Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Mon Oct 15, 2018 5:34 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 74 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: Mon May 26, 2008 9:43 am 

Automobil: Samara i Laguna
Kada sam ja atestirao vratili lika sa Yugom zato sto mu cevi iz gepeka izlaze tacno iznad sredine zadnjeg lonca auspuha. Posle pola sata lik se vraca sa otkacenim zadnjim loncem i vezanim za kuku za vuku paljenom zicom.

Lik je prosao atest.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue May 27, 2008 10:10 pm 

to ima samo kod nas i nigde vise.
doduse kazu da u eu ne smes da vozis auto na plin, jel nako zan nesto o tome?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue May 27, 2008 11:57 pm 

bulshit. pola eu vozi na plin kod njih se to zove lpg

Last edited by djape1977 on Wed May 28, 2008 9:01 am, edited 1 time in total.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed May 28, 2008 8:09 am 

Liquid petrol gas. U EU čak daju beneficije u vidu besplatnog ulaska u centar grada ako imaš ugrađen LPG (recimo u Londonu se ulazak u centar žestoko plaća, ali si te cene oslobođen ako imaš ugrađen LPG sistem), beneficija prilikom registracije i ugradnje i tome slično.

Jedino u Srbiji imaš akcizu na LPG, nikakve beneficije, a najavljuju se i dodatni nameti prilikom registracije zbog ugrađenog sistema. Veselo...

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed May 28, 2008 9:48 am 

U Italiji ti refundirju ugradnju.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed May 28, 2008 10:22 am 

recimo samo da sam ubedjen da takve glupe price o tome sta sve ne moze da se radi u eu i kako ce nam svima biti mnogo gore jer necemo moci ovo ili ono smisljeno plasiraju stranke koje su protiv ulaska u eu. posto 70% gradjana srbije nije nikad bilo u eu a 50% nikad nije napustalo svoje selo, takve price prolaze.

u eu se na plin vozi iz sve snage i drzave clanice eu stimulisu svoje gradjane da predju na lpg jer se na taj nacin smanjuje zavisnost od cene nafte i od arapa a i ekoloski gledano lpg je neuporedivo cistije gorivo od benzina ili dizela. svaki motor koji radi na lpg (cak i nase drage lade) zadovoljava euro 5 norme o sastavu izduvnih gasova.

u holandiji se puno vozi na lpg, pouzdano znam jer sam video nekoliko automobila sveze uvezenih sa vec ugradjenim lpg sistemom
u italiji ista stvar + drzava refundira trosak ugradnje uredjaja pri prvoj sledecoj registraciji. 90% plinskih uredjaja koji se kod nas koriste su made in italy
u poljskoj je izuzetno popularan. nagledao sam se njihovih lpg uredjaja
u engleskoj se refundira 50% cene pri registraciji i jeftinija je za vozila sa lpg.

kako stoje stvari u ostalim drzavama eu ne mogu da tvrdim iz licnog iskustva ali evo zanimljivog podatka: fiat vec godinama proizvodi bi-fuel vozila tj. iz fabrike izlaze automobili sa vec ugradjenim plinskim uredjajem. cak imaju i fiat multipla sa pogonom samo na lpg, specijalno za taxi. uopste nema benzinske instalacije. verujem da i ostali ozbiljni proizvodjaci imaju slicne modele

btw, milina je videti kako izgleda lpg instalacija kad je urade holandjani ili italijani.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed May 28, 2008 10:51 am 

djape1977 wrote:
u eu se na plin vozi iz sve snage i drzave clanice eu stimulisu svoje gradjane da predju na lpg jer se na taj nacin smanjuje zavisnost od cene nafte i od arapa a i ekoloski gledano lpg je neuporedivo cistije gorivo od benzina ili dizela. svaki motor koji radi na lpg (cak i nase drage lade) zadovoljava euro 5 norme o sastavu izduvnih gasova.
Zavisi. Karburatorski motori sa TNG instalacijom izbacuju i do 50% manje štetnih materija u izduvnim gasovima, ali nikako ne zadovoljavaju stroge Euro 5 norme. Nikako. Ovo pouzdano tvrdim. Možda mogu da zadovolje Euro 2 ali ništa više iznad toga. Doduše, ako uzmemo u računicu Lade 211x i Kalinu (sa Euro 3 i Euro 4 motorima), kada se na njih metne TNG instalacija, svakako da je emisija štetnih gasova enormno manja. Samim tim, mislim da bi Euro 4 motor sa TNG-om zadovoljio Euro 5 norme, a vrlo verovatno i Euro 3 motor sa TNG-om.

Elem, daće Bog da uđemo u tu EU jednoga dana. Makar to značilo da će nam registracija automobila kakve sada vozimo potpasti pod old tajmere i sigurno biti skuplja (zavisi kako kome, kod mene je mnogo toga nestandardno i nije fabrički pa tako nešto ne bih prošao 100%), to bi takođe značilo da bi u neku noviju Ladu mogli da ugradimo mnogo jeftinije sistem za pogon na TNG.

Pod dva uslova: da uđemo u EU i da nam država tada bude normalna, a ne blesava kao sada.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed May 28, 2008 5:29 pm 

kada su mprols egodine bili rodjaci iz aDanske, cudom su se cudili gasu na kolima, kazu da je nesto tako kod njih nezamislivo, zato sam pitala.
a sto se tice EU i ja bi volela tamo :lol:

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed May 28, 2008 6:10 pm 

LPG - ne mogu reci nista loshe o ovoj vrsti goriva. Nikada problema nisam imao nit zimi nit leti. I ovde je strasno popularan, i uporedo sa benzinom JOSH jeftin :)...

Evo, posto sam u toj EU dovoljno dugo mogu vam svima reci da se nista nije promenilo samo sto je shengen, uvoz - izvoz bet frke, ko studira ili zeli da radi legalno isto nema problema, i to je to.

LEARN IT!
SO YOU CAN BUILD IT,
TO ROLL IT TILL THE WHEELS FALL OFF!!!
http://public.fotki.com/SerzasLive/

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu May 29, 2008 9:33 am 

Kod nas je opet problem (sto je ovo cesta izjava) sto LPG na pumpama ne zadovoljava standarde (nase mozda i zadovoljavaju za sada). Oktanska vrednost im je na minimumu propisane a stetni elementi na maksimumu (Sumpor oksid ili tako nesto).

Ne znam kako je u drugim gradovima, ali u NS se itekako oseti prednost LPG u odnosu na druga organska goriva. Kada se seta ulicom vise se ne oseti smrad kao pre jedno 5 godina, kada se se mahom vozili prastari dizeli i poluispravni benzinci. U poslednje vreme Onaj ko ima para kupuje novije dizele, a ko bas i nema ipak gleda da uzme nekog benzinca da bi mu ugradio gas, jer je ipak ekonomicnost na strani LPG-a.

Dora iz autogas servisa je jednom prilikom izjavio:

"U Novom Sadu GSP na 100m ranjava a na 50m ubija kada stisne papucicu gasa!"

Bas tako. Oni su sada postali najveci problem, mada vidjam par autobusa GSP-a sa pogonom na LPG, pa cak sam pre neki dan video jedan novi na CNG. Nadam se da ce se to sto vise upraznjavati, makar za one linije koje se voze po gradu.

Neko mi je spomenuo da su u Berlinu u sve autobuse ubacili gas. Ne znam da li je tacno ali zasto da ne. Ja sam jednom prilikom na pumpi video dizel kamion sa ubacenim LPG-om i dve boce od po 100L.

Cekaj malo, da mi nismo malo skrenuli sa teme.....izvinjavam se.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu May 29, 2008 2:12 pm 

registrovala sam ga, prosal sam tehnicki.
platila sam 50% od ekoloske takse.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu May 29, 2008 7:08 pm 

sto 50%

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu May 29, 2008 7:26 pm 

ZATO STO CUVAM OKOLINU. TREBA DA NAPOMENEM DA JE PUN IZNOS EKO TAKSE 450 DIN.
USTEDELA SAM CITAVIH 225 DIN :P

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri May 30, 2008 8:54 am 

Velikodusno, nema sta!

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Oct 17, 2008 12:43 pm 

e konacno i ja da napisem nesto.
zamenili smo servo i diskove. sada konacno mogu da kazem da vozim AUTO.
LADU. stvarno totalno drugi auto.
kada smo menjali servo, morali smo da skinemo gas. kad ono, nece da upali. mislim, upali ali cim pustis gas ugasi se. kasda smo digli haubu ima sta i da vidimo, nas bajni majstor izgubio cep na kojem se regulise gas.

sada nam je ostalo jos samo torpedo i presvlake. zahvaljujuci ceni gasa za domacinstva :evil: , to ce sacekati prolece. :wink:

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 74 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours