Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Tue Jan 16, 2018 3:41 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ] 
Author Message
 Post subject: Moja bivsa GAZ-M24
PostPosted: Tue Jun 19, 2007 5:51 am 

Posto sam obecao da cu da napisem malo o ovom automobilu, posle duzeg vremena :oops: ispunjavam dato obecanje :wink:

Volga- GAZ M24

Moje druzenje sa volgom je pocelo kada sam imao oko godinu dana :-) Moj cale je 1979 kupio kamp prikolicu, a sobzirom da vartburg kojeg je tada imao nije bio pogodan za vucu, kupio je i novu volgu, GAZ M-24 preko firme Progres iz Beograda. U auto je odmah ugradjen gasni uredjaj (jos je bio u garantnom roku) u Trstu, marke Tartarini.
neki osnovni podaci i detalji, onako po secanju:

motor 2445cc, 4cilindara
kompresija 8.2
motor napred, uzduz, pogon pozadi
oko 92KS
bregasta je u bloku, podizaci itd.
Dvogrli karburator
Servo kocnice
hidraulicno kvacilo
hladnjak ulja :-)
Uljni filter vazduha
Menjac 4 brzine
kocnice sve 4 dobos :-0
masa oko 1,5t
max brzina oko 150km/h

Enterijer:
Sta se odmah da primetiti na kolima je da je veoma robusne konstrukcije. Glavni materijal pre izradi svega je bio metal, npr. poklopac pregrade za rukavice je od metala i to livenog, maska na koju se srafi radio je od livenog gvozdja, rucice za otvaranje vrata, za otvaranje prozora, mehanizam za otvaranje leptir stakla, sve od livenog gvozdja. Vodilo se racuna o mnogim detaljima i jasno je bilo da je auto vise klase za u odnosu na ostala ruska vozila marke lada i sl. Sve je odavalo utisak pouzdanosti i nepoderivosti. Plastika unutra je bila solidnog kvaliteta, ali sa standardnim boljkama-pucanje na suncu. Sedista su bila nalik na kauc (imala su neke opruge unutra) nisu imala naslone za glavu. Mehanizmi sedista obaranje, pomeranje su radili savrseno i nikada se nisu kvarili. Instrument tabla pregledna i prijatna za oko, zeleno pozadinsko osvetljenje (svetleli su samo brojevi). Rucna kocnica je bila napred, ispod instrument table, prekidac za duga-kretka svetla je bio nozni. Od ostalih detalja bih izdvojio radio sa jednim zvucnikom, ventilator za odmrzavanje zadnjeg stakla, antenu na uvlacenje i izvlacenje elektricnim putem, dvobrzinske brisace, automatske osigurace u kabini, elektronski automat zmigavca.

Motor i menjac:

Motor, kao sto rekoh, 2445cc, oko 92KS, veoma pouzdan, nikad ni jednog veceg problema. Cuo sam da su ovi motori prelazili i po 700 000km pre generalne. Menjac je bio odlican, vrlo precizan, nikada ni jednog problema niti cudnog zvuka, za cudo, fizicki veoma mali i lak, brzine su mogle da se menjaju malim prstom. Od zanimljivosti bih izdvojio pogon bregaste preko zupcanika (nije imao ni lanac ni zupcasti kais) od kojig je onaj na bregastoj bio od neke bakelitne plastike. Hidraulicno kvacilo, servo kocnice (servo nije bio u nastavku glavog kocionog vec negde skroz napred i bio je spojen crevima, zaluzine ispred hladnjaka koje su se podesavale polugom iz kabine, za lakse zagrevanje motora zimi, hladnjak za ulje, mogucnos paljenja motora uz pomoc kurble(veoma korisno) (prednja tablica je bila na oprugu i sakrivala je rupu za kurblu).

Karoserija:

Velik, cvrst auto, puno hromiranih detalja kao sto su: brave na vratima, retrovizor, branici, prednja maska, oznake. Vrata veoma dobro napravljena, zahvaljujuci podmazivanjem sarki uz pomoc onih malih sisica za mazalicu, zatvarala su se jednim prstom. Ni jedan mehanizam vrata ili gepeka nije pokazivao ni najmanji znak zamora u toku skoro 20 godina eksploatacije. Antikorozivna zastita nije bas najbolja, standardna mesta za rdju bila su vrata u donjem delu, blatobrani iznad tocka, trepne.

Eksploatacija i odrzavanje:

Sto se tice popravke motora, nije bilo vecih problema. Standardno odrzavanje, platine, svecice, ulje, kaisevi (pumpu za vodu i ventilator su pogonila dva klinasta kaisa koji su bili montirani paralelno (dupla remenica)), stelovanje ventila i paljenja, problemi sa pumpom za benzin(membrana). Gumice na cilindru kvacila, sitni problemi oko elektrike, motor brisaca pregoreo, automat zmigavca pregoreo, ampermetar na instrument tabli izgoreo usled loseg kontakta, lamela kvacila, amortizeri. Limarija radjena par puta.

Modifikacije :-)

Ojacani zadnje lisnate opruge dodatnim listom zbog vuce prikolice, elektronsko paljenje sa oktan korektorom, elektronski voltmetar, gasni uredjaj, dvoglasna sirena, ekonometar i slicne sitnice.

Utisci iz voznje:

Prostrana udobna kabina, dobar za duza putovanja, velik gepek, ubrzanje i max brzina nisu bitni za ovu vrstu automobila, velika vucna moc, "zabava" na snegu zbog zadnje vuce, par bliskih susreta sa drugim automobilima(neki stariji audi naleteo na parkiranu volgu- rezultat audi skracen za nekih 50cm, na volgi malo nagnjecena guma na braniku), z101 naleteo od pozadi (z101 - prednji kraj urnisan, volga- malo ulubljen i ogreban zadnji vezni lim i puklo 1 pivo u gepeku). Potrosnja se kretala od oko 11l gasa na otvorenom (uz vucu velike prikolice i camca) do oko 15l u gradu. Na benzin je vozena jako malo (samo za vreme sankcija) tako da ne znam potrosnju.

Volga je karijeru zavrsila negde oko 2000, kada je zbog astronomskih cena registracije, besparice, kao i ulaganja u ponovno sredjivanje limarije prodata u bescenje coveku koji ju je rastavio u delove, a zadnju osovinu koristio za testeru za drva.

Posle toga je kupljena lada samara.

Ako imate bilo kakvih pitanja o Volgi, rado cu odgovoriti.

Pozdrav

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Jun 19, 2007 8:41 am 

Mnogo mi se svidja Volga. Steta sto ih je tako malo ostalo i sto ih kod nas niko ne sredjuje. Nazalost u Podgorici cini mi se imaju 2 ili 3 od kojih je samo jedna u poluvoznom stanju. Vrlo brzo ce i ona negdje u nekom dvoristu trunuti i otici u zaborav. A mladje generacije ce ih gledati samo na slikama. Steta zaista sto nema vece zainteresovanosti za ove ladje i stare automobile uopste.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Jun 19, 2007 3:31 pm 

Николице, а камо су сличке?
Поставићу ја нешто.

Nikolice, a kamo su sličke?
Postaviću ja nešto.

http://www.gaz24.ru/
http://www.volga-gaz.ru/

Image

Image

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Jun 19, 2007 4:51 pm 

e, hvala na slikama, bas je kao ona sa prve slike :-)

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Jun 19, 2007 5:53 pm 

Neki dan sam video jednu kod mene na Banjici i to sasvim slucajno.Izvukao je jedan cica iz garaze i licka je.Nisam mogao da verujem svojim ocima kako je ocuvana.Hteo sam da je slikam ali mi telefon ostao u kolima.Znaci ima ih jos ali se vesto skrivaju. :D :D

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Jun 19, 2007 9:37 pm 

Meni se mnogo svidjaju klasicni automobili. Kako je za delove? Imale su par Volgi u Smederevu ali su bile grobarske.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Jul 17, 2007 2:45 pm 

Jos nesto, ovaj auto je konstruisan za seks. Udobno i veliko, samo stakla da se zatamne i postaje personalni raj!

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Jul 17, 2007 4:31 pm 

Alekre wrote:
Jos nesto, ovaj auto je konstruisan za seks. Udobno i veliko, samo stakla da se zatamne i postaje personalni raj!

А јеси л' чуо за замагљивање стакала?

A jesi l' čuo za zamagljivanje stakala?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Jul 17, 2007 11:54 pm 

Ne, ne... Ne mora niko da zna sta se radi u potpuno crnoj Volgi...

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Jul 17, 2007 11:56 pm 

Hehe, secam se da smo kao klinci ''maltretirali nesrecnike'' koji nemaju zatamljena stakla. Gadjali smo ih tuluskama, drali se kao manijaci... CCcc, o Boze, sada me sramota....

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Oct 31, 2007 11:18 pm 

U mom slucaju nevazi ono Volgi vise nema,nevidjaju se cesto posto ih imam dve crvenu i plavu. :D

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Nov 01, 2007 8:17 am 

Миленко, 'ајд' иди горе кажи ко си у теми за то, а после и дај неке фотке твојих баржи, такође у теми намењеној за то. Тамо ћемо ти пожелети добродошлицу.

Milenko, 'ajd' idi gore kaži ko si u temi za to, a posle i daj neke fotke tvojih barži, takođe u temi namenjenoj za to. Tamo ćemo ti poželeti dobrodošlicu.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ] 

All times are UTC + 2 hours