Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Fri Oct 19, 2018 5:04 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 153 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Next
Author Message
 Post subject: O prelasku na zapadna kola
PostPosted: Mon Oct 15, 2012 8:43 pm 

Automobil: Lada Samara 1500
Boki78: "Ono sto bi bilo zanimljivo, je npr otvoriti temu za diskusiju o iskustvima clanova lada foruma koji su sa lada presli na druga, modernija zapadna kola.Pogotovu u smislu cene eksploatacije, problema sa odrzavanjem i sl. pa to uporediti sa ladama i sabrati utiske, podvuci crtu i reci da li je to bila greska, ili nije, ili se moze posmatrati na razne nacine :D"

Boki78 je postavio interesantno pitanje na koje ću odgovoriti svojom osobnom poviješću. Istodobno Kada sam 1988. počeo voziti roditeljsku Samaru počro sam i studirati strojarstvo i uživati u šarafljenju na obiteljskom autu. Sa svojim bratom sam uvijek popravio svaki kvar, auto nikada nije bio u servisu. Bio sam ponosan na svoju Samaru i stečeno iskustvo i znanje - i tako 15 godina. Onda sam, kao i većina ljudi počeo voziti zapadana kola na kojima ništa nisam mogao raditi, s kojima nisam uspostavio nikakav odnos i koji su iz mene isisavali cijele plaće za popravke. Nastupio je čas kada mi je postalo dosta da od mene prave majmuna, te sam počeo sređivati Samaru iz 2000. i ponovo sam osjetio davno zaboravljenu radost.
Pozdrav iz Zagreba!

Profile  

Post subject: Re: O prelasku na zapadna kola
PostPosted: Tue Oct 16, 2012 8:04 am 

Automobil: Honda Civic Tourer
Jako mi tesko pada citati ovakve tekstove...Od svoje 11 godine sam u Ladama.Cale vozi samaru,jedan brat nivu,drugi 2107 a ja 112.
Zbog opste situacije,izgleda da cu biti prinudjen da se oprostim od lajke i rodnog grada i egzistenciju da potrazim u drugoj drzavi,gde sa nasim tablicama mogu voziti samo 6 meseci,kad budem trebao da vadim njihovu vozacku dozvolu.Ako slucajno budem naleteo na prioru karavan,onda cu najverovatnije to uzeti,ali se nikad ne zna,posto necu imati vremena preterano da biram i trazim.Jos uvek se nadam,da cu moci da ga zadrzim i tamo,mada su sanse suvise male.
Moji drugari ce ovde prvi saznati kad budem prodavao,posto se nadam da ce otici u dobre ruke!

Profile  

PostPosted: Tue Oct 16, 2012 9:54 am 

Automobil: Lada 111+2103
Da.. da nikad završena priča. Objektovno, kola su trošak bilo koja, svaka mora da se održava i sigurno dodje na red prije ili kasnije i popravka.. ali Lada bude uvjek napravljena ovako da budu mogli razni domaći majstori da poprave nešto.. šta je u biti pozitivno, ili ništa drugo, svaki može da ju sam održava, barem zamjena ulja i filtera nije nešto šta ne bih i umetnik ili pesnik mogao sam da napravi... i uštedi novac, jer samo zamjena ulja mislim da nije izpod 100 eura na bilo kojem ovlaštenom servisu, ako pričamo u markama biće samo skuplje..

Šta da kažem, bilo kod kuče (susjeda, rodjaka..) sve i svašta, čovjek može svašta da čuje. Prošle godine cale kupio novog BMW 116d.. Ovo nije nista od kola..zaista. Ja ne znam zašto ljudi kupuju BMW.. stric ima 525 iz 2007 godine.. osim toga što je nekoliko duži i na zadnijm sedištima može neko da sjedi je ovo največa razlika.. 300 eura platiš samu za zamenu ulja.. ili gubiš garanciju... i ovako moraš da sipaš neka ne znam koja skupa ulja, jer se svako plaši da ne bih zajebao turbine.. tvda sjedišta, auto se vozi kao da nema amortizera, svaku najmanje oštičenje asfalta osetiš direktno na guzi.. :D :D

Lada ima bolja sjedišta, ja zaista uživam kad vozim Ladu, a ne ove malo pre spomenute ili nešto slično.. Sad sam vlastnik druge Lade 111 redom, sa pola godine Škode Felicije koja je bila katastrofa.. i ovako: sa drugarom smo napravili veliki servis na ovoj Ladi sami, zamjena kaiša, španera, filtera i ulja, ukupni troškovi oko 70 eura.. :D i vozi miško... :)

Kolko god ima Lada ili jih nema, djelovi se dobije, danas ovo nije problem.. stvarno želim da kad bude novca da kupim novu ladu... moram polako da šdedim pare, samo na odmoru u septembru (more i Maroko) sam potrošio 1600 eura... moram malo da smirim putovalne ambicije i biče nove Lade uskoro.. ali i želja po putovanjima je skoro snažnija kao ova po novoj ladi.. :)

Pogledajte ovo, stvarno ova ljepotica nema konkurencije 8) 8)

http://lada-priora.autobazar.eu/kombi-16-16v-komfort-id3733890.html

Neču ja da budem rob kola i bankira... :D :D i vozit ću jeftina kola u kojim zaista uživam, a ne skupa u kojim samo susjedi misle da se vozač oseča dobro, a vozač se oseča dobro, ne zbog kola, ali zbog toga što misli da drugi misle kako se ima ljepo kad vozi ovaj velik trošak i se konstantno brine za njega skoro ko za svoje zdravlje i život, ako ne više i plača 300 eura za zamjenu ulja :D :D :D :D i nema para više za ništa, ni za solidan odmor.. a Lada..nikome neče past u oči, nema brige od krađe auta ili točkova jer ni jedan nov auto nema više 14", plus, još jedna pozitivna strana, jeftinije gume... :D plus.. ima pozitivnih stvari bezbroj... :)

Imre: Moj drugar koji je došao sa Slovačke, živi u Ljubljani ima Ladu u Sloveniji sa slovačkim tablicama već 3. godine, vozi bez problema, često ide za Slovačku i tamo napravi tehnički i plača osiguranje.. nema nikakvih problema.

Lada 1500 SL/2103, g. 1979, certifikat oldtimera
Lada Riva 1600/2107, g. 1985, certifikat oldtimera

Profile  

PostPosted: Wed Oct 17, 2012 7:53 pm 

Automobil: 2107 e39 525D
Šta da vam kažem, 12 godina klasike 2105(1989)-2107(1988)-2104(1990) dosta je bilo više potrošnja kamionska performanse očajne limarija se držala sasvim solidno motori su imali svakojakve kvarove koje nikad u životu nisam sreo na uslovno rečeno normalnim autima cijene održavanja su svakako bile smiješne za koje auto možete uzeti dihtung glave za 7KM (3,5€) puno kilometara malo i previše nismo je više mogli trpiti jednostavno je dosadila ali nemamo šta kukati saldo nula ne mogu reći da je bila loša ni u kom pogledu ali ne mogu ni da je pretjerano hvalim
priča je završena prodajom karavanke ostala mi je 2107 koja je već godinama u fazi restauracije,
kao zamjena je stigao 190D u svakom slučaju neuništiv nepoderiv šest godina stariji , godinu dana je kod mene nakon sređivanja limarije u smislu rubovi džapovi zakrpe oko rupe za dizalicu više šarafciger nije vidio troši 6.5-7.5 zavisno od režima vožnje dva put išao u BGD, u Banjaluku nebrojeno puta. U svakom slučaju investicija se isplatila za isti novac sam mogao uzeti 11x ali bez plina istina uživao bi u novijem autu ali ali ... želja za mercedessom pa makar sa donje police je bila jača

samaru imam već 4 godine godiše 1990 1300 ona je kraljica čudnih kvarova ... potrošnja tu i tamo u suštini ok performanse ??? šta je to ali ne kukam sa njom nisam zadovoljan limarija truli brzinom svjetlosti (skoro u klasi fiat 132) doduše nisam imao korube u prednjim blatobranima ....

Profile  

PostPosted: Wed Oct 17, 2012 8:50 pm 

Automobil: Lada 112 1.6 16v
moji su 1992. godine kupili novu samaru, kad sam ja bio jos dete, porastao sam u samari, na njoj naucio da vozim, polozio za kola i vozim je i dan danas. medjutim, godine cine svoje i sve vise razmisljam o kupovini drugog auta. nazalost, 99% to nece biti Lada. zasto? iz vise razloga...

jesmo se mi navozali sa njom, ali ima toliko glupih i sitnih nedostataka da je to prosto neverovatno. ranije mi je to bilo i zanimljivo jer sam voleo da cackam oko kola, ali vec lagano pocinju da me nerviraju. skoro da nema vikenda da ja ili cale nesto ne cackamo. te dotegni ovo, te dotegni ono, ono skripi, ono se cuje, podmazi jedno, drugo nece, trece zapinje, i tako u nedogled. bilo je i kvarova, ali ajde, desava se i na novim kolima a kamo li na 20 godina starom autu. dosadilo mi je vise, i meni i caletu.

odrzavanje jeste jeftino, i to bez daljnjeg, ali koliko god da su jeftini, duplo su nekvalitetniji. mislim, 3-4 godine unazad jednom godisnje menjati manzetnu zupcaste letve je apsurdno. to je samo jedan primer, a ima ih milion...

nasuprot tome, do pre neki dan pa jedno godinu dana unazad sam svakodnevno vozio opel corsu, 2005. godiste, 1.0 44 kw, 70.000 predjenih kilometara. osim redovnog servisa koji kosta 5.500 dinara (od cega je najskuplja stavka ulje), drugih izdataka nije bilo. kljuc u bravu i voznja, bukvalno. prosecna potrosnja od 5 litra, lak za voznju, full opremljen (ABS,ESP,Airbag x4, klima, servo volan, el. podizaci, dalj.zakljucavanje itd). zbog nepunih 1000 kubika, nije imao ne znam kakve perfomanse, ali 150-160 km/h je isao kad god sam zamislio. i nista ne skripi, nista se ne doteze, ne curi... tako da, bolje i tih 5500 za redovan servis koji se radi u proseku jednom godisnje nego skoro svaki dan drzati srafciger u ruci i kidati zivce ne bi li odrzavao kola sto jeftinije koje na kraju opet ispadnje skuplje. naravno, docice vreme kad ce i on poceti da se kvari, ipak je relativno nov auto, ali opet, delovi za takav auto nisu drasticnije skuplji od Ladinih, a i nije toliko komplikovan auto da ne moze da ga popravi bilo koji bolji lokalni majstor (tj. da auto mora zbog svake sitnice u ovlasceni servis)

Profile  

PostPosted: Thu Oct 18, 2012 1:39 pm 

:D moja majka ima corsu g. 05 1.0 12V kupljena nova tada, sad ima oko 65 000km, ok, nije loš auto, samo ovo nikad ne troši 5l, oko 7 biće bliže istini. A ne možeš da usporedjuješ nešto koje ima 20 godina i je totalno istrošeno i nešto novije. Več prošle godine smu našli na prvim vratima na spoljašnjoj strani donjeg ruba hrdju, bilo veoma malo, ali dali smo srediti da ne nastavlja, nije bilo skupo, ali ipak.. počelo je... za 15 godina ovakvog auta nikad i nigdije neče više biti.. ovaj motor 1.0, ja sam isto išao 160, ali samo jedan put, kad ideš 100 ima skoro 4000 obrtljaja.. :lol: sa ovim autom ideš 160 ako si samoubojica i želiš uništiti motor i si sam u kolima, ovo je gradski auto, razume se... majka se vozi sa njim do posla oko 8km u jedan pravac, ne koristi se ga za ništa drugo.. osim redovitih zamjena ulja i filtera crkao je senzor, ne znam kako se zove na srpskome, ali zamjena je koštala 200 eura (odmična gred), sad čeka i volanski drog da se promjeni.. osim toga zaista ništa nije bilo i amortizeri nisu več ok a auto nikad nije skrenuo sa asfalta, da zadnji kočićni cilindri su bili menjani. To je za 7. godina malo.

dovoljno u Corsi.. ali ovakva sa normalnim motorom več je skupa, ako gledaš nove.

Profile  

PostPosted: Thu Oct 18, 2012 9:07 pm 

Automobil: Lada 112 1.6 16v
dobro, naravno, pravio sam poredjenje sa mojom samarom i corsom. ova nije prelazila 5.5 l i to sa zustrom voznjom, ali to opet zavisi u kakvim se uslovima vozi auto. gradska voznja, da, ali po ko zna koji put kazem, Zajecar je mali grad, ima 3 semafora, nema graskih guzvi, retko kad ima stani-kreni voznja, u uzem centru grada vozim trecom a kad krenem iz centra ka periferiji cetvrtom brzinom, na mali broj obrtaja. tako da, potrosnja je bila ta. u Bg-u ili nekom vecem gradu mozda i trosi 7, ali kod mene ne.

rdje nigde nije bilo, auto je bio u perfektnom stanju. sto se tice brzine, tu si u pravu, nije auto za trke, vec gradski auto koji se veoma lako vozi, a mogao je da posluzi da se ode do susednog grada ili sela. od ulaganja, osim redovnih servisa, nije bilo potrebe. nazalost, prica sa ovom corsom (od miloste zvana "corseta") se nesrecno zavrsila pre par dana. sreca u nesreci je da je prica zavrsena samo po kola.

Profile  

PostPosted: Thu Oct 18, 2012 10:38 pm 

Ma da, stara kola su stara kola, ako imaju oko 20 godina ili više samo po sebi se podrazumeva da je došlo vreme, da se kvare i da truli lim.. :D Naravno, jer šta bih radile sve te fabrike u suprotnom slučaju :D jel zna ko za koji auto ko još nije raspao osim ovih u muzejima.. Naravno, najbolja kola su nova kola.
Zaista ne možeš da kažeš, imam 20 godina staru Ladu, truli i kvari se, prošla je ko zna kolko, nikad nije bila u garaži i slično.. i zaključiš da rusi ne ume pravit kola. Ajmo bre, vreme je da se kupi novu.. ovako ide ova priča, ali financije su problem. I ja bih kupio novu Ladu (ili bilo šta, ali Lada je na 1. mestu još uvjek) ako mi ovo ne bi značilo problem.. Ali ABS, servo, airbage, klimu i slične veće ili manje, nužne stvari i gluposti ima i nova Priora za 7000 eura u Slovečkoj, naprimer.

Ja sa oboje 111 do sad nisam imao nekih loših iskustava, moja prva 111 je za vreme mog vlastništva prošla skoro pola europe (Njemačka, austrija, polska, slovačka, češka, balkan..) 100 000 km, nešto je bilo.. sad sa ovom sem do sad prošao za 2. meseca 5000km, ali vidit čemo kolko bude moj lični rekord.. živi bili pa videli, i Lada isto, ali ako sad radi savršeno, ipak ima 11 godina šta nije malo ni za Ladu ni za bilo koja druga kola.. ne očekujem mnogo i vozit ču ja ovo dok bude radila.. več pripremam planove za iduću godinu.. na Krim (Ukraina) sigurno, ako bude novac, sve zavisi od posla, svi znamo kriza i ove priče.. možda i Španjolska sa Portugalom, sa Ladom, naravno.

Profile  

PostPosted: Thu Oct 18, 2012 11:11 pm 

Automobil: lada 112 16v
Opa,samo napred!! Ja cu morati da ponovim Bled-Bohinj,da VAZ ispravi gresku od letos :!: :!: :!: :!: :!: :!: :mrgreen: :mrgreen:

Profile  

PostPosted: Thu Oct 18, 2012 11:16 pm 

Automobil: lada, chevrolet
Evo sad mene!

Najprvo pozdrav do Mome odnosno Altinjanina in njegovim boljim polovinama...:) .Možda se u bolju polovinu broji i lajka...koja ide kao zmaj, koju sam šrafao ja lično mnogo više nego koju ...e pa ne bi sada o curama :). Ipak bolje to nego pivo, ma da se ne slaže Altinanin . Oglasi sam se zbog jednog posta koji promatra kako se isplati voziti zapadan kola i istodobno o samom odnosu prema autu, kojeg ne možeš ništa poporaviti sam.
Imam puno iskustva sa ladama, možda i više nego svi forumaši, baš mi je blizu ta filozifija od elektroničara i sad taj post koji piše,da je posle nekoliko godina opet kupio ladu i sada skoro besplatno vozi i popravlja sam.
Ako se nastavi taj razgovor o tome, sudjelovat čem i ja. Pozdrav iz Slovenije
Matevž

Profile  

PostPosted: Thu Oct 18, 2012 11:28 pm 

altinjanin wrote:
Opa,samo napred!! Ja cu morati da ponovim Bled-Bohinj,da VAZ ispravi gresku od letos :!: :!: :!: :!: :!: :!: :mrgreen: :mrgreen:

e, ovako se priča :) 8) ako ne, opet ćemo imat malo druženja :) ali ne, nadam se da se ti neće više ponovit ovako loše iskustvo, možemo i da se družimo bez ikakvog šrafenja.. ;)

Profile  

PostPosted: Thu Oct 18, 2012 11:45 pm 

Ja sam ipak da ''SRAFIM'' lasko,pa jos tamno!!! :D :D :D :) :) :) Ja samo znam da lajku ne dam,niti cu ikada voziti nesto drugo,a da nije Vaz,znam da je ovo sto pricam ''teska '' dijagnoza,neizleciva bolest :mrgreen: :mrgreen: ,ali sta cemo,mi ladomani smo ludaci prve i najjace klase,i nema nam pomoci!!!!!!!!! 8) :D :D :D :) :) :) :D :D :D :) :) :) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Profile  

PostPosted: Thu Oct 18, 2012 11:54 pm 

Automobil: lada, chevrolet
Čini mi se da je lada skup slovenski usuđen uvdje na srpskom forumu

Profile  

PostPosted: Fri Oct 19, 2012 12:25 am 
altinjanin wrote:

Sad hoces i blok motora da remontujes? :mrgreen: :mrgreen:

PostPosted: Fri Oct 19, 2012 6:40 am 

Boki78 wrote:
altinjanin wrote:

Sad hoces i blok motora da remontujes? :mrgreen: :mrgreen:

Cut' tamo jezik pregrizo!!!!!!!!!!!!! :!: :D

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 153 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Next

All times are UTC + 2 hours