help?

Moderators: dejo, na benzinskoj me vole, parkvets, jeronimo

zoxs1

Post by zoxs1 » Wed Jul 04, 2007 12:06 pm

ako si sam uradio napisi mi sta da kupim,postupak i sve ostalo...naravno ako te ne mrzi
:D
LADA NIVA

Dare
Automobil: Niva 1.7 4×4

Post by Dare » Wed Jul 04, 2007 4:09 pm

Ne znam koliko je kod Nive ovo upotrebljivo, s obzirom da je i onako malo mesta izmedju vrata i sedista. Mozes da se sapletes kad ulazis/islazis :roll: :mrgreen:

zoxs1

Post by zoxs1 » Wed Jul 04, 2007 7:32 pm

Dare wrote:Ne znam koliko je kod Nive ovo upotrebljivo, s obzirom da je i onako malo mesta izmedju vrata i sedista. Mozes da se sapletes kad ulazis/islazis :roll: :mrgreen:
stvarno ne znam ali moram negde napred da stavim 2 zvucnika,lose ce se cuti kao stavim 4 zvucnika nazad.... :cry:
mislio sam 2 napred, i 2 nazad !
LADA NIVA

Uros Piperski

Post by Uros Piperski » Wed Jul 04, 2007 8:37 pm

...
Last edited by Uros Piperski on Wed Mar 05, 2008 1:37 am, edited 1 time in total.

zoxs1

Post by zoxs1 » Wed Jul 04, 2007 9:08 pm

imas sliku mozda da bi video kako to izgleda?
LADA NIVA

finaldesign

Post by finaldesign » Wed Jul 04, 2007 10:27 pm

sve sam sam napravio.... zapravo je to vrlo jednostavno i jeftino za napraviti... najskuplji dio cjele priče je sam zvučnik :)

U kratkim crtama to ide ovako:

Zaletis se u trgovinu sa bojama i lakovima, i pitaš da li imaju smolu i staklena vlakna... ako imaju kupiš smole i staklenih vlakana, ovisno o tome koliko veliku površinu želiš napraviti toliko materijala trebas, pitaj prodavaca on ce ti reci koliko materijala trebas...
uz to nabavi nekoliko:
- kistova (penzla)
- 1L acetona
- nekoliko pari rukavica....
- komad ploče MDF-a (to ti je kao ploča od iverice samo puno finije strukture).
- pik traka (papirna traka), ona siroka velika
- malo veci komad rastezljive tkanine, moze i od stare majce

Od alata ti treba:
- pištolj na plastiku (onaj za ljepljenje tekucom plastikom)
- ubodna pila
- busilica

E sada kako se to radi?

Nakon sto imas sav materijal treba jos kupiti ili nabaviti zvucnike. :)

Zatim, treba napraviti odljev od mjesta na vratima gdje zelis staviti zvucnik. To ces napraviti tako da pik trakom obljepis dobro mjesto od kojeg radis odljev... (ne zelis da se smola zaljepi na tapicirung) i onda ljepo prema uputama prodavaca zamjesas proizvoljnu kolicinu smole i katalizatora koji dobijes sa njom (obicno se stavi 2 posto katalizatora u kolicinu smole). Umocis kist u smolu i namazes sloj smole po zeljenom podrucju. Zatim priredis staklena vlakna, narezes ih ili nakidas na manje komade... te komade onda ljepo zaljepis na namazanu smolu tako da se preklapaju po rubovima i da se dobro zaljepe, pomognes si sa kistom i smolom da se vlakna dobro utope i zaljepe... nakon par minuta radis isto tako drugi sloj vlakana, namazes smolom i opet ljepis vlakna... i tako dalje ovisno koliko debelo zelis...

kad se to osusi (ovisi o kolicini katalizatora koji si stavio u smolu, vise katalizatora brze susenje, takodjer ovisi o temperaturi zraka itd..), ljepo primis rukama i skines odljev, ko rukavicu fino.... uzmes ubodnu pilu i odrezes visak rubova u neki ljepi oblik prema zelji.... isto tako radis paralelno i za druga vrata da dobijes simetricne odljeve...

e sada uzmes onu spomenutu plocu MDFa i nacrtas prsten za zvucnik, prsten treba biti takvog oblika i velicine da se u njega moze nataknuti zvucnik, on je zapravo nosac zvucnika.... izrezes ga ubodnom pilom i uz pomoc nekoliko letvica i gorespomenutog pistolja na plastiku zaljepis za odljeve (koje si prethodno napravio), naravno zaljepis u polozaju koji ti pase odnosno kako zelis da zvucnik stoji....

E sad ide najbolji dio... kad se to stvrdne, uzmes komad rastezljive tkanine, nategnes ju preko toga sto si napravio i ljepis sa straznje strane pistoljem na plastiku... e to sad treba ljepo nategnuti da ima stomanje nabora jer ce ti ustedit muke kasnije...

Nakon toga opet mazes po tome smolu i ljepis staklena vlakna.... kad se sve stvrdne i osusi, uzmes busilicu i ubodnu pilu i izrezes opet rupu za zvucnik tocno po unutarnjem rubu prstena od MDF-a.

E sad ti samo ostaje da nadjes najbolji nacin da se to sve ljepo zasarafi na vrata.... i naravno sve ljepo zakitas, smirglas dok ti ruke ne otpadnu i onda ofarbas u boju po zelji....

Eto, jednostavno ko burek... ak ti treba jos informacija trazi na google.com ima hrpa uradaka i detaljnih opisa o tome... kljucne rijeci za pretragu su fiberglas i stakloplastika te zvucnici...

sretno. :wink:

p.s. obavezno rukavice, smola se tesko skida sa ruku...
takodjer nabavi si masku za usta i nos, jer em smrdi, em je sve to stetno za pluca vrlo jako. Safety First. :)

zoxs1

Post by zoxs1 » Wed Jul 04, 2007 10:36 pm

hvala ti brate! :D
LADA NIVA

agw

mali volan

Post by agw » Sat Sep 29, 2007 3:46 am

Ja sam na staroj imao mali Fijatov volan od tresnjinog drveta sa aluminijskim paocima. Teoretski bi trebalo da se teze vozi ali u praksi nije bilo mnogo teze nego sa originalnim volanom.

Post Reply