Osigurac pregoreva.

Moderators: dejo, jeronimo, na benzinskoj me vole, parkvets

Post Reply
Drivee
Automobil: Lada Niva 1.7i

Osigurac pregoreva.

Post by Drivee »

Dosta smo nekativni ali postavicu pitanje, mozda se neko javi :)

Pregoreo mi je osigurac 2 (8A). Stavim drugi, pregori posle 5 minuta. I tako u krug. Gde uopste da trazim problem? Ovaj osigurac je za brdo stvari.
U pitanju je 1.7i iz 2008 godine.

najveci problem je sto taj osigurac izgleda pobudjuje alternator. Sada stavim osigurac i upalim, auto puni. U medjuvremenu osigurac crkne ali auto nastavi da puni sve dok se auto ne ugasi.

Dare
Automobil: Niva 1.7 4×4

Re: Osigurac pregoreva.

Post by Dare »

Imaš u uputstvu za šta je sve taj osigurač pa proveri jedno po jedno. Obrati pažnju na mesta gde se kablovi presavijaju, recimo prelazak iz stuba u vrata gepeka. Na takvim mestima hoće da se prelome žice i da se dodiruju.

Drivee

Post by Drivee »

Relej brisaca i motor brisaca
Indikator zmigavaca i indicator flaser relej
Zadnja svetla
Direction indicator upozorenje svetla
Punjenje alternatora svetlo i prazna baterija svetlo
Diff on svetlo
Relej i rucna kocnica svetlo
Manjak ulja svetlo
Prtisak ulja svetlo
Pokazatelj temperature
Pokazatelj benzina
Obrtaljka

Ala cu da se isporveravam, pa treba ceo auto rastaviti!
Predpostavljam da ne mogu biti stvari koje su vezane za motor brisaca ili svetla jer ih ne palim a osigurac izgori. Kontam da ako je motor brosaca, izbijao bi samo kada palim brsace. Zar ne?

Dare

Post by Dare »

Uzmi probnu lampu ili neku sijalicu vrlo male snage, poveži je paralelno sa osiguračem i postavi u vidno polje. Kad osigurač crkne, tog trenutka će sva struja proći kroz sijalicu i ona će se upaliti. Ti ćeš znati šta si u tom trenutku uključio i eto kako ćeš naći problem.
Mada meni je verovatno da je nešto u instrument tabli loše jer taj osigurač ima veze najviše sa kontrolnim lampicama.

Drivee

Post by Drivee »

Probacu. malo sam citao po ruskim forumima, kazu da je uglavnom problem sa zicama koje idu za rikverc svetlo, ispod su i verovatno zakacene pa prave spoj kada auto radi, tj vibrira. Druga stvar je neki dzek, 8 pinski ili 6 pinski, zaboravih, neka zica zna da izgori u njemu i pravi spoj a treca varijata je roze zica koja ide od alternatora, ona zna da izgori, pa cu videti to danas. Hvala na odgovoru.

Drivee

Post by Drivee »

Dare wrote:
Wed Aug 18, 2021 9:43 pm
Uzmi probnu lampu ili neku sijalicu vrlo male snage, poveži je paralelno sa osiguračem i postavi u vidno polje. Kad osigurač crkne, tog trenutka će sva struja proći kroz sijalicu i ona će se upaliti. Ti ćeš znati šta si u tom trenutku uključio i eto kako ćeš naći problem.
Mada meni je verovatno da je nešto u instrument tabli loše jer taj osigurač ima veze najviše sa kontrolnim lampicama.
Dare, mislis, tog trenutka ce se sijalica ugasiti i tada je osigurac crkao. Plus ide na osigurac a masa na sasiju ili akumulator. Kada osigurac crkne, sijalica ce se ugasiti.

Dare

Post by Dare »

Ne, ja bih povezao sijalicu paralelno sa osiguračem ali da sijalica bude vrlo male snage. Npr neka od 5w ili slično. Jedan kraj sijalice na jedan kraj osigurača, drugi kraj na drugi. Struja ide linijom manjeg otpora, tj kroz osigurač. Kada on izgori, struja kreće kroz sijalicu i pali je tog trenutka.

Drivee

Post by Drivee »

OK, jasno. hvala Dare.

Dare

Post by Dare »

Javi šta je bio problem kada ga budeš pronašao

Post Reply