Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Mon Apr 23, 2018 11:50 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Izvoz vozila iz Srbije
PostPosted: Wed Jan 26, 2011 8:32 pm 

Automobil: bez auta
Jel možda netko zna za neki slučaj da je "stranac" kupio auto u Srbiji i kako onda?

Znam sjećam se tamo 88-89 godine da su dolazili i suboticu (ali i kod nas u Osijek) državljani SSSR i kupovali Lade i Volge! (moj komšo je tako iz OS u SU na pijacu i prodo 21013 iz 77.g. belu). U to vreme tad su i mađarima bili interesantni iz tadašnje YU automobili, ( TAS-ove jedinice5-6 god.stare) ali brzo su oni nanjušili austriju i od tamo dovlačili! (bugari baš iz Austrije dovlače s onim mercedesovim "kamiončićima" lupane, prolaze tu kroz Podravinu, sigurno da je to neko i kod vas primetio). Da li netko ima takvo iskustvo na relacijama ex-SFRJ republika, možda makedonci, RH, SLO, BiH? slična iskustva ali i propise molim.

Profile  

Post subject: Re: Izvoz vozila iz Srbije
PostPosted: Fri Jan 28, 2011 9:38 am 

Automobil: 2107 e39 525D
kod nas j pravilo da mora biti euro 3 norma auta ma iz koje države dolazio (bih)
a da se kupuju i prodaju u susjednim državama to je skroz rijetko do sad sam za 10 godina možda zabilježio 2 takva slučaja ali to je uglavno neko iz zg da dođe rodbini u posjetu pukne mu blok na fordu ili nekom drugom sličnok kršu i proda ga na otpad

Profile  

PostPosted: Fri Jan 28, 2011 2:23 pm 

Milan 2107 wrote:
kod nas j pravilo da mora biti euro 3 norma auta ma iz koje države dolazio (bih)
a da se kupuju i prodaju u susjednim državama to je skroz rijetko do sad sam za 10 godina možda zabilježio 2 takva slučaja ali to je uglavno neko iz zg da dođe rodbini u posjetu pukne mu blok na fordu ili nekom drugom sličnok kršu i proda ga na otpad

Meni je npr. poznat slučaj da je Renault Thalia iz SLO (LJ tablice) dovežen na područje Osijeka. Drugo i u nekim novinama su se pojavljivali članci na temu, kao reklame "kupite auto u SLO" kao nekad i bile sličice i cjene, ali kad sve zbrojiš baš da je nešto jjeftinije, mislim da baš i nije, možda nešto sitno.... možda bolje očuvano ili tzv,jača oprema.....

Ali gledaj zašt to pitam, mpr. baš Lade kod nas u RH je za lade prodajna mrežea "amaterska", neki servisi koji su dobili ovlaštenje za servis pa "usput" dobili i dozvolu za prodavanje. Uglavnom u zannjih pet godina se sve svodi samo na NIVU i njezinu tzv. dodatnu opremu! Ovako automobila nema, i sad ja pitam npr. iz RH otići i Srbiju i kupiti Ladu (2110, Kalinu, možda Prioru) pretpostavljam da ti modeli zadovoljavaju sve euro standarde, u RH ih nema, tak i tak se mora ići negde vanka po to (Mađarska, Austrija, Njemačka) onda ak ih ima u Srbiji i Bih zašto tamo ne otići (nema problema s sporazumjevanjem); neki su se raspitivali za uvoz one NIVE s četvero vrata iz Bih, ali nisu uspjeli jer nezadovoljava nešto, da li eko ili pita boga šta???? Mislim pod uvoz iz vana se ne misli samo na Njemačku, Italiju, Belgiju, Nizozemsku, trebali bi biti isti propisi i za uvoz na drugim relacijama (mogu jedino "zajebavat" na homologaciji, jer za to to jednu od potvrda izdaje ovlašteni uvoznik i oni mogu praviti problema da ti neće dati). Inače sad kod nas više ne vrijedi ograničenje starosti do sedam godina, već da zadovoljave ekološke i sigurnosne standarde, pa je propisano po tvorničkom broju od koje serije proizovdnje zadovoljavaju , pa mogu u RH. S te strane ako npr. 2107 može po "grauimportu" u Njemačku, ne vidim kako ne bi mogla nova Kalina iz SRB u RH, ili 2110 iz npr 2004 ili 2005 isto?

Profile  

PostPosted: Fri Jan 28, 2011 2:32 pm 

Automobil: 111
Mislim da ti se više ispalti Evropa, jer npr nemci vraćaju porez kad izlaziš iz zemlje a kod nas ne, tako da bi platio cenu+porez+carina (u srbiji) + carina+porez u HR.

Profile  

PostPosted: Fri Jan 28, 2011 7:19 pm 

choksi wrote:
Mislim da ti se više ispalti Evropa, jer npr nemci vraćaju porez kad izlaziš iz zemlje a kod nas ne, tako da bi platio cenu+porez+carina (u srbiji) + carina+porez u HR.

Jel tako i obrnuto kad iz RH u SRB?
Iskreno sam mislio da i Srbija vraća, trebalo bi i Hrvatsaka, a ako nije jbg.....
Ali neće to tako još dugo da bude, vrlo brzo će se to srediti!

Bdw, nije tema ali ajd da kažem, jedan moj kolega je onih nekoliko godina pred rat trubio kako je osječaka auto-pijaca skupa jer je najbliža Srbiji, a u SR Hrvatskoj se plaćao porez kod prijenoca vlasništva do pete godine starosti, a u Srbiji nešto dulje ili više i onda kao po njegovoj logiki su auti na osječkoj pijaci bili skuplji od pijaca u ZG ili RI. A u sloveniju je išlo 30% ostalih jugoslavena kupovat jer je kod njih porezom bilo opterećeno samo do dve god starosti; možda i za nešto starije, ali to je onda bilo samo simbolika od 1%.

Profile  

PostPosted: Fri Jan 28, 2011 10:37 pm 

choksi wrote:

Sve zemlje EU vracaju porez,ali samo kad se auto kupuje od firme odnoso placa tamo,kod kupovine od fizicog lica nema povracja poreza.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours