Uradi sam međukardan i reduktor

Moderators: dejo, parkvets, jeronimo, na benzinskoj me vole

Post Reply
Wizzy
Automobil: Lada niva 1.7

Uradi sam međukardan i reduktor

Post by Wizzy »

Pozdrav svima,
Andrej iz Podgorice, odnedavno ponosni vlasnik nive 1.7 karburatorke, 2001. godište (auto:).
Hvala svima na dosadašnjim iskustvima, ovaj sam forum prešao uzduž i poprijeko, i naučio dosta stvari.

Imam pitanje vezano za međukardan - škripuće kad se vozi u rikverc, pa pretpostavljam da je ostao bez maziva, i to ko zna otkad. Pošto je i hardy guma ispucala i čuje se "klang" kad puštam kvačilo, pitanje je isplati li se mijenjati samo nju, ili je bolje odmah zamijeniti čitav dio. Nedavno sam stavio novi zadnji kardan, a vibracija na 80km/h je ostala, međukardan je najvjerovatniji uzrok. Planiram to da uradim sam, zajedno sa zamjenom nosača reduktora i semerinzima reduktora. Ima li neko savjet ili iskustvo sa zamjenom međukardana i je li to riješilo problem?

Dare
Automobil: Niva 1.7 4×4

Re: Uradi sam međukardan i reduktor

Post by Dare »

Može se desiti da je taj deo uzrok vibracija. Isprobaj na sledeći način: Stavi reduktor u neutral kada je auto parkiran. Ubaci u treću i polako puštaj kvačilo. Postepeno ubrzavaj i menjaj brzine, kao kada voziš. Ako se jave vibracije, onda je sigurno do tog dela jer samo se zglob i hardijeva guma okreću u tom režimu.

Wizzy

Post by Wizzy »

Poštovani Dare,
Hvala na odgovoru. Pokušaću da utvrdim na kojem se broju obrtaja javljaju vibracije kad je reduktor u neutralnom položaju. Vrijedi li zamijeniti samo gumu u tom slučaju, ili je i zglob vjerovatno crkao?

Dare

Post by Dare »

Zamena gume će sigurno popraviti stvar ali možda neće biti idealno. Ja sam svojoj Ladi prvi vlasnik pa sam primetio da ispod šrafova koji drže gumu postoje neke tanke podloške. Pretpostavljam da je u pitanju neko balansiranje. Ovo ti kažem jer ni jedan majstor koji to razmontira, neće ih vratiti kao što su bile, a i kada bi vratio, sa novom gumom to možda ne bi bilo u balansu i opet bi treslo manje ili više. Zato bih ti savetovao da potražiš ako ima da se kupi guma zajedno sa zglobom, već montirano, jer je možda i balansiran ceo sklop. Ako tako nešto ne postoji u prodaji, onda kupiš posebno pa kako ispadne. Sigurno će biti bolje nego guma koja se raspala. Nova guma se kupuje sa limenom trakom okolo i traku treba skinuti kada se sve montira na auto jer tokom rada će sama spasti zbog deformacija gume, pa bi mogla da napravi neki dodatni problem.

Wizzy

Post by Wizzy »

Pozdrav,
Probao sam prema uputstvu: reduktor u neutral, mjenjač u brzinu. Čim malo dam gasa, u bilo kojoj brzini, reduktor se čitav trese, pa poslije se smiri kad se poveća broj obrtaja. Ako se tu tom trenutku jedino okreće međukardan, onda je kriv totalno. Inače sam gledao nosače reduktora, ona guma se odvojila od metalnog prstena skroz, tako da je i to sigurno dio problema. Mislio sam da uštedim na međukardanu i zamijenim samo gumu, ali će onda opet ostati problem centriranja. Našao sam odličan video, ali koliko shvatam, čak i novi međukardan nije nužno izbalansiran. Evo linka:

https://youtu.be/y16fQdSUZZg

Hvala!

Dare

Post by Dare »

Nema na čemu.
U tom režimu koji si isprobao okreće se samo ova šestougaona guma i zglob. Naravno, i zupčanici u menjaču ali oni nemaju veze sa vibracijama. Nosači reduktora su takođe vrlo bitni jer ako su propali, onda je reduktor možda malo niže od ose menjača i pokidaće opet novu gumu koju staviš.
Centriranje radiš tako što olabaviš šrafove koji drže nosače reduktora za patos. Ima ih 4 i treba ti ključ 13. Rupe u držačima su duguljaste i omogućavaju pomeranje. Dakle, olabavi ova 4 šrafa i ponovi isti eksperiment. Kada opet pogledaš, videćeš da su se držači reduktora malo pomerili, tj doterali u položaj koji diktira osa ovog zgloba i gume. Posle toga vibracije će biti manje ili će nestati ako je guma zdrava, a ako nije onda svakako mora da se menja.

Post Reply