Sudar sa drugim vozilom

MAGICMASTER

Post by MAGICMASTER » Sat Jul 18, 2009 11:05 pm

Mene su oslobodili... A naredjao sma cetvoricu ispred sebe.. Doduse nije bio moj auto... I jos me panduri ocrnili...

To sto ces ti da drzis vece odstojanej to se zove psiholoski trenutak u teoriji toka...

Inace zakon nigde nije definisao tacno za sta. Tako da svaka nezgoda pada u vodu osim ako to ne dokazes.
[url=http://www.ladafanclub.com][img]http://h.imagehost.org/0889/468x60.gif[/img][/url]

buzald

Post by buzald » Sat Jul 18, 2009 11:36 pm

postojao je razlog zbog kojeg je on zakocio.izletio neki motordzija. i znam da sam ja kriv. nego sam mislio pitati koliko kosta zapisnik, il ista vec. znam ja da bi moje osiguranje njemu platilo. na ladi nema stete nikakve. ali dolazak policije i te procedure, jel bi me to kostalo i koliko?
Sto nas je vise to nas vise ima.
[img]http://www.smiliegifs.de/SMILIES/Aliens/1a.gif[/img]

djape1977

Post by djape1977 » Sat Jul 18, 2009 11:40 pm

nista. platis kaznu kod sudije za prekrsaje koliko ti odreze
j***** auto bez kardana

MAGICMASTER

Post by MAGICMASTER » Sun Jul 19, 2009 12:48 am

Pazi ovako procedura je sledeca.

Protiv tee je podneta prekrsajna prijava zbog ugrozavanja bezbednosti saobracaja zbnog nekog clana.

Ne moras ti biti kriv i postoji mogucnost da pokusasa da se odbranis iz sledeceg razloga.

Osiguranje ce da nadoknadi stetu, ali ako se ustanovi da je saobracajna nezgoda mogal biti izbegnuta i da je nastala tvojom krivicom jer ti nisi odreagovao kako treba moze traziti nadoknadu stete koju su oni platili licu kome si naneo ostecenja.

ZBog toga je bitno da na sudu pokusas da se odbranis na nacin koji sam naveo gore. Mogu ovde da ti daju savete uradi ovo uradi ono, ali ja ti kazem kako i sta da uradis kako bi izbegao mozda i placanje odstete a i kazne.

Inace da te obradujem za izazivanje saobracajne nezgode kazne su od 5000 do 40000 dinara.

Svota koja se obicno dosudjuje u takvim slucajevima je 12.000 dinara. To je nesto gledano statisticki, ali sve zavisi od sudije. mozda on proceni da si vise kriv, a mozda proceni i da nisi kriv ili da te minimalno repne.

Takodje je bitno danisiimao nekih saobracajnih prekrsaja zbo kojih si proglasen krivim u poslednje dve godine kao i da nisi pravio neki prekrsaj do sada. Posto znaju i da dosude oduzimanje dozvole. Najcesce tri meseca uslovno godinu dana za prvi prekrsaj.
[url=http://www.ladafanclub.com][img]http://h.imagehost.org/0889/468x60.gif[/img][/url]

2107

Post by 2107 » Sun Jul 19, 2009 2:02 am

Bojan wrote:Koliko ja znam Lada je jedini auto koji ima tvrdju karoseriju od Volva :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=erJtIM5r ... L&index=25
Istina, istina :lol:

choksi
Automobil: 111

Post by choksi » Sun Jul 19, 2009 12:23 pm

Koštalo bi te najmanje 8800din - toliko sam ja platio za sustizanje na semaforu.

Aksentije

Post by Aksentije » Mon Jul 20, 2009 9:27 pm

djape1977 wrote:otkud mi kasko za ladu?!?!
ne bih da uvredim nikoga ali kad sam procitao lada i kasko u istoj recenici slatko sam se ismejao :D

nemanya
Automobil: NIVA 4x4

Re: Sudar sa drugim vozilom

Post by nemanya » Sat Nov 30, 2013 6:04 pm

Danas okršaj moje Nive i BMW-a (ne znam koja je to serija,ali relativno nov auto sa lizinga, tako kaže gazda)
Udario me lik iz naleta pozadi kada sam usporio da pređem ležećeg policajca i odbacio me 6-7 metara.
Meni kuka uterana do zadnjeg difa, iskrivljen branik,pokrivljena balans štangla,malo iskrivljeno kućište difa i oba zadnja krila dobila breg.
Njegov BMW se raspao skroz,aktivirao oba airbag-a,sve moguće tečnosti iscurile,iskrivio haubu,pukla šoferka,uništena oba ksenonska fara... Šteta mu je sigurno 6-7.000 evra.
Lik je odmah priznao krivicu.

Pandur mi je rekao da će me Dunav osiguranje poslati u servis koji sa njima radi na procenu štete.
Bio bih zahvalan svakome ko može da mi kaže:
- U koji servis šalju iz Dunava vezano za Lade?
- Trebam li na nešto posebno da obratim pažnju kada budem vozio auto na procenu?
- Imam li pravo da se žalim na zapisnik o utvrđenoj šteti ako procenim da je ofrlje urađen,i kakva je procedura?

Dare
Automobil: Niva 1.7 4×4

Post by Dare » Sat Nov 30, 2013 6:41 pm

Trazi ti totalnu stetu.
Tebi je sigurno pomereno vesanje i sve tacke gde se spaja s karoserijom, iskrivljen je sigurno i pod gepeka i ko zna sta jos. Tako da je pitanje da li auto moze da se sredi da valja. Daj slike.

elektronicar
Automobil: 2108 + 21093 +2109

Post by elektronicar » Sat Nov 30, 2013 7:15 pm

Tako je Dare.
Kompletna steta moze se videti tek posle rasklapanja vozila, pa cak i posle toga kad se "sve" odradi desava se da se primete naknadne stete koje nisu bile uocljive vizualnim pregledom a pouzdano se zna da nisu postojale pre udesa. Zbog toga se prave i naknadne dopune zapisnika o osiguranju ali to uvazavaju uglavnom samo ako se steta odradjuje preko njihovog servisa.
Dare je potpuno u pravu da bi trebalo da trazis totalnu stetu pa ti onda osiguranje proceni vrednost vozila ispravnog, oduzme npr. 500 eur koliko procene da je preostala vrednost vozila kroz delove i resto para ti uplate za mesec ili dva. Ti sa tim parama kupis drugu nivu a ova ti ostane za delove.

djape1977

Post by djape1977 » Sat Nov 30, 2013 7:31 pm

kad dobijes zapisnik ides na "snimanje" stete koje obavlja covek iz osiguravajuce kompanije na njihovom parkingu (ulici). insistiraj da se svaki osteceni delic uvede uzapisnik.
branik nije samo branik vec branik i nosac branika.
rilo je krilo i plasticno podkrilo (ako ga imas na autu)
treca vrata sa bravom itd...

bitno je jer kod pokrivanja troskova za delove nece da ti isplate ono sto nije u njihovom zapisniku. ako sumnjas na stetu na donjem postroju vozila, insistiraj da se pregled obavi na dizalici. gde? gde god agent osiguranja hoce. ne potpisuj zapisnik u koji nisu uneseni svi osteceni delovi.
broj radnih sati za popravku ce ti oni odrezati i to je po normi, uglavnom je ok.

odvezi auto u neki ovlasceni servis za lade i trazi predracun za popravku. odvezi auto i u neki "sam svoj majstor" servis da cujes koliko ce kostati popravka u realnom svetu. cene delova saznaj iz oglasa i po radnjama, novih i polovnih.

za nekoliko dana ce te pozvati da dodjes i potpises "nagodbu" ili kako god vec budu krstili papir koji ce ti turiti pod nos. cifra ce biti bar 50% manja od realne. NE POTPISUJ. turi im pod nos predracun iz servisa koji ce biti mnooooogo veci od ponudjene cifre. tu nastaje natezanje i cenjkanje koje ce potrajati par nedelja i na kraju ces izvuci odprilike onoliko koliko popravka kosta u nekom manjem servisu.

pre par meseci je jednog drugara i clana foruma sa ladom iz 2004 udario neki magarac i napravio mu poprilicnu stetu. iz osiguranja su mu prvo nudili 20.000din, pa im je odneo predracun na 84.000din pa su mu na kraju posle poprilicno natezanja isplatili 40 i nesto hiljada. popravka je sa polovnim delovima kostala 350e, dok bi sa novim bila preko 600 a u ovlascenom servisu oko 800.
j***** auto bez kardana

Dare

Post by Dare » Sat Nov 30, 2013 7:38 pm

djape1977 wrote: branik nije samo branik vec branik i nosac branika.
rilo je krilo i plasticno podkrilo (ako ga imas na autu)
treca vrata sa bravom itd...
E ovo je receno... majstorski !

MAGICMASTER

Post by MAGICMASTER » Sat Nov 30, 2013 8:37 pm

On može da sugeriše šta da se unese u zapisnik o šteti na vozilu, ali je na veštaku da to proceni. Koje osiguranje procenjuje vozilo, zavisi od osiguranja koje poseduje počinilac štete. Pri sudaru u sustizanju se obično za krivca uzima onaj koji je sustigao vozilo ispred, mada sam ja sudu dokazivao i krivicu onog ko je bio ispred. Postoje rupe u zakonu koje očas posla mogu da oslobode onog ko je "počinio" saobraćajnu nezgodu.

Što se tiče procedure šta i kako raditi. Čekaš policijski zapisnik sa lica mesta. 15-20 dana treba da se izda, jer nadležno lice mora da ga obradi i utvrdi krivicu, na osnovu čega može da podnese prekršajnu ili krivičnu prijavu nad okrivljenim za izazivanje saobraćajne nezgode.

Sa tim zapisnikom odeš u osiguravajuću kuću počinioca saobraćajne nezgode. I tamo će ti zakazati kada da odeš na procenu štete. Ukoliko vozilo nije u voznom stanju onda oni izlaze na lice mesta. Ali kako si ga ti odvezao sa lica mesta, vozilo je u voznom stanju, i samim tim nemaš osnova da tražiš totalnu štetu. I nećeš je ni dobiti. Nego će procenitelj sve da snimi i da ti izda šta je oštećeno od delova. Nakon toga oni vrše procenu koliko je vremena potrebno da se to popravi, i nude ti da ti isplate keš prema njihovoj tarifi i cenama delova (njihova procena na osnovu kataloške vrednosti vozila) ili da ti sve sam popraviš i njima dostaviš račun.

Sa ovim tim tražiš da sam odvezeš auto u OVALŠĆENI servis i tražiš da se dozvoli kompletna popravka u ovlašćenom servisu. Možeš da tražiš i da popraviš u nekom servisu koji izdaje fiskalni račun ali nije sigurno da će pokriti troškove popravke na osnovu fiskalnih računa. Kada odeš u ovlašćeni servis tražiš da ponovo izađe procenitelj ili njihov čovek koji će da prati sve ono što u servisu kažu da treba da se uradi i da napravi ponovo zapisnik i da parafira sve to što mora da se uradi. Ukoliko se radi nešto više ili naknadno otkrije neki kvar koji je izazvala saobraćajna nezgoda, ponovo tražiš da iz osiguravajućeg društva pošalju veštaka da to parafira, jer ukoliko nije u zapisniku neće da plate kasnije nego ćeš sam da platiš tu popravku iz svog džepa. Znači osiguranje izdaje garantno pismo pre početka radova na vozilu, i sa tim garantnim pismom oni tebi popravljaju vozilo, i kasnije servis naplaćuje dug od osiguranja.

Možeš naravno da nađeš nekog majstora da se dogovriš sa njim da ti sve uradi za male pare, a da od osiguranja dobiješ veću sumu nego što vredi vrednost radova. Kao što se meni desilo jednom prilikom. Mada sad kad sam u tom poslu znam da se maksimalno zakida i na radnim satima na vozilu, i na cenama delova, jer su kataloške vrednosti vozila jako niske.

I opet da ti napomenem, nemoj da se glupiraš i da tražiš totalnu štetu na vozilu, jer će onda maksimalno da ti skreše jer svi tako rade, jer su obično ti drski. I još jedan savet, kada izađe procenitelj, nemoj da mu soliš pamet e ovo e ono. Napomeni mu na početku šta ti sve misliš na šta treba da obrate pažnju i posle toga će da ti napomenu šta je sve zapaženo i ti ako imaš prigovor nemaš šta da se svađaš sa njima, nego lepo u neki ovalašćeni, ili ako to nema u neki veći servis, i oni moraju sve da plate, odnosno sve troškove koje si ti imao na vozilu. Osnova za totalnu štetu, šta god ti ovde rekli nemaš, jer je vozilo u voznom stanju.

Dare

Post by Dare » Sat Nov 30, 2013 8:57 pm

Ja se ovako laički nebih složio da svako vozilo koje se može kretati nije totalno uništeno. Npr, vozilo može da bude udareno s boka i savijeno, a da se ipak može voziti. Ali ko i kako može da ga popravi ?
Ovo čisto zdravorazumski kažem. Ne znam regulativu.

MAGICMASTER

Post by MAGICMASTER » Sat Nov 30, 2013 9:32 pm

Dare wrote:Ja se ovako laički nebih složio da svako vozilo koje se može kretati nije totalno uništeno. Npr, vozilo može da bude udareno s boka i savijeno, a da se ipak može voziti. Ali ko i kako može da ga popravi ?
Ovo čisto zdravorazumski kažem. Ne znam regulativu.
Svuda postoje izuzeci. To što si ti naveo je kriva osovina vozila, i ono ne može bezbedno da se kreće u saobraćaju. A drugo je ovo gde je vozilo udareno od pozadi. Jednostavno zdravorazumski razmišljaj, i osiguranju je u interesu da što manje plati.

Post Reply