Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Thu Oct 18, 2018 4:07 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Petobrzinski menjac za 2106
PostPosted: Sat Dec 19, 2009 10:45 am 

Znamo da novi Ladini "petobrzinci" mogu bez problema da se ugrade u starije modele Lade (pa i 2106 naravno), ali kazu da nisu bas identicnog kvaliteta kao stari 4-brzinski.

za one koji nisu znali, i petobrzinski menjac iz poljskog 125 ili Poloneza moze da se ubaci u Ladu. Prepravke su minimalne, ako nekog zanima, mopgu da opisem kako sam ja to uradio.

.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Dec 19, 2009 1:57 pm 

opisi. svakako je korisno znati, mada, ni ti italijanski i poljski "Callotti" menjaci nisu bas bog zna kakvog kvaliteta. sinhroni su im bronzani i crkavaju prilicno redovno. zato su u fiatu i presli na 131/132 menjac, ZF. ljudi koji voze 124 ili 125 po svetu redovno ubacuju ZF http://www.mirafiori.com/faq/content/13 ... nsswap.htm

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Dec 19, 2009 6:45 pm 

Sada si me iznenadio....Colotti CCC-5 menjaci su uvek bili pojam vrhunskog kvaliteta i pokazali su se fenoenalno na 124 Rallye Abarth. Znam da su u jednoj seriji menjani ZF menjacima, ali se ne secam tacno razloga. Inace, sinhronizirajuci prstenovi ne bi trebalo da im budu bronzani posto ih, koliko se secam, uopste nisu ni imali. Klasicni 124 Sport 5-speed menjaci (isto kao i Ladini) imaju bronzane sinhronizatore, ali sve to uglavnom veoma dobro radi. Imao sam tri menjaca od 131 i sva tri sam bacio :)

Dakle, da bi se 125 menjac ubacio u Ladu potrebno je promeniti zvono i u podu probusiti dve rupe za drukciji nosac menjaca. Originalno zvono od 125 ili Poloneza se samo zameni Ladinim, ali OBAVEZNO treba napraviti novu zaptivku prema Ladinom "Zvonu" jer sa originalnim na jednom mestu dolazi do curenja ulja.

U karoseriji u blizini gde izlazi rucica menjaca treba malo iseci "tunel" da ploca poklopca lezista rucice menjaca ne bi udarala u karoseriju. To se jednostavno uradi brusilicom.

.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Dec 19, 2009 7:03 pm 

U principu skoro je slicno cimanje kao i sa ZF,u tom slucaju se u potpunosti slazem sa Pedjom.Kada vec prepravljas bolje je da to bude menjac od 131/132,A inace vozim Fapa svaki dan pa mi je dosta muka sa sinhronima,odnosno bez njih! :roll:

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Dec 19, 2009 7:09 pm 

ajd me obraduj pa m reci da jos uvek imas neki od tih 131/132 menjaca?

sad si lupio koliko si tezak. kako zamisljas menjac bez sinhrona??? ne kazem da ne moze, ali to se ne radi bar 50 godina unazad. naravno da 124/125 ima sinhrone, i to bronzane. rikne sinhron 2. brzine obavezno. obicno im je radni vek oko 200.000km, dok je ZF od 131/132 oko 400.000km. italijani su kad su poceli da rade 132 1972. godine prve serije izbacili sa 124/125 menjacima i vrlo brzo ustanovili da im treba jaci menjac zbog vece snage i mase vozila. vec 1974. su ubacili ZF za koji su kupili licencu. svi koji voze fiate sa zadnjim pogonom na trkama, 124, 125, 131, koriste taj ZF menjac, pa makar sekli tunel da bi ga ugradili. veci precnik lezajeva, deblje osovine, celicni sinhroni... ladno ga koriste i za drag. imas lika u australiji sa 124BC koji je nabrijao motor na preko 200ks i sahranio nekoliko originalnih menjaca dok nije ubacio od 132. pronjuskaj malo po netu, ima puno starih fiata koji se voze po raznim trkama dan danas.
isto vazi za diferencijal. od 131/132 je mnogo robusniji od 124/125. projektovan je, kao i menjac, za motore od preko 100ks, dok je 124/125 za 60-70ks.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Dec 19, 2009 7:49 pm 

Lepo rekoh da sam ih pobacao...

Reci nekom da je "lupio" nije bas lepo...hajde da zadrzimo nivo pristojne komunikacije. Koliko se secam, Colottiev menjac za 124 Abarth je bio asinhroni menjac i to jeste bilo pre 50-ak godina (skoro).

I da...ako se dobro secam, imali su zupcanike sa pravim zupcima, a ne "klasicne" kose.

.

Last edited by Tex on Sat Dec 19, 2009 8:00 pm, edited 1 time in total.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Dec 19, 2009 7:50 pm 

Gile_NBGD wrote:
U principu skoro je slicno cimanje kao i sa ZF,u tom slucaju se u potpunosti slazem sa Pedjom.Kada vec prepravljas bolje je da to bude menjac od 131/132,A inace vozim Fapa svaki dan pa mi je dosta muka sa sinhronima,odnosno bez njih! :roll:

Nije ni priblizno cimanje kao sa ZF-om jer za njega treba da se rade velike izmene na tunelu, a ja sam celu preradu (i to bez ikakvog zavarivanja) uradio za jedno pre podne.

.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Dec 19, 2009 8:59 pm 

abartov menjac je asinhroni i jos pride "dog box" odnosno sa ravnim zubima. samo ajd probaj da takav menjac vozis po ulici. ima i 131/132 trkacki, bez sinhrona, ravni zubi itd... ne govorimo o trkackim menjacima nego o civilnim.
jeste mnogo veci posao ubaciti ZF ali je rezultat nemerljivo bolji. da ne verujes koliko su precizni.
koliko sam ja imao iskustva na tu temu, recimo da 124/125 menjac jeste bolji od ladinog ali ne mnogo. takodje, debelo je pitanje gde naci ispravan. proslo mi ih je kroz ruke nekoliko i nijedan nije bio skroz ispravan. sve je to matoro i preslo mali milion kilometara

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Dec 19, 2009 9:11 pm 

Eto ti sad...malopre rece da lupam a sada da jeste asinhroni :) a napisao sam i da jeste sa pravim zubima...Colotti je isto takav kao i Abarth i oba su se vozila u 124 Spider. Inace, to moze da se vozi po ulici, ali je malo bucno :)

ZF nisam imao prilike da probam, a sto se razlike izmedju Ladinog i klasicnog FIAT menjaca tice, koliko znam, nema je...osim u kvalitetu izrade.

.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Dec 19, 2009 9:27 pm 

Automobil: 111
Mislim da je lupanje bilo na giletov račun :cool , a on je mislio na 13 fapa (pretpostavljam) koji ima kandžastu spojnicu (sistem uzupčivanja brzina bez sinhrona koji usklađuju brzine okretanja osovina u menjaču) (obavezan među gas i duplo kvačilo). Ovo sam morao da napišem zbog ostalih, vama dvojci svaka čast na znanju. :prvi

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Dec 19, 2009 9:43 pm 

Nije bilo na Giletov racun vec na moj, jer se radi o 124/125 menjacima...ali naravno da ostajemo cool, nema uvrede 8)

BTW, kod svih asinhronih menjaca je neopdno "duplo kvacilo" na gore i medjugas na dole, a i kod sinhronih je vise nego pozeljno ako je motor pojacan i zeli se produziti vek menjacu. Ja kod svoje nikakve 2107 1300ccm menjam brzine sa medjugasom na dole kada odem u iole vise obrtaje i to po navici.

Evo kako izgleda Colotti asinhroni menjac koji se koristio u 124 Abarth:

Image

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Dec 19, 2009 9:46 pm 

a ne! izvini tex, nista licno, ali si lupio. samo abarth 124 ima asinhroni menjac. Calotti ima kose zube i bronzane sinhrone i takav se ugradjivao u serijske 124 i 125 sve modele (sa 4 ili 5 brzina u zavisnosti od godista i verzije). samo za trke je koriscen asinhroni dog box. cak i 400 "serijskih" 124 abarth-a napravljenih zbog homologacije za ucestvovanje na trkama je imalo obican menjac sa sinhronima. samo nekih 40tak komada od tih 400 koji su u abarth-u pripremljeni za trke je dobilo asinhroni menjac.
ovde govorimo o ubacivanju 5 brzinskog fiatovog menjaca od 124 ili 125 ili fso u ladu. sta mislis kolika je sansa da neko uspe da naleti na trkacki menjac od 124 abarth corsa??? cak i da naleti, platice ga bar 2.000e!!! a da ne pricam da je za "normalnu" voznju uzas zivi...

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Dec 19, 2009 10:09 pm 

Nisam lupio. U serijske 124 se ugradjivao FIAT-ov menjac (mozda je Colloti bio vendor, to ne znam, ali nije to bitno) i taj menjac jeste imao bronzane unutrasnje sinhronizatore, a spoljni prstenovi su bili celicni (isto kao i kod Lade). Sa druge strane, ja sam pricao o Colotti menjacu koji se ugradjivao u 124 Abarth za takmicenja i on nije imao sinhronizatore i zupcanici su bili sa pravim zubima. Inace, mislim da ih je proizvedeno mnogo vise nego 400, a jedan mali broj (mozda 40-ak kako kazes) je doradjivan za takmicenja.

Inace, ovde govorimo o ubacivanju 5-brzinskog menjaca iz POLJSKOG 125 koji se mnogo razlikuje od 5-brzinskog FIAT-ovog menjaca za 124 i 125.

.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Dec 19, 2009 10:33 pm 

He he...nasao sam :) menjac (ustvari komplet sa slike bez kucista) sa gornje slike se i dalje proizvodi, a izgleda da kosta samo 16,000 E :mrgreen:

.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sun Dec 20, 2009 5:08 am 

cijena - sitnica :D

a zasto pricamo o trkackom asinhronom menjacu za ubacivanje u ladu??? radilo se to za VFTS kome stvarno treba...
inace, i poljski 125 i lada imaju menjace koji su evolucije i varijacije na temu Colotti menjaca koji su ugradjivani u 124/125. fiatovi menjaci iz 124, 125 su koloti isto koliko je 131/132 menjac zf-ov. i jedan i drugi su po licenci proizvodjeni u fiatu.

poredjaj menjace od 124, 125p i lade jedan do drugog pa ce ti biti na prvi pogled jasno da su u pitanju verzije istog menjaca

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours