Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Thu Sep 20, 2018 11:22 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 23 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Problem sa paljenjem
PostPosted: Wed Nov 15, 2017 3:35 pm 

Automobil: Lada 112 8v
Lada 112 Li 8v (17god.)ne pali. Imam problem da se ne čuje relej za benzinsku pumpu i sama benzinska pumpa se isto ne čuje. Razmišljam da izvadim relej i samo da probam da prespojim žice na podnožju releja samo za probu da čujem da li se benzinska pumpa uključuje. I još jedno pitanje mada sumljam da li je to problem. Dok je Lada bila ispravna kada sam dao kontakt čulo se klik od releja i zujanje benzinske pumpe. Posle par sekundi (2-5) bilo je opet klik isključio se relej i nema zujanja pumpe. Lada upali. I posle se tako rećo odmah po startovanju motora uključila benzinska pumpa. Ja sumljam da me zeza senzor pritiska benzina , (da je on ostao otvoren pa zato se ne uključuje relej). Jedino još neznam gde se on nalazi u motoru.
Pomoć
Unapred hvala
:(

Profile  

Post subject: Re: Problem sa paljenjem
PostPosted: Wed Nov 15, 2017 3:40 pm 
Ne znam bas kod lade ali pumpa samo prvi put odzuji i nabije pritisak u instalaciji. Posle ne ako ne verglaš. Znaci ako nekoliko puta das uzastopce kontakt samo prvi put odzuji.

Drugo, proveri osigurače hoće da zvekne ako je pumpa pred smrt. Treće ja sam imao neki prekid na kompu pa relej nije davao impuls povremeno pa je to popravljeno za 50 evritja davno davno.

Znači osigurače proveri a moze i ulozak brave da zeza... Kod lade sve mož da zeza :|

PostPosted: Wed Nov 15, 2017 4:26 pm 

Automobil: Lada 112 1.5 16v
Nemoj da prespajaš, ECU nadzire i to kolo pa može nešto da se pokarabasi naročito kada motor ne radi. Kupi najobičniji relej sa 4 kontakta i zameni jeftini su, usput proveri i osigurač pored releja. Ali pre svega proveri da li pumpa dobija struju ispitivačem ili unimerom, ako dobija struju a ne radi onda je pumpa crkla.
Do senzora pritiska sigurno nije pošto ga lada nema :-) , paljenje pumpe po davanju kontakta pa njeno gašenje je normalno ponašanje

Profile  

PostPosted: Wed Nov 15, 2017 6:26 pm 

@ bruyoni
Da li znate koji su pinovi. Na koje dolazi + i - za motor pumpe
i ako znate koje su boje

Profile  

PostPosted: Wed Nov 15, 2017 6:55 pm 

Pa ide na 87 pa 30 a za boji me baš mnogo pitaš... ne znam

Image

Profile  

PostPosted: Wed Nov 15, 2017 7:37 pm 

@bruyoni
Izvini te nisam dobro postavio pitanje
Mislio sam na rezervoaru za gorivo , na pumpi je jedan džek i ima 4 pina . Ne mislim na onaj kockasti nego na onaj ravni koji se uključuje direktno na pumpu
a - je Minus
b - je plus koji dolazi sa releja
c - je za lampu rezervnog goriva
d - je za pokazivač nivoa goriva u rezervoaru.
Nigde ne nađem koji je raspored žica

evo i slike
nadam se da sam sada bio jasniji. Hteo bi da znam na koji pin na ravnom džeku dolazi + i - struja

Attachments:
IMG_20171115_183908.jpg
IMG_20171115_183908.jpg [ 169.08 KiB | Viewed 1210 times ]
 Profile  

PostPosted: Wed Nov 15, 2017 8:39 pm 

E vidiš to već ne znam. Na 16V su dva konektora pa kad kod onog koji ištekaš kazaljka padne na nulu taj je za pokazivač. Predpostavljam deblja žica bi trebala biti za pumpu. Probaj unimerom premeriti napon kad je dat kontakt jer bi tada, nakon prvog gruvanja pritiska kad se pumpa isključi, struej trebalo biti samo na pokazivaču.
Ajd probaću da iskopam koja je žica za šta

Edit:
Dve unutrašnje. Siva je plus crno-bela je masa. Dve krajnje su lampica i plovak. Ipak proveri ali koristi unimer jer nisam siguran da li na plovak ide 12V ili 5V pa da nešto ne spališ

Profile  

PostPosted: Wed Nov 15, 2017 9:41 pm 

Hvala na odgovoru.
Za sada sam ustanovio da na nosaču glavnog releja za pumpu na pinu 86 imam struju +12,3 V
a na pinu 85 imam samo -3,2 V
Čini mu se da neću čačkati pumpu nego moram pronaći zašto samo imam -3,2 V
Po meni ako nema barem -12 na 85 pinu i +12 na 86 pinu relej se neće uključiti .Proveren relej kada se preko žica (izvađen ) relej iz nosača spojio sa akumulatora relej kaže cak i na pinovima 30-87 imam otpor 0,02 oma. Za svaki slučaj sam relej zamenio za drugima isto se ponaša. E sada još samo da pronađem odakle dobija -12V . Gledam 85 pin na releju i 86 pin se spajaju u onaj debeli snop žica što idu id računara do table sa osiguračima

Profile  

PostPosted: Wed Nov 15, 2017 11:19 pm 

Proveri žice da neka nije korodirala ili ispala iz buksne. Signal za paljenej mu šalje kompijuter koji u sebi opet ima neki mali relej pa može biti da je on otišao. AKo me sećanje dobro služi neko je imao problem sa tim relejom u ECU-u pa je samo on promenjen za sitne pare. Pretraži i forum, ako se setim gde je staviću ja, Rascho je ostavljao uputstvo za Bosch MP7 pa ako imaš taj isti ECU onda je sve kako piše mada ni Anvar ne bi trebao biti drgačiji
Ne treba mu 12 može i sa nižim naponom ja sam za neke stvari na skuteru palio sa 6V bez problema a kompijuteri mahom šalju 5V

Profile  

PostPosted: Fri Nov 17, 2017 7:54 pm 

Izgleda da sam rešio problem. Sve mase sam u kabini očistio. Sve konektore sam otkačio poprskao kontakt sprejem( za brzu popravku potenciometara). Čak sam našao i 2 komada ne znam šta je (kao neki relej ili komutator paljenja) iznad računara. Znači kad se skinu poklopci sa strane suvozača najdoljnji red su tri releja i tri osigurača( osigurač , glavni relej, osigurač, relej ventilatora na hladnjaku, osigurač, relej benzinske pumpe), iznad njih se nalazi računar. A iznad računara se nalaze dve uređaja ( stvarno neznam šta je i na jednom i na drugom ima dosta nožica (pinova)) i jedan klasičan relej. Sve je otkačeno poprskano kontakt sprejem, ostavljeno jedno 20 sekundi da sprej to očisti , izduvano , sastavljeno, I Lada je redovno upalila.
Čini mi se da sam rešio problem, (ali nikad se ne zna), možda , vreme će pokazati.

:D :) :xixi

Profile  

PostPosted: Sat Nov 18, 2017 10:10 am 

Kontakti... :-/ Bitno da sad pali i de :-)
To što si iznad našao iznad kompijutera je najverovatnije blokada motora.

Profile  

PostPosted: Mon Nov 20, 2017 8:27 pm 

:x
E dugo je radio ajdemo iz početka.
Opet benzinska pumpa ne radi.
:x :angry
:angry

Dođe mi da uzmem šibicu

Od svih problema sa ladom ovakvi me nerviraju.

Profile  

PostPosted: Mon Nov 20, 2017 9:25 pm 

Opet rastavljam. Slučajno sam malo bolje pogledao džek onaj ravan što se uključije na samu pumpu. ( videti sliku gore ). Tri pina su lepa sjajna onako metalna boja. A jedan pin žut ( na njega dolazi +12V Struja ). Bilo mi dosta , odmah mi pao mrak na oči. Nikako da vidim u kakvom je stanju konektor , morao sam izvaditi pumpu napolje. A ono kada sam rastavio skoro da sam se usrao od sreće.Novi izdatak opet. Propali konektori i sa spoljne strane i sa unutrašnje strane pumpe.
:angry :x

Profile  

PostPosted: Mon Nov 20, 2017 9:26 pm 

Evo slike spolješnjeg konektora

Attachments:
DSC03219mala.jpg
DSC03219mala.jpg [ 459.35 KiB | Viewed 1093 times ]
 Profile  

PostPosted: Mon Nov 20, 2017 9:30 pm 

A evo i slike i konektora sa unutrašnje strane pumpe. On se nikada nevidi u rezervoaru je , osim kada se pumpa izvadi napolje

Attachments:
DSC03218mala.jpg
DSC03218mala.jpg [ 479.13 KiB | Viewed 1093 times ]
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 23 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours