Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Thu Aug 16, 2018 11:42 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: kupivina na invalida
PostPosted: Sun Jul 04, 2010 4:43 am 

nasao sam u oglasima da ljudi prodaju dozvolu za uvoz automobila za invalide.Zagolicalo mi je mastu i pocele su da se radjaju ideje u mojoj glavi. :twisted: Priora moze da se kupi na invalida, u sustini kao i sve Lade.Ako je invaliditet 100% oslobadja se od poreza i carine, naravno sa manjim procentom se oslobadja samo jednog, Da li ja kao potpuni autsajder u odnosu na tog invalida mogu da kupim tu dozvolu i da pokusam nesto da kupim? :?

ВАЗ Майка

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sun Jul 04, 2010 12:10 pm 

pa sad ne znam bash kako to de oko prodaje te dozvole ali znam da je drug uvozio passat-a na njegovu babu koja je invalid,a prethodno je dobio tu dozvolu.Akto je cini mi se vodi na nju i 3 godine ne mozesh da otudjih auto.Procacakaj malo po ne tu bilo je reci o tome u starim revijama SAT +.Ali mislim ako dodje do smrti invalida na koga se vodi auto naslednik placa carinu i pdv,ista je procedura mislim i kad uato hoscesh da prevedesh.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Jul 05, 2010 12:09 am 

Ako je bar za otudjivanje, nisam ni mislio da menjam auto u naredne tri godine ako ga kupim. Trazim vec dva dana i sto vise trazim nista mi nije jasno. Ocigledno da je ovo neka rupa u zakonu, samo da vidim da li mogu nekako da je iskoristim...

ВАЗ Майка

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Jul 06, 2010 1:04 am 

Automobil: Lada niva / Lada 110
kada je u pitanju zabrana otuđenja ona iznosi 3 godine za uvoz polovnog , odnosno 5 god. za uvoz novog automobila na ime invalidnog lica na takav način.
E sad što se tiče te "prodaje dozvola" to mi je vrlo, vrlo sumnjivo! Znam da je zakon vrlo dosledan kada je ta oblast u pitanju. Invaliditet je lično svojstvo i ono se kao takvo ne može preneti na druga lica. Samim tim, i pravo na uvoz automobila koje je zasnovano na tom svojstvu ne može ostvariti ni jedno drugo lice osim invalida lično. Invalid može ovlastiti drugo lice - fizičko ili pravno, da u njegovo ime izvrši uvoz automobila ali ništa više od toga. Kada bi svaki invalid mogao tek tako da prodaje dozvole dokle bi to odvelo?
Zakon je čak toliko dosledan kada je ta oblast u pitanju da ne dopušta da tako kupljenim vozilom upravlja niko osim članova uže porodice - samo supružnik, roditelji ili deca invalida dok je svim trećim licima upravljanje vozilom zabranjeno pa čak i uz eventualno ovlašćenje invalida, ono dakle, zbog specifičnosti situacije i upravo radi suzbijanja zloupotreba u ovom slučaju nema pravnu snagu.
Sve ove činjenice znam iz razloga što je moj otac vojni invalid tako da sam u toku sa tom problematikom, pratio sam je od početka primene zakona.
Znači, najiskrenije ti ne bih savetovao da ulaziš u tu priču jer je prosto neizvodljivo da se prodaje neko pravo koje se konstituiše iz ličnog svojstva. Verovatno neko pokušava da dođe do zarade na taj način svestan činjenice da oglasi zvuče primamljivo i da će se dosta ljudi zainteresovati. Ako li se pak i iskoristi neka rupa u zakonu sve je to na klimavim nogama i pre ili kasnije postoji opasnost da sve bude otkriveno i sankcionisano a kazne zaista nisu male

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Jul 07, 2010 12:51 am 

Hvala na odgovoru u svakom slucaju... taman sam stvorio iluziju da cu kupiti Prioru, ali ode... :lol: :(

ВАЗ Майка

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Jul 07, 2010 9:07 am 

Šta da ti kažem... stvarno bih voleo da možeš na bilo koji način da iskoristiš tu mogućnost ali situacija je, na žalost, bar za sada takva

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Jul 07, 2010 1:43 pm 

dozvola se "prodaje" u smislu da se auto uvozi i registruje na ime onoga na koga glasi dozvola za invalida a ti vozis auto na ovlascenje.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Jul 07, 2010 3:13 pm 

Mislim da nisam bio dovoljno jasan u onom predhodnom postu, ovlašćenje u ovom slučaju ne važi (formalno gledano invalid može ovlastiti drugo lice, napraviti ovlašćenje i overiti ga u pisarnici suda ili opštine ali suštinski ono nema pravnu snagu jer je upravo uredbom zabranjeno da ovlasti drugo lice)tako da ako invalid nije u vozilu niko sem članova najuže porodice ne sme da upravlja vozilom.
Trenutno ne mogu da pronađem uredbu kojom je to jasno i nedvosmisleno regulisano mada sam je ranije čitao. Pronašao sam samo nekoliko tumačenja ove uredbe na pojedinim stranama, mada ni ona ne sadrže baš ove detalje oko ovlašćenja evo npr. http://srbija.aladin.info/auto/102-4763 ... a-i-carine

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Jul 07, 2010 7:20 pm 

jedan moj drugar je upravo tako kako sam opisao kupio auto i vozi ga vec 2 godine. mozda to ovlascenje i nema veze sa mozgom ali to pandur ne zna kad ga zaustavi na ulici. uostalom, valjda invalid moze nekom da pozajmi svoj auto?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Jul 08, 2010 2:01 pm 

To za pandura se slažem, ni meni nije jasno kako on može da zna da se radi o vozilu invalida, pretpostavljam da vozilo ne mora da ima nikakvo obeležje da bi to bilo vidljivo. Cilj te uredbe je da upravo ona lica kojima su ta vozila zaista potrebna - invalidi, i koriste ta vozila. E sad, druga je stvar što je naš narod dosetljiv i uvek traži neki drugi način.
Ja sam naveo samo ono što mi je poznato i kako to određuju propisi. I ja imam primer iz prakse, kao što sam naveo upravo je moj otac vojni invalid koji ima pravo na uvoz ali nismo to pravo koristili. Jedan naš prijatelj je mislio da na taj način uveze auto a na ime mog oca. Baš se bio zagrejao i već ostvario neke kontakte ali je onda u zadnjem trenutku odustao. I on se malo bolje raspitao i svestan da je formalno gledano reč o nedozvoljenoj radnji a da je ulog isuviše veliki da bi rizikovao odustao je. Kasnije je na normalan način uvezao "lagunu".
Znači nije mi namera da bilo koga odvraćam ili da se ubeđujem s ljudima. Svako ima pravo da radi ono što misli da je ispravno. Samo sam hteo da ukažem na rizik, rizik koga su neki spremni da prihvate a neki ne

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Jul 08, 2010 8:15 pm 

auto mora da ima na sebi onu nalepnicu na zadnjem staklu da vozi invalid

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Jul 09, 2010 10:15 pm 

Nemoras da budes u sroctvu sa osobom sa invaliditetom,ali moras da imas resenje suda o starateljstvu nad istom osobom.Sto i nije tako tesko dobiti,ako je osoba 100% invalid.E,sada je pitanje koliko bi doticna osoba iz oglasa trazila para za takvu vrstu usluge i koliko bi se na kraju isplatila kupovina automobika?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Jul 31, 2010 7:35 pm 

traze od 500 do 1000 eur za dozvolu, neka trazi jos 200 za to ovlascenje i dalje je jeftinije, ali ne vredi...

ВАЗ Майка

Profile  

Post subject: Re: kupivina na invalida
PostPosted: Sat Nov 19, 2011 6:32 pm 

Ljudi,jel smem ja da vozim auto od mog komsije (invalid) koji je registrovan na njegovo ime!? :?

Profile  

Post subject: Re: kupivina na invalida
PostPosted: Sat Nov 19, 2011 9:39 pm 

Automobil: lada 112 16v
A sto ne bi smeo?Samo moras imati potvrdu.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours