Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Fri Jan 19, 2018 7:40 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: Regulator zadnjih kocnica
PostPosted: Wed Feb 02, 2011 12:23 am 

Automobil: NIVA 4x4
Nema šta da se plašiš,to što trebaš obaviti nije ništa katastrofalno teško i nije to operacija za koju ti trebaju neki visokoučeni stručnjaci niti bilo kakav servis da ti uzima pare (dok ne dođe do krupnijih zahvata)

Skineš doboše, odneseš da se premere koliko su ovalni.

Proveriš da ti nije procureo neki cilindar.

Pa posle da se priča dalje.

Profile  

PostPosted: Wed Feb 02, 2011 8:33 pm 

Stavi umesto tog regulatora reducir ili mu skini gumice sa cilidra i dobices dobre kocnice na valjcima. Sa reducirom vozim 2-3god i nemam nikakvih problema. Majstor ti nece reci za reducir jer mu se vise isplati da ti stalno popravlja auto. Svaki majstor bi trebao da zna da se kocnice rade bar 2-3 meseca pre tehnickog.

Profile  

PostPosted: Thu Feb 03, 2011 12:11 am 

Regulator sile kočenja su smislili,projektovali i postavili pametniji ljudi od nas.
Da ne treba tu da bude, ne bi ga fabrika tu ni postavila.

Njegovim uklanjanjem možeš samo brže doživeti težu saobraćajnu nesreću.

Popravka kočnica treba da se završi isključivo tako da se na autu nalaze svi delovi koji su fabrički postavljeni, i da pri tom i na valjcima i na saobraćajnici koči kako je predviđeno.

Profile  

PostPosted: Thu Feb 03, 2011 12:18 am 

Automobil: 2107 e39 525D
regulator je tu da oslabi kočenje zadnjih točkova kad je vozilo neopterećeno čime sprječava proklizavanje i zakretanje zadnjeg kraja vozila a kad se zadnji kraj ioptereti onda se dobije puna kočiona sila i opet nema klizanja a kočnica je jača jer auto je teži

Profile  

PostPosted: Thu Feb 03, 2011 2:53 am 

Slažem se da regulator treba biti, ali brate mili kako na drugim autima ima neki klinac sa jednom žicom i sve radi savršeno. Ne ovo čudo, čim ga promjeniš, napuni madžetu uljem, ovaj na tehničkom misli da radim budalu od njega kad me svake godine upozorava na kočnice.
Da ne govorim o tome : izleti mi pas ja nagazim , auto se zarotira 40 stupnjeva u lijevo.

Malo si mislim da je taj regulator stvarno kriv, onda bi oba kotača zablokiravala, a ne samo jedan.

Profile  

PostPosted: Thu Feb 03, 2011 11:02 am 

Ne bi doslovno blokirali,nego bi kočili većom ili manjom silom u odnosu na prednje točkove,pa bi se zadnji deo auta zanosio shodno tome. Znači oba točka bi kočila na valjcima dobro,ne bi imao razliku,ali bi auto lako mogao da ti se zanese pri kočenju na kolovozu.

Ali kako ti imaš razliku kočenja 40%,to nije do regulatora,već će pre biti da ti je neki deo faličan.

Profile  

PostPosted: Thu Feb 03, 2011 5:19 pm 

Ako su kocnice na ostalim tockovima dobre i imaju isto usporenje ne dolazi do zanosenja. Kocio sam naglo i pri 80-90 na sat kada je budala otvorila vrata i nije mi zabacio zadnji kraj. Jos nisam upoznao majstora koji je napravio dobre kocnice na Nivi i da su trajale duze od 5-6 naglih kocenja, jednostavno taj regulator mora da odkaze.

Profile  

PostPosted: Fri Feb 04, 2011 12:57 am 

NenadZ wrote:
Ako su kocnice na ostalim tockovima dobre i imaju isto usporenje ne dolazi do zanosenja.

Niva nema elektronsku raspodelu sile kočenja. Tako da ova definicija može odmah da se zaboravi,jer koliki ekspert trebaš da budeš da bi podesio kočnice tako da koče istom silom kad je auto opterećen i prazan? To je veliko kockanje.

Na mom automobilu regulator traje već 7 godina. Nikada nije napravio problem,tako da nije nužno da otkaže.
Redovno menjanje kočionog ulja i kontrola da ne zariba klip održavaju regulator u sasvim finoj kondiciji.

Profile  

PostPosted: Fri Feb 04, 2011 2:08 am 

Automobil: Golf, Niva
Upravo tako i kod mene godinu dana više, a nisam baš ni redovno menjao kočiono ulje. Stotine puta do sad pisano i objašnjeno da izbacivanje korektora kočenje jednostavno NIJE DOBRO I PRIHVATLJIVO REŠENJE. Uostalom u ovom slučaju on i nije primarni problem. Zanošenje se naj verovatnije javlja zbog ovalnih doboša ili ulja na paknovima (kočionog ili iz diferencijala).

Profile  

PostPosted: Tue Feb 08, 2011 3:42 pm 

Automobil: Lada Samara 1.3S
da ne otvaram novu temu koliko moze da koshta Kandza za nivu ?

Profile  

PostPosted: Fri Feb 11, 2011 9:49 am 

Automobil: Niva 1.7 4×4
NenadZ wrote:
Jos nisam upoznao majstora koji je napravio dobre kocnice na Nivi i da su trajale duze od 5-6 naglih kocenja, jednostavno taj regulator mora da odkaze.

O cemu ti to ?
Za dobrog majstora - moguce;
ostalo - nemoguce !

www.ladaniva.iz.rs

Profile  

PostPosted: Sun Feb 27, 2011 9:16 pm 

pozz svima. imam problem sa petim kocionim. dao sam ga na popravku, ali je opet poceo probleme da pravi. Dugo sam vremena vozio bez ispravnih zadnjih kocnica (desni zadnji blokira i najlaganijim kocenjem, lijevi nikako).. Tada sam odlucio ga skinuti i prespojiti crijevima. Sada se lajka zanosi ko luda. Zna li iko mogu li se zadnje kocnice malo smanjiti ili je neizbjezno opet se patiti sa korektorom ??

Profile  

PostPosted: Sun Feb 27, 2011 10:06 pm 

Automobil: Niva 1.7 4×4
to sto levi nece, a desni hoce da koci nikako nije do korektora. Moguce da ti je zapekao cilindar u tocku.

takodje ume da pukne i prsten za samopodesavanje, pa onda kocnica nisko hvata jer se pakne udaljavaju od dobosa.
evo kako sve to izgleda kad je u OK stanju, sve drugacije je neispravno

Image

Image

ovo raseceno na drugoj slici je taj prsten. On treba uz upotrebu manje sile da se ugura u cilindar da se pakne nebi vracale. Ako kupujes nove cilindre, obavezno trazi samopodesavajuce. Ovde su 900 din/kom , isti k'o fabricki ;)

www.ladaniva.iz.rs

Profile  

PostPosted: Sun Feb 27, 2011 10:20 pm 

Sada sa skinutim petim kočionim cilindrom odvezi auto na valjke i probaj kako koče zadnji točkovi.
Ako levi ne koči,nije problem u petom cilindru već u točku,kao što reče Dare.

Što se tiče petog kočionog,ne može bez njega,jer se ne može tačno odrediti kočiona sila kod opterećenog i neopterećenog zadnjeg kraja.
Auto (ako pretpostavimo da su ti oba točka ispravna) se zanosi zato što imaš preveliku kočionu silu na zadnjim točkovima u odnosu na prednje,jer prednji moraju blokirati pre zadnjih.

Kad budeš pregledao kočnice na zadnjim točkovima,kupi novi peti cilindar ako remontovani ne valja.
Može da se budži sa redukcijom protoka,ali to su kočnice i nije se sa tim zezati.
Kupi nov deo.

Profile  

PostPosted: Wed Mar 02, 2011 5:42 pm 

svaka cast na odgovorima...

koliko shvacam iz slika to je rastavljen kocioni cilindar sto ide u dobos..da napomenem..te sam nove stavio prije godinu, kao i nov glavni kocioni (30 eur), zatim nove zadnje i prednje pakne.

ipak kako vec par dana vozam bez petog, imam osjecaj da ujednacenije koce zadnji tockovi.. tj ravnomjerno. Jer prije je bio slucaj da je prvo zadnji desni tocak blokirao i tada mi se auto nije zanosio.
Kako bih mogao tu redukciju protoka izvesti? Da probam, pa ako ne uspije novi bi korektor kupio (cijena je cini mi se oko 50 eura).

Jos jedna stvar. Otkada sam prvi put rastavio dobose da promjenim pakne, poceli su da struzu pri prvim kocenjima (mislio sam da je zbog leda itd, ali se desava i ljeti). Znaci svako jutro kad kocim na prvom semaforu, nesto struze odzada. Struganje nakon nekoliko kocenja nestane. Probao sam celicnom cetkom ostrugati sve, dobos se sjaji, ali opet struze. Jel zna iko sta je to?

Pozz

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours