Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Wed Nov 22, 2017 12:56 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ] 
Author Message
 Post subject: Istorija modela 2101/2
PostPosted: Fri Jan 05, 2007 9:54 pm 

2101 je prvi model fabrike VAZ. 2101 je baziran na Fiatovom modelu 124. Bolje receno, to je bio Fiat 124 modifikovan da izdrzi surove uslove eksploatacije u SSSR-u. Namenjen je za siroke narodne mase. Kao sto su na zapadu Evrope to bili Citroen 2CV, VW Kaffer tj. Buba, za nas, bio je to, VAZ 2101 koji pocinje da proizvodi od 1970te do 1982

Sta je bilo novo na 2101 u poredjenu sa bazicnim modelom 124?
Alumunijski dobosi na pogonskom mostu. Ugradjivani su novi moderni motori sa jednim bregastim vratilom u glavi motora koji je VAZ razvijo sa Fiatom. Taj motor nikada nije bio ugradjivan ni na jednom Fiatu. Klirens je bio veci, zbog neurednih Ruskih drumova i karoserija je bila izradjivana cvrsceg i tezeg celika. Debljina lima iznosi 0,9 mm . Takodje, 2101 je bila opremljena kurblom, u slucaju da imate probleme sa akumulatorom, uzmete kurblu, vrtite malo i 2101 je spremna za put . Takodje, posedovala je manualnu sporednu pumpu za benzin.

Kao sto sam pomenuo, 2101 je imao nov motor zapremine 1,2 litra sa karburatorskim sistemom pravljenja smese, a za izvoz ugradjivani su motori zapremine 1,7l sa single point sistemom ubrizgavanja koji je razvijen sa GM-om. Od 1973. gore pomenutom motoru od 1200cc biva povecana zapremina na 1300cc, takodje sa karburatorom. Kasnije su ugradivani dizel motori..
2101 koje je policija u SSSR koristila imale su motore zapremine 1.5l.
Motori gore pomenuti su cetvorocilindricni linijiski sa dva ventila po cilindru. Postajale su serije sa Wankel motorima zapremine 1,300cc i 2300cc,

Snaga motora na modelima 2101/2 se prenosila preko manualnog cetvoro – brzinskog menjaca koji je kardanom povezan sa krutim zadnjim pogonskim mostom.

Godine 1972. pojavaljuje se 2102 Combi i prozivodi se do 1986. 2102 je karavan verzija modela 2101. Mehanika modela 2102 je indenticna sa modelom 2102. Jedina razlika je u karoseriji, 2101 – sedan, 2102 – combi.

2101
Image
2102
Image

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Mar 23, 2009 6:19 pm 

Jedno off topic pitanje-da li znas razlike izmedju 2101 i 21013 posto je na netu sve na ruskom :oops:

Hvala unapred!

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Mar 24, 2009 9:15 am 

Pricano je negdje vec o tome, potrazi malo!

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Dec 11, 2009 11:27 am 

Nekoliko detalja...2101 se od bazicnog 124 razlikovao poprilicno sto se zadnjeg oslanjanja i prenosa tice...124 je imao cevasti provodnik kardanskog vratila, kao i torzioni stabilizator pozadi, dok je 2101 preuzela kompletan zadnji deo (sa kardanskim vratilom) od 124 Special (osim amortizera koji su montirani nezavisno koso, a kod 124 su unutar opruga).

Motor u 2101 je, koliko znam, kopija jednog starog Mercedesovog motora, imao sam prilike da vidim crteze oba pri uporedjenju.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Dec 11, 2009 12:16 pm 

debelo gresis sinko :D

124 nikada ni u jednoj verziji nije imao torzije pozadi. 124 special je imao diskove nazad u nekim verzijama i to je jedina razlika u odnosu na zadnju osovinu 124.

zadnji trap lade je identicna kopija 124 karavana. zabari su na svoje karavane stavljali kose zadnje amortizere za razliku od limunzine kod koje je amortizer bio vertikalan, kroz oprugu da bi dobili nize koseve i samim tim vise mesta u gepeku. 131 karavan takodje ima kose amorrtizere nazad.
rusi su samo izabrali ogibljenje od 124 karavana i upotrebili ga i na limunzini da bi unificirali proizvodnju. sto da prave dve varijante zadnje sekcije patosa i kraka sasije kad mogu i samo jednu? ko sisa bezbednost i stabilnost???

kardan kod 124 je isti kao i na svim fiatima iz te ere, 1300, 124, 125, 131, 132, argenta.. svi imaju varijacije na temu istog kardana kao i lada i medjusobno su kompatibilni.

motor lade je varijacija na temu fiatovih motora iz tog doba, italijani su ga konstruisali na zahtev rusa. pogledaj motore od 1200, 1300, 1400, 1600ccm iz 124 i 131 pa ce ti sve biti jasno.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Dec 11, 2009 2:08 pm 

Ne znam sta da ti kazem za ono "sinko"...postoji realna sansa da sam stariji od tebe, tako da...

Kada nesto napisem bez "mislim", "verovatno", "nisam siguran" ili "koliko znam", to znaci da je to tako (postoji, naravno, mala mogucnost greske). FIAT 124, ukljucujuci i SPIDER i COUPE je imao zadnji torzioni stabilizator. Takodje, imao je disk kocnice nazad od pocetka proizvodnje. Kardansko vratilo na pocetnim verzijama 124 je islo od diferencijala kroz cev koja se montirala na kuciste diferencijala sa 4 zavrtnja. Kompletno zadnje oslanjanje 124-ke nije imalo veze sa onim od 2101, kao ni diferencijal niti kardansko vratilo:

Image

Image

FIAT 124 Special, kao i kasniji modeli Spider i Coupe su imali drukcije zadnje oslanjanje koje je prakticno identicno Ladinom (osim amortizera). Ako neko hoce da stavi torzioni stabilizator na ove modele (ukljucujuci i Ladu), komplet izgleda ovako:

Image

Sto se motora tice, 1197ccm motor za 124 je bio OHV. A komparaciju sa Mercedesovim motorom mi je pokazivao kolega sa katedre za motorna vozila...moguce je da to nije tacno, ali sam zato i napisao "koliko znam".

.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Dec 11, 2009 3:42 pm 

Quote:
Ne znam sta da ti kazem za ono "sinko"...postoji realna sansa da sam stariji od tebe, tako da...

to je text iz crtaca, izgovara ga sofronije leghorn. zaista nema potrebe da ga shvatas ozbiljno niti uvredljivo

za torziono vratilo se nismo razumeli. ja sam operisan od strucnih izraza, bavim se praksom a ne teorijom. ti si mislio na balans stanglu a ja na torzionu osovinu kakvi cesto koriste francuzi recimo. strucni izrazi sa masinskog fakulteta su primenljivi na masinskom fakultetu i njihova upotrebljivost se okoncava sa vratima fakulteta.

nisu sve verzije 124ke imale takav zadnji trap kao na ovim slikama iznad. licno sam se zavlacio pod 124 sedan 1400 prosle godine, ima isti kardan kao lada, 125, 131... i male celicne dobose nazad. nije bio prepravljen ladin, imao je ustancovano fiat u kucistu diferencijala...

124 je imao i sohc motore, kao i dohc. meckin i ladin motor lice kao svinja i konj. imaju po 4 cilindra, dva ventila, jednu radilicu, kao sto i doticne zivotinje imaju po 4 noge, glavu, rep...

kolege sa katedre za motorna vozila ne umeju ni vola da pogode u d***. licno sam se uverio u vise navrata. za pocetak im na zidu stoji ogromna sema kocionog sistema sa 4 dobosa i oni tome uce studente u 21. veku??? bio sam na atestu na masinskom pre 7-8 godina sa mojom prvom 2104. bila je bolnicka karavanka registrovana kao vozilo posebne nameme i da bi je registrovao kao fizicko lice, morao sam da odradim prenamenu. gospodin koji se bavi atestima, asistent najmanje, nije umeo da prepozna ladin 1,3 motor i kopao je pola sata po knjigama da ustanovi snagu i zapreminu tog motora, iako je isti vec bio upisan u saobracajnu dozvolu.
otvori ladin motor i ustanovices da klipovi, karike, lezajevi, semerinzi, klipnjace, lanac, lancanici i jos kojesta drugo odgovaraju od raznih modela fiata a ne mercedesa.

a taj torzioni stabilizator, da ne kazem balans stanglu, imas ili je slika sa net-a?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Dec 11, 2009 4:01 pm 

Nisam shvatio kao uvredu, no frx.

Ja lepo napisah "torzioni stabilizator" :).

Naravno da nisu sve verzije 124 imale takvo oslanjanje, to sam vec napisao...od 1968 (otprilike) su vec imale ovo kao na Ladi (mogao bih cak i da pronadjem brojeve karoserija od kojih je nastala promena). Sto se kardanskog vratila tice, od tada se i ono promenilo.

Sto se celicnih dobosa tice, nisam znao...znam da su neke verzije FIAT 1300 imale aluminiumske dobose koji su vizuelno izgledali identicno kao Ladini (moguce da su postojale razlike, ali ih ja povrsnim gledanjem nisam uocio).

Sto se motora tice, znam za OHV i DOHC, ali za SOHC nisam siguran...bas cu da pogledam, mozda taj 1400 koji pominjes...

Istina je da neki delovi FIAT-ovih motora odgovaraju Ladinim, ali ja sam pominjao koncepciju. Definitivno sam video neke Mercedesove motore (na slikama) koji izuzetno koncepciono odgovaraju Ladinom. Na jednom je poklopac glave motora cak bio prakticno identican (sto naravno ne znaci mnogo, samo pominjem).

Sto se kolega sa katedre za motorna vozila tice...jedan od njih koji radi na atestima mi je dobar drug skoro 30 godina...ne mogu da ti objasnim kakvo znanje poseduje i sta je sve taj covek u stanju u praksi da uradi.

Torzioni stabilizator nemam, iz on-line kataloga je slika.

.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Dec 11, 2009 4:19 pm 

Pokusavam da pronadjem FIAT-ov SOHC motor za 124, ali bez uspeha...ustvari, ne mogu da nadjem ni jedan SOHC pre 128...imas li neki link mozda?

.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Dec 19, 2009 9:43 am 

OK, prekopao sam sve zivo, definitivno izgleda da FIAT pre motora 128 nije uopste proizvodio SOHC motor vec samo OHV za 124 (i onaj cuveni DOHC, naravno). Prema tome, definitivno Ladin motor ne lici ni na jedan FIAT-ov.

.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Dec 19, 2009 9:52 am 

dobro, nije isao u 124, mada mogu da se zakunem da sam ga video svojim ocima. kako god okrenes, koristi tehnicka resenja iz fiata, cak su i mnogi delovi medjusobno zamenjivi. sa meckinim motorom ima jednako veze kao i sa majbahovim ili boingovim

Profile  

Post subject: Re: Istorija modela 2101/2
PostPosted: Fri Feb 24, 2012 12:37 am 

Imali razlike u prednjim i zadnjim bocnim vratima kod 2101 i 2102?... posto je karavan nesto kraci po duzini.

Profile  

PostPosted: Fri Feb 24, 2012 12:46 am 

prednja vrata 2101, 2102, 2103, 2106, fiat 124, 125 i 125p su ista.
zadnja vrata od karavana se razlikuju u zadnjem delu okvira stakla koji je prilagodjen obliku krova. donji deo vrata je isti sto ce reci da razlika u duzini, ako je ima jer prvi put za to cujem, nije i razlika u duzini vrata.

Profile  

PostPosted: Mon May 12, 2014 2:06 pm 

Automobil: Samara 1.3s
Ovo valjda moze ovde da ide :
http://totalcarmagazine.com/classicandb ... guli_1200/

Profile  

PostPosted: Thu May 15, 2014 9:20 pm 

Automobil: Lada Vaz 21063
Koju je oznaku nosila Lada za izvoz sa 1.7i motorom?

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ] 

All times are UTC + 2 hours