Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Mon Oct 15, 2018 3:55 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Daljinsko otključavanje gepeka
PostPosted: Fri Jan 30, 2015 7:05 pm 

Automobil: 118 Kalina 1.6
Na Kalini 118, na poklopcu gepeka ostavljen je prostor i konektori za daljinsko zaključavanje gepeka. Na daljincu, takođe postoji poseban taster za gepek. Međutim, fabrički nije ugrađen elektro motor koji bi to pokretao.
Da li se tu može ubaciti nekakav motorić da to funkcioniše?

Profile  

Post subject: Re: Daljinsko otključavanje gepeka
PostPosted: Fri Jan 30, 2015 7:32 pm 

Automobil: Niva 1.7 4×4
http://www.kupindo.com/Prateca-oprema/1 ... 02-2-zice-

www.ladaniva.iz.rs

Profile  

PostPosted: Fri Jan 30, 2015 7:52 pm 

Automobil: 111
ALI moraš da vidiš šta i kako radi, tj da li daljinac (fabrički pretpostavljam) pušta i šta na te kablove (+ ili -). Ovo ti kažem jer je meni CB puštala (-) minus , na taj izlaz, a meni je trebao + pa sam to rešavao sa relejem.

Profile  

PostPosted: Fri Jan 30, 2015 8:43 pm 

Za zaključavanje mora da pušta i plus i minus. Tokom zaključavanja i otključavanja, elektronika zameni polove na kablovima i tako se dobijaju dva smera u kojima motor deluje, a to je dovoljno. Ako radi samo otključavanje (kao kod mog juga, jer se zaključava zatvaranjem) tada nema zamene polova jer motor radi samo u jednom smeru.

www.ladaniva.iz.rs

Profile  

PostPosted: Fri Jan 30, 2015 8:54 pm 

Da, fabrički je daljinac. Gepek se i otključava i zaključava ključem. Tako da onda mora menjati -/+. Da li onda da proveravam bilo šta?

Profile  

PostPosted: Fri Jan 30, 2015 9:09 pm 

Uzmeš unimer i proveriš da li ta razmena polova radi. Ako radi, kupiš motor i to je to.

www.ladaniva.iz.rs

Profile  

PostPosted: Sat Jan 31, 2015 1:01 am 

Izmerio sam i pokazuje napon (na kratko) kada se zaključava od 12 volti, a kada se otključava pokazuje 0,1 do 0,2 V. Na daljincu se otključava i zaključava zajedno sa ostalim vratima. Poseban taster na daljincu za gepek služi da se posebno, samo gepek, otključa ili zaključa nezavisno od ostalih vrata. Tada isto pokazuje napon svaki put kada se pritisne.
Evo kako izgleda ta brava, a na slici se vidi i konektor sa dve žice koji se nalazi malo unutra. Da li se tu može montirati taj elektromotor?

Attachments:
File comment: Ovde se u pozadini vidi beli konektor.
IMG_20150130_224034.jpg
IMG_20150130_224034.jpg [ 189.14 KiB | Viewed 3973 times ]
 Profile  

PostPosted: Sat Jan 31, 2015 2:16 am 

Moraš da razmotriš šta se dešava kada okreneš ključ u bravi, pa da postaviš motor tako da on izvede taj potez.

Inače, motor za centralnu bravu pravi pravolinijske pokrete. Ne okreće.

www.ladaniva.iz.rs

Profile  

PostPosted: Sun Feb 01, 2015 5:25 pm 

Hvala na informaciji da radi pravolinijski. Ja sam mislio da okreće.
Mislim da će mi biti teže da namestim da radi ono što radi ključ jer ključ okreće ovaj crni kotur levo-desno i kada postavi prošireni deo kotura na belu polugu tada otključava. Tako da ću morati spojiti direktno na belu polugu ili na metalnu šipku u levom delu slike. Brine me najviše kako ću fiksirati motorić. Imam utisak da i Rusi nisu znali kako tu da postave motorić pa su ostavili bez njega.

Profile  

PostPosted: Sun Feb 01, 2015 9:49 pm 

Ja sam otprilike tako i protumačio sliku. Pretpostavljam da kada jezičak nije na beloj plastici, tada samo može da se stiska dugme, a gepek ne otvara. Da li sam u pravu?
Ako jesam, onda postavi motor da gura ovu šipku na gore i poveži polove tako da to radi kad otključavaš. Bravu drži stalno zaključanu, jer ako je otključana, motor neće zaključati. I još samo obrati pažnju da li se taj motor aktivira sa otključavanjem vrata, jer nebi bilo dobro da ti se otvori gepek svaki put kad otključaš vrata. Pošto imaš poseban taster, verujem da neće biti tog problema.
A za motor izbušiš dve rupice na unutrašnjem limu. Uz njega u kompletu idu još neke polugice, element za spajanje i pomoćni lim. To je skroz dovoljno da se motor lepo postavi bilo gde.

Srećno ;)

www.ladaniva.iz.rs

Profile  

PostPosted: Sun Feb 01, 2015 10:17 pm 

DARE, potpuno si u pravu. Takođe, mora se držati zaključano ključem. Uradiću kao što si mi opisao. Jedino što će se gepek otključavati i zaključavati svaki put kada i vrata. To sam i proverio sa unimerom, a piše i u uputstvu.
Kako stoji u uputstvu gepek se može i posebno (nezavisno od vrata) zaključati i otključati posebnim tasterom. Isto i unimer pokazuje.
Koliko sam shvatio to je zbog alarma (koji, takođe, nije ugrađen). Naime, to bi značilo da kada je aktiviran alarm (a aktiviran bi bio svaki put kada je auto zaključan) možeš prići gepeku (deaktivirati alarm i otključati gepek), a da ostatak vozila ostane pod alarmom. Znači alarma nema (ali su opcije prisutne).
Ne znam da li i senzori postoje u vratima, a da fali samo sirena?

Profile  

PostPosted: Mon Feb 02, 2015 8:07 am 

Senzori su tasteri koji pale svetlo u kabini. Dakle postoje. Treba videti šta od elektronike ima...

www.ladaniva.iz.rs

Profile  

PostPosted: Mon Feb 02, 2015 5:13 pm 

Možda onda nedostaje samo ta sirena alarma?

Kada sam kupio auto 2007. pisalo je u spisku opreme da ima i alarm kao i daljinsko zaključavanje svih vrata i gepeka. Odmah sutradan pozovem uvoznika "Impex ib" i kažem da auto nema alarm i otključavanje gepeka. Spoje me sa vlasnikom i on kaže da fabrički nema. Da je on video, u Rusiji na prezentaciji, sa alarmom ali je ona imala ispod haube sirenu alarma. Za daljinsko zaključavanje gepeka je rekao da postoji priprema, a da samo fali motorić.

Profile  

PostPosted: Thu May 21, 2015 6:10 pm 

Konačno sam namestio motorić na bravi gepeka.
Preko daljinca (fabričkog) otključava se samo posebnim tasterom za gepek. To znači ako se vrata auta otključaju daljincem on ostaje zaključan.

Ovo je sve u redu, međutim problem je sledeći:

Kada se vrata auta otključaju tasterom iz kabine (koji se nalazi pored podizača stakala na vozačevim vratima) tada se otključava sa njima i gepek. Problem je što je ugrađena takva brava gepeka koja otključavanjem automatski podigne (otvori) poklopac gepeka za oko 1cm. Onda poklopac ostaje otvoren i može lupati u vožnji. Da bi se brava zaključala mora se fizički zatvoriti rukom.
Da se poklopac ne otvara već samo otključava onda bi se lako moglo zaključati kada se zaključavaju i vrata auta, bilo preko daljinskog ili tasterom iz kabine.

Da li je ovo ikako moguće rešiti?

Profile  

PostPosted: Thu May 21, 2015 7:22 pm 

Ja verujem da je nemoguće rešiti tako lako. Elegantnije rešenje bi bilo ako može softverski nekako da se sredi. A najgore lemilicom ali to mora da uradi stručnjak.
Neverovatna glupost. Pošto si ti dodao samo motor, znači da bi to tako radilo i da je fabrička ugradnja.

www.ladaniva.iz.rs

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours