Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Tue Nov 13, 2018 10:41 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ] 
Author Message
 Post subject: ZVUCNA IZOLACIJA
PostPosted: Fri Jul 24, 2009 12:13 pm 

Pozdrav svima! Konacno na godisnjem odmoru i konacno da se posvetim sredjivanju Lajke za put do mora!
Zanima me kakva su vasa iskustva sa zvucnom izolacijom kabine?
Problem je sledeci: Lada koju je otac kupio nema zvucnu izolaciju kabine, nema onog apsorbujuceg materijala sa unutrasnje strane karoserije napred pa se motor porilicno chuje. :x Valjda je prethodnog vlasnika koji je auto farbao i sredjivao mrzelo da te stvari vraca i ostavio je uglavnom gole gole limove. Izolacionog materijala, originalnog, ima samo na manjoj povrsini na sredini prednjeg zida.
Moze li se necim poboljsati stanje, mazanjem bitumenom ostatka nepokrivenih povrsina i postavljanjem sunjdjera ili starog tepiha preko bitumena. I da li se to moze kvalitetno izvesti bez razvaljivanja prednje ploce. Da budem precizniji, mora li cela prednja strana da bude oblozena za sta je poterbno skinuti sve sto bi smetalo njenom potpunom pokrivanju?
Umesto mazanja bitumenskim masama sto je prilicno smrdljiva operacija i neprijatni miris ne iscezava brzo, mogu li da se upotrebe( nisam siguran kako se to tacno zove ), ploce koje su vec impregnirane bitumenom i koriste se u gradjevinarstvu za hidroizolaciju? Njih bih zalepio za lim karoserije a preko njih bih postavio komade starog tepiha.
Poznajete li neke bolje materijala kojima se moze uraditi zvucna izolacija?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Jul 24, 2009 2:16 pm 

Da bi to uradio kako treba,moras skinuti komandnu tablu.
Mogu razlicite vrste materijala da se koriste,kao sto si i sam rekao.Imaju da se kupe samolepljive bitumenske ploce i ja bih njih stavio sa spoljasnje strane pozarnog zida,a sa unutrasnje bi bilo dobro da se prvo izmaze lim bitumenom,a da se onda nadje originalna izolacija,ili ako to nije moguce neka alternativna.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Jul 24, 2009 2:55 pm 

Hvala za javljanje!
Mislis da necu dobiti odgovarajuce prigushenje ako ne skidam komandnu tablu vec izolaciju lepim samo na mestima do kojih mogu da doprem.:?
Koliko je zapravo komplikovano razvaliti komandnu tablu, kakav je postupak, sta se prvo skida i koji su moguci problemi pri montazi-demontazi?
Sa spoljasnje strane, mislis izolacija zida u motornom prostoru? Da li si to radio i da li bi bilo efekta ako bi se samo to obradilo? Zvuci mi lakse za izvodjenje!
Pozdrav! :)

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Jul 24, 2009 3:51 pm 

Bilo bi efekta samo spolja,ali po mojoj oceni mozda 30%
Za skidanje table javice ti vec neko ko se bolje razume u 2104/2105,prvo mislim da treba da se skida volan...
Nisam to radio spolja,ali znam neke ljude koji jesu i prilicno je vidljiv efekat,samo da znas te samolepljive bitumenske ploce nisu bas jeftine.
Ako to vec hoces da radis,bolje skini tablu i sve to lepo sredi,spolja iz motornog prostora nalepi te samolepljive ploce i dobices efekat bolji nego kod fabrickog auta :)

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Jul 24, 2009 4:55 pm 

Automobil: 2105
Sto se skidanja table tice nikakva pamet velika. Prvo skini (ako imas ja nemam) konzolu od table do menjaca sto ti ide po sredini (ispod piksle ono gde ti stoji radio) :) To bi trebalo koliko sam ja video da ima dva srafa odmah ispod table.

Onda skines volan :D (izvadis sirenu odvrnes sraf i svuces volan).

Odvrnes dva srafa (jedan sa leve jedan sa desne strane instrument table izmedju dva prekidaca - videces plasticni poklopac to skines i ispod je sraf). Izvuces tablu koliko moze, otkacis sajlu kilometar sata. Izvuces sad vec lepo tablu imas 4 dzeka za 4 prekidaca, i ostale dzekove koji su nakaceni na satove i lampice.

Na kraju ti ostane da odrafis dva tri srafa (nisam skidao al poprilicno sam siguran da je kao kod Samare skroz levo i skroz desno po jedan (izmedju kedera i table) i u kaseti bi trebalo jos jedan... ) i onda svuces lepo celu tablu :D (e sad to ne mora da ide glatko ali polago vuci i dizi ka gore tablu - najbolje da radis u paru) :D

I eto .. nema vise nista :D

Da zakopca jelece ne treba joj nano zna da momci vole kad je otkopcano

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Jul 24, 2009 5:41 pm 

Automobil: 111
Ja (kao bivši vatrogasac) nisam za bitumen - praviće ti probleme kad budeš vario bilo šta a i za ne daj bože loš komšija.Vidi sa onim materijalom što je goxxy koristio za izolaciju haube mislim da je mnogo bolji.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Jul 24, 2009 6:03 pm 
Site Admin
Site Admin

Automobil: /
Azmafon je sasvim ok.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Jul 24, 2009 6:38 pm 

sa unutrasnje strane moze i ter papir, pa preko njega filc 5mm, pa preko svega toga fabricki tepih ili guma sta vec ima u tvojoj ladi. prilicno je dobar efekat, to sam i ja odradio. mora se skidati instrument tabla ako mislis da zaista nesto postignes.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Jul 24, 2009 8:45 pm 

Hvala svima na savetima! Pokusacu da skinem tablu i da oblozim limove najverovatnije bitumenskim plocama preko kojih nameravam da postavim sundjer debljine 1 cm a preko svega tepih. Sundjer i stare tepihe imam moram samo da nabavim ploce.
Ideja da se i zid motornog prostora oblaze prvo mi se ucinila vrlo dobra a sada mi nesto to ne zvuci bas dobro. Temperatura koja se razvija pod haubom i bitumen...hmmmm :? Kada kazem hmmm, mislim na razmeksavanje tog materijala i moguce probleme koje to moze izazvati!
Ako unutrasnju izolaciju zavrsim bez problema probacu da se pozabavim i motornim prostorom.
U svakom slucaju hvala vam za ideje i predloge a ja cu vas obavestiti kako se sve to pokazalo u praksi i kakav je efekat postignut.
Ako ima josh ideja recite, naravno! ;)

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Jul 24, 2009 8:51 pm 

Marko wrote:
Azmafon je sasvim ok.

Raspitao sam se na Net-u o Azmafonu! ;)
Zanimljiv materijal, na jednom audio forumu su ga analizirali kao materijal za akusticnu obradu zidova u tonskim studijima.
Ima li konkretnih iskustava o primeni tog materijala za prigusenje buke u kabini automobila?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Jul 24, 2009 9:28 pm 

nemoj sundjer. kao sto svi znamo, upija vodu, sporo se ocedjuje prirodnim putem i odlicna je podloga za budj. usmrdece se munjevito. nabavi tehnicki filc. ako nemas gde da ga pazaris, ocerupaj sa neke krsine sa otpada.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Jul 24, 2009 9:42 pm 

OK, batalicu sundjer!
Tepih moze? Jednobojan je, stari ali neupotrebljavan, nije chupav! :D

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Jul 25, 2009 12:41 am 

steta. mislim da bi tigrasta jambolija bas legla :D

bavio sam se tu i tamo zvucnom izolacijom i odradio sam u tri studija gluve sobe i bog te pita koliko kancelarija... generalno, sta god natrpas, dobro je. sto vise to bolje. u kolima su dva problema prisutna: nedostatak prostora i vlaga. moras biti siguran da se nece natapati vodom izolacija jer ce svaka da na kraju napravi sr**** ako je stalno mokra.
sto se tice izolacije motornog prostora, materijali koji se primenjuju u auto industriji su za tu namenu uvek vatrostalni. desilo mi se na 132-ki da je parce te izolacije sa pozarnog zida palo na izduvnu granu i tinjalo je, nije se zapalilo. ja se sa tim ne bih igrao, ako ne mozes da nadjes bas taj materijal koji se koristi, bolje ne stavljaj nista. mada, sa druge strane, po pravilu se izolacija stavlja sa one strane sa koje dolazi zvuk koji zelis da eliminises. odprilike je tri puta bolji efekat iste debljine izolacije sa strane sa koje dolazi zvuk.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Jul 25, 2009 1:29 am 

Hvala Pedja na kvalitetnim informacijama!
Imam i ja neka iskustva sa akustickim obradama malih prostora. Zanosio sam se svojevremeno idejom da mogu da napravim zvucne kutije koje ce biti bolje od fabrickih, ali bese to uzaludan posao.:D
Nadam se da je pigushivanje buke u kolima poduhvat ciji rezultati ipak mogu da opravdaju upustanje u njega.
Ako posle svega uspem da CHUJEM razliku u korist smanjenja brundanja mashine u kabini smatracu to velikim uspehom!!! :)

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ] 

All times are UTC + 2 hours