Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Mon Sep 24, 2018 8:13 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Osvezavanje motora
PostPosted: Thu Aug 15, 2013 3:37 pm 

Automobil: Lada 2107
Ima li svrhe i isplativosti raditi ovo: da se izmenjaju svi dihtunzi, semerinzi, gumice ventila, karike, i ostale potrosne stvari ali da se ne radi generalna, nego samo ono sto je pohabano. Isto vazi i da se malo menjac prekontrolise, iako je ispravan mnogo je zamascen odozdo kad ga pogledam iz kanala, to su verovatno semerinzi i dihtunzi otisli. Onda bi trebalo komplet preci na el. paljenje,..., reparirati karburator ili ga zameniti sa boljim, dakle takva operacija mi je u planu pa me zanima ima li to uopste svrhe raditi (da napomenem da motor nema problema, presao 112kkm, jedino sto malo pusta ulje i verovatno trosi, kad ga upalim ono zadimi pola ulice, e sad to je mozda i do karba koji je ko zna kad stelovan, a sto se paljenja klasicnog tice sve je ispravno a presao bih na el. plaljenje samo u slucaju da dobijem konkretno i vidljivo poboljsanje) ?????? I da vas zamolim da neozbiljni( :roll: ) ne daju off topic komentare :shoot , znaci Lada je posebna nauka i trazi odredjenu dozu ozbiljnosti. Toliko, hvala! :prvi

Profile  

Post subject: Re: Osvezavanje motora
PostPosted: Thu Aug 15, 2013 3:41 pm 

Automobil: Skala 55, Koral 65
Isplati se ako blok nije pohaban toliko da i nove karike imaju zazor veci od dozvoljenog, a to se ne zna dok ne rasturis motor.

Profile  

PostPosted: Thu Aug 15, 2013 5:30 pm 

Automobil: Moskvic Aleko
Ako radis sam isplati se i te kako, ja sam par puta otvarao i delovi su bili smesni, prvom skines glavu i izmeris blok-hilzne-cilindre ako nije mnogo pohaban rasturis do kraja i lepo spakujes.

Profile  

PostPosted: Thu Aug 15, 2013 9:19 pm 

Jel se mogu naci kvalitetni delovi i koliko da ocekujem da bi me to izaslo materijal+ rad majstora (od prilike koliko) ?

Profile  

PostPosted: Thu Aug 15, 2013 9:35 pm 

e to je vec stvar tvog budzeta, ja sam stavio neke nase karike ne mogu da se setim naziva i pokazale su se bolje od ruskih u masnom papiru

Profile  

PostPosted: Fri Aug 16, 2013 9:33 am 

ima delova, sve sto ti treba za osvezenje izadje oko 100e. isplati se ako nije pohaban blok

Profile  

PostPosted: Fri Aug 16, 2013 9:49 am 

Automobil: vaz21214-20
rusi uglavnom koriste meksu kariku i tvrdji blok tako da je tkzv "osvezavanje" relativno rutinska stvar ako je u motoru bilo ulje kako treba i nije extremno pregrevan. stavljanje tvrdjih karika moze dovesti do povecanog habanja stubline bloka pa ne treba preteravati sa tvrdocom...
ostali namerno koriste obrnutu varijantu da bi eliminisali uradi sam varijantu...mada i to moze, samo je dugotrajan i naporan posao... ;)

Profile  

PostPosted: Fri Aug 16, 2013 1:11 pm 

Motor nikad nije pregrevan, taman posla to da se desi. Sto se ulja tice, nikad nije sipano modrica,fam,galax i ta *ranja. Jel moze neko da mi nabroji koji su to potencionalni delovi za zamenu, tj. sta podrazumeva pod osvezavanjem?

Profile  

PostPosted: Fri Aug 16, 2013 3:35 pm 

Automobil: Lada Samara 1.3S
Set dihtunga i semeringa , ako hoces da menjas ali i ne moras leteci lezajevi i aksijalni lezajevi, karike, gumice ventila, karburator je dovoljno ocistiti i proveriti kakve su membrane i plovak da li se kojim slucajem probusio !
- posto si naveo da ti je masan motor Semerinzi pod obavezno
- trosi ulje plavi dim - Karike ali ako blok nije puno pohaban
- gumice ventila
ovo ostalo je samo ako hoces !

Profile  

PostPosted: Fri Aug 16, 2013 10:28 pm 

Hvala sto ste se potrudili da mi odgovorite, sad mi je sve jasno kako, sta i koliko. :)

Profile  

PostPosted: Fri Aug 16, 2013 10:31 pm 

letece i lezece lezajeve menjaj, kakvo vracanje za 1500 din

Profile  

PostPosted: Fri Aug 16, 2013 11:42 pm 

Automobil: Lada 2106
kako volim da procitam kad se ljudi zale na malu potrosnju ulja :D
moja lada trosi jedno litru na 100km :lol: :lol: :lol:
Ali ne pada mi napamet da je rasturam dokle god bude isla kao zmaj :D
Skoro sam joj sipao neki Abro-aditiv za ulje i trosila je duplo manje a i manje dimila :D
(dobro,curi malo ulje i na karter ali nije strasno,to cu uskoro da menjam dihtung)

Profile  

PostPosted: Sat Aug 17, 2013 12:04 am 

Razumem ja o cemu ti pricas, i to podrzavam donekle da ne treba otvarati masinu bez preke potrebe. Ali svakako nije fino da kad budes kod nekoga posle sebe ostavis trag ulja bilo to na travnjaku, betonu ili kocki, behatonima...pa makar to bilo i par kapi. Ja sam ipak za to da ako bas hocu da vozim stara kola, da gledam da budu sto ispravnija i urednija. Mozda gresim, al negde sam procitao jednu recenicu koja mi se u dusu urezala, kaze: ,,Svako moje ulaganje u Ladu je velika greska, nazalost pogresicu opet!'' I opet, i opet i opet jer znam da nikad necu povratiti ulozene novce, ali kad ja sednem u svoju Ladu za koju znam da je ispravna do zadnjeg srafa, mogu slobodno da odem bilo gde i da znam da me nece izdati. A da se ja mislim dal ce da ispusti dusu u nekoj vukojebini gde nema ni svetla ni majstora ni signala, to mi ne pada na pamet. Dok je Lada kod mene ima da radi ko svajcarski sat.

Profile  

PostPosted: Sat Aug 17, 2013 12:23 am 

Automobil: Lada 2106
Ja sa svakim komentarom ocrnim svoju ladu i svi misle da se ona raspada,valjda je to zato sto je jos narodu lepo nisam predstavio,dovoljno je da napomenem da jos uvek ima sve lajsne i da je jos uvek FABRICKA farba na njoj,a 78-je godiste...
Slazem se sa tobom sto se tice ulja,to je skoro krenulo,a trenutno radim dosta stvari na njoj pa ce doci i to na red...
Btw...Ako iko ulaze u ladu onda sam to ja,skoro sam dao 50 evra za nov branik,uskoro cu i za zadnji...a o rezervnim delovima da nepricam,dovoljno je samo to sto u garazi imam 5 stop svetla i 7 migavaca (onih prednjih)
Ali dobro nebitno,samo hocu da kazem da se ja malo salim i onda predstavim ladu kao da je raspad,a ustvari se svi okrecu i kazu da je odlicno ocuvana... ;)

Profile  

PostPosted: Sat Aug 17, 2013 2:13 pm 

Automobil: vaz21214-20
cek cek, a sto radis kompletno osvezavanje kad tebi samo masti motor spolja(semerinzi) ? ako troskari ulje merenjem se ustanovljava da li je problem u klipnoj grupi ili glavi motora . ako je bilo dobro ulje i nije pregrevana remotuje se glava zamene semerinzi i teraj narednih 100 000 (proveri se stanje karika i klipova vizuelno) merenje na mokro dace rezultate da li je potrebno i dole osvezavati... ;)
ne bacaj pare bez veze i ne pravi posao bez posla....nije to japanac da kad pocne da masti motor moras da ga frljnes i kupis drugi... :D

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours