Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Tue Nov 13, 2018 7:13 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ] 
Author Message
 Post subject: Kvacilo, pedala se ne vraca!
PostPosted: Tue Sep 01, 2009 9:17 pm 

Postovanje postovani ljubitelji vozila marke Lada!

Evo josh jednog problema na maschini! :sad:
Pocelo je sve cesce da se desava da se pedala kvachila ne vrati do kraja posle gazenja. Ostane priljubljena uz patos i mora da joj se pomogne da se vrati! Tom prilikom, kada je pritisnuta i kada se polako popusta, onda kvacilo hvata prakticno odmah i vrlo je tesko krenuti.
Takodje, primetio sam u gradskoj voznji, gde se kvacilo aktivira cesce, da pocinje da se javlja jos jedan problem-polazak iz mesta pracen je potresima, cimanjem i lupanjem kao da ce se ceo transmisioni sklop raspasti! Fenomen je izrazeniji kada je auto optereceniji, kada je vishe natovaren! :x
Sta uzrokuje prvi a sta drugi problem i sta od toga mogu sam da reshim? :?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Sep 01, 2009 10:05 pm 

1.
definitivno prvi problem je hidraulika kvacila. u 90% slucajeva prvo crkne donji cilindar a oce i gornji mada redje. sedi i placi. problem je naci kvalitetan deo. iz mog iskustva - METELLI nije los, trajao mi je 3 godine. sada mi je na autu FERODO, videcemo jeli cemu. FENOX mi je trajao 2 nedelje okruglo, neki navodno ruski oko 3 meseca. kontaktiraj Dragana iz AUTODISKONTA http://lada-klub.com/viewtopic.php?t=999 011/31-66-441
hoce da pomogne, naci ce ti kvalitetan deo, cene su ok, poslace ti post expresom. mozes zameniti i sam, trebace ti neko da pomogne sa odzracivanjem sistema posle, isto kao za kocnice. savet: kupi oba cilindra, i glavni i pomocni (gornji i donji), crevo koje ih povezuje (sve su sanse da neces mocu da ga odvrnes bez ostecenja ako nije skoro skidano) i pola litra dot4 kocionog ulja. OBAVEZNO DOT4 jer sva ostala zderu gumice u cilindrina munjevito.

2. tresenje pri polasku svakako potice iz sistema prenosa. moze biti da se raspada lamela ili korpa. to ne mozes proveriti bez skidanja menjaca. ako je nesto od toga crklo, menjaj sve, korpu, lamelu i druk lager. zamajac odnesi na proveru, moze i on da bude problem.
NE OBRADJIVATI ZAMAJAC BEZ PREKE POTREBE!
ako ima riseva na zamajcu, a nisu preterano duboki (do 1mm) ne diraj nista. zamajac se obradjuje samo ako je iskrivljen a i to kad bolje razmislim, bolje ga baci i kupi drugi polovan, i tako ces ga dobiti po ceni starog gvozdja. ono, ima ga jedno 20 kila... moze od bilo koje lade 2101-07. u zavisnosti koji pogodis, moze da se desi da dobijes malo brzi motor sa malo manje obrtnog momenta ili malo sporiji a sa vise ob. momenta.

pre skidanja menjaca vredi proveriti i stanje kardana. za to ti treba kanal i da isprljas ruke jer je sve masno odozdo. uz dobru lampu treba ti 3 minuta. pregledaj hardijev zglob (djuntu, krofnu ili kako je ko vec zove), to je ono sestougaono cudo na izlazu iz menjaca. oce da ispuca guma, da se raspadne bukvalno. to trese katastrofalno. drugo je centralni nosac sa lezajem kardana. ja nisam nikad video da je crko lkezaj ali guma oko njega redovno crkava. ako mozes da mrdnes kardan kod nosaca vise od 5mm u bilo kom pravcu - menjaj. trece je nosac menjaca. nategni pajserom menjac na gore i vidi sta se desava sa gumom u nosacu pozadi ispod menjaca. ako se odvaja od metalnog dela - menjaj. cetvrto i poslednje - proveri krstove kardana. uhvatis jednom rukom prednji deo a drugom zadnji deo kardana. pokusas da okrenes u razlicitim pravcima. tako proveravas prednji krst. zatim sa povucenom rucnom pokusas da okrenes kardan u neku stranu i gledas nazad gde ulazu u zadnju osovinu. ako ima imalo lufta - menjaj.

ako treba da menjas nesto u sklopu kardana pitaj pa cu ti objasniti gde sta i kako, mrzi me sad da vise kucam.
za kvacilo isto

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Sep 01, 2009 10:54 pm 

Hvala Pedja na iscrpnom odgovoru!
Sumnjao sam na cilindre, narocito na donji! Nabavicu ovih dana i promeniti prvo to! Ne cini mi se da je komplikovan zahvat.
A drugi problem je i druga muka. Nemam uslova da sam izvodim radove u tom obimu, pa cu ih prepustiti majstorima.
Krstovi kardana i djunta su promenjeni pre tri meseca! Pre zamene taj sklop je dosao u fazu opasnog vibriranja, zujanja i podrhtavanja i zato je sve tureno novo. Ne cini mi se da je to sada u pitanju, pre ce biti da su elementi kvacila.
Ovih dana bas sam u guzvi na poslu tako da ne mogu da isplaniram kada cu da odradim cilindar. U svakom slucaju hvala ti za savete i adresu. Javicu sta sam uradio ili cu nastaviti da pitam ako mi jos nesto ne bude jasno!
Moje zelje su skromne: voleo bih da vozim jedan normalan auto koji funkcionishe kako treba. Tesko je da se sve uskladi na mashini iz 1985. godine, ali ćale i ja radimo na tome! ;)
Veliki pozdrav!
Umalo da zaboravim: Tvoja sentenca VALJDA SAM I JA NEKI MAJSTOR uvek me inspirise da je sa malim varijacijama ispishem kada ti odgovorim na post!
Tako i ovom prilikom kazem: Hvala za savete-Valjda si i ti neki majstor! :D

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Sep 01, 2009 11:31 pm 
Site Admin
Site Admin

Automobil: /
Zameni cilindre kvacila, sto se pedale tice, a korpu kvacila ako ti smeta sto trese pri polasku.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Sep 01, 2009 11:42 pm 

nema na cemu. sentenca je bila omiljena uzrecica jednog mog, na zalost pokojnog, prijatelja. bio je majstor, profesionalni budzolog. sto taj ne moze da popravi i napravi znaci da je nemoguce... kad mu zahvat na kraju uspe, a uvek je uspevao, mada ne uvek iz prve, izgovarao je svoju maximu - valjda sam i ja neki majstor. na to sam mu ja odgovarao - jos 10-15 godina i bices, nisi jos osedeo.

svakako ipak proveri sklop kardana. to sto si menjao pre tri meseca ne znaci da nije crklo opet. sto rece Marko, nas admin, " kad mi crkne nesto na ladi ja prvo gledam sta sam poslednje menjao"

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Sep 03, 2009 11:59 am 

Evo ugrabih malo vremena da pishem!

Ćale u međuvremenu kupio donji cilindar! FENOX! :sad:
Ipak, nije sve tako crno, poslužiće mi za edukaciju( skidaj-montiraj ), pa sad koliko potraje! :D
Nadam se da neće crkne kao Peđi posle dve nedelje( okruglo )! :shock:

Pozdrav! ;)

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Sep 03, 2009 2:23 pm 

Automobil: 2105
Moja preporuka ti je da kupis jos jedan i da ga drzis u kaseti :))

Da zakopca jelece ne treba joj nano zna da momci vole kad je otkopcano

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Sep 03, 2009 2:53 pm 

Na Ladi koju teramo ćale i ja ,od prošle godine do ovog leta dosta je stvari promenjeno. Kugle i krajevi spona traju već 11000 km a i ostalo se drži nekako. Menjao sam pre oko 2000 km( pre tri meseca ) i krstove kardana i đuntu, glavu upravljača( morala da se našteluje ), čini mi se da su i oni OK. Sada kvačilo zeza i videćemo koliko će trajati kada se zameni ono što ne valja.
Nadam se da nije u pitanju najgore đubre od delova, mislim na ovaj cilindar što je ćale već kupio i na set kvačila koji će morati da se kupi. :?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Sep 03, 2009 9:01 pm 

ipak prvo proveri kardan. meni su GMG krstovi trajali celih 10.000 a oni su najcesci na nasem trzistu i nisu ni za k****
fiat 131 kad sam ga kupio je malo tresao na polazenju a mnogo kad je natovaren i ispostavilo se da se raspao hardijev zglob. zamenio sam ga i tresenje je nestalo

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Sep 03, 2009 9:21 pm 

Hvala za usmeravanje istrage!

Kada je to menjano pre tri meseca ja nisam prisustvovao operaciji pa me sada interesuje kako da proveravam i šta je najpouzdaniji pokazatelj da je hardijev zglob otišao. Mislim na proveru kada auto bacim na kanal!

Pozdrav!

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Sep 03, 2009 10:07 pm 

vidi se da je guma ispucala ako je crko. oce i komadi da fale

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Sep 04, 2009 8:52 am 

Proveriću!

Možda i ja postanem neki majstor! :lol:

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]