Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Mon Jun 18, 2018 1:53 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: antifriz (tj tecnost za hladjene) je postao gust
PostPosted: Tue Jan 06, 2009 4:31 pm 

Evo sad ove hladnoce nastupise i sve lepo i belo.Medjutim setim se tek tad da pogledam ispod haube kako stoje stvari sa motorom i veoma se neprijatno iznenadim.
Tecnost u sistenu za hladjene (neznam u kom je odnosu voda antifriz) je postala veoma gusta,slicno nakvasenom snegu.Znaci nije tvrda kao led ali nije ni tecna.
Interesuje me sta da radim i sta se to dogadja.Smem li da startujem motor (vec sam pprobao i teze okrece,mislim da pumpu nije polomio ali ko zna).
Jos da pitam da li moze ova tecnost (smesa) da potpuno otvrdne tj. zaledi i da li kod Samare postoje sigurnosni cepovi na bloku motora koji bi u slucaju smrzavanja tecnosti bili izbaceni napolje i omogucili da se rasiri ova smrzotina.
s Bogom

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Jan 06, 2009 5:08 pm 

znaci da nije dovoljna koncentracija antifriza u sistemu. na ivici je da se potpuno zaledi. nemoj paliti motor ako bas ne moras. sumnjam da je smrzao unutar motora ali ko zna? teze okrece najverovatnije zbog kilavog akumulatora, nema to veze sa stanjem rashladne tecnosti. idealno resenje bi bilo da auto ubacis u neku garazu i zagrejes je dok se ne otopi ta kasha iz sistema pa onda ispustis svo to sra... napolje i sipas novu rashladnu tecnost. 50% antifriza obavezno i vodi racuna sta kupujes! gledaj da na pakovanju pise 100% pa ga onda pomesaj sa vodom 50-50.
alternativa... sacekaj sutra oko 14h da malo otopli, gledaj da parkiras negde na suncu pa vidi sta ce da bude.
mozes i da upalis motor, sumnjam da je nesto sje.... ali cce raditi dok ne postigne radnu temperaturu a kad dodje do tacke otvaranja termostata - prokuvace jer je protok kroz hladnjak 0.
najverovatnije da je i termostat crkao od leeda. kad sipas novu tecnost u sistem pusti da radi motor u mestu dok ne ukljucu ventilator hladnjaka. ako se ukljuci sve ok, dospi tecnosti po potrebi i uzivaj. ako prokuva znaci da je zaglavio termostat od leda i moras ga zameniti

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Jan 06, 2009 10:05 pm 

Hvaala brate,hvala...a imacu jos puno pitanja al otom potom,kad ga upalim

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Jan 06, 2009 10:15 pm 

Automobil: 2105
To je jedan od razloga zasto sam pocetkom novembra ispustio tecnost i sipao 100% antifriz :)

Da zakopca jelece ne treba joj nano zna da momci vole kad je otkopcano

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Jan 06, 2009 11:13 pm 

Quote:
To je jedan od razloga zasto sam pocetkom novembra ispustio tecnost i sipao 100% antifriz

cekaj, oces da kazes da si sipao ono0 zeleno cudo i to 100% bez mesanja sa vodom?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Jan 06, 2009 11:31 pm 

IMAM JEDAN DOBAR DIJAGRAM SA SKOLE U VEZI HLADJENJA ANTIFRIZOM I VODOM , VIDIS EKAO SLIKA TJ I JESTE SLIKA JPG KAKO DA GA POSTAVIM OVDE

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Jan 07, 2009 12:04 am 

u dnu svake stranice, iznad reklama imas dugme "odgovori"
kad ti se to otvori imas ispod "add image to the post"

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Jan 07, 2009 12:15 am 

To sto teze vergla moze biti da je pumpa za vodu zamrzla (imao sam ja takav problem) a antifriz nikako cist 100% samo pomesan sa vodom 50-50% i po mogucstvu da se pomesa pre nego sto se sipa u rashladni sistem. ;)

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Jan 07, 2009 12:24 am 
Site Admin
Site Admin

Shone89 wrote:
To je jedan od razloga zasto sam pocetkom novembra ispustio tecnost i sipao 100% antifriz :)

Mislis stopostotni antifriz ili sto 100% antifriz koji mrzne negde oko -40.

Ako je ovo prvo onda nemam komentara jel se etil glikolu tek mesanjem sa vodom tacka mrzenjenja snizava sa -4 na nize.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Jan 07, 2009 12:58 am 

I tek da vidis sta 100% antifriz radi crevima i cevima :lol:

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Jan 07, 2009 1:15 am 

prosle godine pojavi mi se jedan lik sa citroenom BX i kaze da gubi vodu negde... krenem ja da kopam i nadjem: progrizao je antifriz RUPU U BLOKU MOTORA!!!! pitam coveka sta je sipao koji djavo??? sonu kiselinu??? jok kaze, 100% zeleni antifriz... i sta sad da radim? pita me. -nista. pravac na otpad i ako nemaju polovan motor mozes slobodno da im ostavis auto :lol:

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Jan 07, 2009 2:05 am 

Automobil: 2105
Ma hteo sam reci da nisam samo dolio antifriz nego sam napravio smesu u posebnoj kanti i sunuo lepo u ceo sistem pomesano sa vodom :P

Bunovnost ljudi :D

Da zakopca jelece ne treba joj nano zna da momci vole kad je otkopcano

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Jan 07, 2009 3:05 pm 

evo ga taj dijagram (ovo trba prvo da se podigne na intewrnet pa onda da se ovde da link ka tom img-u,pitam se da li mogu da pisem kodove ili tagove ovde kao html ili css)
Image

Iz ovoga vidimo (gledamo drugi dijagram) da najbolje hladjenje postizemo cistom vodom (naravno destilovanim samo H20) ali tu imamo i kon tra efekat da je motor suvise hladan tj. tesko postize radnu temperaturu i ima ogranicenje na 100°C i zimi kad lako zaledi.Sa druge imamo cist antifriz koji vrlo slabo moze da odvede toplotu ali zato trpi temerature do 220°C i od -15°C .Sledi da je mesasvina sa 70% antifriza gotovo nezalediva u nasem podnevlju (jer podnosi -50°C a u plusu ide do 116°C)
Ja bi se odlucio za 90% antifriza jer je to opseg od-30°C do 130°C kad je u pitanju konvencionalna upotreba (kad bi imo mlogo pare) ali ipak delim misljenje mnogih 50:50 (-38°C do 107°C i 70 W/mK -odvodjenje toplote)

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Jan 07, 2009 4:53 pm 

nikad nemoj gubiti iz vida kolika je temperatura na povrsini hladnjaka kad na spoljnoj temperaturi od recimo -10* ides 100km/h. zato je po meno 50% obavezno. veca koncentracija od toga je cesto suvise agresivna prema aluminijumu. ko hoce vecu koncentraciju - obavezno g12(roze antifriz)

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Jan 08, 2009 12:23 am 

vrlo zanimljivo zapazanje,moze se o tome napraviti kvalitetna diskusija.Video sam kod mnogih trkaca da su hladnjaci sakriveni od direktne struje vazduha
Da se vratim na ovu knjigu iz koje sam izvuko ovaj dijagram..Vrlo je detaljna i podrobna ,svestrana i vrlo savremena.To je udzbenik za masinski fakultet (ja sam mislio Kragujevac do danas kad ono Banja Luka)Zove se : Pogonski Materijali Motornih Vozila od Stevana Veinovica , Radivoja Pesica i Snezane Petkovic (svi profesori u KG).
To je izuzetna knjiga .Bavi se opisivanjem pogonskih materijala kod vozila i motora (benzini , nafte , alkoholi , auto gas , ulja , maziva , tecnosti za hladjenje i kocenje i tako to)
-interesantna je prica za tecnost u kocnicama koja je izuzetno hidroskopna (vezuje vlagu ).Kad se desi da se temperatura sistema podigne iznad 100°c voda koja je u sistemu ispari (temeratura mora da je malo veca od 100 zbog veceg pritiska) i tada nastaje parni cep koji ne provodi hidraulicni pritisak i kocnica ne radi ,a to se desava racimo pri dugotrajnim nizbrdicama ili ako koci neki tocak pomalo i sl
-racimo veoma vazno je da je etilenglikol (ima ga u antifrizu) veoma otrovan
1.4 ml/kg mase je smrtonosna doza pa se prelazi na druge tecnosti kao recimo propilenglikol
-takodje ,veoma otrovan tetrametilolovo ili tetraetilolovo (nervni bojni otrovi) a koriste se za povecanje oktanske vrednosti benzina (to su olovni benzini) tako da se sada prelazi na razne etre kojima povecavamo oktanske vrednosti (bezolovni)
-ulje u menjacu moze da izgubi maziva svojstva pri velikim radnim temperaturama i dovede do fatalnog habanja zupcanika i otkaza a to se desava pri dugotrajnim uzbrdicama kad je strujanje vazduha malo a time i hladjenje menjaca (recimo putnicko vozilo koje vuce prikolicu na usponu)
-nitrometan u americkim filmovima "nitrp" CH3NO2 ima duplo vecu specificnu toplotnu energiju od a to znaci i snagu motora koji to gori ali se i mnogo vise i greje
i mnogo toga zanimljivog pa bih voleo da to procitate ali kako da je prebacim u elektronsku formu (sem da je celu skeniram ili prekucam a mozda hakujem katedru za MVM i nadjem de su to spremili pa copy paste na inernet).Uopste sto se tice literature treba posecivati fakultetske bibliopteke ili sajtove ima mnogo toga sto moze koristiti

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours