Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Fri Jan 19, 2018 7:47 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Kocnice
PostPosted: Wed Dec 07, 2016 10:23 pm 

Automobil: Lada NIVA
Da ne pisem sve u onoj temi o stopaljkama...
elem evo problema... zamenjena cev koja vodi do zadnje osovine gumeno crevo na njoj i leva i desna cev do zadnjih tockova i t razdelnik za crevo i te dve cevi.
i pri pokusaju da ozracim kocnice nema sanse... odvrnuo sam sisice na sva cetiri tocka i sacekao da potece ulje a onda na svakom tocku posebno ispustao.. i uvek mora da se nadruka kocnica da bi kocilo, a i tad je papucica prilicno niska...
skinem sajlu od rucne i razradim je , nastelujem da hvata na tri- jedva cetri zuba, zamenim zadnje kocione cilindre, stavim one samostelujuce, ponovo sve ozracim i opet isto, malooo bolje ali nije to to... ja sumnjam na glavni kocioni posto dok se druka kocnica u posudi sa uljem se malo menja nivo , mislim da to ne bi trebalo.
I da na prednjim klestima su mi zalomljene donje sisice... ne znam jel moze ovako da se ozraci, ozracivao sam i na donja creva prvo a posle samo na gornje sisice???
Pricajte sta da radim dal da menjam glavni kocioni ili da razbusujem donje sisice ili sta drugo???

Profile  

Post subject: Re: Kocnice
PostPosted: Wed Dec 07, 2016 10:48 pm 

Automobil: lada
normalno je da prilikom drukanja nivo kocione tecnosti malo varira.. kocnica pre svega bude niska (ali tvrda) zbog istrosenosti plocica i paknova... ako je mekana, pored toga sto je niska, ja savetujem - nove paknove i plocice, i sredjivanje tih zalomljnih sisica, kako bi ispustio vazduh kako treba. sa novim paknovima i plocicama bi trebalo da bude vislja.. a ako je i dalje mekana, za pocetak, srediti sisice, ispustiti vazduh i na njima, pa ako opet nevalja - novi glavni kocioni... uglavnom, veoma je bitno praviti razliku izmedju niske i mekane pedale kocnice.

Profile  

PostPosted: Wed Dec 07, 2016 10:55 pm 

imam nove paknove ali mi se ne menjaju dok ne zamenim i dobose. Ali me buni cinjenica da kad sam je dovezao papucica je bila na normalnoj visini i posle dva meseca koje je provela u garazi ne mogu da je nastelujem i nije moralo da se nadruka da bi kocilo, e sad ceo sistem je bio bez ulja vise od mesec dana tako da sumnjam da se nisu rasusile gumice u glavnom kocionom pa ispucale,

Profile  

PostPosted: Wed Dec 07, 2016 11:20 pm 

moguce...
mada ipak kazem, obrati paznju na to da li je pedala samo niska ili meka ... mekanost obicno ukazuje na vazduh u sistemu (sto moras otkloniti resavanjem ovih sisica pokidanih) ili propali glavni cilindar... a niska pedala, ali tvrda - slabi paknovi i plocice

Profile  

PostPosted: Thu Dec 08, 2016 1:02 am 

Automobil: Moskvic Aleko
E to je problem koji sam i ja imamo, sve radilo i stajalo rastureno, montiram sve lepo, remontovana klesta, cilindri, cevi, creva al dobiti kocnicu nema sanse, uzmem drugi vakum i glavni opet isto (ko zna da li su i oni dobri), izgubim tu mnogo zivaca i lepo ubacim servo i glavni od drugog auta i sve radi kako treba.

Profile  

PostPosted: Thu Dec 08, 2016 1:02 am 

Automobil: Niva 1.7 4×4
Prvo, Niva ima dvokružni sistem hidraulike u kočnicama. Znači dva odvojena sistema. U glavnom kočionom cilindru nalaze se dva klipa jedan iza drugog. U tome i jeste caka. Ako je vazduh samo u jednom sistemu, onda kočnica bude niža i nešto slabija. Dok ne rešiš zalomljene sisice, ništa od rešenja problema. Da nebi došlo do loma sisica, prvo ih opališ čekićem po glavi. Nije šala. Posle toga odvrnu se ručno. Isprobano sto puta i nikad polomljena. Pre nego kreneš da vadiš te ostatke obavezno ih par puta udari čekićem kao da ih ukucavaš. Mnogo lakše ćeš da ih povadiš.
Zanima me na koji način varira nivo ulja kad nagaziš pedalu: Ako nadolazi onda je glavni kočioni loš.
I pazi da ne teraš pedalu do poda kad ispuštaš vazduh. Ja nisam to znao pa sam pocepao membranu servo uređaja i morao da kupim nov. Kad pedala ode do poda, membrana se mnogo rastegne i hoće da se pocepa.
Uzrok loše pedale kočnica može da bude i luft u ležajima prednjih točkova. Takođe ovo iz iskustva pričam. Ako ima lufta u ležajima, točak se klima zajedno sa diskom. U vožnji klimanje diska levo desno dovodi do udaljavanja pločica od njega, pa onda pri kočenju one moraju da pređu tih 1-2mm dodatno i na pedali se to mnogo oseti. Dakle podigni prednje točkove i proveri luft u ležajima. Može i ovako: nadrukaj kočnicu, pusti pa iscimaj volan levo desno. Opet pritisni kočnicu. Ako je propala, to je to. Tako testiraš udaljenost pločica.
Test broj dva: Podigneš ručnu, nadrukaš kočnicu, sačekaš par sekundi. Opet kočnica. Trebalo bi da je tvrda pedala i da hvata na vrhu (jer paknovi se nisu vratili, drži ih ručna). Sad spustiš ručnu, pa nagaziš kočnicu. Ako ne mnogo niža pedala, znači da su se paknovi previše vratili i da treba da dotegneš sajlu i još znači da ti neki od samoštelujućih zadnjih cilindara ne radi lepo jer dozvoljava preveliko vraćanje.

Eto obimno sam opisao ali to su skoro sve najčešće boljke i metode ;)

www.ladaniva.iz.rs

Profile  

PostPosted: Thu Dec 08, 2016 7:18 pm 

dare, napisao je da je nastelovao rucnu da hvata na tri, jedva cetri zuba.. .
a i neslazem se ovim da nedruka do kraja kad ispusta vazduh zbog moguceg pucanja, gumene membrane serva.. ta membrana ce puci ako je stara i dotrajala, pa je bolje da de to desi dok auto stoji u mesto, nego li u voznji.. ako je membrana dobra, ima svoju elasticnost jos uvek, nece puci kad se druka do kraja..
svejedno, lici da je problem u prednjim tockovima, tj sisica, mozda tog lufta, ili na kraju glqvnig kocionog cilindra

Profile  

PostPosted: Thu Dec 08, 2016 8:59 pm 

Automobil: Lada 112 1.5 16v
Moraš dovcesti sisice u red inače džabe trud. Ako ih razbušuješ ko što Dare kaže malo klinom raspališ da popuste navoji a onda uzmi levu burgiju i kreneš njome u većini slučajeva patrljak se uhvati i odvije.
Samo da ispravim Dareta sva drumska vozila imaju dvokružni sistem kočnica, caka kod nive je što čeljusti imaju tri klipa od kojih su dva povezana na prednji cilindar kočionog a jedan je povezan u krug sa zadnjim kočnicama tako da u slučaju havarije sistema sila uvek doalzi do oba prednja točka. Gledajući šemu moja logika odzračivanja je, nek me slobodno isprave ili demantuju, da se prvo odzrače zadnje kočnice, potom prednje na donje sisice a potom i gornje.

Profile  

PostPosted: Thu Dec 08, 2016 10:26 pm 

mozda si i u pravu, mada licno mislim da je najbolje da se prvo ispusta vazduh iz klipova koji su najblizi glavnom kocionom cilindru, sto ce reci na prednjim tockovima tj klipovima, kako bi se sto pre iole stvorio neki pritisak u sistemu, pa sa manje drukanja, brze istera vazduh na udaljenim, tj zadnjim klipovima.

Profile  

PostPosted: Thu Dec 08, 2016 10:32 pm 

prednji desni sredjen, levi nema sanse, u sisici ima nesto u sredini sto ne moze da razbusi ni hss burgija, izgleda da je onaj odvrtac zalomljenih safova posto sam nasao jedan veci u kaseti... idalje je papuca niska nema nikakve promene.

Profile  

PostPosted: Thu Dec 08, 2016 10:39 pm 

Automobil: Niva 1.7 4×4
bortlonger wrote:
a i neslazem se ovim da nedruka do kraja kad ispusta vazduh zbog moguceg pucanja, gumene membrane serva.. ta membrana ce puci ako je stara i dotrajala, pa je bolje da de to desi dok auto stoji u mesto, nego li u voznji

Ja samo kažem šta se meni desilo.
U normalnim okolnostima, ta membrana ima vrlo mali hod. Malo se rasteže jer pedala treba da hvata visoko i klip ima mali hod. Kod ispuštanja vazduha, hod je mnogo veći i membrana hoće da popusti. Desilo mi se pa znam. Da je nisam rastezao, radila bi ko zna još koliko. Njen otkaz u vožnji ne znači otkazivanje kočnica. Sve normalno radi, samo se čuje šum vazduha koji ulazi u servo i motor se na leru ponaša drugačije.
Isprobano. :mrgreen:

www.ladaniva.iz.rs

Profile  

PostPosted: Thu Dec 08, 2016 10:40 pm 

druga kociona klesta...
edit: - ovo je odgovor na najo b - ov post

Last edited by bortlonger on Thu Dec 08, 2016 10:48 pm, edited 1 time in total.

Profile  

PostPosted: Thu Dec 08, 2016 10:47 pm 

Dare wrote:

U normalnim okolnostima, ta membrana ima vrlo mali hod. Malo se rasteže jer pedala treba da hvata visoko i klip ima mali hod. Kod ispuštanja vazduha, hod je mnogo veći i membrana hoće da popusti. Desilo mi se pa znam. Da je nisam rastezao, radila bi ko zna još koliko. Njen otkaz u vožnji ne znači otkazivanje kočnica. Sve normalno radi, samo se čuje šum vazduha koji ulazi u servo i motor se na leru ponaša drugačije.
Isprobano. :mrgreen:

ma ok, razumeo sve lepo... znam da pucanje membrane ne izaziva otkaz kocnica, ali zato pedala u trenu postane kamen, pa je treba sa dve noge pritisnuti da bi auto ukocio, pa zna da iznenadi bas lepo. a i litreratura kaze da se prilikom ispustanja vazduha, pedala pritiska do kraja. i malo da te ispravim, u servo ne ulazi vazduh, vec vakum iz usisne grane vuce membranu i pomaze prilikom pritiska na pedalu.. no, nebitno je to.. da ne off - ujemo temu

Profile  

PostPosted: Thu Dec 08, 2016 11:51 pm 

jedno razmisljanje: ako gornji i donji klip u klestima nisu medjusobno povezani, onda bih mogao da zablokiram cev koja vodi do donjeg klipa na levim klestima i time bih privremeno resio problem sa luftirnjem tog tocka, jedino bi tu imao manju silu kocenja... znam da je "kurkeljenje" ali tako cu da otklonim sumnju na glavni kocioni cilindar sta vi mislite?

Profile  

PostPosted: Fri Dec 09, 2016 12:13 am 

Automobil: Lada 112 1.5 16v
Imaš tri klipa ako me sećanje dobro služi, donja dva su povezana tako da ćeš imati mnogo manju silu kočenja ako to odradiš.

bortlonger wrote:
mozda si i u pravu, mada licno mislim da je najbolje da se prvo ispusta vazduh iz klipova koji su najblizi glavnom kocionom cilindru, sto ce reci na prednjim tockovima tj klipovima, kako bi se sto pre iole stvorio neki pritisak u sistemu, pa sa manje drukanja, brze istera vazduh na udaljenim, tj zadnjim klipovima.

Baš kontra, duži vod ima veću mogućnost pojave vazdušnih čepova i time većeg ukupnog gubitka zapremine pa bi bilo teško na osećaj odrediti tvrdoću pedale pri odzračivanju. Takođe zbog toga pri otpuštanju kočnice može doći do puzanja mehura i prelaska vazduha do drugih, možda već odzračenih vodova.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours