Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Tue Jun 19, 2018 11:53 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 428 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 29  Next
Author Message
 Post subject: Boki 78 Samara 1300s
PostPosted: Thu Mar 29, 2012 1:53 pm 
Lada je '91, sa celih 38300km i nekim malo preko.Istina nema neku kilometrazu, i sto bi Pera rekao jeftinije bi bilo da je umesto troskova registracije i nabavke placan taxi, al sta reci, ljubav nema cenu :D

Tokom proteklih dve decenije ni jednom nije napravila neki veci problem na putu. Ako me secanje ne vara u doba kada je pazarena je imala najpovoljniji odnos cena/dobitak ... Uglavnom druzicemo se jos, sledi joj otklanjanje niza akumuliranih falinki, i sminkanje nadam se ovog leta, pa ce biti i lepsih slika :)

Post subject: Re: Boki 78 Samara 1300s
PostPosted: Thu Apr 23, 2015 9:03 pm 
Pre nekog vremena je pocelo da se cuje pravilno periodicni zvuk (cak/cak/cak) iz zadnjeg desnog dobosa. Zvuk se javlja na stisak pedale. Zvuk se ne cuje pri kocenju rucnom. Sajle rucne su dotegnute. Zvuk ostaje i kada se dobosima zamene mesta, sa desnog tocka na levi i obrnuto. Danas sam zamenio set opruga ali se nista nije promenilo. Kocione obloge izgledaju kao iz fabrike iznete, ni jedan dobos nema vidljiva ostecenja. Kada se povuce rucna kocnica i pritisne pedala zvuk postaje jaci. Sta bi mogao da bude uzrok?

Image
Image

PostPosted: Thu Apr 23, 2015 9:39 pm 

Automobil: Niva 1.7 4×4
Jako zanimljiv problem. Da li ima vibracija na pedali? Šta se dešava kad se zaletiš u rikverc, pa prikočiš?

www.ladaniva.iz.rs

Profile  

PostPosted: Thu Apr 23, 2015 10:01 pm 
Isti identican problem sam imao na predhodnoj samari i to na cak istom zadnjem desnom tocku. Predhodni vlasnik mi je odmah to napomenuo i rekao da nista nebrinem jer je sve novo izmenjao ali nije uspeo da resi problem zvuka. Njemu je se to javilo na 50000 km a ja je posle terao do 90000 i tako i prodao. Nikada nisam skidao dobos jer je kocnica extra radila i nisam hteo da eksperimentisem. Danas ta samara kuca 100000 i na svaki pritisak pedale se oglasava tim zvukom ali kopa u mestu. Prvi vlasnik se navikao na taj zvuk, ja se poveo njegovim primerom pa ga nisam ni konstatovao a vlasnik posle mene se u pocetku nervirao ali se posle vrlo brzo i on navikao pa mu je to postalo i normalno.

Tvoj nekadasnji best frend mi je rekao posle test voznje da su u pitanju dobosi ali ja to nikada nisam dirao jer je samara, kao i ova sadasnja, kocila za sve pare.

Video si kako uparkiravam kola u dvoriste, znam ja da uteram i od pozadi ... ali mi se to nikada nije culo u rikverc kretanju i kocenju nizbrdo mada je put kretanja i brzina minimalna ...

Nije bilo vibracija na pedali kocnice, sve idealno ...

Last edited by travelman on Thu Apr 23, 2015 10:08 pm, edited 1 time in total.

PostPosted: Thu Apr 23, 2015 10:08 pm 

Tako kako je on objasnio cak,cak,cak ....citalac stice utisak kao da je neko postavio tempiranu bombu :D :D

Da malo pomognem .....Zvuk je karakteristican otkacenoj sajli koja periodicno (u kratkim intervalima) im kontakt sa sus plehom koji stoji iza paknova.

Dakle skapirali ste....kao kada bi na svaki pun krug okretaja tocka,vi uzeli sajlu i jednom udarili po plehu i tako prouzrokovali zvuk.

Druga asocijacija je da se periodicno susrecu dva pleha .Pa to prourokuje zvik .Kao kada bi onaj mali limcic u Ge sto drzi sajlu bio otkacen,i na pun krug tocka on se zadrma i klikne o oplatu paknova.

Treca asocijacija je opruga koja steze paknove .Posumnjali smo da ona zauzme neki polozaj prilikom kocenja ,da se ukosi toliko da dobos zadrlja po njoj na trenutak i tako dodje do pojave tog zvuka .

Jako je enigmatican problem.Paknovi kao novi ,sve lepo stoji ,suvo ,bez luftova ,lezaj bez imalo lufta ,sve se lepo okrece bez otpora.Dobosi fini,ravnomerno pojedeni,bez stopaka i fizickih ostecenja na kocionoj povrsini ......itd.

Kvar mi ne ostavlja utisak mehanickog aspekta ......mislim da je u pitanju ono sto mi na forumu zovemo CVRCAK !!! ....Dakle neka jeba koja je tu na vidiku ali ne vidljiva :evil:

U jednom momentu sam imao utisak kao da se sajla rucne raspertlala,pa da je jedna zica sajle u kontaktu sa plehom kadkad .

Takav neki ped***i zvuk ispusta :x

Profile  

PostPosted: Thu Apr 23, 2015 10:17 pm 
Zvuk je periodican i istog intenziteta pri svim uslovima voznje i promenama brzine ... da je nesto labavo ili lupka, menjao bi se tonalitet ... za oktavu gore ili dole ...

PostPosted: Thu Apr 23, 2015 10:46 pm 

Automobil: Nekad lada 2107.
Znaci zvuk se cuje samo kada radi kocioni cilindar, zamenite i njega da budete sigurni da nije on problem, mozda krivo gura paknove.

Profile  

PostPosted: Thu Apr 23, 2015 11:00 pm 
Dare wrote:
Jako zanimljiv problem. Da li ima vibracija na pedali? Šta se dešava kad se zaletiš u rikverc, pa prikočiš?

Vibracija niti bilo kakve promene na pedali nema. Padalo je i meni na pamet da nekim slucajem bilo zbog korektora ili cilindra dobosa sistem nije u stanju da odrzi pritisak pa da na kontu toga cakce, ali cackanje toga bih nekako ostavio za kraj jer je igra sa samarinim petim kocionim bas igranka bez prestanka.

Slucaj kada se ide u rikverc ima svoju istoriju. Pre par meseci, tokom zime, slucajno malo ostrije krenem u rikverc, zakocim i tada je bukvalno ukopao dobos, u meri da je lajka krenula preko krute grede, ako da se propela. Ponovio sam jos par puta i to se svaki put toga dana ponavljalo. Potom se pojavio taj caktavi zvuk, ali i nestao.

Onda je dosla na red zamena guma, i tada je krenula zurka.

Sada kada se ide u rikverc sporije i stisne pedala nista se ne cuje, kada se bas zaleti i stisne jace cuje se ali znatno slabije nego kada se auto krece normalno.

travelman wrote:
Tvoj nekadasnji best frend mi je rekao posle test voznje da su u pitanju dobosi ali ja to nikada nisam dirao jer je samara, kao i ova sadasnja, kocila za sve pare.

Kao sto jes to cesto radio i tada je lupetao za sve pare. :mrgreen: Ako je dobos u pitanju zbog cega zvuk ostaje na zadnjoj desnoj poziciji cak i kada se zamene mesta dobosima? Iz mog iskustva sa barem dva nabedjena majstora, obra grlati, oba mehanicarske anafabete, dobosi su odmah prvi krivac. To nije pa idemo dalje. :)

skora wrote:
Kvar mi ne ostavlja utisak mehanickog aspekta ......mislim da je u pitanju ono sto mi na forumu zovemo CVRCAK !!! ....Dakle neka jeba koja je tu na vidiku ali ne vidljiva :evil:

Odlicno si opisao problem, i slazem se sa tobom da je neki cvrcak/gremlin koji nam stoji pred nosom al ga ne vidimo. No problem je par ekselans zanimacija i vredno je resavanja, posto se iz Travijevog posta da videti da se moze podvesti pod uobicajene samarine boljke.

travelman wrote:
Zvuk je periodican i istog intenziteta pri svim uslovima voznje i promenama brzine ... da je nesto labavo ili lupka, menjao bi se tonalitet ... za oktavu gore ili dole ...

Periodican jeste, ali perioda nije identicna, barem kod mene kada se vozi brze, caktanje je brze, i suprotno kada se vozi sporije i caktanje je sporije.

PostPosted: Thu Apr 23, 2015 11:18 pm 

Automobil: Niva 1.7 4×4
E sad si mi dao ideju sa zamenom guma, a i hteo sam da pitam da li frekvencija zavisi od brzine.Kažeš da zavisi.
Uzmi izvadi šrafove koji drže točak, tj felnu. Pogledaj čeonu površinu svakog i verovatno ćeš videti da je jedan od njih s čeone strane izgreban.
Pretpostavka: Od stezanja se felna blago pohabala u delu gde konus šrafa ulazi u nju. Konus sad zalazi dublje, kao i šraf.Šraf prolazi kroz glavčinu i kači neki element koji se pomera prilikom kočenja. Može biti neka od polugica ili opruga.
Ali povadi prvo šrafove i pogledaj čeone površine ;)

www.ladaniva.iz.rs

Profile  

PostPosted: Thu Apr 23, 2015 11:21 pm 
Super ideja, pogledacu sutra u toku dana islikati pa kacim slike :)

PostPosted: Thu Apr 23, 2015 11:28 pm 

Bravo dare za ideju :prvi :prvi :prvi .......Boki !!!!! Na svakom tocku su po dva sigurnosna !!!! Da nisu oni krivci hebote :shock: :shock:

Skini njih pa pravi krug samo na dva srafa da vidis dal oni mrdaju kavez kokoskama ;)

Profile  

PostPosted: Thu Apr 23, 2015 11:31 pm 
Oni su duzi od ladinih standardnih. Sutra cu pregledati srafove, probati i da ih izrotiram sa kracim ladinim pa cu videti da li je to. U svakom slucaju odlicna ideja i klasican primer out of the box razmisljanja. Svaka cast! :)

PostPosted: Thu Apr 23, 2015 11:37 pm 

Automobil: Nekad lada 2107.
Ali da je do srafova to bi se javljalo i kocenjem pod rucnom.

Profile  

PostPosted: Fri Apr 24, 2015 8:03 am 

Automobil: Lada 112 1.5 16v
Rotiraj mesta paknama leve-desno, desne-levo čini mi se da je na prednjoj pojedeno mesto gde je u kontaktu sa klipom. Takođe to što su kao nove je loš znak a ito što su cst ne uliva poverenje

Profile  

PostPosted: Fri Apr 24, 2015 8:50 am 
Pakne nisu CST vec SCT, valjda nemacki brand skroz su OK, ne skripe i koce normalno. http://www.sct-germany.de/en/ http://sct-catalogue.de/?action=catalog Do sada su presle nesto preko 20000km i cenim da im je istrosenje u saglasju sa kilometrazom, a cistoca je posledica prosto ciscenja pri svakoj zameni guma. Dobose inace skidam uz pomoc do dva prsta :mrgreen: Do sada je auto sa tim paknama najnormalnije prolazio regularan tehnicki.

Do ovog Daretovog predloga je zamena mesta paknama bio moj sledeci potez u trazenju gremlina, ali posto je Dare poslao crva u etar ja ziv nisam bio dok nisam probao da li je u pravu jer je sve delovalo savrseno logicno da jeste.

Na prvoj slici se vidi popusten jedan od sigurnosnih srafova. Proba je na keca upalila, svi zvukovi nestali, auto koci najnormalnije kao sto je kocio i sa caktanjem, samo ovaj put besumno.

Image

Teza o tome da ce se naci trag na srafu je naravno potpuno tacna.

Image

travelman wrote:
a vlasnik posle mene se u pocetku nervirao ali se posle vrlo brzo i on navikao pa mu je to postalo i normalno.

Znas sto ti je cinit. Dojavi coveku jelte :)

travelman wrote:

Eto toliko o tome, ono najlakse i jeste postavljati dijagnoze onako kako bi i detetu od pet godina prvo palo na pamet :mrgreen:

Daklem Dare hvala najlepse! :)

Post new topic Reply to topic  [ 428 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 29  Next

All times are UTC + 2 hours