Servisi i majstori 2017te

Moderators: dejo, na benzinskoj me vole, parkvets, jeronimo

Kocha
Automobil: Niva

Re: Servisi i majstori 2017te

Post by Kocha » Sun Oct 22, 2017 9:44 pm

Ovako, da sumiramo. Bio na Čukarici. Tamo mi pogledali el. diznu karburatora,ispostavilo se da je samo malo zapušena, očišćena,dignut auto na kanal (kada kažem kanal, mislim hidrauliku), pogledali donji postroj, dal sve leži kako treba, sve kao ok, oduševljeni stanjem Nive, i to je bilo to.

Auto išao odlično. Da napomenem, auto kupljen polovan, nema mesec dana, od toga se vozi zadnje dve nedelje.

Otišao na poslovni put, 400+ km, sve bilo ekstra. Krenuo ponovo u utorak Bg-Kg, i kako je bila gužva na autoputu od Bubanj potoka do nove naplatne, kreni stani preko sat vremena, auto se isključi, i neće da upali. Stanem sa strane, malo pogledam karburator, nadrukam pumpu ručno, kresnem, upalim, sve ide ok.

Stignem do Kg, krenem dalje, prva uzbrdica, auto krene da gubi snagu, i nema gasa. Odem da se ne zajebavam, već mrak, u hotel, parkiram ispred hotela, ujutru, auto ni makac. Ništa. Ništa ne pomaže. Zovnem šlep i oteram kod Viva auto. Pogledaju oni to, razvodna kapa, i ruka iste, naplate sa delovima 1200. Extra. Pitam tri puta, jel to to, pošto meni više liči da je nešto do goriva. Ma to je to.

Krenem dalje na put, prva uzbrdica opet isti racku. Krene da gubi snagu i neće dalje. Zovem Vivu, stvarno ljudi su se stvorili za 10 minuta kolima tu, digli haubu, promenili bez reči pumpu za gorivo, i kao radi. Krenem par kilometara dalje, prva ozbiljnija uzbrdica, samo se isključi i stade skroz. Ništa. Vergla i ništa. Opet zovi, opet su se ljudi za 15 minuta stvorili. Rasklope sve, i vide da je neka osovinica posle pumpe za gorivo skroz dotrajala.

Oni otšlepaju Nivu, sutra isproveravaju sve, i ta osovinica od 200 dinara mi je pojela džigerice kao da je 200 E. E sad, nije mi jasna ta razlika između pojedenosti te osovinice i kvazi kilometraže od 74000. Takođe, paradoks je to da su se u Ruskom na Čukarici čudili kako je očuvana Niva za njeno godište, da je sva limarija zdrava, mehanika isto, nigde lufta gde su gledali. Možda je samo misterija, ili neko baaaaaaaaš zna da šminka Nive za prodaju. Ali mi nije jasno da bi se neko toliko trudio za tako male pare.

Za Vivin odnos prema mušterijama imam samo reči hvale. Sad hoću još par stvari kod njih da sredim koje mi smetaju, i to je to.

aleko-2141
Automobil: Moskvic Aleko

Post by aleko-2141 » Sun Oct 22, 2017 10:00 pm

E pazi se te šipke od pumpe, ja sam kupio u prodavnici reko da zamenim moju čisto onako i radila je čitavih 20 km, sreća pa imam i plin, bolje nadji sa starog motora ili kod nekog strugara da ti napravi ali mora od bas jakog čelika inače se pojede vrlo brzo

Kocha

Post by Kocha » Sun Oct 22, 2017 10:11 pm

Poznavanje čelika i metalostrugara mi je jača strana, i zato ću i odmah pitati, jel ima neka fabrička da valja da se nabavi, koja je kaljena odgovarajuće i sa odgovarajućom legurom? :D

Dare
Automobil: Niva 1.7 4×4

Post by Dare » Sun Oct 22, 2017 10:12 pm

Ja imam 157 000km sa Nivom i ta osovinica nije nikad menjana. Gubitak snage samo na dužoj uzbrdici je siguran znak da ne valja pumpa goriva i da će uskoro načisto da crkne. To ti kažem iz iskustva. Na uzbrdici je veća visinska razlika između rezervoara i karburatora i onda slaba pumpa ne uspeva da dovuče dovoljno goriva. Auto ide dok ne potroši benzin iz lončeta u karburatoru, a onda trza ili se načisto ugasi. Kraće uspone savlada bez problema jer ima dovoljno benzina u lončetu.
Ako se iznenada gasi, pa neće da upali, pa onda upali i radi kao da nije ništa bilo, to je znak da će uskoro da crkne razvidna ruka. Saznao sam to na teži način, srećom bilo je blizu kuće. Desilo se to gotovo istovremeno sa ugradnjom plina, pa sam probleme pripisivao plinu. Međutim, jednom se ugasila i nije više htela da upali. Zamenjena ruka, druga stavljena u kasetu da se nađe ;) i idemo dalje.
Pošto su tebi sve to izmenjali, sada si miran duže vreme ako su stavili original delove.

Kocha

Post by Kocha » Sun Oct 22, 2017 10:17 pm

Dare, ti isto imaš karburatorku beše, jel da? Sada sve radi kako treba, samo mi se čini da sporije diže obrtaje u trećoj i četvrtoj. E sad, oni su štelovali i karburator, jer su bili previsoki obrtaji u leru, pa kao da mi manje troši (inače, kombinovana potrošnja bila na 11.7 kada sam merio prve nedelje). Sada, jel to može da je do toga, do nove pumpe, ili nešto treće. I da, motor je sada osetno tiši.

Dare

Post by Dare » Sun Oct 22, 2017 10:26 pm

Da, imam karburator.
Ako su samo ler gas podešavali, onda mora motor da radi i ima snagu isto kao pre. Moguće da su poremetili paljenje kada su čačkali oko razvodnika. To može i na osećaj da se našteluje da radi super, a možeš i kod nekog majstora koji ima stroboskop. U svakom slučaju, na razvodniku dole gde ulazi u blok, imaš recke i oznake plus i minus. Zabeleži kako je stajao, a onda olabavi šraf ključem 13 kada motor radi u leru. Malo zavrni razvodnik na jednu ili drugu stranu dok ne nađeš poziciju gde motor ima najviše obrtaja. Stegni šraf i provozaj. Ako je lošije, vrati u obeleženi položaj. Sve to radiš kada je motor na radnoj temperaturi.

Kocha

Post by Kocha » Sun Oct 22, 2017 10:32 pm

Dare wrote:Da, imam karburator.
Ako su samo ler gas podešavali, onda mora motor da radi i ima snagu isto kao pre. Moguće da su poremetili paljenje kada su čačkali oko razvodnika. To može i na osećaj da se našteluje da radi super, a možeš i kod nekog majstora koji ima stroboskop. U svakom slučaju, na razvodniku dole gde ulazi u blok, imaš recke i oznake plus i minus. Zabeleži kako je stajao, a onda olabavi šraf ključem 13 kada motor radi u leru. Malo zavrni na jednu ili drugu stranu dok ne nađeš poziciju gde motor ima najviše obrtaja. Stegni šraf i provozaj. Ako je lošije, vrati u obeleženi položaj. Sve to radiš kada je motor na radnoj temperaturi.
8) Hvala :) Još jednom, kao potpuni novajlija sa Nivama, ne bih da dosađujem nikome, ali bih sve da pitam :) Nikakav mi nije bio problem da zamastim ruke do ramena, ali oko ovoga sam potpuni arhiduduk pa sve ispipavam još sve.

Dare

Post by Dare » Sun Oct 22, 2017 10:39 pm

Ma slobodno pitaj šta te zanima. Ima puno stvari koje možeš sam da središ, a mi ovde znamo i kako to da se uradi na najlakši način ;)

Post Reply