Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Wed Jul 18, 2018 4:51 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 40 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Niva mjenjac i reduktor
PostPosted: Thu Mar 26, 2015 5:44 pm 

Automobil: LADA NIVA
Postovani posto prvi put objavljujem temu nemojte sta zameriti ako sam pogriješio.

Prije neki dan kupio sam nivu radi puta do vikendice koji je loš za klasično auto. Sad do sada nisam vozio nivu i nemam ama bas nikakvih iskustava sto se tice vozila i zvuka rada.
Da prvo krenem sto se tice rada motorora uspoređujem sa drugim auto renault fluence . motor je malkice bucni i malo vise trese mjenjac dok je u leru. Znaci to bih stavio da je ok.
Sad sledeće stvari me interesuju!
1. Priliko voznje i saltanja brzina auto trese to samo pri vecim brzinama 30 km šaltam na 2500 3000 obrtaja.
2. Negdje sam video da neka setougaona guma ispod reduktora moze to uzrokovat ili kvacilo.
3. Kada je mjenjac u leru i reduktor u leru jako tresu ručice reduktora cim stavim rucicu u bilo koji polozaj(Brze spore) manje trese.
Niva je 2006 godište sa pređenih 100 000 Km

Profile  

Post subject: Re: Niva mjenjac i reduktor
PostPosted: Thu Mar 26, 2015 7:57 pm 

Automobil: vaz21214-20
dobrodosao,kod nive i svih terenaca zvukovi iz transmisije su normalna stvar u vecoj ili manjoj meri. problemi su kad nesto struze ,lomi ili camgrlja.setougaona guma koju pominjes se zove hardijev zglob i moze doprineti tom problemu treba je proveriti. takodje moge doprineti neizbalansirani tockovi, nebalansirani kardani i mali i oba velika, kao i necentriran reduktor ili propao treci nosac motora koji se nalazi ispod menjaca ili nosaci reduktora i njihovi srafovi. kao sto vidis uzroka moze biti dosta a ja nisam siguran da ti mozes sam to da utvrdis i resis.gde se nalazis jer najbolje bi bilo poveriti nekome od majstora koji se razumeju pa da ti kaze covek sta bi trebalo menjati...
p.s. licno sumnjam da ti je kilometraza prava, npr moja ima 1 godinu vise i 2.5 puta vise kilometara... ;)

Profile  

PostPosted: Thu Mar 26, 2015 8:24 pm 

Hvala na informacijama sutra odoh kod majstora koji mi servisira drugo auto i za sada je dobar. Prepisat ću ove probleme na papira pa cemo postepno provjeravat. Moram vidjet da li ima masti u dole u potrebnim elementima. Proucavam malo po forumima i youtube-u kako sta radi čitam Vaša iskustva i problme i načine na koje to riješavate. Što se tiče zvukova ništa nelupa nezvoni ili tako. Mozda jedino kad pustim kvacilo cuje se neki zvuk neznam kako opisat kao malo trenje skoro necujo mislim da dolazi iz mjenaca ili reduktora ali to dreba da bude tisina da se čuje. Sto se tiče kilometraže ona je uredna jer sam kupio od poznatog lica iz mjesta. Jer na ovom području sve lade su u prosjeku 100 000 km ima ih čak 2004 godište sa 50 000 i manje km. Ljudi mahom ovdje imaju vozila za cestu a lade kao drugo vozilo za vikendice i prevoz za njive.

Profile  

PostPosted: Thu Mar 26, 2015 9:25 pm 

Automobil: Niva 1.7 4×4
Dobrodošao.
Prvo, za Nivu kilometraža nije merodavna. Nju možeš da urnišeš u 10 000km, a može (kao moja :) ) da radi 135 000 bez nekog ozboljnog problema.
Evo kako da testiraš sam šestougaonu gumu: Auto stoji u mestu, izbaciš reduktor u neutral (srednji položaj, ni spora ni brzA). Onda ubaciš menjač recimo u treću, puštaš polako kvačilo i daješ gas. Menjaš obrtaje. Onda možeš isto to da isprobaš i u četvrtoj ili petoj. Ako bruji ili vibriraju ručke, guma je loša ili reduktor nije nacentriran lepo.
U režimu koji sam ti opisao, guma se vrti ali auto ne ide i to je idealan "test mod" ;) Ako glatko radi, onda nije do te gume i tragaj dalje...

Pozdrav, puno sreće.
ps.: Nisi rekao odakle si ;)

www.ladaniva.iz.rs

Profile  

PostPosted: Thu Mar 26, 2015 9:38 pm 
Quote:
Pozdrav svim članovima lada kluba!
Saša iz Dvora (Hrvatska)

Kolega se lepo i kulturno predstavio ali vama Nivašima, tj tebi i Jeronimu treba sve da se nacrta ... :lol: ...

PostPosted: Thu Mar 26, 2015 10:15 pm 

To sam danas radio (sutra cu utvrditi) i nema vibracija .Vozilio stoji i vibracije nastaju kad je mjenjac u leru i reduktor u leru pri niskim obrtajima gdje se reduktor jako trese visokeobrtaje nisam probavao (sutra ću da vidim).Cim pomjerim rucicu u sporohodnu ili brzohodnu vibracije se znatno smanjuju. Znaci trese jako rucice reduktora i spere kad su rucica od reduktora u leru i mjenjaca u leru

Profile  

PostPosted: Fri Mar 27, 2015 2:11 pm 

travelman wrote:
Quote:
Pozdrav svim članovima lada kluba!
Saša iz Dvora (Hrvatska)

Kolega se lepo i kulturno predstavio ali vama Nivašima, tj tebi i Jeronimu treba sve da se nacrta ... :lol: ...

ima opcija za lokaciju,u profilu... ;)

Profile  

PostPosted: Fri Mar 27, 2015 10:00 pm 

digital26 wrote:
To sam danas radio (sutra cu utvrditi) i nema vibracija .Vozilio stoji i vibracije nastaju kad je mjenjac u leru i reduktor u leru pri niskim obrtajima gdje se reduktor jako trese visokeobrtaje nisam probavao (sutra ću da vidim).Cim pomjerim rucicu u sporohodnu ili brzohodnu vibracije se znatno smanjuju. Znaci trese jako rucice reduktora i spere kad su rucica od reduktora u leru i mjenjaca u leru

Možda je samo mnogo nizak ler gas, pa se motor trese tj samo što se ne ugasi.

www.ladaniva.iz.rs

Profile  

PostPosted: Sat Mar 28, 2015 9:00 am 

Ne vjerujem jer kad kad je sve u leru motor nebi trebao imati nika opterećenja , a tad se najviše trese ručice reduktora kad iih ubacim u ler . Cim usaltam rucice u brzu ili sporu on prestaje sa vibracijama.Što se tiče obrataja misli koliko mogu primjetit trun ispod 1000 mozda 900-950 pri niskim obrtajimi kazaljka miruje na tom mjestu.

Profile  

PostPosted: Sat Mar 28, 2015 7:58 pm 

Danas sam opet malo istrazivao, i eliminisao motor da stvara vibracije jel kad stisnek kvacilo i motor radi sve je mirno.Isto tako igrao se sa mjenjacem i on mi se cini miran jedino u reduktoru se stvaraju vibracije kad je u leru. Cim ga stavim u neki polozaj manje trese skoro nikako-Moje zapazanje da je mozda ta Hardieva guma da li se ona vrti u leru?. Iduće sedmice vozim ga kod meheničara da on pokusa to bolje utvrdit , normalno da ću mu prenjet šta sam opazio.

Profile  

PostPosted: Sat Mar 28, 2015 10:58 pm 

Guma se vrti kad je reduktor u neutralu, a menjač u brzini.
To što kažeš da nestaju vibracije kad stisneš kvačilo, vrlo je čudna pojava. Mislim da se nije nikome do sad tako nešto manifestovalo.

www.ladaniva.iz.rs

Profile  

PostPosted: Sat Mar 28, 2015 11:14 pm 

Dare wrote:
Guma se vrti kad je reduktor u neutralu, a menjač u brzini.
To što kažeš da nestaju vibracije kad stisneš kvačilo, vrlo je čudna pojava. Mislim da se nije nikome do sad tako nešto manifestovalo.

Krivo smo se razumeli kad je kvacilo stisnuto nema vibracija kad je kvacilo pusteno ima vibracija. Znaci problem je od mjenjaca do reduktora i dalje samo treba utvrdit gdje :twisted:

Profile  

PostPosted: Sun Mar 29, 2015 12:14 pm 

To može samo guma da bude i ništa drugo.
Ali hajde uradi kako sam ti rekao. Ubaci u treću, stavi reduktor u neutral i pusti kvačilo. Menjaj obrtaje davanjem gasa. Ako tad ima vibracija, guma je crkla 98% sigurno.

www.ladaniva.iz.rs

Profile  

PostPosted: Sun Mar 29, 2015 3:20 pm 

moze da bude i neobradjen zamajac i lose neizbalansiran i nepritegnut set kvecila. kao i posle toga sve ostalo vraceno bez veze...kada je menjano kvacillo?

Profile  

PostPosted: Sun Mar 29, 2015 7:15 pm 

jeronimo wrote:
moze da bude i neobradjen zamajac i lose neizbalansiran i nepritegnut set kvecila nisam pitao covjeka koji mi je prodao , auto . kao i posle toga sve ostalo vraceno bez veze...kada je menjano kvacillo?

Vozim par dana i privikavam se. Sutra cu otici do jednog poznanika i provozat njeguvu nivu pa da usporedim.
Nemam pojma kad je mjenjano ali cu provjerit kod majstora. Jedna stvar mozda je do mene ili je ova lada jako cudna. Uzeo relaciju 13km do vikendice. Iduci vozilo vibrira trese ( ne sad da se raspada al vibracije se osjete. Vracam se kuci sve uredu nista ne terese ne vibrira skoro usporedivo sa mojim fulnecom. Jako cudna ova ruska tehnologija!

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 40 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours