Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Sun Jun 24, 2018 3:45 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 199 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Next
Author Message
 Post subject: Lada Sputnik 1.3s
PostPosted: Thu Jan 04, 2007 11:23 am 

Kao što sam se svojevremeno predstavio na starom forumu, evo da i na ovom novom i konačno predstavim svog miljenika. Vozim Ladu Sputnik 1.3s, 1991 godište. U mom je vlasništvu od 14. oktobra 2001. godine. Od kada sam je kupio, taj auto je imao sudbinu da crkne u mojim rukama svega dva meseca posle kupovine, kao i da vrlo sporo ali efikasno vaskrsne u tim istim rukama. Od kada je kod mene urađeno je sledeće:

- Kompletna generalna (radilica, klipovi, karike, uljana i vodena pumpa), sređivan i čišćen menjač, promenjeno menjačko ulje, rađen druk ležaj, kompletan izduvni sistem menjan kada je riknuo (nije budžen ništa, sem vrha na zadnjem loncu)
- Promenjeni u motoru: karburator, akumulator, anlaser, komutator, alternator, gorivna pumpa (5 puta :lol: ), glavni kočioni cilindar, remontovane kočnice (paknovi, cilindri i disk pločice), osiguračka tabla (2 puta), vakuum pumpa, gomila creva, ugrađen Lovato LPG sistem sa toroidnom bocom.
- Od limarije sređivano: sve :) Dakle, sve je prefarbavano i zaštićeno, kao i kompletan patos vozila, koševi, pragovi, ugrađeni plastični korubi.
- Menjano: sirena (dvozvučna), farovi (Osram Silver Star H4, 60/55W), migavci (prednji - Osram Diadem bulbs 7507LDA 21W 12V BAU15S BLK1 i bočni od Lade 110), sijalice za rag. tablicu, volan, papučice Lampa 2800.4, ručica menjača Lampa Pilot 0011.5, ručica ručne kočnice Lampa 0506.1,
- Dograđivano: Lampa za čitanje u unutrašnjosti vozila, merač temperature vozila, zvučni sistem sa 6 zvučnika, aluminijumske felne ATS sa gumama Fulda Diadem Linero 175/70 R13, sečena prednja maska i stavljena crna mrežica, patosnice Cannon Profile II Veolur Graphite, le-diode alarma na vratima, kvačice za zatvaranje vrata Lampa Racing pins aluminium, dvostruke prskalice (original VAZ), urađena delimična zvučna izolacija kabine i motorskog prostora.

Više ni sam ne pamtim šta je rađeno, već zapisujem. Od stvari koje su budžene, ne mogu se više ni setiti. Nije naravno budžena da bude trkački automobil, već lepo i sa ukusom sređen automobil kako za grad tako i za duga putovanja što je već više puta dokazala i izdržala.

Jednom me je samo izdala na putu i to baš tom prilikom kada je crknula dva meseca posle kupovine pa sam morao raditi generalnu. A izdržavala je sve i svja. I kada je nekada odbijala da radi na putu, vrlo lako sam je ubeđivao u suprotno :)

Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Eto, toliko za sada. Videćete sve njene detalje uživo, nadam se na prvom okupljanju Lada Kluba. Ostale detalje i starije slike imate na sajtu koji sam posvetio ovom automobilu :) Lada Sputnik Revolution 1.3s

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Jan 04, 2007 11:53 am 

Bravo. Ovo je zaista sjajno. Oduševljen sam. Koliko je samo bilo potrebno vremena, novca i naravno ljubavi da se ovako nešto napravi.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Jan 04, 2007 12:43 pm 

Hvala Darko! Znaš i sam koliko je teško učiniti da Samara izgleda iole atraktivno :)

A koliko je čega bilo potrebno... Vremena - od tog 14. oktobar 2001 pa do dana današnjeg, verovao ili ne :) Novca? Ne smem ni da razmišljam, a kamoli da počnem da brojim. Mislim da sam prošle godine potrošio najmanje 1000e na neke stvari (registracija, presvlake, delimično farbanje... ne mogu ni da se setim :) ). A ljubavi...? Pa to svi znamo koliko je potrebno. Moja devojka je ponekada ljubomorna kada vidi koliko vremena trošim na Sputnika, ali ne bude joj žao kada sedne unutra i kada upalim motor a on se ni ne čuje. A odveze nas gde i kada god treba. :wink:

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Jan 04, 2007 1:07 pm 

Moram da ti pohvalim ukus i kada su žene u pitanju.

Vidim da imaš krovni nosač. Kako mi se porodica polako širi, prtljažnik u Samari polako postaje sve manji i manji. Rješenje problema vidim u kupovini karavana (naravno VAZ) ili ugradnjom krovnog nosača. Ovo drugo rješenje je daleko najjeftinije. Interesuje me cijena, tip nosača, ponašanje Samare u vožnji, ...

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Jan 04, 2007 1:22 pm 

Hvala na komplimentima - opet. Ovo ću morati da joj pokažem da pročita ;)

Ovaj krovni nosač je ubedljivo najjevtiniji koji se može naći i košta oko 900 dinara (dakle oko 11 evra) i univerzalac je. Montira se na svaki automobil koji ima one držače na rubovima krova, kao što ima Samara. Lak je i jednostavan za montažu, a što se tiče nosivosti... Veruj mi, zaboravih kolika mu je nosivost... ali nije zanemarljiva ili slabašna. Ali - traži univerzalca sa klasičnim sistemom kačenja (ufotkaću sistem kačenja, ako te interesuje šta da tražiš). I obavezno obezbedi mesta gde se nosač kači sa nekom krpom da ti ne ogrebe boju, meni je malo ogrebuckao pa sam dosta polirao pastom da to uklonim.

Na njega može bez problema na nosač da se napakuje krovni prtljažnik, od 340 od 520 litara. Naravno, što je veći, to bi sam krovni nosač trebao da je sigurniji i čvršći. Na leto 2006. smo išli na Zlatibor i nosili (kao što vidiš na slikama) naše bicikle i sa biciklima Samara nije preterano ekstra stabilna. Preko 100-110km/h nisam imao želju da je teram, na autoputu pri bočnim udarima se naginjala onako... fino :) Ali, zadnji amortizeri su bili dotrajali (možda je bilo do toga), a otpor vazduha priličan. Potrošnja je bila oko 8l/100km.

Sa krovnim prtljažnikom nećeš sigurno imati te nevolje. Odnosno, pošto je on nizak i pljosnatiji izbeći ćeš ljuljanja od bočnih udara vetra, a i otpor vazduha će biti prilično manji. Tako da ne moraš strahovati.

Što se tiče cena prtljažnika i proizvođača - preporučujem Thüle. Jeste najskuplji, ali će ti trajati desetinama godina. I siguran si u kvalitet. Što se tiče jevtinijih varijanti, mislim da najjevtiniji ne košta ispod 6-7000 dinara, tj. ovaj od 320 litara.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Jan 04, 2007 1:49 pm 

Hvala. Ovi prtljažnici mi djeluju baš zgodno.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Jan 04, 2007 6:38 pm 

Sto nisi malo naduao taj motor? Bio bih prava svemirska raketa. Da ti kazem pravo SVIDJA MI SE. Razmislicu mozda i ja uznem jednu. :o

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Jan 05, 2007 12:30 am 

Evo moje ''Samare''. :D :lol: 8)

http://img486.imageshack.us/img486/1279/gallery2wt0.jpg
http://img486.imageshack.us/img486/1/gallery3kl3.jpg
http://img486.imageshack.us/img486/5053/gallery4lx9.jpg

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Jan 05, 2007 9:41 am 

Bax-Lada wrote:
Sto nisi malo naduao taj motor? Bio bih prava svemirska raketa. Da ti kazem pravo SVIDJA MI SE. Razmislicu mozda i ja uznem jednu. :o
Povećala bi mi se potrošnja, a smanjio eksploatacioni vek, a za mene koji baš i nisam lud za tim da se trkam sa nekim... pa nema smisla, ako ćemo iskreno :) Volim ja lepe i brze automobile, don't get me wrong, ali ako će to baš da bude na moju štetu i na štetu mog džepa (česte posete majstoru, češći intervali zamene ulja...) pa - nije mi toliko primamljivo. Razmišljao sam debelo o ovome i shvatio da iako zvuči primamljivo, ustvari nije, jer bih para i para dao na to :(

Može Samara odlično da se nabudži, gledao sam toliko clipova i slika da nisam verovao, zaista... Bax, samo da nađeš očuvanu i da se baciš na posao. Ako ti trebaju telefoni, znam Duleta iz Žarkova - ima brdo polovnih delova za Samare. Specijalizovao se za njih :)

Eh, da - i hvala na komplimentu!

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Jan 09, 2007 12:39 am 

goxxy kako bi islo da se ubavic 1,5 ili 1,6 16V masina iz 110,111,112 u Samaru?
U Engleskoj sam jos 95 god video Samaru friziranu kod za nas malo poznate firme DAD.Super uradjena spoljasnjost i motor od 85-90ks samo je konverzija kostala oko 2500 funti.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Jan 09, 2007 9:57 am 

Da li to znači da ću morati i ceo sistem elektronskog ubrizgavanja da ubacujem ili samo motor, a da ostavim moj dvogrli Samarin karburator...? Sve mi to deluje nekako isuviše skupo za moj džep. Ionako sam brdo para ostavio na nju... :) Veruj mi, želeo bih ja dosta toga da sredim i preradim, ali bih najradije da vratim motor u njegovo originalno 1300 stanje. Ionako sam ga dobio u jako lošem stanju kada sam ga kupio...

A što se motora ustvari tiče, pokušavam sve da vratim u fabrikaciju, ali ima par stvari koje se nadam da ću na okupljanju da razlučim. Prvo što imam Rivin alternator i regler izbačen van alternatora, a drugo što mi je akumulator sa obrnutim polaritetom :) To su dve "modifikacije" od kojih prvu nisam mogao da preradim na original, a drugu... pa zeznuo se u kupovini akumulatora :lol: Budala, šta ćete :D

Inače, motor 1500 i 1300 kod Samare su sa identičnim blokom, samo je glava motora produžena i napravljen veći kapacitet. Tako da su nosači motora identični, pa je prerada sa 1300 na 1500 i obrnuto u suštini laka, ako se neće menjati sistem napajanja gorivom.

Ali popričaćemo na okupljanju, možda me i ubedite :D

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Jan 09, 2007 10:43 am 

Goxxy wrote:
Da li to znaèi da æu morati i ceo sistem elektronskog ubrizgavanja da ubacujem ili samo motor, a da ostavim moj dvogrli Samarin karburator...?

Ja bi ti se napricao o tome jedno 2 sata, samo me zanima kad cemo se okupiti da se ispricamo?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Jan 09, 2007 11:55 pm 

Ne verujem da bi 16V masina mogla da "dise" kroz Samarin karburator.Mislim da bi najbolja varijanta bilo naci neku havarisanu 110 gde je motor uredu pa zameniti.Naravno to trazi dosta love ali ne mora se sve odjednom uraditi.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Feb 06, 2007 1:17 pm 

Evo još jednog fajla koji sam sinoć usnimio. Koga interesuje, može da vidi kako je odrađeno osvetljenje instrument table na mom Sputniku. Možda je malo predugačak video klip (1:34), ali ćete videti kako osvetljenje radi noću. Ima na tome još da se radi, mislim da ćemo cenralnu konzolu još malo nabudžiti da ima bolje osvetljenje i drugačije oznake... videćemo.

Ko voli, nek' izvoli.

Klikenzi hier za video

Ps. Obratite pažnju na pozadinsku muziku ;)

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Feb 06, 2007 6:22 pm 

Automobil: Skala 55, Koral 65
Lepo svetli, nego kad ces da stavljas belu pozadinu ?

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 199 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Next

All times are UTC + 2 hours