Beli dim ispod haube

Moderators: dejo, na benzinskoj me vole, parkvets, jeronimo

Vashko
Automobil: Niva

Beli dim ispod haube

Post by Vashko » Thu Dec 20, 2018 10:04 am

Zdravo svima,

imao sam mali problem, pa bih sad vas hteo da pitam za savet sta raditi.

Tokom voznje, primetio sam da beli dim dolazi ispod haube kada se krecem (dimna zavesa :-) ), u stanju mirovanja ili nista.

Temperatura je krenula rapidno da raste. Stao sam pored puta, i podigao haubu, gde sam primetio da je crevo koje je oznaceno na slici ispod spalo.
20181220_075637.jpg
Takodje posuda obelezena ispod je bila prazna.
20181220_075650.jpg
Pa me sad zanima koja je procedura oko resavanja ovog problema, jer temperatura i dalje raste kad Niva radi.

Ako bi neko mogao da me posavetuje, bio bih mu veoma zahvalan.

Pozdrav

Dare
Automobil: Niva 1.7 4×4

Re: Beli dim ispod haube

Post by Dare » Thu Dec 20, 2018 1:45 pm

Moraš da napuniš sistem antifrizom ponovo. Najbolje ispusti iz hladnjaka i bloka sav antifriz. Zavrni čepove, a onda sipaj antifriz u hladnjak. Videćeš da će stati malo, možda 2-3 litra. Onda skini gornje crevo grejanja. Nalazi se s desne strane motora, prema kabini. Videćeš, ima dva mala creva. Skidaš gornje, crvena poluga grejanja ide na desno (na max). Onda uzmeš levak i u crevo koje si skinuo naliješ antifriz dok ne poteče na cev sa koje si svukao crevo. Trebalo bi bar 7 litara da stane ukupno. Vratiš crevo gde je bilo.
Kad si to završio, pališ motor i pratiš kazaljku. Proveravaš da li grejanje duva toplo. Kada dostigne 90°C ugasiš i sačekaš da se ohladi. Pogledaš da li je hladnjak pun, a u posudu naliješ do oznake MAX. Pre toga proveriš da li je gornje crevo hladnjaka toplo (ono koje je bilo spalo).
Ako si vozio sa dignutom temperaturom, obrati pažnju da li se u hladnjaku javljaju mehurići kad otvoriš poklopac i upališ motor. Mehurići su loš znak.
Zameni zatvarač hladnjaka jer moguće da ne otpušta višak pritiska iz sistema, pa zato izbija crevo.
Antifriz kupuješ za alu hladnjak (skuplji je).

Vashko

Post by Vashko » Thu Dec 20, 2018 3:30 pm

Dare

Post by Dare » Thu Dec 20, 2018 4:10 pm

Uglavnom da. On je skidao neka druga creva koja ja nemam jer nije mi injection Niva.

aleko-2141
Automobil: Moskvic Aleko

Post by aleko-2141 » Thu Dec 20, 2018 7:45 pm

Vidi ti kada sipas tu vodu da li su posle par minuta creva tvrda na dodir, ako jesu onda imaš problema a to je dihtung glave.

Vashko

Post by Vashko » Sun Dec 23, 2018 11:41 am

Zdravo svima,

Primetio sam da mi sad ne radi ventilator sa vozaceve strane, oni na hladnjaku. Kako to da proverima?

aleko-2141
Automobil: Moskvic Aleko

Post by aleko-2141 » Sun Dec 23, 2018 12:49 pm

Mislim da je vezan na komp pa on određuje kada se pali, možda nije imao veliku temperaturu da bi upalio drugi.

Vashko

Post by Vashko » Sun Dec 23, 2018 4:13 pm

Temperatura je stigla do crvene zone, a to se ranije nije desavalo.

Dare

Post by Dare » Sun Dec 23, 2018 6:55 pm

Da li si uspostavio cirkulaciju u sistemu, tj da li je crevo koje je spadalo sada vruće kada se motor zagreje?
Da li je to crevo tvrdo kao napumpano tokom rada motora? Da li ima mehurića u posudi za antifriz?

Nemoj da dozvoljavaš da ode u crveno jer rizikuješ da ti izgori dihtung glave ako već nije progoreo :( Kazaljka sme da pređe 90 najviše za svoju širinu, tj oko 1-2mm. Preko toga nije normalna temperatura za Nivu.

Vashko

Post by Vashko » Mon Dec 24, 2018 4:05 pm

Zdravo,

cirkulacija je uspostavljena :)

Temperatura je normalna, mozda za nijansu visa, al ok :) Ovo za mehurice, kako mogu da proverim?

Koliki je problem ovo sa dihtungom? :D

Dare

Post by Dare » Mon Dec 24, 2018 6:50 pm

Kad je motor zagrejan, lagano otvori hladnjak i upali motor da radi. Gledaj da hladnjak bude do vrha pun. Dodaj lagano gas i gledaj šta se dešava. Nije dobro ako nivo krene da raste ili ako se pojave mehurići. To bi značilo da je dihtung glave progoreo. Isto tako, posle vožnje ostavi zagrejan motor da radi, digni haubu i daj gas. Gledaj šta se dešava u posudi (da li izlaze mehurići) i opipaj gornje crevo. Zapamti koliko je tvrdo, a onda ga opipaj kada si otvorio hladnjak.Treba da bude skoro isto.
Naravno, oprez prilikom otvaranja hladnjaka.

Nije problem da se zameni i ako se lepo uradi ne ostaju posledice. Dihtung je oko 10€, obrada glave još 10€, ostali dihtunzi na glavi isto tako (usis/izduv, cevi antifriza, španer). Ali ima dosta posla da se zameni.

bortlonger
Automobil: lada

Post by bortlonger » Mon Dec 24, 2018 10:12 pm

Vashko wrote:
Mon Dec 24, 2018 4:05 pm
Zdravo,

Temperatura je normalna, mozda za nijansu visa, al ok :) Ovo za mehurice, kako mogu da proverim?

ne diraj nista..
VELIKE MISLI SENJOR TRAVIJA
kod ugradnje novih svecica,obavezno ih kalite,ostavite auto da radi minimium 15min, jer kad se uradi generalna motor prvi put startuje potrebno je da u prvih 30sec dostigne maksimalni obrtni momenat

Vashko

Post by Vashko » Tue Dec 25, 2018 4:51 pm

bortlonger wrote:
Mon Dec 24, 2018 10:12 pm
Vashko wrote:
Zdravo,

ne diraj nista..
Jel bi moglo neko objasnjenje? :D

jeronimo
Automobil: vaz21214-20

Post by jeronimo » Tue Dec 25, 2018 5:54 pm

imas osigurace ispod poluge za otvaranje haube i proveri da li su celi . ako nisi siguran, oterej u bilo koji servis da ti proveri da li antiftz negde curi i koliki je nivo isto ce proveriti i kvalitet istog sto skoro sigurno nisi radio sam...
" :) Prva,druga,kuplung,treća ruski ti je menjač sila :) "

bortlonger
Automobil: lada

Post by bortlonger » Tue Dec 25, 2018 10:41 pm

Vashko wrote:
Tue Dec 25, 2018 4:51 pm
bortlonger wrote:
Mon Dec 24, 2018 10:12 pm
Vashko wrote:
Zdravo,

ne diraj nista..
Jel bi moglo neko objasnjenje? :D
cirkulacija uspostavljena, temperatura je normalna, za nijansu visa, al ok... Mehurice batali... Problem sa dihtungom nemas.. Redovno kontrolisi nivo antifriza i po potrebi dolij...
VELIKE MISLI SENJOR TRAVIJA
kod ugradnje novih svecica,obavezno ih kalite,ostavite auto da radi minimium 15min, jer kad se uradi generalna motor prvi put startuje potrebno je da u prvih 30sec dostigne maksimalni obrtni momenat

Post Reply