Vibracije u unutrasnjosti

Moderators: dejo, na benzinskoj me vole, parkvets, jeronimo

laske
Automobil: Lada Niva 1.6

Vibracije u unutrasnjosti

Post by laske » Fri Jan 04, 2019 11:57 pm

Kao sto ime teme govori imam probleme sa vibracijama rucica reduktora. Kada ce auto vozi preko 40 nekada i vise pocne se cuti ka neko tuckanje oko kriza zadnje kardana koliko sam dobro uspio locirati neznam. I pocne se tresi rucica za prebacivanje izmedju brzohodnih i sporih. Rucice same od sebe imaju lufta pa pretpostavljam da to jos pogorsava stvar. Dali se oni kao plasticni lezajevi sto drze rucice za reduktor mogu zamjeniti s novima ili moraju komplet rucice da se mjenjaju. I dali bi uzrok vibracijama mogao biti neporavnat reduktor. Znam iz prijasnjeg iskusta da to moze izazvati svakakve vibracije. I postoji li neki najlaksi nacin kako da ga se poravna ako je do njega.

Dare
Automobil: Niva 1.7 4×4

Re: Vibracije u unutrasnjosti

Post by Dare » Sat Jan 05, 2019 8:35 am

Olabaviš 4 šrafa koja drže reduktor za patos. Ubaciš u treću, a reduktor u neutral i pustiš malo da se vrti, minut dva. Stegneš šrafove i to je to.
Mogu ručice da se utegnu. Menja se plastična čaura i jedan mali lim. Imaš opisano na mom sajtu ladaniva.iz.rs
Naravno, treba proveriti da li neki kardan nema lufta u krstu ili teleskopu i da li je Hardijeva guma čitava.

laske

Post by laske » Sat Jan 05, 2019 8:44 pm

Hvala na odgovoru. Provjeriti ce se u ponedjeljak danas je lajka bila na malom izletu. Bas zivcira kad pocne stvarati te zvukove. Inace sluzi savrseno pali na minus 5 ko mina.. Znam da nije neki minus,no kod mene se tesko vidjaju veci jedino ako bude velikih snjegova koje najavljuju oko srijede.. Vjerujem da bi se i ona obradovala snjegu.

bortlonger
Automobil: lada

Post by bortlonger » Sat Jan 05, 2019 9:41 pm

Dare wrote:
Sat Jan 05, 2019 8:35 am
Olabaviš 4 šrafa koja drže reduktor za patos. Ubaciš u treću, a reduktor u neutral i pustiš malo da se vrti, minut dva. Stegneš šrafove i to je to.
jesi li ovo probao licno na tvojoj nivi dare? obicno ne daje rezultat... kardani se okrecu na desnu stranu, pa i sam reduktor ode u desno i ne dobija se poboljsanje...
prece biti da je neko nekad menjao krsteve kardana, i nije ih zabelezio, vec ih je sklopio kako je stigao i posledica toga je da kardani nisu vise u osi, odnosno nisu vise izblansirani...
moguce i da je hardijeva guma trula...
VELIKE MISLI SENJOR TRAVIJA
kod ugradnje novih svecica,obavezno ih kalite,ostavite auto da radi minimium 15min, jer kad se uradi generalna motor prvi put startuje potrebno je da u prvih 30sec dostigne maksimalni obrtni momenat

Dare

Post by Dare » Sat Jan 05, 2019 10:17 pm

Probao sam posle zamene seta kvačila i deluje. Nije mi jasno kako se pojavi to odstupanje. Sve sam sâm sklopio, ništa na silu. Stavio reduktor onako kako menjač diktira, stegao itd. Nije se pomerio tokom vožnje, ali kada sam ga posle olabavio i provrteo u mestu, blago se pomerio i to je taj idealan položaj.
Što se tiče kardana, ne treba ga rastavljati na teleskopu ili bar treba obeležiti kako je bio. Vilice kardanskih zglobova moraju biti u istoj ravni da bi kardan radio bez vibracija. Ne smeju biti zaokrenute jedna u odnosu na drugu. Menjao sam po jedan krst na oba kardana i vozim bez balansiranja (jer nemam gde da uradim) ali nema ni potrebe. Ništa ne bruji niti vibrira. Dakle, važno je postaviti ovako kako sam rekao. Idealno je ako niko pre toga nije ništa čačkao (kao kod mene, prvi sam vlasnik) pa onda može sve da se vrati u fabrički položaj. Ako je već razdešeno, postaviti vilice u istu ravan, sklopiti sve i provozati. Ako ne valja, rastaviti na teleskopu i okrenuti za 180°. To su jedina dva moguća ispravna položaja.

Rešenje za ručke: http://www.ladaniva.iz.rs/reduktor-i-vibracije/
Rešenje za kardan: http://www.ladaniva.iz.rs/popravka-kard ... ena-krsta/

Nije baš vreme za majstorisanje. Treba Nivu srediti pre zime ali bože moj...
Srećno!

dejca
Automobil: Nekad lada 2107.

Post by dejca » Sun Jan 06, 2019 12:10 am

Ako se trese retrovizor u kabini pri vožnji od 70-80 to je otišao neki kartan na vratilu ili guma. I ja sam kardanski krst menjao bez balansiranja.

laske

Post by laske » Sun Jan 06, 2019 11:12 pm

Lako cemo to srediti vjerojatno je reduktor samo blago neporavnat a kad se to desava rucica se pocne trest tako da cu zamjeniti i onaj palsticni dio dole ako uapijem naci u lokalnoj trgovini. Imam jos jedno pitanje 😂. Promjenio sam sijalicu od rezerve posto nije bila radila sada radi. Danas kako nisam imao puno goriva u rezervaru kad predjem preko neke rupe brze malo kao da se gorivo zaljulja dovoljno da plovak pane i upali rezervu na sekundu. Dali je to normalno (malo i ja brze preletim preko rupa jbg ima fin i mekan ovjes pa upija sve) ponasanje jer koliko znam a nisam siguran one (bar ove starije) nemaju pregrade u rezervaru da bi sprjecile ljuljanje i premjestanje goriva u rezervaru.

Dare

Post by Dare » Sun Jan 06, 2019 11:27 pm

Normalno je. Osim toga, plovak je na desnoj strani rezervoara, pa nagib puta utiče na pokazivač. Takođe, ako brzo uđeš u desnu krivinu, gorivo pobegne na levo i rezerva se pali.

laske

Post by laske » Sun Jan 06, 2019 11:34 pm

Hvala na jos jednom jednom objasnjenju.
Nadam se da vam nisam puno dosadan hahah.
Pokusavam dotrat auto u pristojno stanje tako da mrm pitati neznam sve .
I znali neko kako provjeriti dzekove kod siceva. Imam siceve koje bih mogao ubaciti u auto i zanima me ima li neki nacin da provjerim jesu li dzekovi od airbaga ili grijanja siceva. Sicevi su iz dosta novijeg auta pa mislim da bi trebali imati grijanje. A imaju i airbagove pa bih volio provjeriti bez da detoniram jedan zracni jastuk.Tesko je ujutro uci u hladan sic pogotovo kada ostala auta imaju grijanje .

Dare

Post by Dare » Mon Jan 07, 2019 12:11 pm

To jedino da pogledaš u servisnim uputstvima auta sa koga su skinuta sedišta. Mada recimo, kod Hyundai-a su džekovi od airbaga žute boje. Možda je to neki standard, ne znam.

laske

Post by laske » Mon Jan 07, 2019 3:30 pm

Citroen c3 2002 god. Ispod sica ima jedan dzek zelene boje 4 pina 😂. Vjerojatno je od airbaga izgleda da moj model sjedista nema grijanje. Ugl hvala vam.

Dare

Post by Dare » Mon Jan 07, 2019 7:32 pm

Trebaju ti sedišta na preklapanje, a C3 ima zadnja vrata. Nađi od nekog auta koji nema vrata pozadi.

laske

Post by laske » Mon Jan 07, 2019 7:53 pm

Vec su u auta.Dobio ih na poklon tkd nmvze ionako ne vozam nikog. A moze se proci fino nazad nije idealno ali dovoljno dobro. Poklonjenom konju se ne gleda u zube :D . Bitno je da je meni fino udobno :)

laske

Post by laske » Mon Jan 14, 2019 6:44 pm

Ajmo momci pomazite novi problemi. Haha.
Niva odjedanput skroz tesko pali i lose radi(cijelo vrijeme na 3 ako ne i 2 klipa). Sutra uzimam nove svjecice i vjerojatno promjenim platine. Ali mi je nesto sumnjivo za platine jer nove stavljene prije mozda 1 god +- 1 mjesec. Jeli moguce da su se vec potrosile. Auto na leru skroz nemirno radi svake sekunde samo sto se ne ugasi. Ali na vecem broju obrtaja ( preko 3500) radi finije. Svjecice koje idu su vjerojatno ngk bp6es sa zazorom na 0.5 mm. Imate li jos neke preporuke za moguce krivce. Ugao paljenja bi trebao biti ok msm nece se sam od sebe promjenit(valjda) nastelovan je skroz davno prije 3 ako ne i vise godina od tada nikad nije vise diran. Stelovan je bio sa stroboskopom i majstorom koji je bio guru za nive u mom selu pa ne sumnjam u njegovu tocnost.

aleko-2141
Automobil: Moskvic Aleko

Post by aleko-2141 » Mon Jan 14, 2019 8:32 pm

Prvom izbaci platine ako mislis da se vozis, ako su zalepile platine ili smirglao ili se onaj materijal na platini pojeo vise paljenje nije to, koristim Denso W20TT, zazor 0.6 samo ako je na plinu a ako je benzin onda na 0.8, od prilike 7 stepeni treba da ti bude ugao za normalan rad. Ako ne mozes da nadjes El razvodnik u Bosni ima nas jedan clan koji ih ima sigurno.

Post Reply