Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Wed Jan 17, 2018 12:54 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 154 posts ]  Go to page Previous  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Next
Author Message
 Post subject: Re: ZokRS - Lada Samara 1300
PostPosted: Sat Sep 23, 2017 10:22 pm 

Automobil: Lada Samara
Boki, nije ta prica oko mjenjackog ulja za Samare tako jednostavna a jos manje precizna.. ovaj moj majstor ako je bio u Rusiji '85 ne znaci da je u toku radnog vjeka popravljao samo auta proizvedena do '85 I ne bih tako olako odbacio iskustva covjeka sa 40 godina staza u automehanicarskom poslu..
Druga stvar, na internetu ces naci svega I svacga I svako pise ono sto misli da najbolje.. pa I ovaj gore ti pise da je problem sa motornim uljem u mjenjacu u stvari diferencijal.. ako sam dobro razumio sta pisac hoce da kaze.
Ja imam onu knjigu o Ladi u kojoj pise da ide hipoidno SAE 90 pa se to tumaci kao nepravilno prevedeno.. imas jos nekih pisanih uputstava u kojima stoje razlicite specifikacije..
Cak I u sred Rusije vodi se ista polemika, da li motorno ili mjenjacko ulje.. ni oni nisu nacisto. Jedno tumacenje kaze da u ono vrijeme, polovinom '80-ih nije bilo ovih ulja kakvih imamo danas pa se koristili ono sto se imalo, pa pominju zimu I niske temperature pa svasta nesto. Potpuno ista prica kao I ovde.. ja sam ubacio 80w-90 a ranije je 99% bilo hipoidno sae 90 pa cu vidjeti kako ce ici.
Nadam se samo da ce se mjenjac javiti sa nekakvim neprirodnim zvukovima ako sam pogrijesio u izboru pa cu stici na vrijeme reagovati..

Profile  

PostPosted: Mon Oct 02, 2017 12:36 am 

Kako se ljudi mjenja sajla za gas na Samari? Puce mi danas ona metalna cjevcica sa navojima na kojoj se doteze I otpusta sajla za gas.. kako se skida sa papucice gasa u kabini? Jel se mora razmontirati kompletna papucica ili moze bez toga.. jako nezgodno za prici posto je bas zavuceno.
I kako da smanjim gas po cokom? Kad izvucem cok do kraja I upalim ugusi ga dok malo ne vratim cok.. ocigledno prejak gas ali ne znam gdje ga smanjiti.

Profile  

PostPosted: Mon Oct 02, 2017 1:36 am 
Pa što čačkaš? Ne pipaj to se sve raspada ko keks, nama puko sraf za dotezanje ler gasa.
Odmakneš vozačevo sedište, legneš na leđa i zavučeš glavu ispod volana, leva noga preko naslona za glavu. Javi kako je bilo :-D

To sa čokom je uvek tako bilo, cim upali lada odmah vracas na pola i nadjes balans inace se ugasi. Zato su lade uvek imale kljuc sa leve strane pa se lakse obavljala ta naizgled prosta radnja. Uopste mi nije jasno sto prebacise na desnu stranu kljuc.

PostPosted: Mon Oct 02, 2017 11:03 am 

Eh, sto cackam.. na Ladama uvjek moras nesto cackati.. ucinilo mi se da je sajla malo labava pa uzeh kljuceve da one matice malo pomjerim kad u jednom momentu konstatujem da je ona cjev iz dva djela. Radi ono I ovako samo mi malo sajla labavija pa moram jace pritisnuti gas.. gledao sam sinoc ispod volana kako to sve izgleda ali ne mozs prici nikako, samo jednom rukom pa zato pitam da li se mora razmontirati kompletna papucica. I ne znam kako se skida sajla jer nema nikakvih sarafa.. samo kao neka zabica na koju je onako sa strane nabijena ona plastika ili guma, ne znam sta je, na kraju sajle.

Cok se, Masni, samo treba podesiti.. meni je to sve bilo podeseno do prije dvije godine kad je radjen remont karburatora.. I poslije toga je bilo prilicno dobro ali sad kad sam mjenjao razvodnik sve se to mora malo podesiti jer imam utisak da je na karburatoru sve pojacano vise nego bi trebalo..

Profile  

PostPosted: Mon Oct 02, 2017 1:27 pm 
Mozda ti je bužir sajle napet tj drugačije sproveden, mi smo imali taj problem posle zamene neke račve za vodu. Sajla je prolazila sa druge strane i bila napeta pa je ler bio na 1300-1500

PostPosted: Thu Dec 07, 2017 3:23 pm 

Jedno pitanje u vezi sijalica.. docepam se cudnom igrom slucaja 2 sijalice za dugo I kratko svjetlo, Osram kold blu, H4, 55-60w,.. namontiram I upalim radi testa I primjetim na lijevom faru nesto dimi.. ugasim svjetla, skinem sijalicu I, osim sto je bila vruca, ne primjetim nista cudno.. nista nije garavo, sve radi. Mislim da nije nigdje gorilla izolacija ili plastika vec da je vjerovatno prasina u pitanju.. zanima me to grijanje sijalice, da li je opasno? Da mi nece sta planuti u voznji jer ovo pocelo dimiti posilije 7-8 sekundi pa se bojim da se nece ,kad budu upaljene 1-2 sata , sta zapaliti? Da li uopste ove sijalice I idu u Samaru?

Profile  

PostPosted: Thu Dec 07, 2017 7:53 pm 

Automobil: Moskvic Aleko
Koristim osram kao pojačane već nekoliko godina i nije ništa bilo, izvadi je napolje i probaj onda svetla, ako se greju žice cupaj to, ko zna sta si onda to našao, inače tabla nam je vrlo slična tako da problema nisam imao.

Profile  

PostPosted: Sat Dec 30, 2017 9:20 pm 

Ljudi, opet sam tu po jedan savjet.. mjenjao sam dihtung na ventil deklu pa ajd kad vec radim oko toga skinem I razvodnik I namazem oko dihtunga sa onim crnim silikonom I sve je u redu.. ne pusta I motor je sad cist ko suza. Sad vidim da mi na pumpi za gorivo pusta ulje.. kad zavucem prste ispod drukalice vidim da je masno I to dobro masno.. cak vidim na onom crijevu sto ide sa vakuma na razvodniku na karburator da ima sitnih tackica od ulja, kao da je prskalo ulje po crijevu.
Zanima moze li se tu sta uraditi.. ostalo mi je nepuna tuba onog silikona, koji je koliko vidim odlican zaptivac, pa bih pokusao I nesto uciniti oko pumpe. Da li moze na samoj pumpi pustati ulje, posto vidim da je prskalo po onom vakum crijevu ili to pusta na onoj crnoj debelog gumi ili sta je vec sto ide ispod pumpe kao podloska?

Profile  

PostPosted: Sat Dec 30, 2017 10:57 pm 

Automobil: Niva 1.7 4×4
Ako je pumpa kao kod Nive, onda ti je membrana pocepana. Ima tu jedna rupica gde počne da prska kada membrana popusti. Zapravo ima tri membrane unutra.

www.ladaniva.iz.rs

Profile  

PostPosted: Sat Dec 30, 2017 11:11 pm 

Automobil: lada
ima semering u pumpi (nesto kao crna gumica ).. ako je osovinica na koju se kace membraneok, zameni taj semering (nalazi se unutar pumpe, ispod membrana)

Profile  

PostPosted: Sun Dec 31, 2017 12:16 am 

Ovakva je pumpa u pitanju: http://i64.tinypic.com/5cln3l.jpg
Dare@
Znaci moze pustati ulje ako jedna membrana strada?
bortlonger@
Da li ima taj semering da se kupi posebno I da li treba skidati pumpu priliko zamjene ili moze bez skidanja? Imam jednu staru pumpu pasbih skinuo sa nje sta mi treba..

Profile  

PostPosted: Sun Dec 31, 2017 8:25 am 

Automobil: Lada Riva 2107,1300c
Od stare pumpe nema pomoci a i od remonta, najbolje, naj brze i naj sigurnije resenje bi ti bilo da kupis novu pumpu. Ja sam uvek tako radio.
Ako zelis da je remontujes najbolje je da je skines a u prodavnici trazi membranu i semening pa kad je rasturis videces gde ti sta ide. Ali opet kazem najlakse ti je da kupis novu i za 10 minuta zamenis i popijes kafe.
Naravno promeni i sipkicu ako ima nova da se kupi.

Profile  

PostPosted: Sun Dec 31, 2017 11:10 am 

Automobil: Niva 1.7 4×4
ZokRS wrote:
Ovakva je pumpa u pitanju: http://i64.tinypic.com/5cln3l.jpg
Dare@
Znaci moze pustati ulje ako jedna membrana strada?
bortlonger@
Da li ima taj semering da se kupi posebno I da li treba skidati pumpu priliko zamjene ili moze bez skidanja? Imam jednu staru pumpu pasbih skinuo sa nje sta mi treba..

To je ta pumpa.
Uzmeđu membrana se nalazi plastika koja je probušena sastrane i tu je vazduh. S donje strane je prostor u kome je ulje i tu je jedna membrana, a s gornje strane su dve membrane i gorivo. Bilo koja membrana da popusti, na rupici počinje da curi. Pošto kod tebe izlazi ulje, znači da je donja membrana crkla. Ali svakako treba ih sve zameniti.

www.ladaniva.iz.rs

Profile  

PostPosted: Thu Jan 04, 2018 9:33 pm 

Automobil: lada
ZokRS wrote:

ima da se kupi posebno taj "semering" tj gumica... nemora da se skida cela pumpa da bise on zamenio... nemoj da stavljas stare membrane i stari semering.. kupi novo, nije skupo.. menja se za 10 min..

Profile  

PostPosted: Fri Jan 05, 2018 2:54 pm 

Mislim dacu novu pumpu uzeti.. jutros fin dan pa odlucih istjerati Ladu iz garaze, dignem haubu I uzmem da ocistim svjecice kad naidje lokalni majstor iz naselja koji mi povremeno odradi nesto na Ladi. Malo sjedemo, popije jednu rakiju i tako kroz pricu pita sta je, je li sve u redu sa Ladom pa sam iskoristio priliku I pitam ga pumpu.
On ustade, malo se zagleda sa svih stana, podvuce ruku ispod pumpe I konstatuje da nisu membrane u pitanju. Kaze da je oko membrane iz vana sve suvo I da nisu one u pitanju.. najvjerovatnije pusta na osovini drukalice. Stvrano je tu bilo masno, sa obe strane, ali sam mislio da se slijeva ulje odozgo od membrana. Kaze ili tu ili na spoju pumpe I one crne gume, plastike sta li je..da skinem pumpu I na tom spoju namazem silikona ili da mjenjam pumpu.. ili da, posto pumpa radi normalno, vozim ovako ako mi ne smeta da pomalo curka ulje.
Dok prodju praznici najvjerovatnije cu uzeti novu pumpu.. jedno pitanje jos.. planiram uz pumpu promjeniti I filter I crijeva pa me zanima da li mogu ici neka obicna gumena crijeva za gorivo posto su kod mene jos uvijek fabricka crijeva a ona su ona kao armirana ..kao ono sto ide u servo kocioni samo tanja. Jel u tim crijevima ima neki jaci pritisak pa zato idu takva crijeva? Da nece obicna gumena crijeva popucati?

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 154 posts ]  Go to page Previous  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Next

All times are UTC + 2 hours