Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Fri Sep 21, 2018 10:12 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 82 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: Sta kupiti a da ne stoji u garazi zbog preskupog odrzava
PostPosted: Fri May 20, 2011 2:21 pm 

Sad će me neko ubiti što izvlačim temu iz naftalina, ali stvarno sam stekao utisak da su ljudi na ovom forumu najobjektivniji što se tiče odgovora.
U fazi sam kupovine polovnjaka, ali se lomim jako šta uzeti. Budžet...pa recimo 4500€, max do 5000€, ali od prilike najviše bi mi odgovaralo da je u rasponu 4-4500.

E sad ja se troumim izmedju Mečke, Alfe i od skoro Fiata:

Mercedes A160 (verovatno long) - u cenovnom rangu koji mi odgovara su od 2000 do 2002 godišta
Alfa 147 (5 vrata) 1,6 - Su malo jeftinije, pa se mogu naći i mladje od Mercedesa, znači god 2001-2004
Fiat Stilo 1,6 (5 vrata) - god. 2003-2005

E sad šta uzeti a da je najbolji odnos cena/kvalitet. Koji je najskuplji za održavanje, koji se najmanje kvari...itd. ma sve što znate.

Pozdrav :hello

Profile  

PostPosted: Fri May 20, 2011 3:57 pm 

Automobil: Lada 112 1.5 Li '04
A 160 CDI sam vozio jedno vreme (nije bio moj) i dosta je nezan auto i zahtevan za odrzavanje.Jeste komforan, jeste bogato opremljen, jeste Mercedes, jeste dobar motor ali ga zeza elektronika (to mu je mana) i nije za nase puteve. Drugo, u njega ne ide bilo kakvo ulje. Castrol Edge i slicna idu u njega. Gume su dosta skupe...

Alfa... Veliki sam uljubitelj Alfe. Izbegavaj one sa SeleSpeed menjacem jer j emalo felercan a popravka preskupa. Tu ili 1.6 benzinac ili 1.9 JTD iz Fijata. Kao i ostali automobili iz te grupacije, i Alfa ima svoje ''bubice'' ali osecaj u voznji je fenomenalan.

Stilo mi je auto koji ''nit smrdi, nit mirise''. Neki ga hvale, neki kukaju na njega, sve zavisi...

Profile  

PostPosted: Fri May 20, 2011 11:06 pm 

Pa meni je isto Alfa favorit, ali sam čuo da je previše osetljiva za naše puteve. Šta god to značilo, a i da je skupo održavanje i servis.

Ne znam koliko je to istina, pa ako si upućen u to, zamolio bih te da mi pojasniš. Takodje me zanima koje su to njene "bubice"?

Profile  

PostPosted: Fri May 20, 2011 11:20 pm 

Automobil: Lada 112 1.5 Li '04
Ima osetljiv donji postroj. To je mana i kod 156. Kao i kod vecina Fijata novije generacije, i ta Alfa ima problema sa elektronikom.

Sto se tice cene odrzavanja, jeste visoka ali ipak je jeftinije od odrzavanja A klase.

Profile  

PostPosted: Sat May 21, 2011 12:53 am 

Automobil: 2108 + 21093 +2109
Ne mogu da poverujem !
Pored svih uputstava za odrzavanje tipa "uradi sam" ili uz pomoc drugara - poneko i dalje razmislja o nekim drugim markama vozila !!!
Pre svega treba sagledati koja je ocekivana godisnja kilometraza koju ce to vozilo prelaziti i tu pocinje matematika.
Racunati redovne servise na 10k km, kolika je cena i sta se sve menja; nije svejedno redovno odrzavanje brzohodnog motora sa sintetickim uljem ili nekog vozila u koje se sipa obicno mineralno ili polusintetika.
Racunati sve troskove, prosecnu potrosnju, .... gubitak vrednosti vozila na trzistu za godinu dana, registracija, cenu guma (pogotovo zimskih) ...

Ako je stvar jeftinog odrzavanja i male godisnje kilometraze onda je tu Lada neprikosnovena.

Sasvim je drugo ako imas viska novca pa zelis i volis da uzivas u malo skupljem autu pa onda matematika menja pravac, al onda tesko da mozemo da pricamo o jeftinom odrzavanju i pomoci drugara.

NAsmejao sam se danas, drugar vozi tako skuplji strani auto i svake godine menja silen blokove, na najmanju rupu na asfaltu usporava ko da vozi jaja, al je zato sav ponosan na svoj auto a Ladu obezvredjuje.
Ja ne pamtim kad sam nesto skupo remontovao na Samari, pogotovo na trapu nista nisam radio poodavno (osim kad kupim auto pa ga generalno sredjujem i dovodim u meni zadovoljavajuce stanje), vozim je kako je meni potrebno, na rupe ne obracam previse paznje, ne razmisljam koliko mi auto godisnje gubi na vrednosti, opustim se i vozim, auto mi je potreba i sluzi svojoj svrsi, preveze sve sto mi treba i nikada me nije izneverio da mi treba slep sluzba kao sto se desava vozacima sa ovim modernijim vozilima.

Ako bih imao novca toliko da mi je na redu investicija u mladji ili moderniji auto onda bih te novce preusmerio ponovo u pravcu LAde, najverovanije Priore, mada posle samare na redu ce biti nesto iz serije 11x pa mozda za koju godinu kasnije Priora, a mastam i o najavljenoj Ladi Galaksy kao nasledniku provereno kvalitetne Almere, mada Almera je skuplja za odrzavanje a Lada Galaksy trebala bi biti znatno jeftinija po pitanju odrzavanja.

PS. Ako vec moramo raspravljati o ove tri marke vozila onda ja licno ne bih odabrao ni jednu od njih, al ukusi se razlikuju. Ne znam koliki su ti prihodi al za Mercedes ti treba malo dublji dzep bez obzira kako to izgledalo, a i lopovi vole tu marku. Sto se tice Alfe tu je pitanje od koga kupujes auto jer alfu obicno uzimaju momci koji vole zvuk velikog broja obrtaja alfinog motora, redovan servis je skup. Fiat su mnogi probali al mnogi ga i prodaju sto govori samo za sebe, osetljiva skoljka na savijanje i uvijanje. Raspitaj se za cenu zamene krila i branika za sva ova tri vozila ~ to su najobicnija cukanja po parkinzima i dal je to neka suma koju mozes da podnosis svojim prihodima. A da ti jedno od takvih vozila postane loseg izgleda zbog nedostatka finansija za odrzavanje onda ces doziveti vece neugodnosti i razocarenja. Nije lose da obidjes nekoliko servisa i razgovaras sa vlasnicima takvih vozila kad preuzimaju svoje vozilo posle zavrsene popravke kakva su njihova iskustva sa tim vozilima i kolike su cene odrzavanja. Koliko mi je poznato sve je manje auto otpada pa ce biti sve veci problem vozilo odrzavati polovnim delovima.

Profile  

PostPosted: Sat May 21, 2011 8:23 am 

Automobil: lada 112 16v
slazem se sa Elektronicarom,naime,evo primera kolega sa posla je imao fijata/stilo jtd 1.9/,svakih mesec dana on ide da menja spone,krace,duze,centriranje trapa,poludeo je,elektrinika takodje ume da zeza,naravno prodao ga je..sto se mecke tice..mmm,ja licno ne volim nesto mecku,jeste da se ne kvari tako cesto,ali..ipak su i ti redovni troskovi odrzavanja dosta skupi,moj drug taxista ima A klasu,presla oko 550000,2004 godista,ne gasi je,ali kaze da je bilo problema i sa elektronikom,nekim senzorima,u principu zadovoljan je,ali kosta odrzavanje,tako da kada postavimo pitanje kako zivimo,kakav nam je standard/Ne standard/,koliko mozemo da izdvojimo para za gorivo,amortizaciju,tu moramo ubaciti i vanredne troskove,koji god da je auto u pitanju,ima ih,ja glasam za ladu,delova ima,jeftini su,a izdrzljivost je na zavidnom nivou. :prvi Meni se priora mnogo dopada,videh jednu zelenu metalik pre neki dan na brankovom mostu,zaista je lepa,tako da voleo bih da mi cucne du.. u njeno sediste ;) ,i to sa komplet opremom.Sta znam ukusi su razliciti,treba dobro razmisliti i odluciti sta se najvise isplati.

Profile  

PostPosted: Sat May 21, 2011 9:18 am 

Ne znam zasto ne bi pogledao nekog japanca,prilicno su kvalitetni.

Od pomenutih marki gore,vozio sam se u Stilu JTD,to je valjda ona verzija sa 140 ks,to je prosto neverovatno kako ide,kako god mu stisnes gas i u bilo kojoj brzini,prima bez razmisljanja,u petoj od 100-160 je jako brzo,inace u pitanju je bio sluzbeni auto sa oko 200 000 km,i kaze da su jako malo problema imali sa njim,tako da mozda ipak ima uticaja i ko je vozio auto,kako ga je cuvao i tome slicno.
A opet ako nemas podeblji novcanik,izbegavaj alfu kako znas i umes,i za 156 su delovi preskupi i radni sat u servisu,a kamoli za ovu.Kod Alfe je prosto neverovatno,da sta god hoces da skines i zamenis,moras da skines jedno 10 delova pre toga,a elektronika im nikad nije bila jaca strana.

I kao sto kazu vec ljudi,ako nemas dobar budzet-platu za odrzavanje ovakvih automobila,sto ne uzeti neku noviju Ladu 110-112,imas 112-ica 2005-2006 god za 3000-3500 e,imaju cak i servo,a dodaj jos 700-800 e i imas i klimu,ABS bi trebalo da imaju neke verzije,i imas sasvim pristojan auto,koji i kad se pokvari,neces morati da dajes zadnji dinar iz novcanika da bi ga vratio na put,takodje i registracija nije mnogo skupa,a sa 90 ks to uopste nije slab auto.

Profile  

PostPosted: Sat May 21, 2011 10:42 am 

Ja ne znam šta se vama svidja na Priori, ali dobro, kako kaže ona latinska: De gustibus non est disputandum

Meni ni održavanje samare nije bilo jeftino, ipak je to mator auto, a svaki dan joj po nešto fali. A ja ne volim da čačkam nešto sam, niti da radim to sa drugarima, za sve postoji majstor sa razlogom. Ja sam inženjer Hemije, sa mehanikom sam na Vi. Tako da Alfa ili Mečka jesu skupi za održavanje (skuplji od Lade), ali se i manje kvare nego matora Samara, tako da mi na godišnjem nivou izadje isto.

Elektronika je generalno problem u svim automobilima, sem onim koji nemaju elektronike :D
Mene zanima na šta obratiti pažnju prilikom kupovine Alfe, kao što je recimo Selespeed menjač, jel ima još nešto?

@Pera - Japance ne volim, ni sam ne znam zašto, ali po meni ako pričamo o automobilu, pričamo o Evropljanima.

Profile  

PostPosted: Sat May 21, 2011 11:48 am 

kad bi izmedju ta tri birao uzeo bi fiat nekog sa jtd motorom. mada kazu neki treba izbegavati dizelase, skuplji za odrzavanje od benzinaca/plinasa. ja vozim samaru i logika je sasvim jasna. od tacke a do tacke b preveze me za najmanje pare. za 100 evra radim na ladi sta hoces (mislim kupovina delova i ruke). da kupim auto od 5000 evrica da bi se vozao po bgd? hm. dva puta godisnje idem na put veci od 300 km. nikad me nije ostavila na putu. kvarila se jeste, ali sve sam to sam resavao (u bgd).
takodje mislim da je ukupna cena odrzavanja za recimo 5 godina ista za samaru i auto od 5000 evra. ja na samari stalno nesto kupujem po 10-20 evrica, a za bolje auto jednom godisnje iskesira se 200-300-400 evra, npr. samo je problem sto ja imam svaki mesec 10-20 evra, ali kad mi odjednom treba 200-300 to je vec muka. zasto bi mi auto stajalo nekoliko dana, meseci zato sto nemam 200-300 evra za neki deo?

Profile  

PostPosted: Sat May 21, 2011 12:49 pm 

Ocigledno nisi svestan kolko su skupi delovi na Alfi,pa zato je mozda bolje da razmislis jos jednom,drugo Alfe sto se tice kvarova nikad nisu bile pouzdan auto i to se zna,ne samo elektronika,trap,desava se da trose ulje ko blesave,stalno im nesto curi,a cene delova i servisa uvek na nivou.A kao sto rece elektronicar,imaj u vidu da takvu Alfu nije uzeo neki penzos da je vozi do 120 i lagano.

A to o Japancima,cista predrasuda i nista drugo,o tome bih mogao da navedem vise primera,ali konkretno jedan-komsija preko puta mene ima Tojotu Starlet 96 god,prilicno redak auto,ne znam da li ih u gradu ima 10,kupljen od prvog vlasnika iz Svajcarske sa 120 000 km,ovde presao jos oko 50 000 km,jedino ulaganje zadnji amortizeri,gume i obe prednje solje amortizera.Motor 1.3 sa 78 ks,vozio ga,utisak je da se vozi auto od 90 konja,manji je auto,nesto izmedju Lade i Juga,trosi na otvorenom oko 5.5 litara,pali ko mina,odlicno vuce,ima sve sem klime,a placen je pre 4 god 3000 e.Stvari koje mi se posebno svidjaju kod njega:svaki sraf koji je skidan je skinut bez problema,znaci nema puknutih srafova,oblajznulih matica i tome slicno;svaki deo motora (creva,cevi,agregati) je tako uklopljen da se skida bez muke i vrlo pristupacno,na zvucnoj izolaciji bi mu pozavideli mnogo noviji i skuplji automobili,iako je pozarni lim spolja go;menjac neverovatno precizan;servotaman kako treba,niti tezak,niti prelak,koci odlicno i po meni da je pola broja veci,bio bi savrsen auto,motor isto jako tih,auto jako upravljiv i odlicno lezi na putu.Limarija pocinkovana i nigde nema tackicu rdje.
Verovatno malo udavih,ali hocu da kazem da su te predrasude o Japancima totalno neosnovane,a ovde je u pitanju auto 96.god,noviji sigurno imaju jos toga da ponude,ali opet,ti si taj koji bira auto.

Profile  

PostPosted: Sat May 21, 2011 1:18 pm 

Ma ja sam svestan da je što se tiče japanaca to moja predrasuda, ali šta ću.
Možda pogrešno razmišljam (sigurno će te me ispraviti), ali ako pričamo o delovima i dostupnosti onda bi to u našoj zemlji trebao da bude Fiat, ipak imamo Fiat-ovu fabriku kod nas. Medjutim meni je Punto odvratan, nikako ne volim taj auto. Ali Stilo je već mnooogo lepši.

Što se tiče Alfe, verujem da su delovi skupi, ali šta znači skupi. Da li Citroen ili BMW imaju jeftinije? Ćale moj je svojevremeno imao AUDI 100 i jedan far je koštao 800 DEM.

Profile  

PostPosted: Sat May 21, 2011 1:53 pm 

Automobil: lada 112 16v
tek su francuzi skupi,meni dzabe da daju da ga vozim,sta da radim sa njim,vozim dok ne crkne,a posle i kanap pa o drvo,ili u dunav.Gleadm i za bmw,alone servis u zemunu,svaki dan po minimum 6 automobila ispred servisa cekaju dijagnostiku,jer vidi sto ti je slozeniji auto u elektronskom smislu,a svi su uglavnom sa elektronikom,to gore,znaci birati sa sto manje te elektronike,ako je ikako moguce,moj prijatelj vozi citroen c 5,150 000 presao u povratku iz slovenije upali mu nekih 5 lampica,pisti,nije stao,sta je epilog price,dosao je do bgd-a sasvim normalno,naplacao se prikljucivanja na kom da neverujes,ali i dalje se desava isto i ne zna sta da radi,a isao je cak i u ovlasceni servis,i nista,covek ne veruje,ali tako je,e sad to povlaci drugo pitanje koliko su nasi sposobni i opremljeni za te skuplje automobile,da li zaista umeju da rade posao,ili samo obuci majicu sa natpisom peugeot,bmw... pa kao sad je faca,a ustvari ne znaju gumu da zamene

Profile  

PostPosted: Sat May 21, 2011 2:04 pm 

altinjanin wrote:
koliko su nasi sposobni i opremljeni za te skuplje automobile,da li zaista umeju da rade posao,ili samo obuci majicu sa natpisom peugeot,bmw... pa kao sad je faca,a ustvari ne znaju gumu da zamene

Pre će biti ovo drugo :D

Profile  

PostPosted: Sat May 21, 2011 4:41 pm 

Automobil: Lada 112 1.6 16v
nije Alfa vise kao sto je nekad bila. 147, 156, dosta kvalitetni automobili. drugar kupio prosle godine 156-icu 1.9 jtd, 81 kw, 2001. godiste, presla oko 160-170.000 km tad, stanje perfektno, izasla mu oko 3500 evra. od dana kad je kupio, maltene ne izlazi iz nje, a od ulaganja je imao jedino one elektromotorcice u centralnoj konzoli za pustanje ventilacije, grejanja i klime i to ga je kostalo celih 20 ili 30 evra. motor takodje perfektan, nigde kapke ulja nema, sve na svom mestu. ja se vozio, mogu da kazem da je udoban, ima dosta mesta, malo trosi, a ide ko nesreca. kad ga je kupovao, naravno, raspitivao se i uglavnom su mu rekli da je jtd motor najbolja kupovina i da su se najbolje pokazali (sto se kvarova tice).
posle njega, i jedan njegov drug je isto kupio 156-icu, odusevljen je autom.

stilo, kao sto vec neko rece, neki ga kude, neki hvale, niti smrdi nit` mirise. svidja mi se, ali ipak 147/156.

mercedes "a" klase za mene nije mercedes. zna se sta je mercedes i kakve automobile mercedes pravi. toliko...

Profile  

PostPosted: Sat May 21, 2011 5:41 pm 

Automobil: Lada 112 1.5 16v
Koreanci su takođe odlični polovnjaci, nisu skupi za održavanje, izdržljivi, nemaju neku komplikovanu elektroniku, pouzdani ima dobrih limuzina dosta povoljnije.
Možda će ga biti teže proslediti jer je iz Koreje ali se stvari menjaju. Sad da gleda mauto prvo bi gledao neki Hyudai ili Kiu nego bilo šta drugo

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 82 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours