Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Tue Nov 13, 2018 7:30 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 165 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Next
Author Message
 Post subject: Mane na koje treba obratiti pažnju pri kupovini Samare
PostPosted: Mon Jan 15, 2007 3:27 am 
Site Admin
Site Admin

Po Goxxyevom zahtevu probacu da nabrojim neke mane lade samare, koje znam iz iskustva.
Moje iskustvo sa samarom nije veliko, pa molim Goxxyja da me dopuni, jer je on ipak pravi expert za samaru.

Neki od ovih nedostataka su prisutni na skoro svakom modelu, pa od kupovine ne treba odustati, samo zbog njih.

-cesto curenje ulja ispod ventil dekle, jer je drze samo dva sarafa na suprotnim krajevima.

-los kvalitet AC pumpe

-komutator, ali se lako resava zamenom sa Bosch komutatorom.

-diode i regler na alternatoru.

-tabla sa osiguracima, kojoj smeta vlaga.
Saveti za džekove
Saveti za osiguračku tablu

-neobicno reseno filtriranje uljnih para kroz ventil deklu i cesto zapuseno sito u poklopcu ventila.

-pucanje spoljnih brava, veoma cesto, narocito na modelima sa 5. vrata.
Saveti i preporuke

-pucanje armature kontrolne table

-pucanje zadnje police prtljaznika
Saveti i preporuke

-skripa plastike u kabini

-cesto odvrtanje i spadanje plasticnog tocka kojim se regulise nagib naslona sedista.

-cesto osteceni bokovi sedista, jer su nasloni suvise uski.

-slab kvalitet obloge menjaca od skaja.

-slabi kontakti izmedju stampane ploce i dzeka na zadnjim farovima.
Saveti i preporuke

-korozija na uglovima ispod vetrobranskog stakla

-korozija zadnjih solja amortizera
Saveti i preporuke (korubi)
Još saveta

-korozija ivica vrata

-korozija petih vrata

-korozija sesira koji spaja lonce auspuha, a inace je izduvni sistem neverovatno dugotrajan( moj starac ima prvi auspuh na samari koja je 91.god i presla je oko 160 000 km, ali je nekoliko puta vario cevi).

-uvijanje bokova prednjeg branika

ne mogu vise da se setim........

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Jan 15, 2007 9:33 am 

Odlična zapažanja, nemam nešto previše da dopunim, zaista, osim sledećeg:

- korozija zadnjih rubova zajedno sa šoljama amortizera - sakupljanje blata i truljenje metala

- korozija prednjih ivica prednjih krila (kod branika), jako česta pojava zbog bacanja blata i sakupljanja vlage u tom delu
(ova dva se rešavaju lako - stavljanjem plastičnih koruba na krila - i uvijanje bokova se na ovaj način rešava)

- truljenje stuba prednjih vrata (kod sva tri modela), naročito u poznijim godinama

- lako crkavajne ventila za prednje i zadnje prskalice (u slučaju da se "prska" na prazno)
Saveti i preporuke
Još pokoji saveti i preporuke

- karburator dizne osetljive na naše gorivo i često umeju da se uprljaju

- često crkavanje mehanizma za podešavanje prednjih svetala
Objašnjenje sistema funkcionisanja

- pucanje držača prednjeg branika sa strane (obične plastične žabice na braniku lako pucaju i zato se uvija)

Ostalo je već Josif dopunio. Mislim da su u suštini to sve mane Samare. Nema ih puno, zar ne?! :)

Last edited by Goxxy on Wed Feb 13, 2008 3:57 pm, edited 2 times in total.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Jan 15, 2007 8:18 pm 

-
(ova dva se rešavaju lako - stavljanjem plastiènih koruba na krila - i uvijanje bokova se na ovaj naèin rešava)

Mislim da ce jos gore biri ako se dodaju plastike, samo ce se vise vode,blata i svega ostalog zadrzavati...

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Jan 15, 2007 8:56 pm 
Site Admin
Site Admin

A ne. Ja sam na 2105 zamenio blatobrane u jesen 1999 i odmah stavio korube. Skoro sam ih skidao kada sam menjao caure viljusaka, a u blatobranima je bila samo neka paucina i bili su 100% suvi. Bez njih bi do sada vec izbila korozija na vrhovima blatobrana i u donjem delu gde se sklapa sa krilom. Napominjem da je to terenski auto i da se 60% eksploatacije vozi po njivama.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Jan 15, 2007 9:01 pm 
Site Admin
Site Admin

Sto se tice mana kod samare, naravno ko ima novo vozilo, tj. ko je prvi vlasnik i nije mnogo presao, uglavnom se sve mogu spreciti malko revnosnijim odrzavanjem i boljom higijenom celog vozila.

Sve u svemu, samara je automobil koji je u eksploataciji jeftiniji od modela 2101-2107 i prijatniji je za voznju i nudi sasvim solidan komfor.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Jan 15, 2007 9:53 pm 

Napred da, pozadi je baš neudobna.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Jan 15, 2007 10:17 pm 

- lisce koje ulazi kroz ventilaciju i zapusava ventilacione otvore Ja sam to resio tako sto sam stavio zicanu mrezu na ulaz za vazduh. To mi je jedna od omiljenih modifikacija :-)

- kvar na kvakama na vratima, pa ne mogu vrata da se otvore ili mora jako da se stisne (nije veliki kvar, moze da se sredi)

- nejak mehanizam za podesavanje retrovizora

- na rucici pokazivaca pravca, kvar na delu za automatsko iskljucivanje nakon skretanja
Saveti i preporuke

- bucni lezajevi menjaca

to mi je onako po secanju ne racunajuci delove koje sam zamenio nekim loseg kvaliteta pa se moraju menjati jednom godisnje tipa zadnji kocioni cilindri, pumpa za benzin, diskovi koji se iskrive, itd

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Jan 15, 2007 11:40 pm 
Site Admin
Site Admin

Pominjuci spoljasnje kvake na vratima, mislio sam na pucanje jezicka koji se povlaci prilikom otvaranja.

Oni kojima se ovo jos nije desilo, mogu se svrstati u kategoriju velikih srecnika i treba da igraju loto.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Jan 15, 2007 11:59 pm 

Automobil: Skala 55, Koral 65
Isti problem sa tim kvakama je i na Golfovima i Jettama I i II posto su vrlo slicne.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Jan 16, 2007 12:30 am 

Ispljuvaste mi auto samo tako :)

Veći je problem kvalitet rezervnih delova, pa ja bih na terasi neke bolje napravio :x

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Jan 16, 2007 12:32 am 
Site Admin
Site Admin

Otvaram temu u vezi kvaliteta rezervnih delova.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Jan 17, 2007 12:19 am 

Automobil: Skala 55, Koral 65
Probleme sa pumpom za gorivo mozete resiti ugradnjom Magneti Marelli pumpe za gorivo za Fiat Uno/Pandu 45, (i sve ostale OHV 843 i 903 ccm Fiate) vrlo su kvalitetne i pasuju i na ostale Lade.
Prepoznacete ih po tome sto su pertlovane, nemaju srafove.
Evo kako izgleda ta pumpa (ovo je na 1116 ccm motoru, kod 843 i 903 ccm je pod pravim uglom, bas kao kod Lade)

Image

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Jan 17, 2007 12:27 am 
Site Admin
Site Admin

Hvala.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Jan 18, 2007 10:53 am 

Nisam primetio da je neko pomenuo lose ruckice za otvaranje prozora. Do sada je na mojoj staroj Samari 1990 iz god., promenjeno, bar jedno dvadesetak komada. Sva sreca, nisu skupe.

Takodje je lose resena i masa, tj. mesto gde pletenica mase ide na unutrasnju stranu prednjeg levog krila koje truli iznutra. To mi je vise puta pravilo probleme pa sam na kraju dodao jos sednu novu duzu pletenicu koja ide na jedan od srafova prednje leve solje amortizera. Od tada nema vise problema sa paljenjem zbog lose mase.

Problem sa strujom mi je cesto izazivao trouglasti plasticni poklopac koji stiti kablove ispod kutije osiguraca, gde bi se skupljala vlaga i lisce, napr, upalim migavac a ono upale se brisaci i tako to. Kad sam ga odstranio, slicnog brljanja vise nije bilo.

Pored curenja ispod dekla koje je pomenuto imao sam i curenje sa livene metalne lulice koje je na deklu i koje prima odusku iz kartera preko gumenog creva. Dosta vremena mi je bilo potrebno da otkrijem u cemu je stvar, stavljao po dve selne, stalno stezao a ono i dalje curi ulje. Na kraju ustanovim da je lulica u procesu livenja izlivena iz kalupa koji je imao dve razlicitke polutke, jedna manja druga veca pa odlivak nije bio cilindrican. Bez obzira koliko jako bi stegao selnu uvek bi ostajala dva mala trouglica kuda bi prolazilo ulje. Resio sam problem tako sto sam turpijom skinuo malo materijala sa debljeg dela odlivka lulice i dobio cilindrican prifil koji vise nije pustao ulje.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Jan 18, 2007 2:25 pm 
Site Admin
Site Admin

Slazem se ali sa pomenutim kvarovima se nisam sretao i mislim da nisu bas tipicni za sve modele.
Za 160000 km ni jednom nije pukla rucica za otvaranje prozora, a ni ostali nabrojani kvarovi mi nisu poznati.
Lepo je znati sta covek ne daj Boze moze da ocekuje.
Hvala APOGEE. :lol:

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 165 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Next

All times are UTC + 2 hours