Kuke, prikolice i maksimalna nosivost?

Moderators: BokeYGTi, Goxxy, elektronicar, vojvoda, Samar-Guja, tommy

lengenda
Automobil: Dacia Sandero

Kuke, prikolice i maksimalna nosivost?

Post by lengenda » Tue Jan 20, 2009 12:56 pm

U tehnickoj knjizi pise sta pise, ali ja pitam za vasa prakticna iskustva.

djape1977 ima jedan post u kome pise o prikolici i Fordu na njoj i o spaljenoj lameli nakon toga.

Koliko zaista Samara moze da povuce, a bez vecih posledica?

I kakva su vasa iskustva sa onim fenserskim aerodinamicnim gepecima za krov sto kostaju djavo i po?

Ide leto, pa mora i na to da se misli jer ja taj problem jos nisam resio, gepek kao da se skuplja od pranja, iako nemam bocu za plin.

Hvala svima koji budu ucestvovali u temi.

ladilak90

Post by ladilak90 » Tue Jan 20, 2009 9:46 pm

Par puta sam vukao prikolicu sa ortakovom 128-com. Odprilike 400-450kg doduse ravno i svaki put ista deonica oko 25km. Nista joj nije hvalilo.
E sad Lada jeste pojam za 128-cu ali i put do letovalista je dosta duzi, a ako je u pitanju Crna Gora onda je i dosta tezi. Mada sumnjam da ces na letovanje nositi vise od 150kg tereta.
Sto se tice aerodinamickih gepeka deluju dobro, a da li se isplati uzimati ih za jedno ili dva koriscenja godisnje to je individualna stvar.
Pitao Bog Muju
-Hoces li Mujo da budes lep ili glup?
-A Mujo mu odgovori lepota je prolazna.

mickez

Post by mickez » Tue Jan 20, 2009 10:24 pm

Ladina lamela i ovako ne može mnogo da pređe, još ako je opteretiš prikolicom...
Veće je opterećenje i za prednji trap jer se točkovi mnogo izdižu kad vuče uzbrdo, a kad kočiš strahota je gledati kako nos leti ka zemlji. :D
Nije da nema snage, ima, može da vuče bez problema oko 400 kg mada neko "trpa" 500 pa i više. Moj kolega je bez većih problema vukao i kamp kućicu na more, ali je imala naletnu kočnicu.

Mislim da je puno bolje rješenje taj kofer na krovu ;)

zlatkodesign
Automobil: LADA Samara 1.3

Post by zlatkodesign » Wed Jan 21, 2009 1:24 am

Neznam za samare ali Lada specijalka 1500 god.79 je vukla ne-aerodinamicnu prikolicu sa platnenim krovom od satorskih krila caletove rucne izrade, tezine sa teretom negde izmedju 250 do 300kg od Dubrovnika do Ohrida preko Beograda bez problema, bas me zanima kakvo iskustvo ima neko sa samarom, meni moja samara deluje nesto vislja nego druge mislim da je dosta robusna pozadi, jer tek kada sednu cetiri putnika ona pocne da pliva a do tad je dosta tvrda pozadi, mozda je predhodni vlasnik menjao zadnje amortizere ili samo opruge, ali sve mi deluje dosta visoka pozadi, Primetio sam su neke samare vislje od drugih narocito one starije 86-88god. ili mi se samo cini.
Sledeci auto Priora coupe.

outsider

Post by outsider » Wed Jan 21, 2009 3:28 am

peticom sam vukao 15 dzaka cementa i kotur gvozdja (armature) u prikolici rucne izrade koja je teza od 250 kg prazna (bila je na atestu i na merenju ali ne znam tacnu tezinu. zvanicna nosivost joj je 200 kg jer teret+prazna prikolica < polovina tezine vucnog vozila a vucno vozilo je tada bila skoda od 900 i nesto kila) ali to je bilo kratko putovanje. istom peticom i prikolicom sam dovezao sadnice jagoda iz okoline Backe Palanke (100 gajbi za sljivu/visnju a svakoj od njih po jedan kontejner sa sadnicama) ali to bas i nije neki teret, mozda do 400 kg. A mnogo cesce sam vukao pcele (istom peticom i prikolicom). Ovakva konstrukcija http://www.pcela.co.yu/prikolica_Z.htm ali za 10 kosnica. to je negde <500 kg tereta.
Niva je dovukla ovo plavo (atomizer od 1000 litara, "morava" Pozarevac) na ovoj prikolici koja je pored njega
Image
a ovaj 1107 verovatno moze da vuce ovo i kad je natovareno

Image :lol:
ali to je njegov problem. Sa moje samare je skinuta kuka kad je radjena limarija 8)

oni fansy krovni nosaci cesto proizvode dosta buke (dok vozis po ne-bas-savrsenom putu). Komsija, svajcarac, ima to na svojoj mecki i skroz mu je cool dok ga vozi po CH ali ovde izludi od buke/lupanja
Kad Chuck Norris sece luk ne place on nego luk

lengenda
Automobil: Dacia Sandero

Post by lengenda » Wed Jan 21, 2009 10:50 am

Hm, hm... Znaci, maksimum ona mala poluprikolica, sa ceradom i to je to, za visak prtljaga, a aero gepek moze da prodje.

Pa, doobro...

Nije bas da sam mislio na kamp/prikolicu, to bi bas mnogo bilo, ali na neku teretnu, do 400 kg nosivosti, za neke glomaznije stvari koje treba prevesti/prevuci, da.

A kad je u pitanju slepanje? Jednom sam video Samaru koja slepa Audija 100, onu stariju i slatko sam se smejao... :twisted: :D

Sta je maksimum?

Sigurno ne neka dizel Mecka sto joj samo motor ima tonu, to je jasno, ali otprilike, koji model? Druga Samara, mozda?

(naravno, mislim na BG uslove, dakle, Banovo, Julino, Petlovo i ostala brda :D )

Pera

Post by Pera » Wed Jan 21, 2009 12:31 pm

Moze ona dosta da vuce,samo sto to poprilicno skracuje vek celog auta,a potrosnja je tu prica za sebe.Btw. ja sam sa mojom Samarom vukao Rivu 15 km i to pre generalne,teze ubrzava,ali kad postigne brzinu vuce 80 km/h bez problema.Vuce ona tog Audija,samo polako.

Nije mi jasno kako se to prednji trap vise opterecuje kada vuce prikolicu,valjda je logicno da se rasterecuje,jer opterecenje prelazi na zadnji trap.

Zavisi i koja lamela,i gde se i kako vozi...
Ne moze se on kvariti,koliko ga ja mogu popravljati.

Zoran666

Post by Zoran666 » Wed Jan 21, 2009 1:01 pm

sa 2107 1.5 sam vukao 600 kg, malo se pati.
slepao sam VW transporter, onaj stari iz 86-90 godine, ne znam koliko je on tezak
Idi gledaj u sunce ili tako nesto!
[img]http://www.dodaj.rs/f/2T/WQ/2yFAIAVQ/1/2jb1wdi.gif[/img]

choksi
Automobil: 111

Post by choksi » Wed Jan 21, 2009 7:05 pm

Što se tiče prikolice danas sam vukao malu prikolicu i na njoj suzuki750 koji ima 150kg u uspravnom položaju i sasvim ok se ponašala uz malo lošija ubrzanja. Više iskustva imam sa kutijom (starinska ali dobra) i mogu reći da je ne oseća - 2 odraslih,3 dece,pun gepek i kutija do grčke max110km/h potrošnja 10l/100km. Kočenja i ubrzanja neosetna razlika sa i bez kutije. :prvi

choksi
Automobil: 111

Post by choksi » Wed Jan 21, 2009 7:20 pm

Image
Ovakih kutija ima napolju takoreći za džabe pa ako imaš nekog da ti donese nisu lepe ali rade posao kao i ove fenserske (preskupe). Ako ne idemo na more u isto vreme mogu da ti pozajmim moju ako ne kupiš do tad. 8)

Zeka

Post by Zeka » Wed Jan 21, 2009 8:02 pm

Mora da je bio veseo put pored ovoliko dece ;)
[url=http://www.postimage.org/][img]http://s4.postimage.org/JauQ9.jpg[/img][/url]

mickez

Post by mickez » Wed Jan 21, 2009 8:14 pm

Pera wrote: ...Nije mi jasno kako se to prednji trap vise opterecuje kada vuce prikolicu,valjda je logicno da se rasterecuje,jer opterecenje prelazi na zadnji trap.

Zavisi i koja lamela,i gde se i kako vozi...

Ako vuces uzbrdo obrati paznju kako se tockovi podvrcu pod auto, a i osjetis na volanu, teze ga je motati, sve je napregnuto

Pera

Post by Pera » Thu Jan 22, 2009 1:36 am

Ne bih se slozio.
Ne moze se on kvariti,koliko ga ja mogu popravljati.

Vllada

Post by Vllada » Mon Jan 26, 2009 9:51 am

Ja sam Ladom Rivom slepao Yuga od Bora do Negotina, oko 80km daljine. Pukla mi je lamela( srce), pa ne bih to nikome preporucio. Dali je bolje i dali je moguce uraditi to sa nekom prikolicom?
P. S. Uredno sam se prijavio na forum, ali tamo nema mog predstavljanja. Sta da radim da bi to bilo O.K.
Pozzz

savke
Automobil: Samara i Laguna

Post by savke » Mon Jan 26, 2009 11:26 am

Manje opterecenje za auto je kada u prikolicu natovaris 500kg nego kada u gepek ubacis 150kg. Naravno prikolica ima raznih, rucno pravljenih, kojima opterecenje nije dobro rasporedjeno.

Na Ladi mi je kuka bila za 650kg cini mi se, a na meganu je predvidjena za 1300kg i postoji podatak da je maksimalno verikavno opterecenje 75kg. Znaci jako je bitno kako se tovari prikolica. Ukoliko se previse natovari nazad, podizace auto i sama sapa ima jako opterecenje i ukoliko je losa moze i da spadne sa kuke, a ukoliko se previse natovari napred onda auto mnogo trpi.

Da me ne cuje Choksi, sa mojom bivsom ladom sam jednom vukao neki pesak koji je bio otprilike 800kg tezak, doduse nekih 1km, od stovarista do moje kuce i vukla je bez problema, doduse polako sam vozio. Po ravnom je krenula u prvoj bez gasa uopste, samo na leru i do kuce dosla bez problema, naravno polako.

Dakle, nije problem koliko se tovari u prikolicu, makar po ravnici, ali neki veci put ne preporucujem sa preko 400 do max 500kg.
Samo zamisli da je svaki novi dan bolji nego juče a lošiji od sutra....!

Post Reply