Lada klub Srbija

Udruzenje ljubitelja automobila Lada
It is currently Sat Dec 16, 2017 12:55 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Menjac
PostPosted: Wed Aug 09, 2017 3:50 pm 

Automobil: Lada 111
Trebaju mi saveti!!!
Lada 111, 2001. godiste, 1499 16 v. Do sada nisam imao vece probleme, uz redovno odrzavanje I zamenu potrosnih delova sve je bilo ok. Prva veca investisija bila je zamena lamele, korpe, druk lagera I sve sto ide uz to. Kada mi je majstor vratio menjac primetio sam da Prva I druga brzina nisu u liniji I jako tesko sam nalazio drugu, dok se posle nekoliko dana nisam navikao. Obrazlozenje majstora je da to tako mora jer je to sve staro...uglanom osetio sam da ga mrzi da ponovo skida I namesta menjac, a meni je auto trebao I mislio sam da cu posle nekog vremena otici kopd drugog majstora I to namestiti. Posle neka dva do tri meseca, desilo se da vise nisam mogao da ubacim u drugu, odnosno ubacim ali odmah izbaci iz brzine. Desavalo se da moram jako da drzim rukom rucicu menjaca , ali ako dam jaci gas izbaci iz druge uz tresak. Gledao sam po forumima I procitao da je najbolja varijanta da se sredi taj postojeci menjac, a moze I da se kupi polovan. U medjuvremenu mi se desio jos jedan veliki peh. Auto je prestao da radi nocu oko 11 sati kada sam krenuo iz Cacka ka Kragujevcu. Upotrebio sam svo moje umece sto se tice svecica I kablova I ustanovio da je to ok. Medjutim kada ga upalim radi kao na 2 svecice I to najvise 10-tak sekundi. Da skratim pricu doslepam ga oko 4 ujutro I sutradan pozovem majstora dijagnosticara I dodjemo do toga da je ili modul paljenja ili sensor radilice, ali verovatnije modul. Odem I kupim modul paljenja (6700 din) I zamenim ga (na tri srafa- veoma lako) I auto upali. Po dogovoru odem kod njega da mi preko dijagnostike skine greske. Ukljuci on dijagnostiku I sve radi kako treba. Poce da skida greske I odjednom isti simptomi kao I pre modula paljenja. Ja se normalno presecem I pitam ga da li je ponovo isti kvar a u glavi mi se mota jos 6700 dinara, srecom on rece da je sensor radilice. Zameni ga I auto proradi. Nastelova sve I auto slozi rad, a ja sav hepi. Pitam ga da li to znaci da je I stari modul paljenja ispravan, on mi rece da je vrlo moguce I rece mi da probam kod kuce, a ako nije da vratim novi I da ponovo dodjem da mi skine greske. Na moje pitanje kako je moguce da je sa novim modulom upalio ako je greska do senzora radilice, njegov odgovor je bio da kompjuter registruje svaku hiljaditinku sekunde I da je tu postojala I neka razlika... nije mi bilo jasno, ali I sto da mi bude jasno, ne moram ja sve da znam. Krenem ja kuci sav srecan medjutim na jednoj uzbrdici ka mome kraju, izbaci mi iz druge. ja brzo uhvatim rucicu menjaca da je zadrzim u drugoj da bi savladao uzbrdicu, medjutim uz veliko pucanje menjac mi izbaci ruku iz brzine I auto se ugasi I stade. Pokusam da ga upalim - vergla bez ikakve kompresije, na momente trzne kao da ce da upali I to je sve. Sav ocajan jer uvece treba da idem na sluzbeni put, a svi planovi se remete, pozovem majstora I dogovorim se sa njim da ga odslepam kod njega. Prva sumnja da je prezupcio. Druga da je pukao kais. I ja se vec sabiram sta me sve ceka posle tri dana kad se vratim. Srecom nije prezupcio jer je majstor to odmah utvrdio skidajem onog plasticnog poklopca I onda je pozvao nekog dijagnosticara, za koga je cuo da je dobar, ali ga ne zna ,jer on elektriku ne radi. Taj je doasao po njegovoj prici, proverio svasta dijagnostikom, zatim rekao da mora da ode do kuce, vratio se posl 2 sata, zamenio nesto malo I auto je proradio . Naplatio je svoje I otisao. Kad sam se vratio sa puta, majstor mi je rekao da ponesem 2300 dinara I da dodjem da ga uzmem. Na moje pitanje koji je kvar bio, odgovorio mi je da ne zna. Mislio sam da me zeza medjutim kad sam otisao kod njega, objsnio mi je da je ovaj drugi majstor osobenjak I da je pokusao nesto da mu kaze, da ga usmeri na ono sta smo dotle radili. On mu je odgovorio - Ti da si znao ne bi zvao mene. Ovaj je zacutao I pustio ga da radi. Kaze da nije progovorio ni dve reci. Izvinjavam se na opsirnosti, ali prosto svasta mi se izdogadjalo za kratko vreme I uspeo sam da se izvucem iz problema relativno jeftino. Modul jos nisam proverio, jer me nesto strah da se ne desi opet nesto, ali cu to ovih dana. Pitao sam dijagnosticara sta treba obavezno a se ima da nebismo ostali na putu. Rekao mi je modul paljenja,senzor radilice I pumpu za gorivo-sve je oko 100 eura. Ovo iskustvo pisem da bi eventualno nekome pomoglo.
Evo konacno I mog pitanja. Prvo je u vezi menjaca. Koji su sve to delovi za drugu brzinu koji bi morali da se zamene, da bi se sredio menjac. Znam da dok se ne otvori ne moze da se zna, ali me zanima okvirno. Drugo pitanje je sta je to moglo da ode od elektronike kada mi je zadnji put menjac izbacio iz druge brzine.
Unapred hvala svima koji se ukljuce u ovu pricu I jos jednom se izvinjavam na opsirnosti.

Profile  

Post subject: Re: Menjac
PostPosted: Wed Aug 09, 2017 4:12 pm 

Automobil: Niva 1.7 4×4
Zaista neverovatna priča.
Ja nisam poznavalac Lade 111 ali po logici stvari, ako je menjao set kvačila, on nije (valjda) otvarao menjač i čačkao po njemu. Tako da nikakve logike nema da je nešto unutra crklo - sada već možda i jeste ali posle zamene kvačila nema šanse. Pretpostavljam da je prilikom vraćanja menjača majstor loše povezao birač brzina i da si zato ti odmah osetio razliku. Verovatno nije ubacivao u drugu do kraja i zato je menjač ispadao. E sad, nasilnim držanjem moguće je da si nešto upropastio još. Svakako je majstor kriv ako je menjač posle intervencije šaltao lošije nego pre.

www.ladaniva.iz.rs

Profile  

PostPosted: Wed Aug 09, 2017 8:24 pm 

Automobil: Lada 112 1.5 16v
Složiću se sa Daretom da je izbacivanje iz druge sigurno zbog mnemara majstora koji nije namestio polugu birača kako treba. Sam zglob birača je pomalo kljakav jer uvek ima lufta ali kad se zameni za onaj iz kaline, samo mu se klin koji ulazi u šipku sa ručice skrati 15-20 mm, stvar bude mnogo bolja. Za njegovu zamenu i štelovanje ne treba skidati menjač jedino trebaju dvojica pri štelovanju, OK može jedan ali onda treba ići mnogo puta ići ispod auta, u auto. Probaj prvo da to da našteluješ pre svakog skidanja i opravke menjača ali ipak postoji opasnost da je nešto možda polomljeno pri tim silnim izbacivanjima iz brzine ali je verovatnije u pitanju viljuška ili birač ne neki zupčasti par.

Što se tiče problema sa gašenjem može biti da je majstor koji je skidao menjač zakačio žice koje vode do ECU-a, da je neku razlabavio, pokidao ili nekako već oštetio pa je neki senzor (radilice) gubio kontakt i pravio probleme pri radu.

Profile  

PostPosted: Wed Aug 09, 2017 10:56 pm 

Automobil: Lada Riva 2107,1300c
Da i ja mislim da poluge biraca brzine nije namestio kako treba. Ako nedaj boze i treba da popravljas menjac tesko ces naci majstora za to, i ako ga nadjes bice skup pa ti se jeftinije isplati da kupis polovan menjac.

Profile  

PostPosted: Wed Aug 09, 2017 11:12 pm 
Meni su posle zamene lamele stelovali sajle samo prema rikvercu, cim je to namestio sve ostalo je bilo perfektno. Doduse u pitanju je bio vw ali to stelovanje rade 2 osobe. Kod forda sam imao problem sa ispadanjem iz prve brzine, rastureni lezajevi menjača i zamenio sam ceo.

Koliko je ta lada uopste presla? Jesi joj menjao ulje menjača na 70.000 km? Koje ulje si sipao?
Nama se menjač na samari raspao na 130.000 km jer nije menjano ulje.

PostPosted: Wed Aug 09, 2017 11:18 pm 

Automobil: lada 110 8li
Sto se tice menjaca i problema da se pronadje druga brzina, to meni mirise na plasticni birac koji se nalazi ispod navlake rucice menjaca. To se i meni dogodilo u saobracajnoj guzvi, nisam mogao ubaciti u drugu, a boga mi problematicno je bilo staviti i u prvu, mesalo mi se sa rikvercom. Kupio sam tu plastiku, kosta manje od 10 eura. Tumacim da je tvoja bila dotrajala i da se dozeznula prilikom rasklapanja i sklapanja menjaca. Sto se mene tice, navikao sam i onaj plasticni deo menjacu kada dojde vreme za set lamele. Cini mi se da je kod tebe polomljeno neko parce koje povremeno ne da rucici da najde svoj put. A za ostale problem - moguce je da problem ima senzor radi lice, ali sto se kontakta i cistoce tice. Jer ona, u principu, ili radi ili ne. A modul paljenja je posebna prica. On moze stvarati probleme. Moj savet je kupiti ili Bosh ili sa malom adaptacijom, od Opel Astre. Jer, ta bombina mora odrzavati vrednosti potrebne za pravilno davanje struje svecicama. Proguglajte, sami Rusi kada im rikne modul, ugradjuju opelov. Iako kod njih su ruskii delovi pet puta jeftiniji nego ovde.

Profile  

PostPosted: Thu Aug 10, 2017 1:14 am 

Hvala vam svima sto ste se ukljucili u ovaj moj problem. Idem po redu. Kod zamene lamele majstor nije rasturao menjac vec ga je samo vratio na mesto. To je sigurno. U pocetku sam tesko ubacivao u drugu ali je drzala, tek kasnije je pocela da izbacuje. Lada je presla oko 139000. Ja sam je kupio polovnu sa predjenih 104000 I tada sam joj zamenio ulje sae 90. Pre izvesnog vremena sam I dosuo malu kolicinu. Upravo sad sam se vratio iz Cacka I ostale brzine fungcionisu besprekorno samo sto moram malo vise da ga zaletim prvom pa preskocim drugu I odmah u trecu. Treba mozak da se navikne. U sustini sve je sada ok sem te druge. U Kragujevcu postoje 2 prodavnice za lade sa kojima sam ja izuzetno saradjivao. U smislu, kada nesto nisu sigurni, daju deo da se proba, pa ako slucajno nije, vrate ti novac kao I pomoc svake druge vrste. To su LADA MAKO I ALKA AUTO. Ovog momenta Alka je daleko bolje snabdevena sa delovima za Ladin menjac. To mi je rekao prodavac iz lada Mako prodavnice. Zato sam ja hteo savet da li da kupujem polovan menjac, koji je neproveren I verovatno imam samo rec prodavca, ili da krenem sa majstorom koji ce da ga rasturi pa da menjamo delove koji su propali? Ja ne znam tehnologiju celog postupka. Da li je to samo skines, zamenis I vratis ili ima jos dodatnih stelovanja? Ja ga sigurno necu raditi jer moje znanje dopire do osnovnih stvari oko automobile, ali, koliko vidim iz vasih komentara, tu mora I majstor da bude jako vispren.

Profile  

PostPosted: Thu Aug 10, 2017 1:16 am 

Hvala vam svima sto ste se ukljucili u ovaj moj problem. Idem po redu. Kod zamene lamele majstor nije rasturao menjac vec ga je samo vratio na mesto. To je sigurno. U pocetku sam tesko ubacivao u drugu ali je drzala, tek kasnije je pocela da izbacuje. Lada je presla oko 139000. Ja sam je kupio polovnu sa predjenih 104000 I tada sam joj zamenio ulje sae 90. Pre izvesnog vremena sam I dosuo malu kolicinu. Upravo sad sam se vratio iz Cacka I ostale brzine fungcionisu besprekorno samo sto moram malo vise da ga zaletim prvom pa preskocim drugu I odmah u trecu. Treba mozak da se navikne. U sustini sve je sada ok sem te druge. U Kragujevcu postoje 2 prodavnice za lade sa kojima sam ja izuzetno saradjivao. U smislu, kada nesto nisu sigurni, daju deo da se proba, pa ako slucajno nije, vrate ti novac kao I pomoc svake druge vrste. To su LADA MAKO I ALKA AUTO. Ovog momenta Alka je daleko bolje snabdevena sa delovima za Ladin menjac. To mi je rekao prodavac iz lada Mako prodavnice. Zato sam ja hteo savet da li da kupujem polovan menjac, koji je neproveren I verovatno imam samo rec prodavca, ili da krenem sa majstorom koji ce da ga rasturi pa da menjamo delove koji su propali? Ja ne znam tehnologiju celog postupka. Da li je to samo skines, zamenis I vratis ili ima jos dodatnih stelovanja? Ja ga sigurno necu raditi jer moje znanje dopire do osnovnih stvari oko automobile, ali, koliko vidim iz vasih komentara, tu mora I majstor da bude jako vispren.

Profile  

PostPosted: Thu Aug 10, 2017 2:02 am 
Nikakve popravke tog tipa se ne isplate narocito ne kod lade. Samo drugi menjač, imas ovde na forumu u temi prodajem, decko rastura lade pa se pozabavi sa njime.

Da rezimiram, menjač ti je sklop puno zupčanika koji se međusobno uhodaju sa kilometrima i sad ti treba potpuno nov da staviš u ceo sistem. Mrka kapa.

Majstori za menjače su malo inteligentniji od proseka i to dobro naplaćuju.

Uvek insistiraj da ti onaj ko prodaje menjač i namontira.

PostPosted: Thu Aug 10, 2017 11:51 am 

Prvo, SAE90 je potpuno pogrešno ulje za taj menjač. U menjače na 110 ide 75W90, 75W85, 75W80 i u jako toplim krajevima 85W90 sve obavezno GL4 i najmanje polusintetika.
Jasno je da je menjač samo skidan ali se veza ručice i birača morala raskačiti da bi menjač mogao da se skine i tu je verovatno nastala greška. Druge brzine rade ali ako je birač poremećen pitanje je koliko kvalitetno se spajaju kandže i kako idu viljuške u menjaču. Menjač kad ispada najčešće ispada iz rikverca ili druge, iz rikverca zbog najveće redukcije i kotra smera a iz druge jer je najopterećenija brzina pošto su odnosi brzine kretanja, rada motora i prenosnog odnosa.

Ono o čemu Pane priča nije nikakv birač to je samo nosač ručice sa oprugom i on kad ode ručica ima ogroman luft i sama "propada" pa između ostalog prolazi kroz graničnik za rikverc.

Ti prvo idi negde i probaj da ponovo namestire ručicu emnjača, kupi i novi zglob ako treba i to za kalinu ne za 110
Image

Profile  

PostPosted: Thu Aug 10, 2017 9:41 pm 

Automobil: lada 110 8li
Verovatno je tako, ali ipak, ja ne bih odbacio plastiku. Svejedno, ja bih stavio novu, jeftino je to, a sam covek je napisao koliko je km presao auto. Nije to Mercedes, ipak ce ponovo vaditi menjac, zasto ostaviti staru dotrajalu plastiku, ukoliko je ima za kupiti? Ako e se ne varam, ona je ista kao za Nivu 1,7 ali bolje je proveri ti. Sto se tice ulja za menjac, idealno je Elf 80. Kupis, ne zalis i vozis vise godina. Ne mora bas 30.000. To za polovni menjac ne svidja mi se ideja. Dobar majstor zna uraditi posao. U Skoplju novi motor u radnji je 1.000 eura. Menjac je sigurno dosta jeftiniji. Ako bas mora, glasam za novi. Zanimljivo, i za Rivu novi motor kosta isto, hiljadarku.

Profile  

PostPosted: Thu Aug 10, 2017 9:54 pm 

SAE 80 nije adekvatno ulje za menjač u desetki !!! U desetku idu multigradna ulja!

Što da vadi menjač pre nego što proba namestiti polugu birača?

Profile  

PostPosted: Thu Aug 10, 2017 10:27 pm 

Pane wrote:
Ako se ne varam, ona je ista kao za Nivu 1,7 ali bolje je proveri ti.

Nema kod Nive takvog dela. Kod nje palica menjača upada direktno u menjač jer se on nalazi udužno postavljen između vozača i suvozača.

www.ladaniva.iz.rs

Profile  

PostPosted: Fri Aug 11, 2017 10:18 pm 

Automobil: 111
Ubaciš u 3. Otpustiš i izvučeš taj zglob u nazad,onda menjač (ručica) namestiš gde treba da stoji u trećoj i uglavljuješ zglob,obavezno paziš i da ručica ide što više napred. Stegnes i probas sve brzine.Ako ne gurnes dovoljno rucicu, kad povuces za drugu nema dovoljan hod i neće da se da kažem uzupči, odnosno zabravi druga i kad se zavrte ispadne,

Profile  

PostPosted: Sat Aug 12, 2017 11:11 am 

Zato je njemu i ispadao menjač iz druge, a sad kad je vozio na pola širine zupčanika moguće je da se nešto i pokvarilo.

www.ladaniva.iz.rs

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours