kroz kanal kedera na mestu spoja ...
Kao gumeni čepić duguljasti koji se zavuče u jednu i drugu. Ovde očigledno nije ni napeto kako treba pa je keder ostao kratak.

Boki78

Post by Boki78 » Sun Oct 09, 2016 8:29 pm

Yep, bas tako ... Za bitumen si u pravu, mazati ga spolja,pogotovu odozgo nista ne pomaze, cak odmaze ukoliko je iole kvalitetan ...

Sta je radjeno iznutra je pitanje, ima portabl endoskopa koliko volis, pa se da gvirnuti i znati pouzdano ...

masan_motor

Post by masan_motor » Sun Oct 09, 2016 9:05 pm

Altinjanin, nađi neki servis za pranje i podmazivanje barem su se tako nekada zvali, napune sajtne i rubove mašću i uljem (kompresor i pištolj sa crevom i diznom na vrhu) pa si miran sto godina. Govorim iz iskustva jer sam se bavio i restauracijom automobila starih i po 70 godina. Zašto sajtne trule? Zato što se u njima stvara kondenzat uz još malo prašine, to ostaje vlažno mesecima. Kada se naprska mast i ulje, tu više vlaga nema šta da traži tj ne može da priđe gvožđu. Svi ti kobiti, plastobiti i ostale zezancije imaju rok trajanja samo je mast večna.

Zašto je svojevremeno opel trulio kao lud? Sajtna je bila samo tanko preprskana tj uronjena u bazen sa temeljnom bojom.

dejca
Automobil: Nekad lada 2107.

Post by dejca » Sun Oct 09, 2016 10:53 pm

masan_motor wrote:Nadam se da je barem zaštitio sajtne iznutra i podsajtne pre montaže,
I kad ih je namotirao i izvario sve je to izgoreo, zaštita se vrši posle montaže, kako pisao sam.
viewtopic.php?f=28&t=4986

masan_motor

Post by masan_motor » Mon Oct 10, 2016 11:56 pm

Ne ako se punktuje, onda ostaje samo da se ta mesta dorade. Mislio sam na sajtne konkretno, na svim ostalim krpežima treba insistirati na punom varu. Ja sam uvek insistirao da majstor nazove kada završi sa varenjem, pre zaštite i ti automobili se voze i dan danas.

aleko-2141

Post by aleko-2141 » Tue Oct 11, 2016 6:36 am

Ja sam sve limove pre ugradnje zaštitio, sajtne smo izbusili i tako spajali, odmah idem iza majstora brusim i opet zaštita, tako da mislim da je najbolje.

masan_motor

Post by masan_motor » Wed Oct 12, 2016 6:27 pm

Tačno tako, lada ima katastrofa farbu i zaštitu, dovoljno je da prođeš pored nje a ona počne da rđa :D

altinjanin
Automobil: lada 112 16v

Post by altinjanin » Thu Oct 27, 2016 9:25 pm

Lajka registrovana. 21.500 din.. idemo dalje. u Planu je veliki servis,za neke 2 nedelje. Dodje i to na red. Posto je lajka sredjena kompletno,reatest,registracija,svi oni sto su letos zvali i nudili 550e za nju, sad da mi daju 1500 ne dam!!! :!: Satic digitalni kuca 124.700. bdw..stavljene i zimske gume.Ja ,spreman ;)
...a trojke su Djuro sta?-Osnovne jedinice diverzantskih grupa..

aleko-2141

Post by aleko-2141 » Thu Oct 27, 2016 9:48 pm

Ziv bio

Post Reply