Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Sat Nov 17, 2018 5:36 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Velika popravka i veliki problem sa brisacima.
PostPosted: Tue Jun 05, 2012 10:05 pm 

Imao sam do skoro problem sa gasenjem auta dok je hladan. Promenio sam sve moguce i nemoguce (svecice, kablovi, davac polozaja leptir gasa, step motor, razna creva koja su imala fals vazduh, preventivno menjao sa kolegom protokomer vazduha, modul paljenja i jos svasta nesto). Na kraju odem na Ledine kod Bulata i on ustanovi da mi je na 3 cilindra kompresija oko 10 dok je na trecem 3,8. Obzirom da auto nije trosio ulje zakljucak je da je otisao usisni ili izduvni ventil. Otisao sam u medjuvremenu kod majstora, zeta (ko ima zeta ima i magarca, znam i ja sam zet) i krenuli smo da rasklapamo motor. Nakon skidanja glave videli smo da je celo izduvnog ventila na trecem cilindru naprslo a da je ventil na prvom cilindru skoro gotov. U firmi Mako sam kupio 4 izduvna ventila, dihtung glave i poklopca, litar antifriza, pastu za lepovanje i jos neke sitnice sto je iznelo 32oo,00 dinara. Ravnanje glave 25 konvertibilnih. Nakon montaze auto radi kao zmaj. Potrosnja u gradu spala na 9.4 litara sa 12.5. Medjutim desi mi se peh da mi je prilikom verglanja pukao onaj konusni deo na anlaseru na cijem vrhu se nalazi biksna koja drzi zupcanik i deo mi je zaglavio zamajac. Muka bozija. Mislio sam da nismo lepo uzupcili motor da je nesto jos otislo u k... "Sva sreca" popravka me kostala novog anlasera 5400,00 dinara. Nakon toga sam morao da zamenim i prednji amortizer koji je procureo. Sva sreca dobio sam ga na poklon od oveka koji je imao Ladu. Pomislih mukama je kraj. Danas pada kisa ukljucih brisace i obradovah se da radi samo onaj ispred suvozaca a ovaj vozacki ne. Rasklapaj onu plastiku ispod brisaca po kisi, mokar do koze nekako zakacih onu polugu koja je iz nekog jos neutvrdjenog razloga spala sa ekscentra na motoru brisaca koji je pokrece. Sav sretan ustanovih da brisaci rade i da je sve ok. Ne lezi vraze. Kolega koji je bio sa mnom u kolima rece zategni malo jace taj sraf sto drzi brisac, spasce ti negde, nemoj da ga jurimo po putu. Poslusah "pametnijeg" i puce mi ona sraf, tj navoj na koji se navlaci brisac i odozgo zateze srafom.
Sta raditi? Ubiti kolegu? Da li je moguce zalepiti navoj Loctatitom? Moze li se zameniti ta osovina na koju se navlaci brisac? Ima li taj deo, ne znam kako da ga nazovem, posebno da se kupi i gde? Pao je mrak u medjuvremenu pa vise nisam ni mogao da cackam oko auta, a pao je i meni mrak na oci! Ako neko ima ideju javite otvoren sam za sve savete.

Profile  

Post subject: Re: Velika popravka i veliki problem sa brisacima.
PostPosted: Tue Jun 05, 2012 11:23 pm 

Automobil: Niva 1.7 4×4
Haha, ovo je ispalo kao u nekom vicu. Napravio si uvod ogroman, da bi se na kraju problem sveo na odlomljen sraf... :)

www.ladaniva.iz.rs

Profile  

PostPosted: Wed Jun 06, 2012 6:06 am 

Uvod nije bio namenjen da bude zajebancija. Dosta ljudi se zalilo da im se auto gasi na malom gasu. Majstor mi rece da se cesto desava ga izgore ventili nakon duze upotrebe auto gasa. Naveo sam samo svoj primer jer nekom moze da posluzi kao polazna tacka. Merenje kompresije i nije tesko tako da moze biti od pomoci. A kada ti se gore navedeno izdesava za 2-3 dana onda ti dodje da nekog ubijes a ne da napises tekstic :).
Nego gde da nadjem sraf ili kako god se to zove?

Profile  

PostPosted: Wed Jun 06, 2012 7:31 am 

Automobil: 2108 + 21093 +2109
koliko znam taj "sraf" se ne prodaje kao poseban deo nego kao komplet mehanizma brisaca.
preostaje ti da pokusas dal odgovara sa nekog drugog modela pa da se poigras sa dva polovna da sklapas jedan ili da kupis ceo nov mehanizam. Dal odgovara od samare (imam dva mehanizma ispravna, polovna) ?

Profile  

PostPosted: Wed Jun 06, 2012 4:21 pm 

Ne odgovara. Medjutim resio sam problem. Od mesta gde je slomljen razbusio sam rupu promera koliko mi je dozvoljavala sirina srafa i unutar nje izbusio rupu u koju sam ureznicom urezao navoj. Mala kap Loctait lepka unutar rupe i uvrnuo sam unutar nje drugi sraf koji na obe strane ima navoj doduse nesto manjeg precnika i odsekao glavu da bih mogao nakon montiranja metlice da zavrnem navrtku. Sve stoji kako treba. Medutim sada iz meni nepoznatog razloga, brisaci se ne zaustavljaju u najnizem mogucem polozaju kada ih iskljucim vec ostaju u onom polozaju u kojem su se nasli kada iskljucim prekidac za brisace. Motor za brisace normalno radi. Jedino sto sam ostetio prilikom montaze brisaca su one plastike na koje se naglavjuju poluge za pokretanje brisaca, tj. morao sam da na njih stavim seger osigurac da poluge ne spadaju jer se plastika malo pojela pa ne drzi poluge.

Profile  

PostPosted: Wed Jun 06, 2012 11:23 pm 

francuz wrote:
brisaci se ne zaustavljaju u najnizem mogucem polozaju kada ih iskljucim vec ostaju u onom polozaju u kojem su se nasli kada iskljucim prekidac za brisace

proveri masu samog motorica brisaca. Motoric prima masu preko srafova kojima je ucvrscen za sasiju ili preko neke zice koja se podmece pod jedan od tih srafova. Ta masa treba motoricu za obrtno polje koje se nalazi u samom motoricu gde ce se u svim drugim polozajima osim u "nultom" masa vratiti prema automatu brisaca tako da automat nastavi pokretanje motorica sve dok se ne nadje u tom "nultom" polozaju kada ce masa u obrtnom polju motorica biti prekinuta. Posto je kod tebe masa stalno prekinuta automat ne nastavlja da pokrece motoric nego se brisaci zaustavljaju u onom polozaju u kojem jesu kad ih iskljucis na rucnom prekidacu

drugi problem moze biti da je sve u redu sa tvojom masom ali da se brisaci zaustavljaju u nekom ali uvek istom polozaju koji nije nulti. Ako je taj slucaj onda se regulacija zaustavljanja vrsi tako sto otpustis centralni sraf kojim se mehanizam polugica vezuje na motoric i trazis ugao pod kojim brisaci ustaju iskljuceni u "nultom" polozaju

Profile  

PostPosted: Thu Jun 07, 2012 11:09 am 

Automobil: Lada 112 1.5 16v
Pre majstorisanja probaj da zameniš automat brisača. Imao sam isti problem i zamena automata je rešila stvar.
Najjednostavnije parkiraš se ispred radnje i zatražiš da ti pozajme da proveriš dal je automat, ako neće da daju u nedelju sam u BG i čini mi se da imam jedno dva reervna ali ne mogu da garantujem koji je od njih potpuno ispravan :)

Profile  

PostPosted: Thu Jun 07, 2012 9:08 pm 

U subotu rasklapam ponovo sve i proveravam masu ili automat. Moguce je da nisam vratio jednu podlosku ispod onog jedinog srafa na koji drzi motor fiksiranim za sasiju vec da sam vratio samo cauru kroz koju ide sraf i onaj mali gumeni "amortizer" tako da je sraf poprilicno dobro "izolovan" zbog gume od sasije. Javljam sta sam uspeo da uradim.

Profile  

PostPosted: Wed Jul 11, 2012 10:05 pm 

Automobil: 111
Da ne otvaram ponovo, imam i ja problem sa brisačima. Naime nešto se skenjalo pa brisači nekad ostanu na nultom položaju, a nekad na sredini. Probao sam da menjam automat ali isto. Otprilike da je nešto do te mase što je pomenuo Elektroničar, jer se masa prekine pre nego što se vrate u nulti položaj. Pitanje je kako da naštelujem da se vraćaju na nulti položaj. Masa je zakačena sa dva šrafa na nosač motora brisača ali sa unutrašnje strane, pa ne vidim ništa dok ne skinem motor ( a ne bih da skidam dok ne znam kako se šteluje). Pozzz i hvala.

Profile  

PostPosted: Mon Jul 16, 2012 4:10 pm 

Evo i mene opet. Na samom motoru brisaca, zasticeni nekom vrstom pokrivaca od skaja se sa spoljne strane motora nalazi par kontakata. Jedan mi se otkacio verovatno dok smo razbusivali rupu. Nakon lemljenja kontakta sve radi kako treba i brisaci se vracaju u nulti polozaj.

Profile  

PostPosted: Thu Jul 19, 2012 5:21 pm 

Automobil: 111
Kod mene je na jednom od tih kontakata struja. Da li je to ok i čemu oni služe????
Inače meni se i dalje ne vraćaju u početni položaj (kao da se okrenu za 3/4 umesto za pun krug tako da se posle par intervala vrate na normalu, pa posle ponovo zezaju).

Profile  

PostPosted: Thu Jul 19, 2012 8:43 pm 

Nemam pojma za sta koji sluzi. Video da je jedan odlemljen, zalemio radi. Nisam se udubljivao u problematiku. Mozda ce znati neko vicniji struji.

Profile  

PostPosted: Fri Aug 17, 2012 8:11 pm 

Automobil: Samara 2108, 2115
pisacu i ja u ovu temu da ne otvaram drugu...problem sa brisacima me muci vec duze vreme na novoj samari.nece da vrati na nulti polozaj.kako ga ukljucim krenu da rade i cim vratim prekidac na pocetni polozaj iste sekunde stanu i nece da se vrate na nulti polozaj.probao sam sa drugim automatom ne pomaze nista isti problem.takodje sam primetio da razlika izmedju brzina 1,2,3 je jako mala.dali to ima neke veze do samog motora brisaca ili je nesto drugo?dali je neko imao mozda slican problem?

Profile  

PostPosted: Fri Aug 17, 2012 11:12 pm 

Gubi spoj mase u samom obrtnom polju motora brisaca. Najjednostavnije zakacis neki drugi rezervni motoric brisaca na taj konektor i probas. Ako te ne mrzi onda sve lepo raskacis ocistis i podmazes, ali ... Postoji problem da posle dobro sve sklopis da ti zaustavni polozaj metlica bude na dole :P
Ako imas vremena svrati do mene imam neke motorice za probu.
Pri probavanju moras paziti prste i ostalo ! ROTACIONI DELOVI !!!

Profile  

PostPosted: Wed Aug 22, 2012 6:06 pm 

Automobil: Samara 2108, 2115
Danas sam se njakao sa brisacima i ustanovio da motoric neradi kako treba.skinuo sam ga i prikacio na staru samaru i isto radi kao i na novijoj, cim iskljucim brisace motor stane istog trenutka...kada sam ga rastavio vidim da ima neka dva kondenzatora nekoliko zica i to je to.
sta bi moglo da tu bude problem u tom motoru ima li neko ideju?

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours