Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Tue Jan 16, 2018 9:32 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 154 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Next
Author Message
 Post subject: ZokRS - Lada Samara 1300
PostPosted: Fri Jan 02, 2015 2:17 pm 

Automobil: Lada Samara
Evo da I ja, napokon, obavim gradjansku duznost I pokazem cime raspolazem:

http://postimg.org/image/5b4yd45dr/

http://postimg.org/image/ruckaf6jr/

http://postimg.org/image/pcxomso6h/

http://postimg.org/image/sv6dgckgt/

Evo i par slika iz "unutasnjosti":

http://postimg.org/image/qimxpq33z/

http://postimg.org/image/61jy1eavz/

http://postimg.org/image/980nxugd9/

http://postimg.org/image/3ma26a607/

Malo "dodatne" opreme koja se ne vadi iz gepeka;

http://postimg.org/image/v7ya69o9l/

Evo da kazem I nesto o autu I problemima koji me muce.. Lajka je, bar za mene, odlican auto I nikad ne bih pozelio ni bolje, ni udobnije, ni ekonomicnije auto.. sve ona to ima. Potrosnja je je na 6-6,5 litara ali se mora znati voziti.. znaci 70-80 kmh, saltanje na vrijeme, pratiti ekon I to je to. Lagano I opusteno posto ona bas I ne trpi nervozne vozace. Od ozbiljnijih zahvata su, uz potrosni materijal, mjenjane karike mada po mom misljenju neptrebno ali eto.. stari je primjetio malo ulja gore na filteru pa je to zamjenjeno.. I jedan fejs lifting na limariji u vidu krpljenja pragova I zamjene rubova na zadnjim blatobranima. Repariran je alnaser I to je otprilike to.. naravno, ove sitne stvari ne racunam jer toga kod starijih auta ima koliko hoces..
E sad par rijeci o problemima.. neizostavna je, koliko vidim na forumu, ona cuvena knedla. To me muci bar 2. godine.. uz to sam primjetio da gubi gorivo u karburatoru.. znaci cim se ne pali 2-3 dana mora se nadrukati ovamo na pumpi da bi upalila. Jos jedan od siptoma je I trzanje u voznji.. cim se pusti gas, pogotovo, u nizim stepenima prenosa slijedi ono trzanje, kad da sam u camcu. Nekad ostrije a nekad malo blaze. Ocigledno je da negdje gubi vakum I vuce fals zrak. Nadam se da nije u pitanju neka komunisticko-imperijalisticka zavjera :? I da u to sve nije ukljuceno vise dijelova I da je u pitanju mozda vakum crijevo ili membrane na karbu. Nadam se da bih jednim potezom uspio rijesiti sva tri simptoma..
Drugi veci problem mi je curenje ulja.. ljetos zamjenih ulje u motoru. Nasuo sam Selovo ulje sa naglaskom za starije motore.. reko, super, taman ce mi to pasati posto je u pitanju bas stariji motor. Nedugo poslije primjetim kapljicu ili dvije ulja na podu u garazi. Prepipam filter.. suv, cep dole na karteru suv I on. Obratim paznju na motor I vidim da je ovamo ispod razvodnika I uz prvu svijecicu sa desne strane sve masno I da se slijeva dole na mjenjac.. kontam da je ono ulje imalo neke additive I da mi je sjebalo dihtunge? Moze li to biti uzrok? I koliko kosta da se to sredi I da li da sam ulazim u tu avanturu ili da tjeram majstoru?
I da pitam za amortizere.. posto je zadnji kraj malo legao pa bih da tu nesto mjenjam aali amortizeri su mi dobri pa bih najradije mjenjao samo opruge. Da li je preporucljivo mjenjati samo opruge ili to mora u kompletu da se mjenja?
I ako moze neko da mi objasni cemu sluze ona dva dzeka iza karburatora.. jedan ide iz karburatora a drugi tamo ispod plocice sa podatcima o vozilu na sasiji? Svaki majstor koji je to video sve baca iz ruku I prvo ide da raskaci te dzekove.. nijedan mi ne zna precizno objasniti cemu sluze samo znaju da trebaju biti raskaceni..
Toliko.. izinjenje da dugom postu.. mada ima toga jos ! :angel

Last edited by ZokRS on Fri Jan 02, 2015 3:15 pm, edited 1 time in total.

Profile  

Post subject: Re: ZokRS - Lada Samara 1300
PostPosted: Fri Jan 02, 2015 2:35 pm 
Dobro nam dosao u ekipu ... :prvi ...
Samarica deluje lepo i utegnuto, vidi se da je ocuvan primerak a tvoje je da samo nastavis sa odrzavanjem. ;) .

PostPosted: Fri Jan 02, 2015 8:36 pm 

Pozdrav i jos jednom dobrodosao ......lepa samara pogotovo sa tim braon enterijerom :prvi .....neko je volan zamenio ...steta ....treba i on da bude braon ako je vec sve fabricki.Kad otopli skini taj torpedo i lepo ga sredi da ne bude tako ispucao......nije veliki posao a znacice dosta po pitanju estetike....

Sto se tice tvojih pitanja

- .....ulje ti curi zato sto su ti propale gumice na nosacu razvodnika.Uzmi iskljucivo Balakovo jer su se one pokazale kao najbolje.Zamena je jednostavna (mozes sam to da uradis) samo vodi racuna o srafu sto drzi nosac razvodnika da s njim ne sjebes navoj kad ga budes vracao....
Gumica ima tri u kompletu ,pa ako ih slucajno nema tamo kod vas - ti javi da ti saljemo odavde...

Image Image

- Opruge ne moras menjati u kompletu sa amortizerima....Predlazem ti da stavis original VAZ ali od serije 11x.....Provereno su bolje ,i neces verovati jeftinije su kao nove iz originala od samarinih.

- Ono trece pitanje nisam skontao na sta mislis tako da je najbolje da slikas pa da ti kazemo sta je.Predpostavljam nasta mislis ali da se ne istrcavam pre vremena sa odgovorom ....

Profile  

PostPosted: Sat Jan 03, 2015 4:49 pm 
Verovatno mislis na ovaj dzek ali cemu on sluzi, ja nemam pojma ... to ce morati neko pametniji od mene da to objasni ... kod mene to izgleda ovako i sve idealno radi na benzinu ... ali su ta dva dzeka spojena ...

Iz buzira idu ove zice i racvaju se na dve strane ... jedna ide na taj dzek pa u karburator a druga ide na ler diznu ... ostale idu na motor prskalice stakla ...

Image
Image

PostPosted: Sat Jan 03, 2015 5:29 pm 

Automobil: Moskvic Aleko
dzek je za lampicu od sauha

Profile  

PostPosted: Sat Jan 03, 2015 6:18 pm 
Mislim da nije, prekidac je odma kod rucice kada se izvuce ...

PostPosted: Sat Jan 03, 2015 6:27 pm 

sa prve bi trebalo da je sauh a sa druge je ler dizna

Profile  

PostPosted: Sat Jan 03, 2015 6:51 pm 
Jel ti vide one dve slike ... :!: ...
Jedna jeste ler dizna ali sta ti znaci ovo da je od sauha ... :? ... koju funkciju ima kada je prekidac kod rucice sauha ... :? ...

PostPosted: Sat Jan 03, 2015 7:04 pm 

e ako nije za sauh ne znam onda, jel ima samara mikro prekidac ili je to sve povezano zbog dizne, gasi diznu kad je pod gasom, vidu semu struje

Profile  

PostPosted: Sat Jan 03, 2015 7:06 pm 
Dejca je zaduzen za seme, trazi od njega ... :mrgreen: ...

PostPosted: Sat Jan 03, 2015 8:03 pm 

Automobil: Skala 55, Koral 65
Jedna zica je za prekidac pustenog gasa, a druga za el. diznu.
Elektronika je cutoff modul koji sluzi da zatvara el. diznu u rezimu kocenja motorom i kad su obrtaji veci od 1500 u cilju ustede goriva.

Profile  

PostPosted: Sat Jan 03, 2015 10:12 pm 

Automobil: Lada Samara
Da, na taj dzek sam mislio.. znam samo da nije za lampicu sauha jer lampica radila normalno a do danas su mi ti dzekovi bili raskaceni. Gledam u onoj knjizi za Samaru I nigdje se ti dzekovi ne pominju.. vidi se na jednoj slici iz knjige,na kojoj je karburator, ali nema objasnjenja cemu sluzi. Uglavnom svaki mi majstor to odma otkaci.. na moje pitanje zasto pominjali su gorivo I kocenje motorom ali nisam ja bas razumio o cemu je rijec. Ako sluzi za ustedu goriva zasto su iskopcavali? I to ne jedan nego bar trojica.. jel moguce da ti kablovi imaju neki negativan efekat?

Profile  

PostPosted: Sat Jan 03, 2015 10:16 pm 

Automobil: Niva 1.7 4×4
Miljan je u pravu.
Ja bih rekao da je negativan efekat kad su kablovi otkačeni. Tada motor uzima mnogo goriva u odnosu na vazduh, pa to gorivo ne sagori kako treba i onda dospe u vreli auspuh i eto detonacija na nizbrdici.

www.ladaniva.iz.rs

Profile  

PostPosted: Sat Jan 03, 2015 10:19 pm 
Jel ima razlike u radu motora kada su povezani i kada su razvezani ...
Jedino da sacekas da ti miljan objasni posto on nesto zna o trome ...

PostPosted: Sat Jan 03, 2015 10:19 pm 

Evo shema od nive al ista je stvar i za samaru.
Princip je isti ostalo su nijanse....
Image

Taj kontakt je pod brojem 13 i ide u cut-off modul pod brojem 17
Taj cut off modul ti je ovo kutija lijevo od komutatora
http://www.dodaj.rs/?p/yR/2nIwABJR/1/090720132762.jpg

Iskopira sam tekst koji sam pisao u temi za nivu al kazem to ti je isto
možda su i boje žica iste

Vidiš da ti ta zelena žica ide u crnu kutiju (cut-off - označena brojem 17) zajedno sa crveno sivom.
Unutra ima malo elektronike koja vodi računa o položaju gasa i o obrtajima motora. Na karburatoru je ta zelena žica spojena na jedan obični prekidač. Kad ti je papučica gasa otpuštena onda je prekidač uključen, a kad daš gasa onda isključen.
Vidiš na slici i da neke žice sa bobine idu u cut-off. Odatle dolazi elektronici podatak o obrtajima motora.

Sad kad ti upališ auto, radi na leru (800-900), prekidač na karburatoru je uključen, obrtaji su niži od 1800 tada cut-off daje signal ler dizni i kroz nju prolazi gorivo. Ako malo papučicom pojačaš gas recimo na 1500 okretaja, tada je prekidač na karburatoru isključen, ali pošto su obrtaji i dalje niži od 1800 cut-off modul će i dalje davati signal ler dizni da propušta gorivo. Ukoliko pređeš 1800 okretaja onda cut-off modul ne daje više signal i kroz ler diznu više ne prolazi gorivo.

Sad imaš ovakvu situaciju. Zamisli da voziš nizbrdicom. Pošto je nizbrdo noga ti nije na gasu. Znači gas je otpušten što opet znači da je onaj prekidač na karburatoru uključen. Auto ide nizbrdo, ovisno kolika je nizbrdica ubacit ćeš u odgovarajuću brzinu al sigurno da će obrtaji biti veći od 1800. E onda u takvoj situaciji cut-off modul daje signal ler dizni da zatvori gorivo. Sad nema goriva, auto hoće da se gasi, padaju obrtaji dođu na 1800 cut-off onda otvori diznu motor dobija gorivo i neće se ugasiti. Ovim sustavom imaš poboljšano kočenje motorom.

Znači zadaća cut-off modula je ušteda goriva i kočenje motorom.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 154 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Next

All times are UTC + 2 hours