Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Sat Sep 22, 2018 7:32 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 774 posts ]  Go to page Previous  1 ... 48, 49, 50, 51, 52  Next
Author Message
 Post subject: Re: Vaz 2101 1971 " STREET MACHINE"
PostPosted: Wed Aug 26, 2015 9:51 pm 

Automobil: Moskvic Aleko
na potrosnju sam navikao tako da me ta stavka ne zanima nego dugotrajnost motora, ne bi da sad npr ulozim 1000eura pa za god dana opet al svakako bi jurio drugo auto da imam za svaki dan

Profile  

PostPosted: Wed Aug 26, 2015 11:37 pm 

Onda samo da krenes u odiseju. Procesljaj internet ima toliko informacije da skoro nista ne trebas ni da pitas, samo odaberi pravu. ;)

LEARN IT!
SO YOU CAN BUILD IT,
TO ROLL IT TILL THE WHEELS FALL OFF!!!
http://public.fotki.com/SerzasLive/

Profile  

PostPosted: Thu Aug 27, 2015 9:31 am 

imam drugara rusa koji ima nasviranu samaru pa sa njim gledam sta i kako, pre neki dan je testirao samaru i fokusa st i smara mu bila brza

Profile  

PostPosted: Thu Aug 27, 2015 10:13 am 

aleko-2141 wrote:
imam drugara rusa koji ima nasviranu samaru pa sa njim gledam sta i kako, pre neki dan je testirao samaru i fokusa st i smara mu bila brza

Odlicno neka mu je sa srecom samo, a ovde bi trebalo da se vratimo na temu jer smo malo skliznuli u OT.

LEARN IT!
SO YOU CAN BUILD IT,

Profile  

PostPosted: Thu Aug 27, 2015 5:29 pm 

lako se pobrise sta smeta :) hvala na informacijama pa kad krenem u razmatranje javljam se :)

Profile  

PostPosted: Wed Mar 02, 2016 8:12 pm 

Nije me bilo dosta dugo pa evo malog update'a. Odmah se izvinjavam ako nekome eksplodira telefon ili internet veza :D ali nasto mi ne daje da smanjim slike :/

Krenuo sam u akciju sa onim 1.7 motorom. Pa da krenem redom.

Povrsinski motor je izgledao previshe zapushteno. Videlo se da je poceo da pusta ulje na dihtunzima i prednjem semeringu. Koliko se moglo videdi motor je bijoe vredan.
Image

Da odma kazem da u motor niko nije ulazijo pre mene. Neko je u nekom periodu stelovao ventile i to dosta dobro. Po nekoj mojoj proceni motor je presao oko 50 000km verovatno vecina od toga na gas jer je rasprashivac tako i ostavljen da visi... Verujem da je Niva na kojoj je stajao bila sluzbeni automobil neke firme. Neki sitni kvarovi koje je pretrpeo taj motor bili su nemarno otlanjivani uz pomoc hermetika koji se mazao u dobrim kolicinama:
Image
Image

Po nekoj mojoj proceni mislim da je motor konstanto gubijo antifriz na pumpi pa da ne bi mrdali pumpo ili radijator sipali su tecni lepak koji je lepo zapushijo neke kanale:
Image

Dalje, da kazem da meni sve ovo nije novo, ali da sto je noviji ladin motor od klasike sve je nekako sklopljeno mlitavo ir bez ikakve volje za perfekcijos. Te ljude stvarno boli ona stvar :) i po principu sve izgleda kupi i sam zategni sta treba isto tako kao i u vreme Sovetskog saveza. Verovatno neke stvari se nikad nece promeniti. Pri skidanju glave novi tip srafa mi se uopste ne dopada, i mnogo su slabi. To sto nisu zategnuti kao sari tip srafa potvrdjuje i moja kicma koja obicno pusti neki zvuk :) a sada je sve islo ko od sale. Sami srafovi idu pravo u kantu jer su verovatno pravljeni od braun materijala.
Pa tako kada sam skinuo usisnu i izduvnu granu i cisto stavijo na ravnu povrsinu imao sam sta da vidim. Krive ko dve banane :D
A evo kako izgleda dihtung:
Image
Image
Image

Dakle, povrsine nisu imale kontakt koji bi trebale pri tome sve je to izgorelo a cim bih se dotakao pocelo bi raspadanje. Jedino mi se dopao novi dihtung vodene pumpe sto je pri bloku. To je sitno armiran dihtung i deluje kvalitetno, pri tom se bas trebalo potruditi skinuti ga.

Dalje ulazimo u motor.
Image

Sve izgleda cisto i uredno. Prljavstine ima minimalno.
Image
Image

Bregasta nema nikakvih oznaka silovanja kao i rokeri ili sami vrhovi ventila. Skinuvshi glavu imao sam sta da vidim :)

Image

Znao sam da motor nije bijo lepo cuvan na suvom ali nisam ocekivao da ce biti toliko vode u cilindrima. Ali dobro nema toga sta ja ne bih popravijo :)

Image
Image

Dakle zaklucak se svodi samo u dalje ciscenje i merenje cilindara ali o tome posle.
Ostatak komponenata osim klipova je u perfektnom stanju. Na radilici nema nikakvih ostecenja ili lufta, istrosen daleko od toga nije. Klipnjace isto OK.
Pre dekontaze, ispustijo sam ulje i is njega je isteklo nesto vishe od 5 litara, motor je vukao ulje i rasipo ga na prednji semering ir dihtung poklopca ventila i dihtung prednjeg poklopca bloka. Pri tome gumice ventila su isto bile zrele za menjanje.

Ali da se vratimo na glavu motora. Evo kako je to sve izgledalo cim sam sve rasturijo:
Image
Image

Evo kako je mali i neuredan Ladin kanal (nebitno usis izduv oba su gadni):

Image

A sada glavno. Block je na krajnjoj liniji i cilindri istrosijo. Trenutno je 0.07-0.08mm i pri honovanju postigo bi 0.10mm sto je krajnja dozvoljena mera za klip 82mm. Tako da sam sada u sustini razmisljanja. Dilema dal da trazim novi blok ili da bushim sve pod klip od 81mm.
Image

Klipove koje imam iz proslog projekta su odlicni i imamo sam nameru da ih upotrebim ovde (ako se neko seca predhodnog motora kojem se palac pomerijo i poceo da renda cilindar, ima to u temi negde), a sa 81mm ili 83-84mm bi bilo malo rizicno jer moj blok nosi oznaku D. Tako dok se ja dvoumim, crtam i racunam na papiru moj prijatelj se pobrinuo da se stari klipovi separiraju od starih klipnjaca:

Image

Ovaj malo zagoreli je moj :) a sa strane je novi tip ruskog aftermarketa. U svakom slucaju oba su aftermarket samo sto je jedan Litvanski drugi Ruski. Ako nekoga interesuju razlike i sta mislim o njima kasnije cu moci i da napisem o tome.

Dok se tako reci blok ''sushi'' posao na glavi ide napred.

Izmerenini kanali vodjica ventila i pri tome uzete individualne mere. Kanale je trebalo malo popraviti ali nista drastincno kako to obicno biva. Stari ventili na svu moju radost nisu imali ni lufta niti su se potrosili, ali posto se nece vracati u ovu glavu nema idu u fijoku.
Image

Image

Kanali su isto sredjeni i evo kako izgledaju:
Image

Takodje je sve poravnano i uskladjeno sa usisnom granom.
Sada or kraja trupice do ventila imam 400mm dug kanal bez ikakvih prepreka iste dimenzije.

Image

Evo ih i vodjice ventila po dimenzijama sa moje glave motora. Materijal bronza BRAZ 9-4:
Image

Isto tako je stigao kotur sa balanserom:

Image
Image

I verovatno za karj da kazem da je stiko i Wideband:

Image

Eto. To je to sto se ukratko desavalo sa Ladom. Inace auto je sada sav pod debelim slojem prasine i ceka prolecno lepo vreme da se ponovo osunca. Za sada toliko, i nadam se da ce sve biti gotovo za leto, ako ne za ovo onda za sledece sigurno ;) Uzivajte.

LEARN IT!
SO YOU CAN BUILD IT,

Profile  

PostPosted: Wed Mar 02, 2016 8:48 pm 

Svaka cast, reci mi koje si klipove stavljao 81mm, 1.6 je 79mm, 1.7 je 82mm ili grešim?, mene najviše za moj motor brinu klipovi, gde se vidi koja je oznaka bloka?, po nekom sećanju mislim da i kod mene pise D ako je to to, sta je ono u kutiji?

Profile  

PostPosted: Wed Mar 02, 2016 8:52 pm 

aleko-2141 wrote:
Svaka cast, reci mi koje si klipove stavljao 81mm, 1.6 je 79mm, 1.7 je 82mm ili grešim?, mene najviše za moj motor brinu klipovi, gde se vidi koja je oznaka bloka?, po nekom sećanju mislim da i kod mene pise D ako je to to, sta je ono u kutiji?

Kao sto rekoh. Blok je na ivici. Trazim drugi blok 21213 ako ne nadjem trazim klipove 81mm pod odgovarajucu velicinu.

LEARN IT!
SO YOU CAN BUILD IT,

Profile  

PostPosted: Wed Mar 02, 2016 9:07 pm 

Ja cu na 80 najverovatnije, fiatovi klipovi ako ne nadjem neke druge, ja ne mogu da ubacim blok 21213, samo 2106 kao sto je fabricki

Profile  

PostPosted: Wed Mar 02, 2016 9:16 pm 

Taj 2106 blok ako nije ranija verzija ne bih proporucivao da busis na 82mm. 80mm je sasvim dovoljno. Mozes nabaviti kovane klipovo iz rusije ali kostaju nesto vishe od 200e i prave se po narudzibini.

Djape je prodavao kene klipove po internetu sto su sa fiata 80mm verujem da ih jos ima.

LEARN IT!
SO YOU CAN BUILD IT,

Profile  

PostPosted: Wed Mar 02, 2016 9:56 pm 

Sve razumem, odgledao sam jedan klip i bas kaze da nije preporuceno da se ide na 82, 90% idem na 80, uzecu Borgonova klipove, kada ces oterati auto na valjke da se vidi rezultat? :)

Profile  

PostPosted: Wed Mar 02, 2016 10:02 pm 

aleko-2141 wrote:
kada ces oterati auto na valjke da se vidi rezultat? :)

Pa cim sklopim motor. Vidis da jos nisam ni na pola puta od toga.

LEARN IT!
SO YOU CAN BUILD IT,

Profile  

PostPosted: Wed Mar 02, 2016 10:04 pm 

Pa zar onaj stari nije u autu ili je odradio svoje posle one havarije sa klipom

Profile  

PostPosted: Wed Mar 02, 2016 10:17 pm 

aleko-2141 wrote:
Pa zar onaj stari nije u autu ili je odradio svoje posle one havarije sa klipom

Naravno da nije vishe u autu. Posle njega sam naguzvo na brzinu u toku od 7 dana 1.5cc motor. Taj 1.5cc je u sustini original, samo sam mu odradijo ful kapitalca. Mozda ima u temi nesto malo is procesa. Kako tom motoru nisam postavljao nikave zadatke samo da me vozi gde treba, nekim jakim modifikacijama se nisam bavijo. Trebalo bi se malo poigrati sa bregastom, ali nema se kada ni za to u poslednje vreme.

LEARN IT!
SO YOU CAN BUILD IT,

Profile  

PostPosted: Wed Mar 02, 2016 10:36 pm 

zivo me zanima imas li neko pametno resenje za sistem lanca. nedavno sam radio veliki servis na jednoj nivi 1.7 i mogu ti reci da ni sa ganc novim lancem, lancanicima, klizacima i zatezacem i dalje ne zvuci bas srecno.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 774 posts ]  Go to page Previous  1 ... 48, 49, 50, 51, 52  Next

All times are UTC + 2 hours