Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Mon Jun 18, 2018 7:40 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 27 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: RESURS za motore i menjace
PostPosted: Fri Mar 22, 2013 3:47 pm 

Automobil: Lada Niva 1.7
Koliko sam gledao i citao...a i iz licnog iskustva misljenja sam da u motor a i u menjac cim predje nekih 70 000 treba nasuti ruski RESURS (nekada se zvao univerzalni modifikator)... ocigledno ima jako pozitivan uticaj na mehaniku vozila....npr.na mojoj 110/ci se cuo nekad menjac prilikom saltanja u drugu..nakon sipanja samo jedne bocice ,,Resursa,, za menjace zvuk nestao a menjac u drugu ulazi kao kroz sir i kada 60kmh prvom navuces...

Profile  

Post subject: Re: RESURS za motore i menjace
PostPosted: Fri Mar 22, 2013 4:44 pm 

Automobil: Lada 112 1.5 16v
Resurs je preskup! Neko na tome debelo zarađuje pošto isti u rusiji košta oko 150 rubalja (nekih 3-4€) a ovde skoro 3000 dinara. Za motor je bolja i jeftinija alterantiva nemačka medicina u vidu Liqui Molly MoS2 aditiva. Ja sam ga sipao kod mene i jedini problem je taj što je kad je zahladnelo radna temperatura postizana veoma sporo. na autoputu sa nekoliko sati pod lepim gasom tj. 120-150 km/h temperatura tečnosti je bila ispod 80 (onda kad sam išao za Milano) non stop sam pipao creva do hladnjaka i sve je bilo OK ali sam u prvim mesecima zime hteo da promenim termostat koliko me je to nerviralo. "Problem" je manje više nestao nakon zamene ulja ali se i dalje primeti da je nešto čestica ostalo pa temperatura retko ode preko 90. Naravoučenije: Pa pomaže ali sipajte ga tek tamo krajem zime :D
Što se tiče aditiva za menjačka ulja toga sam uvek bio protivnik, kvalitetno ulje u sebi vieć ima ogroman broj aditiva koji je primeren njegovoj klasifikaciji GL-4, GL-5...

Profile  

PostPosted: Fri Mar 22, 2013 6:05 pm 

Resurs i za motore i menjace na Lukoil pumpama je oko 800 din....i ijedna bocica ide na 1litar ulja...bilo menjackog ili motornog....

Profile  

PostPosted: Fri Mar 22, 2013 10:51 pm 

4*800=3200 dinara (i to samo za motor)
LM MoS2 je 350-450 dinara u zavisnosti od radnje do radnje i jedna flašica je dovoljna za 4 litra ulja.

Profile  

PostPosted: Sat Mar 23, 2013 1:38 pm 

a jel moze LM MoS2 da obezbedi motoru da ide do 100 km bez kapi ulja i da ga ne osteti?

Profile  

PostPosted: Sat Mar 23, 2013 3:21 pm 

Do 100km?
Znači od 0 do 100 km... naravno da može.
Ali nešto nemam nameru da to isprobavam, ako se upali lampica za ulje zna se šta se radi.

Profile  

PostPosted: Sat Mar 23, 2013 5:16 pm 

:-) a ako je crkla lampica od ulja .......salim se kaze uputstvo od 50 do 100 km minimalno ...to ruska vojna vozila koriste(a i nasa) u slucaju da im se u toku dejstava iz nekog razloga probije karter motora ili menjaca pa ostanu bez ulja.....delotvorno je sto posto...pa cim ga naspes slusas razliku u zvuku motora koje nije ni malo zanemarljiva...

Profile  

PostPosted: Sat Mar 23, 2013 7:34 pm 

Ah u uputstvu može svašta da piše... možda vojska koristi možda ne to jedino da neko radi u održavanju pa da nam kaže. Ali vojska ima drugačije prohteve ako on pri dejstvu izgubi ulje to nešto što koristi mu služi samo da se udalji iz opasne zone da spase što ljude što deo mehanizacije lično ne verujem da je motor nakon tih 50-100 km ispravan ali ljudstvo i ostatak vozila su relativno bezbedni.
Što se tiče zvučnog zadovoljstva isto je motor počeo da radi uglađenije nakon nekih dva tri minuta od sipanja MoS2. MoS2 se ne reklamira kao lek za sve pa stoga nema tako pretenciozne izjave ali da smanjuje trenje smanjuje, ipak se to proizvodi već 30-40 godina i služi da bolje očuva motor. Meni se dešavalo ono što sam opisao kao i to da je potrošnja ulja bila smanjena i to poprilično.

Profile  

PostPosted: Sat Mar 23, 2013 8:50 pm 

Slazem se da je RESURS napravljen u te svrhe.....ali evidentno je da izjednacava kompresiju i podize je na svim cilindrima.....elem...ne znam sta je sustinski sastav MoS2 ali u resursu znam da je fora u tecnom teflonu koji reaguje sa kriticnim tackama trenja i tako se spaja sa motorom.....znam 100 posto da posle njega ako treba da se obradjuju stubline u bloku nije bas tako lako...kazu majstori brus od masine samo odskace,jedva ga obrade....
I jos jedna stvar...ko kupuje auto za sebe a ne poznaje vozilo...kazu mehanicari sverceri u motor koji je totalni loker sipaju dve boce Resursa i auto se bukvalno preporodi i radi kao nov..ne puskari,ne duva,kompresija extra, sve kao svajcarski sat...i kazu to tako moze ici 5 ili 50 000 km zavisi.....i posle kad legne samo gledaj sta ces sa njim

Profile  

PostPosted: Sun Mar 24, 2013 2:30 pm 

Pa upravo mu je to sastav MoS2 :)
Molibden 2-sulfat, a to jedinjenje se upotrebljava u pravljenju teflona

Profile  

PostPosted: Tue Mar 26, 2013 7:40 pm 

Automobil: Riva 2107
Ja imam jedan problem sto se tice podmazivanja. :x Motor mi trosi ulje, bas zato sto stubline nisu dobro obradjene. Zapravo veoma su grube, pa ulje ulazi u prostor za sagorevanje. Trosi 1L na 300 do 400 km, kako mu kad dune... :angry Kazu da ce prestati kada se stubline ulizu, ali ja sam presao oko 5 000 km od generalke i napredak je jako mali, pa sam razmisljao da dospem jedan od tih modifikatora, ali ne znam da li bi pomoglo ili bi bilo jos gore. Sta je vase misljene?

Profile  

PostPosted: Tue Mar 26, 2013 9:30 pm 
Sinisa R wrote:
Sta je vase misljene?

Treba da ozbiljnije porazgovaras sa onim ko ti je radio generalku :)

PostPosted: Tue Mar 26, 2013 11:38 pm 

hahah :D Mislim da je generalka je dobro odradjena, kompresija u cilindrima je dobra, ne duva na spci za ulje, ne pravi mojonez na iberlaufu, cak ni svecice nisu nauljene. Ali je zato masinska obrada lose uradjena, hilzne su grube. Dimi na auspuhu, tako da ne znam vise do cega moze jos da bude! :cry:

Profile  

PostPosted: Wed Mar 27, 2013 12:04 am 

Pa čim je mašinska obrada loše odrađena onda je generalka loše odrađena nema tu ili-ili
probaj mos2 da suneš da vidiš šta će da se desi sumpor iz jedinjenaj se veže sa čelik u prisustvu visoke temperature pa smanjuje neravnine a i poboljšava podmazivanje.
Ko što rekoh nije skup i neće nikako da škodi.

Profile  

PostPosted: Wed Mar 27, 2013 12:31 am 

Nije isti majstor radio masinsku obradu i sklapanje motora. Ali je nesumljivo zeznuo, kad je sklapao jer je mislio da nece u toj meri da utice na potrasnju ulja. Doduse i ja sipam ulje za ispiranje motora, a ne neko kvalitetnije, ali trosi u svakom slucaju. Ako bi taj aditiv pomogao, sipacu ga... :)

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 27 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours