Prokuvavanje

Moderators: BokeYGTi, Goxxy, elektronicar, vojvoda, Samar-Guja, tommy

kizahood
Automobil: Lada Niva

Prokuvavanje

Post by kizahood » Thu Mar 17, 2011 2:01 pm

E ovako: ja vec nekoliko godina imam leti problem sa pregrevanjem, ali do proslog leta nikad nisam imao problem sa prokuvavanjem. Auto se jednostavno pregreje, igla pokazivaca temperature dodje do blizu crvene zone (ventilator za to vreme radi) i nikad nije bilo problema.

Onda mi prosle godine prsne ono plasticno lonce gde se sipa antifriz, te ga zamenim, ali novo je imalo cep koji se nabija (umesto da se srafi), pa se desavalo da iskoci kadc poraste pritisak, pa da odma' prokuva (i izbaci oko 4 litra vode) cim igla pokazivaca temperature prodje 2mm radnu temperaturu.

Misleci da je u tome problem, ja ponovo zamenim pre neki dan lonce i stavim ono koje ima cep koji se zavrce. Danas toplo vreme, ja resim da isprobam dal' ce da prokuva (ne upalim ventilator) i rezultat je bio neocekivan - auto prokuva cim igla pokazivaca temperature prodje 2mm oznaku za radnu temperaturu.

Dakle, auto prokuva, a da igla pokazivaca temperature nije NI BLIZU crvenoj zoni.

Moj zakljucak je da sistem negde drugde gubi pritisak, ali nemam ideju gde. Jel' imao neko ovaj problem?

(ovo generalno ne pravi probleme u voznji, osim u situacijama kad na 35 i vise stepeni napadam dugacak nagib (npr. Cestobrodica) ili zaglavim u gradskoj guzvi)

Pera

Re: Prokuvavanje

Post by Pera » Thu Mar 17, 2011 2:33 pm

Proveri prvo termostat,mozda ne otvara dovoljno.
Ako nije on,dihtung glave je.
Ne moze se on kvariti,koliko ga ja mogu popravljati.

djape1977

Post by djape1977 » Sat Mar 19, 2011 11:54 am

1. zameni termostat
2. zameni pumpu za vodu
3. sipaj 50% antifriz u sistem
4. prati situaciju.
j***** auto bez kardana

Pera

Post by Pera » Sat Mar 19, 2011 3:39 pm

Sto bi menjao pumpu ako ne curi?

djape1977

Post by djape1977 » Sat Mar 19, 2011 4:52 pm

zato sto je sasvim moguce da su istrosena peraja rotora i da ne gura dovoljnu kolicinu vode.

takodje pre sipanja nove tecnosti obavezno ispiranje sistema ukljucujuci i grejac kabine
j***** auto bez kardana

Pera

Post by Pera » Sat Mar 19, 2011 6:04 pm

Tesko da se na Samarinoj pumpi mogu istrositi peraja,ili bar ja takvu nisam video.

djape1977

Post by djape1977 » Sat Mar 19, 2011 10:14 pm

nebitno jel' samara ili neki drugi auto, sasvim je moguce. nisam ni ja verovao dok nisam video svojim ocima.
j***** auto bez kardana

aleksd
Automobil: Golf, Niva

Post by aleksd » Sun Mar 20, 2011 12:32 am

Od čega to može da se desi, korozija? Nisam video takav slučaj...
langsam, aber sicher

Pera

Post by Pera » Sun Mar 20, 2011 12:45 am

Ne govorim za druge automobile,ali sam skidao pumpe sa Samara starih i po 20 god,i ni na jedoj nisam video nista slicno,ta peraja uopste nisu tanka (na Samari),na par pumpi sam video samo povrsinsku koroziju,na ostalima ni toliko.

djape1977

Post by djape1977 » Sun Mar 20, 2011 1:12 am

ma sve pumpe za vodu su iste konstrukcije, peraja nisu tanka ali se pojedu na kraju. mislim da je fora u tome koji je antifriz koristen.
j***** auto bez kardana

kizahood

Post by kizahood » Sun Mar 20, 2011 10:27 am

Vidim krenula rasprava u pravcu pumpe, e bar to da razjasnimo, pumpa je zamenjena latos, posto je stara prsla k'o licna pa je antifriz poceo da zaliva put k'o besan. Sreca te sam primetio na vreme.

Dakle, nije do toga (ista je situacija i sa novom i sa starom).

Ali, kako je problem nastao ne odjednom, nego postepeno tokom nekoliko godina, ovo mi lici da bi moglo da izazove takav efekat:
ispiranje sistema ukljucujuci i grejac kabine
Kako se sprovodi ova operacija?

aleksd
Automobil: Golf, Niva

Post by aleksd » Thu Mar 24, 2011 2:30 pm

Za ispiranje sistema se koriste sredstva različitih proizvođača tipa Cyclo,Liqui Molly ,ABRO itd, postupak piše na pakovanju. Može da posluži i Domestos za kućnu upotrebu... Ovo se obično radi kada auto ima loše grejanje, tako da sumnjam da bi bili od velike pomoći u tvom slučaju. Ono što si naveo u postu navodi me na zaključak da ti je konstantnim pregrevanjem motora (naj verovatnije zbog lošeg termostata) iskrivio glavu motora, to jest stradao dihtung glave. Kontroliši javljaju li se u prelivnoj posudi meurići u toku rada motora ili se oseća miris izduvnih gasova. Postoji i uređaj za testiranje CO2 u rashladnoj tečnosti ali to možeš samo u nekom od servisa. Poklopac posude bi trebao da održava pritisak u sistemu jer se time smanjuje tačka ključanja rashladne tečnosti (autodata kaže 1,2 bar-a). Takođe i sprečava stvaranje vazdušnih-parnih čepova koji su opasni zbog stvaranja lokalnih pregrevanja. To su neke opšte smenrnice, nadam se da će me dopuniti još neko ko ima više iskustva sa samarom.
langsam, aber sicher

ldjuras

Post by ldjuras » Fri Mar 25, 2011 3:07 pm

Da li ti je dobar hladnjak, da li dovoljno vazduha struji kroz njega.Da ti nije "zabetonirao" od zemlje i prljavstine.To hoce da se desava, ventilator radi a on i dalje dize temperaturu jer korz hladnjak nestruji dovoljno vazduha i nehladi ga.

kizahood

Post by kizahood » Tue Mar 29, 2011 7:43 pm

Grejanje je odlicno, ako to ima neke veze.

Ne bih rekao da je hladnjak preterano prljav.

Za sad sam uradio dve stvari:

1.Stavio sam jaci osigurac za ventilator hladnjaka (valjda nece da se upali auto, a ako se i upali, sa autom ce izgoreti i problem) da ne crkava ako ventilator mora duze vremena da radi bez prestanka

2.Otis'o sam kod mehanicara da mu narucim da mi napravi jedan "letnji" termostat (nas'o u temi o termostatima i svidela mi se ideja) cim mu padne pod ruke neciji na oko ispravan stari termostat. Onda cu u maju kad pocnu vrucincine da mu dam da mi ugradi.

Ako ovo pod 2. ne resi problem, onda cu da posumnjam na taj dihtung glave.

Pera

Post by Pera » Tue Mar 29, 2011 7:50 pm

Ne mora hladnjak biti prljav samo spolja,ako se unutra natalozio kamenac,isti ti je k..ac.
Nema potrebe praviti "letnji" termostat,samo ispravan koji dovoljno otvara i vozi.
Ako ti crkava osigurac,ili nije dobar spoj na tabli,ili imas negde kratak spoj u instalaciji,cak je moguce da je i ventilator u kratkom spoju,imao sam to jednom,resenje je bila zamena.

Post Reply