Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Fri Jan 19, 2018 7:48 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Kocnice
PostPosted: Fri Dec 09, 2016 12:18 am 

Automobil: Niva 1.7 4×4
bortlonger wrote:
Dare wrote:

U normalnim okolnostima, ta membrana ima vrlo mali hod. Malo se rasteže jer pedala treba da hvata visoko i klip ima mali hod. Kod ispuštanja vazduha, hod je mnogo veći i membrana hoće da popusti. Desilo mi se pa znam. Da je nisam rastezao, radila bi ko zna još koliko. Njen otkaz u vožnji ne znači otkazivanje kočnica. Sve normalno radi, samo se čuje šum vazduha koji ulazi u servo i motor se na leru ponaša drugačije.
Isprobano. :mrgreen:

ma ok, razumeo sve lepo... znam da pucanje membrane ne izaziva otkaz kocnica, ali zato pedala u trenu postane kamen, pa je treba sa dve noge pritisnuti da bi auto ukocio, pa zna da iznenadi bas lepo. a i litreratura kaze da se prilikom ispustanja vazduha, pedala pritiska do kraja. i malo da te ispravim, u servo ne ulazi vazduh, vec vakum iz usisne grane vuce membranu i pomaze prilikom pritiska na pedalu.. no, nebitno je to.. da ne off - ujemo temu

Mora da se razjasni kad smo već počeli.
Vakuum ili podpritisak servo uređaj dobija od usisne grane motora, a kada membrana pukne, taj vakuum izaziva uvlačenje vazduha u servo, pa kroz crevo u motor. Zato se i čuje šum vazduha. Vakuum sam po sebi ne može da ulazi ili izlazi. Vakuum je apstraktni pojam i nema materijalnu reprezentaciju. Predstavlja smanjen pritisak u odnoosu na okolni.

najoB wrote:
jedno razmisljanje: ako gornji i donji klip u klestima nisu medjusobno povezani, onda bih mogao da zablokiram cev koja vodi do donjeg klipa na levim klestima i time bih privremeno resio problem sa luftirnjem tog tocka, jedino bi tu imao manju silu kocenja... znam da je "kurkeljenje" ali tako cu da otklonim sumnju na glavni kocioni cilindar sta vi mislite?

Nikako nemoj tako da voziš. Za probu bi moglo da se iskoristi tako kako si opisao ali nikako na ulice tako ne idi.

www.ladaniva.iz.rs

Profile  

PostPosted: Fri Dec 09, 2016 12:23 am 

Automobil: Lada NIVA
ma znam nego da vidim da li da kupujem nov glavni kocioni ili ne... posto je bio jos jedan glavni kocioni u gepeku kad sam je kupio, pa kontam ovaj je skoro menjan... ne mora da znaci ali predpostavljam.... znaci ok mi je teorja... videcu da to probam...jel zna neko napamet koji je navoj (velicina i korak) na onom srafu sto prolazi kroz revo i zavrce se u klesta???

Profile  

PostPosted: Fri Dec 09, 2016 12:33 am 

Automobil: Niva 1.7 4×4
Ne znam koji je navoj na šrafu ali u kleštima je aluminijumski i ako ne paziš lako prokliza. Taj šraf se lagano pritegne, pa se lagano čekićem kucne po glavi kako bi šajbne zalegle lepo, pa opet malo stegneš, pa kucneš i tako 2.3 puta. Inače odmah stezanje na max čupa navoj skoro sigurno, naročito ako si pogodio tvrđe šajbne pa neće da zadihtuju.

www.ladaniva.iz.rs

Profile  

PostPosted: Fri Dec 09, 2016 2:33 pm 

Automobil: lada
uzmi bakarne, najbolje nove sajbne, zagrej ih da se ucrvene, i ohladi vodom.. bakar postane meksi i puno bolje naleze i na glavu holendera i na kociona klesta

Profile  

PostPosted: Fri Dec 09, 2016 5:43 pm 

bruyoni wrote:
Imaš tri klipa ako me sećanje dobro služi, donja dva su povezana tako da ćeš imati mnogo manju silu kočenja ako to odradiš.

bortlonger wrote:
mozda si i u pravu, mada licno mislim da je najbolje da se prvo ispusta vazduh iz klipova koji su najblizi glavnom kocionom cilindru, sto ce reci na prednjim tockovima tj klipovima, kako bi se sto pre iole stvorio neki pritisak u sistemu, pa sa manje drukanja, brze istera vazduh na udaljenim, tj zadnjim klipovima.

Baš kontra, duži vod ima veću mogućnost pojave vazdušnih čepova i time većeg ukupnog gubitka zapremine pa bi bilo teško na osećaj odrediti tvrdoću pedale pri odzračivanju. Takođe zbog toga pri otpuštanju kočnice može doći do puzanja mehura i prelaska vazduha do drugih, možda već odzračenih vodova.

nisi shvatio.. napisao sam odakle da pocne sa ispustanjem vazduha, a ne gde i da ga zavrsi.. najprostije da se izrazim, pocinje od prednjih tockova, zatim ispusta na zadnjim, i na kraju zavrsava sa jos jednim ispustanjem na prednjim.. postavicu i sta kaze literatura..

Profile  

PostPosted: Fri Dec 09, 2016 5:55 pm 

Automobil: Lada 112 1.5 16v
Shvatih šta si hteo reći, ali ko što rekoh to što si reko je kontra plus što je veći deo voda do zadnjeg kraja horizontalan i nema mogućnost da se gravitacijski odzrači.
A literatura kaže da se odzračuje od dužeg ka kraćem vodu i to ne samo kod kočnica

Profile  

PostPosted: Fri Dec 09, 2016 6:36 pm 

Automobil: Lada NIVA
danas praznik pa nema nista od rada, videcu sutra posle posla sta mi je dalje ciniti, ne znam koliko ima debljine da negde pored probusim rupicu i urezem recimo m4 navoj i stavim safic sa bakarnom podloskom za ozraku...

Profile  

PostPosted: Fri Dec 09, 2016 6:47 pm 

Što da se patiš kad neće uspeti? Odzračivanje mora biti na najvišoj tački cilindra.
Proguglaj da vidiš ko prodaje nivu u delovima i kupi čeljusti, ili samo cilindre, pa ih sredi i stavi

Profile  

PostPosted: Fri Dec 09, 2016 7:51 pm 

Automobil: Moskvic Aleko
Probaj kompresorom, tako ces pre dobiti kocnicu

Profile  

PostPosted: Fri Dec 09, 2016 7:55 pm 

bruyoni wrote:
Shvatih šta si hteo reći, ali ko što rekoh to što si reko je kontra plus što je veći deo voda do zadnjeg kraja horizontalan i nema mogućnost da se gravitacijski odzrači.
A literatura kaže da se odzračuje od dužeg ka kraćem vodu i to ne samo kod kočnica

ajd vazi.. pisem to isto, al nema veze.. to sto se tice toga da zadnji deo nema mogucnost da se gravitacijski odzraci, nije tacno.. naprotiv, ako su cevi i creva ok, odzraci se gravitacijski, tj prirodnim padom, bez problema.. nikakvu ulogu neigra to sto su vodovi horizontalni, jer je posuda na vecoj visini od kocionih cilindara, i nijedan deo voda nije na visini posude kocione tecnosti, vec ispod nje, tako da gravitacija odradi svoje

Profile  

PostPosted: Fri Dec 09, 2016 8:24 pm 

bortlonger wrote:
mozda si i u pravu, mada licno mislim da je najbolje da se prvo ispusta vazduh iz klipova koji su najblizi glavnom kocionom cilindru, sto ce reci na prednjim tockovima tj klipovima...

bruyoni wrote:
...

Skroz isto. :?

Ovo drugo što kažeš je za ispuštanje kočione tečnosti, recimo pri zameni. Gravitacijsko odzračivanje je kad pustiš sistem da mehurovi sami isplivaju na slobodnu površinu, a to je kod horizontalnog voda skoro nemoguće. Zato se recimo pre pojavljuje vazduh u zadnjim nego u prednjim kočnicama i zato motocikli nekad skoro nisu imali problem sa gasom u kočionom sistemu

Profile  

PostPosted: Fri Dec 09, 2016 10:39 pm 

e jbg.. napisao sam lepo da si mozda u pravu.. pise lepo... a u produzetku, pise da ja licno mislim i itd itd... a pisem iz iskustva sto bi rekao dare, a kao sto je predlozio aleko, da proba kompresorom.. upravo ispustanje vazduha na prednjim blizim tockovima, olaksava i ubrzava da se brze ispusti vazduh u zadnjim jer se ispustanjem prvo iz prednjih brze stvori odredjeni pritisak u sistemu, pa posle lakse gura vazduh iz sistema kad se pocne sa ispustanjem na zadnjim... i ponavljam, kad ispusti na zadnjim, ispusta jos jednom na prednjim... eto toliko na tu temu.
sto se tice ispustanja tecnosti (ili vazduha iz sistema) bilo pri zameni bilo u nekom drugom slucaju - naravno da pustas da mehurovi (koje gura kociono ulje u konkretnom slucaju) isplivaju na slobodnu povrsinu, a ta slobodna povrsina je odvrnuta sisica... i kakve veze imaju horizontalni vodovi? ponavljam, posuda koione tecnosti je na vecoj visini i od vodova i od kocionih klipova tj sisica na njima.. kad odvrnes sisice na zadnjim tockovima (posto su do njih horizontalni vodovi), ako su cevi i creva cista, kociona tecnost izlazi napolje, ako u sistemu ima vazduha, tecnost koja je krenula da izadje gura vazduh ispred sebe i kad izadje vazduh, ako ne zavrnes sisice, situacija postaje ista kao i kod zamene tecnosti.. ako neverujes, odvrni na svom autu sisice na zadnjim tockovima pa proveri...

Profile  

PostPosted: Fri Dec 09, 2016 11:00 pm 

...ali si napisao da ti radiš prvo prednji pa zadnji a ja kažem to je pogrešno, sad kažeš "pa onda ponovo prednji". Plus niva napred ima duple sisteme tako da ako odzračiš prvo prednje pa onda zadnje istog sistema pa ponovo prednje tog istog sistema moraš još jednom prednje ali drugog sistema sa prednjeg klipa kočionog cilindra. Ne znam kako se onda tu uštedi vreme jer se svkako kod odzračivanja sigurnosti radi prođu svi tokovi još jednom

Slobodna površina je površina tečnosti u posudi. Sisica to nikako ne može biti jer odzračivač i mora biti na najvišoj, visinski prelomnoj i/ili na krajnjoj tački sistema. Kada se nešto gravitacijski odzračuje pušta se da mehurovi sami pod uticajem gravitacije dođu do najviše tačke sistema (čantra) zbog toga je ko što na prednjim točkovima daleko manje pojava gasnih džepova nego na zadnjim jer je vod (cev) do zadnjih kočnica horizontalan. Uzmi providno crevo položi ga na pod, napuni tečnošću, nekim tankim crevom sporadično uduvaj vazduh u tu tečnost i pogledaj kako se ti mehurovi ne kreću nigde. Onda uhvati i podigni jedan kraj creva pa ćeš videti kako mehurovi idu na gore. Zato kad menjam kočionu tečnost ubacujem je kroz sisice i svako kome sam prodao fazon i napravio sistem sada tako radi jer eliminišeš sivonju koji pritiska pedalu
Odzračivao sam kočnice a i mnogo komplikovanije i duže hidraulične sisteme tako da eto... pišem iz iskustva.

Profile  

PostPosted: Fri Dec 09, 2016 11:48 pm 

ajd vazi.. sa srecom odzracuj, ali ne na sisicama koje nikako nemogu da budu odzracivaci, i menjaj kocionu tecnost dolivanjem kroz sisice..

Profile  

PostPosted: Fri Dec 09, 2016 11:55 pm 

Priviđa ti se... ili jednostavno bulazniš... "sisice ne mogu biti odzračivači"
Nastaviću tu praksu, umem.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours