Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Sun Nov 19, 2017 8:30 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 150 posts ]  Go to page Previous  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Author Message
 Post subject: Re: Lose(mnogo lose) paljenje
PostPosted: Thu May 11, 2017 11:12 pm 

Automobil: Lada Samara
Evo I mene sa jednim problemom vezanim za razvodnik.. prica ide otprilike ovako:
Stavljen je nov razvodnik ali da sad ne mogu upasati da radi kako treba.. majstor ga je podesio na onaj srednji podeok od njih 5 i motor je radio k'o sat. Medjutim kad sam dosao kuci i kad se motor ohladio primjetim da se na hladan motor cuju one sitne detonacije a u voznji sa malim gasom malo seca ali bas malo. Olabavim one 3 matice i malo ga okrenem u pravcu kazaljke na satu ali sad mi se te detonacije cuju jos vise.
I da napomenem da je , nakon montiranja novog razvodnika, motor radio dosta brze na leru, hladan palio prakticno bez coka sa dosta jacim I ostrijim mirisom izduvnih gasova pa sam malo na svoju ruku cackao onaj sarafic za smjesu goriva.. zavrnuo sam ga par krugova puta ali se nista nije dogodilo sa radom motora pa sam to brze-bolje ostavio da sta ne zajebem.
Da li je prilikom zamjene razvodnika potrebno nesto podesiti na karburatoru i kako uopste ide sam proces zamjene razvodnika? Ovaj majstor je samo skinuo razvodne kape na oba razvodnika i na novom razvodniku postavio razvodnu ruku u isti polozaj kao na starom i skinuo stari razvodnik i postavio novi.. jel to tako treba? Kako da se rijesim tih detonacija i tog trzanja na malom gasu? Da li je moguce da novi razvodnik nije nesto dobar..

Profile  

PostPosted: Sun May 14, 2017 10:50 pm 

Ista, ljudi? Zna li iko kako se montira i podesava razvodnik na Samari?

Profile  

PostPosted: Sun May 14, 2017 11:03 pm 

Automobil: Lada Samara 1300s
ZokRS wrote:
Ovaj majstor je samo skinuo razvodne kape na oba razvodnika i na novom razvodniku postavio razvodnu ruku u isti polozaj kao na starom i skinuo stari razvodnik i postavio novi.. jel to tako treba?

Kod samara tako moze da se namesti. Kod nje nemas uzbupcavanje kao kod lubenicarke, moze da se montira samo na jedan nacin, samo na jedan nacin razvodnik naleze na bregastu i samo na jedan nacin mozes da montiras ruku na osovinu razvodnika. Tu problema nemas jer u suprotnom ne bi mogao nista da zasrafis. To sto je napamet stavio na nulu je vec bzv.

Sad kad si vec iscackao karburator i razvodnik najjednostavnije ti je da odes do nekog karburatordzije da ti nastelu smesu, ler i ugao pretpaljenja stroboskopom. Nije nesto skupa usluga, a smanjices sebi jebavanje ...

Profile  

PostPosted: Mon May 15, 2017 12:33 am 

Hvala ti na odgovoru.. malo mi je frka jer se bojim da nije i ovaj novi razvodnik nesto fals. Interesuje me ovo oko detonacija u motoru.. na koju stranu da okrecem razvodnik da toga nestane? Prema kabini ili prema farovima i sta znace te detonacije..
I jos me zanima ovo oko stelovanja smjese na onaj sarafic na karburatoru.. kad ga zavrcem (okrecem udesno u smjeru farova) sta ja, ustvari, zavrcem.. zrak ili gorivo? Zvuci laicki ali ja sam ga zavrnuo 5-6 krugova i nista ne desava sa radom motora.. znam kako bi teoretski to trebalo ici.. zavrtati dok ne obori broj obrtaja i onda malo vratiti da se obrtaji povecaju i to je to. Stari razvodnik mi nije valjao, busan je bio vakumski korektor a ona cjevcica na karburatoru zatvorena, pa je vjerovatno bogatija smjesa ima veze sa tim ali je i trosilo je skoro 10 litara.
Stroboskop je ovde u Prijedoru fantom.. svi znaju da postoji ali ga niko nije video. Jurim ga vec godinu i po dana ali niko nema pa nema.. svi me samo upucuju od jedne radione do druge. Samo krpe ova novija auta i uzimaju pare ljudima a ove starudije kao sto je moja Lada vise niko i shvata ozbiljno.

Profile  

PostPosted: Mon May 15, 2017 7:57 pm 

Automobil: lada
taj srafcic na karburatoru nisi trebao da diras.. ako si upamtio koliko je bio odvrnut, vrati ga u taj polozaj.. nema on veze sa razvodnikom i nanjemu se regulise smesa goriva i vazduha jedino za rad na leru.
razvodnik olabavi i probaj da lagano okreces, prvo ka kabini, a moze i ka farovima.. tamo gde budes dobio najveci broj obrtaja motora u leru, i motor bude startovao i primao gas lepo, tu ostavi razvodnik, u tom polozaju neka ostane..
okreci ga slobodno, bez brige.. ili po meni najbolje nazad kod majstora da dovrsi posao

Profile  

PostPosted: Wed May 17, 2017 2:32 pm 

Uradjeno po savjetu.. okretao sam razvodnik i ostavio na mjestu za koje mi se ucinilo da motor najbolje radi. Opet mi malo ali sasvim malo tutnji u motoru i to samo kad je hladan. Ide fino, lako pali I radi dosta mirnije i pravilnije nego sa starim razvodnikom ali.. uvijek postoji neko ali.. vidim da ima malo ulja iznad davaca za temperaturu motora. Pomaze li da se to jos malo dotegne na one tri matice? I jos jedna nevolja a koju mislim da cu vec nekako rijesiti.. odvrce mi se onaj gornji brezon. Kad sam dotezao maticu vidim da se I taj brezon vrti na obe strane i kad zavrcem i kad odvrcem.. mozda nisam trebao na vruc motor dotezati do kraja. Planiram naci novi takav brezon samo duzi i uvrnuti a on moze izaci pozadi, posto ima rupu, stavicu matice sa obe strane i onda, kad mi zatreba, odvrtati i zavrtati. 'Oce to valjati tako?

Profile  

PostPosted: Wed May 17, 2017 2:45 pm 

da bi dobio jos malo mirniji rad, mislim na ler, pokusaj malo sa stelovanjem smese na onim srafovima na karburatoru...
sto se tice curenja ulja na davacu, pokusaj sa malim dotezanjem, pa ako nema rezultata, probaj sa drugom podloskom
taj brezon sto te zeza odvrni dokraja, procisti mu navoje, a onda na jednom kraju navrni dve matice, zakontraj ih dobro, potom zavrni brezon na svoje mesto i zategni ga lepo.. nakon toga, raskontraj matice, i vrati sve kako je bilo i nece se odvrtati vise..
nemas potrebe da stavljas dve matice, na oba kraja.. ako neuspes kako sam ti napisao, pronadji sraf odgovarajuce duzini i zavrni njega. mada resice se problem sa brezonom na navin koji sam ti opisao

Profile  

PostPosted: Wed May 17, 2017 3:09 pm 

Motor je dosta brze radio kad je montiran novi razvodnik pa je majstor smanjivao ler gas na onom dugackom plasticnom sarafu a I ja sam jos dodatno smanjivao gas jer mi se uvijek cini da radi brze nego sto treba. A onaj uvuceni sarafic sa smjesu
sam dirao ali se nista nije desavalo sa radom motora pa sam vratio u priblizno isti polozaj u kojem je bio.
Ne curi mi ulje sa davaca nego ima ulje iznad njega a to je iz razvodnika posto je on zadnji diran. Nisam nesto puno dotezao matice koje drze razvodnik jer me je onaj gornji brezon prestravio pa sam se bojao da mi se ne pokrenu i ova druga dva. Jel te matice bolje dotezati na vruc ili hladan motor? Ili je svejedno..
Probacu sutra da taj brezon skroz izvadim I da ga malo ocistim i probam tu foru sa zakontravanjem dvije matice.. to bi bilo najbolje. Ne bih da stavljam sraf umjesto brezona.. se bojim da cu sjebati unutrasnje navoje jer je aluminijum dosta mekan.
I da li se I kako moze ugradititi obrtomjer u Samaru? Gdje se prikopcava.. zafali u ovakvim situacijama kad se mora nesto odokativno podesavati..

Profile  

PostPosted: Wed May 17, 2017 4:42 pm 

taj uvuceni sraf je dosta bitan za smesu za rad na leru.. njega treba doterati kako tteba.. onaj plasticni dugacki sluzi samo za povecanje i smanjeje broja obrtaja motora na leru i on ne remeti smesu..
nebitna je temp kod tih matica na razvodniku.. zanemarljiva..
inace, zateze se na hladno, odvrce na toplo..
sredi brezon kako sam opisao
o ugradnji brzinomera neznam.. javice se neko sa vise iskustva..

Profile  

PostPosted: Sat May 20, 2017 7:47 am 

Automobil: Lada Samara 1300s
ZokRS wrote:
I da li se I kako moze ugradititi obrtomjer u Samaru? Gdje se prikopcava.. zafali u ovakvim situacijama kad se mora nesto odokativno podesavati..

Ne ukopcava se nigde posebno. Ima samara koje imaju komutator sa 7 izvoda gde je taj 7mi predvidjen za zicu koja ide na kolo za integraljenje impulsa u obrtomeru, no imao/nemao svejedno ti je, tu zicu saljes na "-" pol bobine, od ostalih zica jedna ide na "+" akumulatora, jedna na masu, a preostala ukoliko je ima, ti sluzi sa osvetljenje instrumenta.

Za ovakve igrarije je mnogo zgodno imati

Image

ne moras da trcis do kabine da bi gledao broj obrtaja ...

Profile  

PostPosted: Wed May 31, 2017 1:04 pm 

Ne ide mi nesto sa ovim novim razvodnikom.. ne mogu upasati da bude kako treba. Imam osjecaj da je problem oko struje jer se motor stresa a iz auspuha stalno prducka. Nije to toliko izrazeno ali nije kako je bilo i kako treba.. fino prima gas, fino pali, fino vuce.. samo te stresanje. Kakvi su simptomi kad ne valja onaj pimpek na razvodniku sa 3 pina I sa 3 zice? Sa starim razvodnikom nije bilo ovih simptoma.. kablovi su stari 10-12 godina ali mislim da oni nisu problem.. svijecice stavih juce neke Bosh od 11 maraka. Dodje mi da razmontiram oba razvodnika i sa novog skinem vakum korektor, stavim na stari vratim ga nazad.

Profile  

PostPosted: Wed May 31, 2017 4:11 pm 

zatrese samo na leru, pretpostavljam...
moj savet, nediraj razvodnik.. proveri ler diznu, lepo je ocisti, i idi neka ti neko podesi na ona dva srafa na karburatoru smesu za rad u leru.. takodje, ako nisi vec, lepo nasteluj zazor na svim svecicama... vrlo je moguce i da kablovi tj neki od njih zeza..
edit: ako mozes, snimi to pa postavi da cujemo i vidimo

Profile  

PostPosted: Mon Aug 07, 2017 5:39 pm 

Kad dignes haubu I slusas motor kad radi hladan na leru opste se to ne osjeti.. samo kad sjedis za volanom, znaci kad si u kabini, tako da ne vjerujem da bi se to moglo snimiti a da se bas moze vidjeti I cuti na snimku... nije to toliko izrazeno ali primjecujem jer vozim Samaru odavno pa mogu osjetiti svaku promjenu u ponasanju ili radu motora.
Malo me I buni to sto toga nestane kad se temperature popne na 50 stepeni I preko.. sta je u pitanju ne znam. Bas danas cuh teoriju da je mozda dihtung izduvne grane ali u to se bas ne razumijem ni malo pa ne znam.
Nemam sad vremena da se bavim s tim ali kad zavrsim ove trenutne poslove onda cu mjenjati kablove I svjecice pa ako ni to ne pomogne idem kod nekog majstora da pogleda detaljnije..

Profile  

PostPosted: Tue Aug 29, 2017 1:17 pm 

Evo samo da javim, ako nekog zanima, da je rijesen problem sa stresanjem hladnog motora.. razvodnik u kojeg sam najvise sumnjao je, u stvari, bio dobar. Bio bortlonger u pravu.. :)
Sav problem je nastao zbog dotrajalih svjecica I kablova I sad kad sam ih zamjenio motor radi kao sat.. odem u trgovinu da kupim kablove I svjecice I nadjem NGK BP6ES svjecice koje po katalogu pasu na Samaru a kablove sam morao cekati 2 dana.. pita me tip hocu li nove kablove, 14 eura, ili neke koje su, kako on rece, stari tip kablova , 10 eura, mada su I novi I stari tip Ladini originali. Ispostavi se da je razlika u tome sto su ti stari tip kablovi u stvari kablovi koji vec godinama stoje po magacinima I pokusavaju ih se rijesiti a novi kablovi su ovi koje dobijaju od dobavljaca kad narucuju kablove. Kroz pricu skontam da su ti stari kablovi oni kruti, plavi koji su fabricki dolazili na Samarama. Razlika u cijeni 4 eura pa sam uzeo te plave jer se nadam da su bolji od ovih novije proizvodnje.
Elem.. kablove sam cekao 2 dana a svjecice sam kupio odmah I ubacio u Ladu.. odmah se osjetilo poboljsanje u radu jer nije bilo onog stresanja I tamam kad sam pomislio da odem otkazati kablove jer sam mislio da je problem rijesen novim svjecicama cujem ono poznato "dum..dum-dum" u motoru ali u dosta duzim intervalima mozda svakih 5-10 sekundi. Tek kad sam poslije 2 dana donio kablove I montirao ih potpuno je nestalo tih detonacija I stresanja.. problem su bili I kablovi I svjecice. Umalo nisam rasturio razvodnik bez potrebe..

Last edited by ZokRS on Tue Aug 29, 2017 11:24 pm, edited 1 time in total.

Profile  

PostPosted: Tue Aug 29, 2017 9:06 pm 

;)

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 150 posts ]  Go to page Previous  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

All times are UTC + 2 hours