Oклопни транспортер БПМ-97
(Бронированная Пограничная Машина обрасца 97. г – Оклопљено погранично возило, модел 97.)"Выстрел" ("Пуцањ")
Ovde sam priredio jedan tekst sa sajta "Russkaя sila" o ovom oklopnom transporteru jer iskreno, nisam imao volje da sam sastavljam jednu zaokrženu priču o vozilu od svih podataka koje sam saznao. I ovaj tekst je jedna zaokružena priča i mislim da je zanimljiv za pročitati, ne davi puno. Inače, tekst je od pre nekoliko godina i zasigurno ima novih činjenica od tada.
Oklopni transporter BPM-97
(Бронированная Пограничная Машина обрасца 97. г – Oklopljeno pogranično vozilo, model 97.)"Выстрел" ("Pucanj")

Идеја израде једноставног и јефтиног оклопљеног возила/аутомобила на серијским "камионским" агрегатима није нова. Такве конструкције биле су посебно популарне у СССР-у од '30. до '50. година – узмимо на пример, послератне БТР-40 и БТР-152 (као њихова основа послужили су, респектативно, ГАЗ-63 и ЗиС-151 са интегралним погоном). После је СССР бацила акценат на масивније и моћније оклопне транспортере, али како је показало време, остала је потреба за лаким двоосовинским оклопљеним возилима.
1997. године су заједно, КамАЗ и војно-технички институт "Бауман", уз употребу склопова и агрегата серијског возила повећане проходности КамАЗ-4326, била израђена ходна макета возила "Выстрел" са челичним корпусом возила, које је касније добило ознаку "оклопљено погранично возило БПМ-97". БПМ има габарите обичних цивилних возила дате категорије и може се користити како у условима где нема путева, тако и на јавним путевима баз икаквих ограничења. При томе оклопљени транспортер задржава брзину и маневарност камиона.
Основна улога возила је обезбеђивање дејстава војног састава пограничних снага при испуњавању широког дијапазона задатака на чувању државне границе. Пројектанти су додатно предвидели могућност употребе возила у варијантама штабног или патролног возила. Оклопник може да превози рањене, служи као извиђач или у случају нужде, да превози ухапшене или драгоцености.
Варени корпус/тело возила из "Курганмашзавода" је самоносећи. Горњи део корпуса издржава зрна митраљеза калибра 12,7 мм са дистанце од 300 метара, доњи и задњи део корпуса издржавају зрна калибра 7,62 x 54 Р са дистанце од 30 метара, а оклопљено је и доња страна корпуса. Возило је подељено на моторни одсек и одсек за посаду. На корпусу су израђени и бочна и задња врата, отвори за десантирање и за маханичара и старешину возила.
Ideja izrade jednostavnog i jeftinog oklopljenog vozila/automobila na serijskim "kamionskim" agregatima nije nova. Takve konstrukcije bile su posebno popularne u SSSR-u od '30. do '50. godina – uzmimo na primer, posleratne BTR-40 i BTR-152 (kao njihova osnova poslužili su, respektativno, GAZ-63 i ZiS-151 sa integralnim pogonom). Posle je SSSR bacila akcenat na masivnije i moćnije oklopne transportere, ali kako je pokazalo vreme, ostala je potreba za lakim dvoosovinskim oklopljenim vozilima.
1997. godine su zajedno, KamAZ i vojno-tehnički institut "Bauman", uz upotrebu sklopova i agregata serijskog vozila povećane prohodnosti KamAZ-4326, bila izrađena hodna maketa vozila "Vыstrel" sa čeličnim korpusom vozila, koje je kasnije dobilo oznaku "oklopljeno pogranično vozilo BPM-97". BPM ima gabarite običnih civilnih vozila date kategorije i može se koristiti kako u uslovima gde nema puteva, tako i na javnim putevima baz ikakvih ograničenja. Pri tome oklopljeni transporter zadržava brzinu i manevarnost kamiona.
Osnovna uloga vozila je obezbeđivanje dejstava vojnog sastava pograničnih snaga pri ispunjavanju širokog dijapazona zadataka na čuvanju državne granice. Projektanti su dodatno predvideli mogućnost upotrebe vozila u varijantama štabnog ili patrolnog vozila. Oklopnik može da prevozi ranjene, služi kao izviđač ili u slučaju nužde, da prevozi uhapšene ili dragocenosti.
Vareni korpus/telo vozila iz "Kurganmašzavoda" je samonoseći. Gornji deo korpusa izdržava zrna mitraljeza kalibra 12,7 mm sa distance od 300 metara, donji i zadnji deo korpusa izdržavaju zrna kalibra 7,62 x 54 R sa distance od 30 metara, a oklopljeno je i donja strana korpusa. Vozilo je podeljeno na motorni odsek i odsek za posadu. Na korpusu su izrađeni i bočna i zadnja vrata, otvori za desantiranje i za mahaničara i starešinu vozila.