Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Tue Oct 23, 2018 3:50 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Danas su napravili poslednju Ladu 2107
PostPosted: Sat Oct 13, 2012 12:46 pm 

Automobil: Lada 111+2103
Da se malo poigramo i sa brojkama... od 19. aprila 1970 do 19. septembra 2012 kad su u Iževsku napravili poslednju 2104 su napravili ukupno 17 000 000 klasika.

Detalnije, proizvedeno je bilo:
Lada 2101: 4.846.900
Lada 2102: 666.889
Lada 2103: 1.304.866
Lada 2106: 4.175.506
LADA 2104/2105/2107: 5.857.727

360 000 modela 2104/5/6/7 je bilo proizvedeno još u drugim tovarnama u Ukraini, Rusiji ( npr. Iževsk, Čečenavto..)i Egipatu.

Sad nikako da nadjem.. ali, sećam se čitao sam negdije, mislim da ima još uvjek u saobračaju još više od polovine svih ikad proizvedenih klasika.. Kad sam bio prošle godine u Armeniji i Gruziji verovao bih tome, jer osobito u manjim gradovima i selima skoro nema drugih auta osim klasika.. Vjerovatno je isto i u siromašnijim regijonima Rusije i drugih ex.CCCP republika.

Živi Lada naprijed i bez klasika.. :prvi i ovo osobito dobro.. prošli mjesec su samo najnovije Grante, t.z. nove klasike prodali u Rusiji 14.000 i još planiraju da povečaju proizvodnju ... Jedva čekam da počinje izvoz, mogla bi "nova klasika" da bude i moja sledeča Lada ... 8) samo da dodje u EU.. i da dobijem redovan posao ... a za sad moram da budem zadovoljan sa 111, koji ništa ne fali i dobio sam je skoro djabe.. ali nadam se da izdrži još nekoliko 10. 000 km :D

Image

Lada 1500 SL/2103, g. 1979, certifikat oldtimera
Lada Riva 1600/2107, g. 1985, certifikat oldtimera

Profile  

PostPosted: Sat Oct 13, 2012 4:45 pm 

Automobil: Niva 1.7 4×4
Boki78 wrote:

Meni licno je najzanimljivija sledece pojava. Letos sam malko boravio u Pomoravlju i pri svakoj poseti rodjacima sam kao po pravilu bio pitan kada cu kupiti nov auto. Kao da je nekako postalo blam ljudima da voze ladu, pa jos matoru :( Da stvar bude gora svi do jednog nisu u boljoj materijalnoj situaciji od mene, dok sa druge strane da bude smesnija, evo jedan od njih se uz malo zajmljenja i praznjenja svih kucnih fondova na nulu sakrpio i pocastio lagunom 2 za oko 3000e. Ja da budem iskren za tako sta nemam hrabrosti, novac i da ne pominjem.

No iz tog spektra imam "sampionski" primer iz komsiluka. Porodica koja je do skora vozila matoru kia-u pride, u ocajnom stanju, i to cak i zimi na celavstonkama, sada vozi polovnog espace-a iskesiranog sa 5000e. :mrgreen:

Meni to dovoljno govori. Npr ta laguna je nova koštala možda tri puta više od moje nove lade, a sad polovna košta manje ili tu negde :lol: :lol: :lol:
Ali o ukusima nećemo, a ni o kompleksima.

www.ladaniva.iz.rs

Profile  

PostPosted: Sat Oct 13, 2012 6:24 pm 
Ma na stranu pricu o ukusima, i komplexima. Meni je interesantnije kako neko uspe da izbalansira finansijski ulaz i izlaz sa takvim autom u slucaju da nema solidno placen posao :)

PostPosted: Mon Oct 15, 2012 8:29 pm 

Automobil: Lada Samara 1500
Boki78 wrote:
Iz nekog razloga meni je tesko da zamislim ladu kao moderan, fancy auto pun neke elektronike :D Ali eto vremena se menjaju ... Verujem da ce ova lada nastaviti da se proizvodi u Ukrajini, gde je nastavljena i proizvodnja Samare nakon prekida u Toljatiju. Sigurno je da postoje trzista koja su i dalje raspolozena za klasiku.

Ono sto bi bilo zanimljivo, je npr otvoriti temu za diskusiju o iskustvima clanova lada foruma koji su sa lada presli na druga, modernija zapadna kola.Pogotovu u smislu cene eksploatacije, problema sa odrzavanjem i sl. pa to uporediti sa ladama i sabrati utiske, podvuci crtu i reci da li je to bila greska, ili nije, ili se moze posmatrati na razne nacine :D

Boki78 je postavio interesantno pitanje na koje ću odgovoriti svojom osobnom poviješću. Istodobno Kada sam 1988. počeo voziti roditeljsku Samaru počro sam i studirati strojarstvo i uživati u šarafljenju na obiteljskom autu. Sa svojim bratom sam uvijek popravio svaki kvar, auto nikada nije bio u servisu. Bio sam ponosan na svoju Samaru i stečeno iskustvo i znanje - i tako 15 godina. Onda sam, kao i većina ljudi počeo voziti zapadana kola na kojima ništa nisam mogao raditi, s kojima nisam uspostavio nikakav odnos i koji su iz mene isisavali cijele plaće za popravke. Nastupio je čas kada mi je postalo dosta da od mene prave majmuna, te sam počeo sređivati Samaru iz 2000. i ponovo sam osjetio davno zaboravljenu radost.
Pozdrav iz Zagreba!

Profile  

PostPosted: Wed Oct 17, 2012 11:00 am 

Automobil: Lada Samara 1500
zlatkodesign wrote:
Bolje da su proizvodnju preselili u Srbiju-Kragujevac sad bi Zastava proizvodila 150000 vozila godisnje umesto ovih bednih par hiljada puntica.
Inace ovaj model je i te kako pruzao prostor za modernizaciju, sa jednim vrlo jakim adutom za prodaju u inostranstvu a to je pogon na zadnje tockove ili ti gospodska vuca kako je neko vec napisao negde. Ali braca rusi osim nafte,gasa i oruzja izgleda da ne znaju da izvoze bilo sta drugo. Kad bih imao para kupio bih jednu od ovih zadnjih,pravi muski auto,samo za iskusne,ko je vozio godinama auto sa zadnjom vucom zna o cemu pricam.

Prednji pogon je zbog podupravljivosti (auto prednjim krajem bježi iz zavoja - povećava se radijus okretanja) pogodan za neiskusne vozače i huligansku jurnjavu. Za razumnu vožnju puno je bolji stražnji pogon. On omogućuje povećanje adhezijske težine (težina na pogonskom mostu) s povećanjem opterećenja automobila - bilo teretom u prtljažniku, bilo prikvačenom prikolicom. Stražnji je pogon nadalje neusporedivo robusniji i trajniji. Kod stražnjeg pogona je i prednji ovjes kvalitetniji jer nema osjetljivog filigranskog Mekfersonovog ovješenja (koje je patentirano kao jeftino rješenje gdje amortizer preuzima ulogu vodilice).

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours