Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Thu Oct 18, 2018 8:23 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ] 
Author Message
 Post subject: Aleko 21412 problem sa paljenjem
PostPosted: Sat May 19, 2018 8:20 pm 

Automobil: Aleko 2141
Pozdrav svima,

Nov sam na forumu pa oprostite ako je problematika malo obimnije data,

Molio bih za pomoc.

Naime imam problem sa paljenjem motora AZLK 21412 (bacanje varnice na svecicu).
Desio mi se problem, tako sto je motor prilikom paljenja pre nego sto se pokvario pusio. Dim je bio crne boje, a po zvuku cinilo se da radi na 2 cilindra. Kada bih upalio motor drzao bih konstantan gas na oko 1500 obrtaja kako bi motor probio tu blokadu i poceo normalno da sagoreva na sva 4 cilindra. Nakon najnormalnije voznje i bez turiranja parkirao sam kola. Sutradan, bendiks, vergla ko lud, a motor mrtav. Ma ni da pokaze naznake da upali, a juce ga normalno ugasio, ali do duse sa kasljanjem prilikom startovanja u vidu crnog dima.
Unimerom sam proverio otpore u kablovima (rozikastim koji su inace fabricki koji u sebi sadrze tanku zicu koja sluzi kao prenosnik struje). Proverio sam i kabl sa bobine i on je OK. Razvodna kapa nije pukla i ruka je OK. Narucio sam nove platinske dugmice zamenio ih podesio zazor na 0.5 mm i zamenio kondenzator. Podesio sam i moment paljenja. Nakon toga upalio je ali ponovo je pusio dok se malo nije stabilizovao. Pomislih super platine su bile u pitanju problem resen. Posto mi je u medjuvremenu izgorela prednja izduvna grana koja ide od motora do srednjeg lonca hajde rekoh i to da zamenim (istog dana). Posto novi prednji deo grane nije bio dobro savijen nisam mogao da namontiram istu. Kako god pokusam da upalim motor bez izduvne grane nece ni da cuje. Ne znam da li mozda motor nece da upali zbog grane, ali opet mislim da je svejedno da li dim izlazi iz auspuha ili iz motora .Kako god jednom prilikom kada sam isto imao problem sa paljenjem zamenio sam KATOV uredjaj koji se nalazi na desnom krilu i motor je poceo da funkcionise. Tada sam isto imao problem sa paljenjem. Kada sam stavio novi KATOV oznake 5013 3761 upalio je ko zmaj. To je bilo pre dve godine.

Taj problem se opet ponovio pre mesec dana. Isto motor mrtav. Nece ni da cuje. Zamenim katov upali ko zmaj.

Da li katov ima bitnu ulogu u startovanju ovog tipa motora, posto sam procitao da on odredjuje ler gas na elektronskoj dizni karburatora , i zasto on tako cesto crkava.

Stari katov 50 3761 koji je bio fabricki, prilikom davanja kontakta uvek bi caknuo, dok novi koji sam kupio ne daje nikakav "cak" zvuk prilikom davanja kontakta. Novi koji ne cini "cak" kada dam kontakt je tipa 5013 3761. Pretpostavljam da "cak" zvuk prilikom davanja kotakta ukljucuje diznu na karburatoru.

I jos jedna bitna stvar platinske dugmice sam prvi put danas zamenio od kada ih je fabrika postavila.
To znaci da su platine sluzile 27 godina posto je auto iz 91.

Inace presao je 52.000 km ne trosi ulje, nisam menjao lanac (na motoru nije nista radjeno osim kontrole ventila), i sto sam stavio novu pumpu za benzin.

Kupicu nov katov, ali ne znam da li je uredjaj crkavao od losih platina.

Unapred zahvalan za svaki vid saveta,

Srdacan pozdrav i jos jednom se izvinjavam ako sam bio suvise obiman.

Djole,

Profile  

Post subject: Re: Aleko 21412 problem sa paljenjem
PostPosted: Sun May 20, 2018 12:46 am 

Automobil: Moskvic Aleko
E jbg :-D
Imam Aleka ali ladin motor, sve te djavole oko karburatora sam pocupao i vozio se normalno, crn dim kod benzinca bi se reklo da ima mnogo benzina pa dok proguta, jel ti imaš one metalne nastavke na svecicama pa onda kablovi, to skini i baci, to je bilo kao za radio smetnje, taj uredjaj na kosu ne znam ni šta je ni sa čim je vezan, daj neku sliku i reci nam odakle si.

Profile  

PostPosted: Sun May 20, 2018 12:30 pm 

Da, na svecicama se nalaze metalni patroni na koje se kace kablovi. Slika 3. Ne znam da li moze da patroni budu problem. Skidao sam ih i cistio mislim da su OK. A ako je do njih problem moracu i kablove da zamenim.
Na slici 2 nalazi se katov ili komutator 5003 3761, koji je inace 3. po redu od kada je auto kupljen. 2 su crkla za 2 godine.
I na slici 1 nalazi se buksna koja je pretpostavljam pokretac elektronske dizne karburatora.

Inace iz Kraljeva sam,
Srdacan pozdrav,

Djole

Attachments:
File comment: Kablovi sa patronima na svecicama
Slika 3. Patroni na svecicama.jpg
Slika 3. Patroni na svecicama.jpg [ 439.19 KiB | Viewed 2611 times ]
File comment: Katov ili komutator sa 7 pinova
Slika 2. Katov 5003 3761.jpg
Slika 2. Katov 5003 3761.jpg [ 442.97 KiB | Viewed 2611 times ]
File comment: Dizna karburatora
Slika 1. Dizna karburatora.jpg
Slika 1. Dizna karburatora.jpg [ 340.57 KiB | Viewed 2611 times ]
 Profile  

PostPosted: Sun May 20, 2018 12:37 pm 

Metalne djavole bacaj, meni je auto trokirao i radio na dva klipa ili tri sve dok se ne zagreje, kada sam ih skinuo sve radi normalno, ti djavoli na el dizni i na karburatoru ti služe da prekinu dovod goriva kada pustiš gas tj npr kada ideš nizbrdo, sve sam to pocupao i nista nisam primetio, posle sam prešao na gas i to više svoju funkciju nije ni vršilo, isprati sa čim je vezan još taj komutator, da nije od reglera ili tako nesto.

Profile  

PostPosted: Sun May 20, 2018 2:17 pm 

Najveci problem mi je taj sto u Kraljevu, tesko gotovo nikako ne mogu da dobavim delove za njega. Za ladu ima, al za aleka gotovo nista, pa sve delove porucujem ili iz BG-a ili iz Nisa. Kablove sam gledao da kupim, al ladini duzinski ne odgovaraju. Srecom imam unimer pa njime sve proveravam i snalazim se kako znam. :-)
Skidao sam sve metalne poklopce sa svecica i otpor na ulazu i izlazu patrona potpuno je isti kao i kod svecice. Naime kada prislonim pipalice, na svecici dobijam isti otpor kao i kod patrona. I kada stavim svecicu u patron i proverim otpore, dobijam iste vrednosti kao i kada obe komponente proveravam zasebno.
Znam da to nije merodavno ispitivanje, ali i kablovi su mozda zreli za zamenu.

Jos mi jedino pada na pamet da nije taj katov u pitanju jer kada sam stari zamenio novim radile su sve 4 svecice, dok je stari koji je bio na izdisaju radio na 3 svecice izmedju 1200 i 2000 rpm.

I jos jedna stvar sa izduvnom granom. Sa namontiranom granom upalio je sa malo stucanja, ali je ipak upalio, a sada kada grane nema nece uopste da upali. Jedino ako izduvna grana ima veze sa paljenjem pa nece da upali. Prilikom verglanja bez izduvne grane zvuk koji se proizvodi iz motora je kao da pecam soma na buckalo. :D

Profile  

PostPosted: Sun May 20, 2018 2:32 pm 

Tebe zeza strija, to što nemaš granu nema veze, palio sam motor na zemlji bez grane i dve žice na motoru bez problema, moj ti je savet da pucupas sve to i staviš karburator od samare, bolje ide i prima gas ko lud, ako nadjem šemu strije pogledam sutra sa majstorom šta je povezano na taj djavo.

Profile  

PostPosted: Sun May 20, 2018 3:27 pm 

Da u pravu si struja je u pitanju, posto prilikom verglanja bez grane sam osetio miris benzina na izlazu. Tacno ili pumpa previse druka goriva il on lose sagoreva, al bice ovo drugo (struja) :-)

Krucijalnu gresku sam napravio sto platine nikad nisam menjao ((27 godina)). Delovale su OK dok ih nisam skinuo i video da su u sredisnjem delu izgorele t.j. da su se pojavile deformacije u vidu rupice u obliku kupe na gornjem platinskom dugmetu. Platine su takoreci kontakt samo ostvarivale po obodu, a ne punom povrsinom.
Jedino mi jos pada na pamet da je komutator crkavao posto su platine zadnje zamenjene od elektrike i paljenja, pa su mozda one svojim oslabljenim radom mogle da proizvode probleme pa da komutator probija.

Inace i sa spojenim i sa odvojenim komutatorom ne ferma paljenje. Jedan prijatelj mi je rekao da on sluzi da amortizuje struju izmedju bobine i platina kako ne bi platine crkavale. Ja stvarno ne znam koliko to ima uticaja.

Videcu, ako je potrebno porucicu 2 komutatora (katova) za njega samo da upali, ako hoce.
Pre nego sto sam nov komutator stavio proverio sam otpore na svih 7 pinova da vidim kolki su otpori pretpostavljajuci sta me ceka u doglednoj buducnosti koja se brzo ponovila. I naravno opet sam isto docekao da sada kad motor ne pali maltene otpori koji su postojali u pojedinim kontaktima sada ne postoje.

Najverovatnije da ga je neka, ne znam ni sam struja sprzila cim ne daje znake zivota.

Profile  

PostPosted: Sun May 20, 2018 3:41 pm 

Pogledaj ti da li dobijaš i gorivo :-D
Kao što ti rekoh, cupaj to sve napolje ako misliš da te glava ne boli, delova nemaš a bez njih možeš, jesi i platine stavio kako treba, meni je pravilo problem kad sam menjao platine na ladinom razvodiku neka žica se zakrene i nema trika da upali, dodirne kućište razvodnika pa struja ili masa svercuje,

Profile  

PostPosted: Sun May 20, 2018 4:22 pm 

U pravu si za spoj 1000%
Sada sam merio unimerom otpore izmedju platine i kucista razvodnika.
Kad jednom pipalicom dohvatim platine u razvodniku i kuciste drugom pipalicom unimer pisti ko lud sto znaci da se struja rasipa po razvodniku umesto da struja ide na svecice. Znaci neki elementi iz razvodnika kace negde kuciste pa se struja rasipa po istom.
E sad se na izlazu iz kucista sa bocne strane gde se kaci kondenzator nalazi parce kruznog izolatora koji se vezuje bocno sa malim sraficem i maticom. Videcu da demontiram taj sraf da vidim da li ce i onda biti struje na kucistu.
Prilog slika izgled razvodnika

P.S. Postoji li jos neki kabal u okviru razvodnika koji moze da ima spoj sa kucistem razvodnika osim zice koja sa platina ide na bobinu.

Pozdrav,

Attachments:
Razvodnik paljenja.jpg
Razvodnik paljenja.jpg [ 476.09 KiB | Viewed 2594 times ]
 Profile  

PostPosted: Sun May 20, 2018 4:45 pm 

Pa ne bi znao, nikad nisam video razvodnik od tog motora, te žice su kod mene nakacene na šraf od kondezatora i ostalog što se kači na isti, zabavi se malo oko razvodnika biće da nisi stavio platine kako treba :-D

Profile  

PostPosted: Sun May 20, 2018 6:47 pm 

UPALIO I BEZ IZDUVNE GRANE :)

BIO JE LOS KONTAKT KABLA KOJI IDE IZ BOBINE U CENTRALNI DEO RAZVODNIKA PALJENJA.

Da ne bih verglao i proveravao da li baca varnicu na svecicu pristupim sledecem vidu provere.

Otvorim razvodnik paljenja skinem razvodnu ruku. Uzmem tanak drven stapic duzine 20cm. Skinem centralni kabl sa razvodnika paljenja koji dolazi sa bobine. Dam kontakt i prvi put od strane katova - komutatora cujem "cak". Ne mogu da verujem do juce isti taj katov nije hteo da da nikakav signal na davanje kontakta sad se odjednom cuje.
Na kabal koji sam skinuo sa razvodnika paljenja (centralni kabal) prikacim svecicu. Dam kontakt. Svecicu zakacim za kabal i prislonim na masu, a drvenim stapicem krenem da odvjam platinske dugmice. Oni su naravno bili u kontaktu, a ja sam ih drvenim stapicem odvajao samo kolko da zavarnice izmedju sebe.
Kako platinske dugmice odvajam i pribijam oni proizvode se varnice. Znaci sa bobine dolazi struja do njih, a sa druge strane svecica koju sam prislonio na masu svetli u ritmu odvajanja i skupljanja platinskih dugmica. BELA VARNICA.
Ocistim skramu sa centralnog kabla WD sprejom spakujem razvodnik, ma upali na cvrgu. Nigde dima sagorevanje brutalno, ali i zvuk posto je upalio bez izduvne grane :D

Hvala na korisnim savetima i informacijama korisnika "aleko-2141" gde svaka sitnica moze da puno pomogne.

Nikom ne zelim problematiku sa paljenjem motora (elektrikom), ali ako pak nekad neko bude imao problema sa paljenjen, nadam se da ce ova tema uticati koliko toliko na jedan vid korisnog saveta.

Srdacan pozdrav svim clanovima foruma,
Ziveli,

Profile  

PostPosted: Sun May 20, 2018 7:16 pm 

Rekoh ti ja, ako misliš da ga voziš pogledaj po netu da nadjes u Rusiji el palenje i završio si taj deo za sva vremena.

Kad vidiš šta sam ja uradio sa mojim ima da se krstis i rukama i nogama :-D
Ako ovde nemaju sve slike ima na fb grupa Lada klub Srbija i tamo ima sve.

viewtopic.php?f=15&t=4939&start=0

Profile  

PostPosted: Sun May 20, 2018 8:41 pm 

Svaka cast videh slike i auto ti je VRH iskreno.

Iskreno ja toliko i ne vozam svog Aleka. To zadovoljstvo prepustam svom caletu, on je navikao na njega, i voli da se vozi njime a ja sam tu sluzba odrzavanja. ;)

Meni je inace standardna oprema (fabricke ratkapne, zavesice) i to je to. Trudim se da sve bude fabricki i ful pa nemam neku sirinu u modeliranju auta.

Ipak moracu da uradim jos neke prepravke na njemu, al to su opet sitnice u odnosu na paljenje.

Drago mi je da smo razmenili iskustva preko foruma, pa Boze zdravlja bicemo u kontaktu.

Srdacan pozdrav.

Profile  

PostPosted: Sun May 20, 2018 8:49 pm 

Kad zatreba tu sam ili na fb u grupi.

Profile  

PostPosted: Sun May 20, 2018 10:08 pm 

Unapred zahvalan "aleko-2141"

Bicemo u kontaktu