Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Sat Aug 18, 2018 2:13 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 61 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: Iskrivljeni ventili !!!
PostPosted: Wed Jun 29, 2011 11:25 pm 

u motor i menjac za 2101-2107 moze sintetika ali 15-40, nikako 5-40 i slicno. naravno, sad ces me ubedjivati da 15-40 nije sintetika. e pa moze da bude.

sta je skupo a sta jeftino? kugla od 4e koja traje 10.000km je svakako jeftinija od kugle od 9e koja traje 50.000km. ako planiras da vozis auto na reciklazu.
diskovi od 10e kom su svakako jeftinji dok ih ne bacis u kantu za djubre posle nedelju dana.

inace crtezi su ako nisi primetio oznake, na ruskom...

Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 11:10 am 

Automobil: vaz21214-20
u lade ide polusintetika 10w-40 po svim teh knjizicama(rusi su sintetiku koristili jos 40 tih proslog veka) kao i mineralana i sinteticka u zavisnosti od ostrijih klimatskih uslova, ruski originalni delovi mogu se uzeti bar u četiri veca grada u srbiji.
tako da nema potrebe za ubedjivanjem u suprotno, svako odrzava automobil u granicama sopstvenih mogucnosti . fabrika je propisala optimum kvaliteta(cak i zamenske delove i maziva svetskih proizvodjaca) a ako neko ima para uvek moze se insistirati na pojacanom kvalitetu koji naravno kosta. sve je svar koliko ko vozi nije isto 5 000 ili racimo mojih 30 000 godisnje onaj prvi moze staviti sta hoce a u drugoj varijanti mora dobro da se zna i da se ima iskustva...
stefan ima iskustva i ne treba se olako lisiti dobrih saveta zbog toga sto neko ne deli stavove sa njim...to je moje misljenje ipak je ovo forum za uzajamnu pomoc i razmenu iskustava a ne kafanska sorka... ;)
bez namere da se dalje prepiremo treba se truditi da pomognemo kolegama koje imaju neki problem a mozda manje znanja ili iskustva i ne treba sve primati ka srcu, ipak je ovo virtuelna stvarnost... :)

Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 2:35 pm 

jeronimo wrote:
u lade ide polusintetika 10w-40 po svim teh knjizicama(rusi su sintetiku koristili jos 40 tih proslog veka) kao i mineralana i sinteticka u zavisnosti od ostrijih klimatskih uslova, ruski originalni delovi mogu se uzeti bar u četiri veca grada u srbiji.
tako da nema potrebe za ubedjivanjem u suprotno, svako odrzava automobil u granicama sopstvenih mogucnosti . fabrika je propisala optimum kvaliteta(cak i zamenske delove i maziva svetskih proizvodjaca) a ako neko ima para uvek moze se insistirati na pojacanom kvalitetu koji naravno kosta. sve je svar koliko ko vozi nije isto 5 000 ili racimo mojih 30 000 godisnje onaj prvi moze staviti sta hoce a u drugoj varijanti mora dobro da se zna i da se ima iskustva...
stefan ima iskustva i ne treba se olako lisiti dobrih saveta zbog toga sto neko ne deli stavove sa njim...to je moje misljenje ipak je ovo forum za uzajamnu pomoc i razmenu iskustava a ne kafanska sorka... ;)
bez namere da se dalje prepiremo treba se truditi da pomognemo kolegama koje imaju neki problem a mozda manje znanja ili iskustva i ne treba sve primati ka srcu, ipak je ovo virtuelna stvarnost... :)

Nemojte se prepirati.Ima nas koji se manje razumemo(citaj ni malo) pa nam stvarate konfuziju i nista nemozemo da razumemo a kamoli da izvucemo zakljucke osim onih koji se logicki namecu.
Ja mislim da jedno ladno pivo sve resava............

Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 5:01 pm 

Automobil: ford, lada
bez namere da se dalje prepirem sa bilo kim na forumu, ja cu na ovu temu da iznesem jos jedan post, tj moje misljenje i iskustvo, ako iko posumnja da su netacni, losi ili kako god, slobodno (da li iz literature ili iskustva sa drugim majstorima)neka me demantuje i dokaze da nisam dao dobar savet.za pocetak malo podsecanje na post moderatora ili admina foruma, citiram""itekako moze. ja sam uspeo dvaput. prvo crkne umirivac lanca a kad nastavis da ga vozis tako obavezno na kraju napravi sranje."" i sledeci citat ""od trenutka kad rikne zatezac lanca do krivljenja ventila najcesce prodje 10 sekundi. ocigledno bas nemas mnogo iskustva sa"" u ova dva posta je ocigledna protivurecnost, po prvom, lanac crkava kad crkne umirivac lanca, pa nastavis da vozis i na kraju sr..e. po drugom postu, lanac crkava za 10 sek. moje iskustvo i iskustvo dosta majstora sa kojima saradjujem je sledece:u teoriji moze sve u praksi, do krivljenja ventila zbog "riknjavanja" spanera, dolazi iskljucivo zbog "nastavljanja voznje", iako ima itekako jasnih signala da je vreme za popravku, i taj nastavak je sigurno duzi od 10 sek, meri se i danima da se lada moze voziti sa ostecenim spanerom a da ne nastradaju ventili. gotovo nikad ne dolazi do takvog lomljenja spanera da on u roku od nekoliko sekundi izazove lom ventila, uvek ima simptoma ostecenja i kad se to prepozna blagovremeno, havariju je u 99%slucajeva moguce spreciti. nakon toga se spominje kasnjenje bregaste usled olabavljenosti lanca, sto je veoma diskutabilno. lanac uzubljen za jedan zub, pre ili iza repera za uzubljenje ne izaziva nikakve kontakte klipa i ventila,(kontakt se stvara promasivanjem za 2,3 ili vise zuba).prilikom takvog kasnjenja bregaste dolazi do poremecaja otvaranja i zatvaranja ventila, takodje i do momenta bacanja varnice za paljenje smese. pitanje je dali je uopste moguce i upaliti auto kome bregasta toliko kasni da klip sustigne ventil. koliko je cest problem prezubljivanja lade sa lancem, moze svako da sazna u razgovoru sa dobrim majstorom, sa ljudima koji remontuju glave, takodje i na netu. sto se tice slika ove slika, mada je jos uvek rano prejudicirati konacnu ocenu, ni taj uredjaj ne donosi reuzltate kakvi su ocekivani. naime, najveci i glavni uzrok trosenja lanca (da ne kazem istezanja, admin tvrdi da je to celik i ne isteze se, ja i dalje tvrdim da se celik i te kako isteze, takodje i skuplja) je trenje koje nastaje izmedju zubaca lancanika i zabica lanca. dodavanjem jos jedne da kazem tacke na kojoj se trenje (metal o metal)vrsi znacajno se ubrzava trosenje lanca i skracuje njegov radni vek, pa se uveliko razmislja o drugim materijalima i konstrukcijama tipa plivajucih remenica i lancanika. ali o tom potom, diskutovacemo za koju godinu.
sto se tice glava upravljace tj volana, voleo bih da admin postavi neki manual za ladu, na kome se jasno vidi, u kojim se slucajevima vrsi remont a u kojim zamena cele glave upravljaca. remont glave upravljaca se vrsi uvek i svaki put osim kada je osteceno samo kuciste glave upravljaca. remont podrazumeva da se u glavu upravljaca ugrade komplet novih delova (ne ostaje ni jedan stari), tako da u sustini dobijate potpuno novu glavu upravljaca. tako remontovana glava daje izuzetne rezultate, osim u slucajevima loseg sklapanja i podesavanja. bas se pitam kako admin zna da su kompletne nove glave upravljaca kvalitetne, a delovi za njihov remont ne. licno ga mogu ubediti u suprotno, jer mogu da mu nabavim delove za remont glave koji su u klasi sa delovima za prvu ugradnju.
i na kraju sto se tice kocnica, tj diskova i plocica..o centriranju diskova i naleganju na glavcinu sa tacnoscu od 1/10mm, necu da komentarisem, postavio sam video klip, kako je i kod drugih vozila, ne samo kod lade. citiram jednog kolegu koji je moderator na jednom drugom forumu, izuzetno cenjen i priznat i kao mehanicar i kao covek, koji stalno govori u svakom postu i kaze: "najbolji i najjeftiniji deo je ORIGINALNI DEO".ko razume shvatice...elem..ukoliko se ne poklanja paznja ulaganju i isplativosti ulaganja, najbolji rezultati, cak za 60% skracenje zaustavnog puta, dala je keramika.. ali o tome je po meni bolje raspravljati u temi tuning auta.. na kraju se izvinjavam za ruzne reci koje sam napisao a koje nisu moj stil i nacin komunikacije sa ljudima, ali pao sam na sitnu provokaciju i na nivo koji licno osudjujem.. pozzz

Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 5:25 pm 

Dobro ocemo li dobiti odgovor od vas majstora-KOJI MOTOR JE PAMETNIJE ZA IMATI.Kais ili lanac.Bar nas necemu naucite......

Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 5:36 pm 

u bre covece, dosadan si kao kratko cebe.

ok, u pravu si, odsad mi ti odrzavas auto i nabavljas delove. ako ikad ispadne da ne valja to sto si odradio, vracas sve pare i placas mi taksi dok je auto na ponovnoj popravci. dogovoreno?

Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 5:38 pm 

goldeneye wrote:
Dobro ocemo li dobiti odgovor od vas majstora-KOJI MOTOR JE PAMETNIJE ZA IMATI.Kais ili lanac.Bar nas necemu naucite......

kais.

za 15 godina i 5-6 automobila sa kaisem jos nijednom nisam pokrivio ventile a na ladi dvaput. burazer na sluzbenom opelu 2009. sa lancem, jednom. ja ipak glasam za kais

Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 6:02 pm 

Automobil: ford, lada
na ladi sa kaisem (govorim o 5 i 7), klip ne sustize ventile nikad, osim u slucajevima kada su budzene klipovima koji nisu predvidjeni za "kaisarke"
kais ima vise prednosti.. ne nastaju nikakva ostecenja prilikom kidanja istog, jeftiniji a ujedno i laksi za zamenu za razliku od lanca, takodje je i prednost tisi rad motora
djape, naravno , jedino ti necu platiti taksi, dobices smestaj i hranu dok traje popravka..
reklamacije su u normalnom svetu GRATIS

Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 7:07 pm 

Onda samo jos jedno pitanje za oboicu-DA LI SE OD VAS MOZE OCEKIVATI odrzavanje automobila(u odnosu musterija-majstor)posto nas ima koji vase znanje nemamo,pa bi nam dobro dosle vase usluge.
Ako je odgovor potvrdan,zamolio bih oboicu za neke kontakt telefone(ovde ili na PP)

Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 9:02 pm 

stefanm wrote:
na ladi sa kaisem (govorim o 5 i 7), klip ne sustize ventile nikad, osim u slucajevima kada su budzene klipovima koji nisu predvidjeni za "kaisarke"
kais ima vise prednosti.. ne nastaju nikakva ostecenja prilikom kidanja istog, jeftiniji a ujedno i laksi za zamenu za razliku od lanca, takodje je i prednost tisi rad motora
djape, naravno , jedino ti necu platiti taksi, dobices smestaj i hranu dok traje popravka..
reklamacije su u normalnom svetu GRATIS

evo za pocetak mi zameni silen blokove na 2103. sve komplet. kupi i ugradi koje god hoces. placam koliko kazes. ako potraju vise od 10.000km, 6 meseci u mom rezimu upotrebe, castim te 100e. ako crknu ranije, vracas lovu i castis ti mene 100e.

da, reklamacije su gratis, ali ja nemam vremena da svaki deo menjam po 3 puta, auto mi treba da ga vozim a ne da stoji po majstorima. dakle hocu da mi ugradis originalni fabricki deo i da traje koliko i fabricki. nema ugradnje "delphi" komponenti trapa, kayaba amortizera i slicno. ako mi se originalne disk plocice jednom pregreju ili diskovi iskrive, penal je 100e

Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 9:39 pm 

goldeneye wrote:
Onda samo jos jedno pitanje za oboicu-DA LI SE OD VAS MOZE OCEKIVATI odrzavanje automobila(u odnosu musterija-majstor)posto nas ima koji vase znanje nemamo,pa bi nam dobro dosle vase usluge.
Ako je odgovor potvrdan,zamolio bih oboicu za neke kontakt telefone(ovde ili na PP)

da ali pod jednim uslovom. kad se pojavis kod mene sa problemom, resicemo ga onako kako ja kazem ili nikako. ne zanimaju me teorije tipa "rekli su mi da moze...", " a jel moze neko jeftinije resenje" itd.
umem i ja da vezem auspuh zicom ali je garancija do kapije i to kosta 10.000din.

na primer, zamena seta kvacila kosta 50e i ne zanima me sto negde drugde ima jeftinije. menjali su burazeru na mazdi MX6 pre par meseci ti sto rade jeftinije pa su od 6 srafova koji drze menjac za motor stavili 4 jer su im valjda ta dva poslednja bila teska za dohvatiti.
ne ugradjujem ruen, SBR, "original ruske" i slicne gluposti. moze valeo, lucas, sachs... ne pada mi na pamet da bilo kome ugradim jeftin set kvacila pa da me posle ubedjuje da se auto trese kao otrovan mis zato sto sam ja nesto zeznuo. ako imam delove potrebne za popravku, kostace malo manje nego u radnji. ako nemam, ides gde te posaljem da ih kupis ako imas cime. ako treba da se lomatas autobusom na drugi kraj grada, donecu ja delove ali i to kosta.
ako kazem da je i viljuska kvacila za zamenu, menjamo i nju.
garancija je 50.000km osim na istrosenost lamele. ko ne zna da vozi ili stalno tegli drva uzbrdo moze da je ubije i za nedelju dana.

povremeno ce se desiti da cu samo reci " ja ovo ne mogu da ti resim, idi tu i tu". vise volim da ti ne uzmem nista a da problem resis i da me smatras za postenog coveka nego da za sitne pare kupim veliku nevolju.

u zemunu sam i tel je 063/309-361. konsultacije do 5min su besplatne, preko toga prekidam vezu.

nista licno, ali ne poznajemo se, a ima svakakvih smaraca koji me ubijaju u pojam sa idejama i trose mi vreme...

inace, osim ladama, bavim se najvise fiatima a povremeno i drugim markama.
primeri -
ford granada '75. ubacen motor 2.9 EFI, sa automatikom, sper diferencijalom, servom volana...
mazda mx6 na kojoj su mnogi ozbiljni servisi slomili zube dosad, najzad radi kako treba. generalna motora, trapovi, abs, ugradjena klima... u dva ovlascena i jos dva "neovlascena" servisa glupani nisu primetili da je jedna od 4 bregaste pogresno uzupcena i da je pumpa za vodu istrosena, a silne pare su uzeli da bi resili pregrevanje (menjali hladnjake, termostate, dihrunge glava) i nepravilan rad u niskim obrtajima (menjali gumice ventila???)
ford focus koji 3 ovlascena servisa nisu umela da nameste da radi kako treba, resen bez ugradnje novih delova. majmuni nisu znali da se davac polozaja radilice moze i zaprljati.
fiat 124 spider '69. - pogresno uzupcen motor za 10" na radilici i zupcasti kais okrenut za 180". radili ga u jednom poznatom servisu za fiate, da ih sad ne reklamiram...

Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 9:40 pm 

rec FORUM koja je ujedno i naziv ovog naseg nacina druzenja potice od latinskog naziva za mesto za okupljanje i raspravu.

u forumima je svaki gradjanin imao pravo da govori i svakom je data prilika da kaze sta zeli dok ga ostali slusaju, a zatim da mu bilo ko od slusalaca odgovori i da se upusti u raspravu sa njim, te da njegove argumente pobije svojim. koga precesto uspevaju da dokazu da nije u pravu, ubrzo su pocinjali da teraju sa govornice paradajzom...
na publici je da proceni

Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 10:00 pm 

stefanm wrote:
nakon toga se spominje kasnjenje bregaste usled olabavljenosti lanca, sto je veoma diskutabilno. lanac uzubljen za jedan zub, pre ili iza repera za uzubljenje ne izaziva nikakve kontakte klipa i ventila,(kontakt se stvara promasivanjem za 2,3 ili vise zuba).prilikom takvog kasnjenja bregaste dolazi do poremecaja otvaranja i zatvaranja ventila, takodje i do momenta bacanja varnice za paljenje smese. pitanje je dali je uopste moguce i upaliti auto kome bregasta toliko kasni da klip sustigne ventil. koliko je cest problem prezubljivanja lade sa lancem, moze svako da sazna u razgovoru sa dobrim majstorom, sa ljudima koji remontuju glave, takodje i na netu.

nikako da ukapiras i ocigledno da nemas u glavi sliku sistema lanca kod lade. kad crkne zatezac, lanac ne preskace, samo se opusti. to dovodi do kasnjenja bregaste. sve se to desava dok motor vec radi, najcesce na visokim obrtajima. inace, slazem se da bi ga bilo tesko ako ne i nemoguce upaliti, mada sam se jednom prilikom dovukao do drugarove radionice sa pokrivljenim ventilima i slomljenim zatezacem...

inace, da sam sebe ispravim, zapravo sam krivio ventile 4 puta. jednom na prethodnoj karavanki pre nego sto sam ubacio fiatov motor i tri puta posto sam ga izvadio i ubacio ovaj iz crvene '97.
prvi put je u jako visoki obrtajima motor samo promenio zvuk i izgubiio snagu. odmah sam stisnuo kvacilo i ugasio se. tom prilikom je pukao gornji klizac, umirivac je zavrsio u karteru, SVI ventili su se pokrivili i slomljene su 4 klackalice i pukla glava motora oko jedne od vodjica. ok, lada ne moze da ide 160 km/h deset minuta pez prekida.

drugi put je u normalnoj gradskoj voznji crkao umirivac. sta bi ti radio da ti lada promeni zvuk i odprilike znas sta je u pitanju a nalazis se u kneza milosa u 4 popodne? tada sam nastavio da vozim i posle nekoliko minuta je pokrivio ventile. sva 4 usisna, slomio se i zatezac jer ga je verovatno lanac mlatio, bez druge stete.

treci put silazim niz bubanj potok, cetvrta brzina, oko 100km/h, kocim motorom, i javlja se famozno cangrljanje iz motora. istog momenta ga gasim i stiskam kvacilo ali kasno. iskrivljena 4 usisna ventila. zatezac je PUKAO. slomio se klip koji potiskuje gornji klizac lanca.

cetvrti put se novi zatezac otpustio, takodje sam momentalno ugasio motor, stajao sam u mestu, i iskrivio se samo jedan usisni ventil. ok, ajde, mozda ga nisam dovoljno stegao, ali ipak tvrdim da je navoj bio los a da ga ipak jesam dovoljno stegao.

opet, nudim ti da mi nadjes originalne i kvalitetne delove za set lanca i da ih ugradis. ako crkne, placas 100e za reklamaciju plus otklanjas nastalu stetu.

Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 10:27 pm 

HA HA HA pa ti si kralj majke mi.Prvo hvala ti sto si odgovorio a drugo -samo par reci kako sam vas doziveo obiocu posto ne znam ni jednog ni drugog.
Citajuci kako pricate(prepucavate se) shvatio sam da i jedan i drugi radite mehaniku.Nakon toga citajuci forum,skapiram da ti ustvari radis i limariju(fiat 131) da preferiras fiate(ubacen motor u karavana) da vozis ladu(2103) i da jednostavno teras do savrsenstva pojedine sklopove na kolima(skupi delovi) koji za uzvrat pruzaju bolje performanse.
Za razliku od tebe,tvoj kolega preferira fabricke proizvode,pristupacnije delove,i mozda jeftinije popravke.
O vasim kvalitetima ne mogu da sudim jel nikad nisam koristio vase usluge pa stoga je takav komentar bezvezan,Zapravo -bio bi.
Mi kao posmatraci,odnosno citaoci vasih poruka(mislim prvenstveno na sebe) imamo ispred sebe dva puta ukoliko dodjemo u situaciju recimo da menjamo kocnice.Kod jednog za bolji kvalitet delova i kod drugog za fabricke losije.Usvajam da su majstorske usluge na nivou kod obojice.
Na nama je da izaberemo.
Sto se tice zvanja telefonom i smaranja-nisam od te fele.Telefone sam trazio da vas ne bih jurio po forumu ako mi zatreba vasa usluga a ne da bi vam uzimo vase dragoceno vreme.
Ne vozim drva kolima-imam centralno grejanje,i umem da vozim.Tako kazu.......
U ladu nikad nisam seo-muka me na to tera(citaj manjak sredstava) pa da me ne bi koje kakvi svemirski majstori maltretirali i lecili svoje komlepkse na meni sto nemam u kolima ECU i nemogu na brzaka da otresu 50-100e,zato sam vam se obratio misleci da ste ljudi koji s ladama i fiatima drugujete svaki dan.
Doziveo sam vas kao ekipu koja se dobro drzi i kad je muka,pa stoga ne zameri sto sam pitao.
Predpostavljam da smo se razumeli,jos jednom hvala sto si se ponudio.Cenim to iznad svega.

Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 10:46 pm 

djape1977 wrote:
goldeneye wrote:

da ali pod jednim uslovom. kad se pojavis kod mene sa problemom, resicemo ga onako kako ja kazem ili nikako. ne zanimaju me teorije tipa "rekli su mi da moze...", " a jel moze neko jeftinije resenje" itd.
...

Ja kod Pedje :mrgreen: :mrgreen:
http://www.youtube.com/watch?v=U5sJE7LJ ... re=related

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 61 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours